"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#121

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 21, 2010 5:31 pm

Po çfare grekesh kerkoni ore te uruar si ne te keshtuquajtur Epir dhe Thesali, kur dihet qe rracat dominuese fshatare apo malore kane qene po ato qe jane ende sot. Kuçovllehet dhe shqipot....jo kerkojme te dime ça feje ka vllahu e ça feje ka shqipua ta bejme ose turk ose grek....po ikni ore se late namin topa topa.
Edhe ketej thoni qe eshte lemsh rracash Greqia e nga ana tjeter doni ti beni grek se jane ortodoksa. Po mire ja i beme ortodoksa, ec ti bejme grek te lashte arumunet se si bejm dot ore.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#122

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 21, 2010 5:35 pm

Socio wrote:Jo Malakastrioti une nuk pajtohem me ty ketu por as nuk pajtohem edhe me Elikarnonin.

Ata myslimane qe permenden ishin Greke e jo greko-fon, apo edhe Turq sic i quanin trushperlaret e Elikarnonit

Socio ta heqim nga mendja qe etnikisht siò mundohen keta te paraqesin greket nuk ekzistojne fare e biles nuk ka nje te vetem.
Keta bejne rrenuje nga ana fetare e pastaj kerkojne elemente te lashta tua veshin atyre....ka me çmenduri se kjo?
Cfare elementi te lashte u vihet vlleheve? Po çifuteve, po turqve safi qe kishin ardhur familjarisht aty? Po sllavo bullgareve?
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#123

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 21, 2010 5:41 pm

Ore kam qene deshmitar me syte e mi qe nje agrinjot nuk merrej vesh me nje samiot e keta me derdellisin jo gjuha greke e jo greker e ku di une.Merr nje athiniot sot e nuk kuptohet me nje thesaliot se duken sikur flasin dy gjuhe te ndryshme akoma.
Po per budallenj na merrni per vertet?...po me ke kujtoni se flisni ndonje perendimor qe kerkon te nxije vithet ne detin egje?
Pika ju rente!
Image

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#124

Post by AgrianShigjetari » Sun Nov 21, 2010 5:44 pm

elikranon wrote: E pashe tere materialin qe solle.
Autori llogarit si grek vetem "epirotet myslymane" te Janines, Artes, me nje fjale ne jug te Janines. Ketu nuk ka ndonje paradoks. E kam konstatuar ne disa libra ku thuhet se Myslymanet e Janines ishin kryesisht grekofon. Bile permendet qe me 1923 u shkembyen edhe myslymanet grekofon te Janines dhe Kretes, permenden ne menyre te vecante keto komunitete.
Elikranon, une e pranoj qe nje numer i konsiderueshem muslimanesh ne Janine dhe jug te saj (Arte, Preveze, etj) flisnin greqishten - gjuhe e korrospodencave, tregtise, administrates, shkollave e gjykatave. Sikunder e kemi provuar ne disa materiale, greqishtja perdorej prej bejlereve shqiptare edhe me ne veri te Vilajetit te Janines - por asnjeri s'doli te thote qe ata ishin grek. Premisa e te qenurit grek ne Epir dhe sidomos ne pjeset me jugore te tij bazohej ekskluzvisht ne faktoret e permendur: tregtia, industria, jurispudenca, kisha, edukimi, etj.

Me nje fjale, Epiri dhe pjesa me jugore e tij qe po "kontestohet": Janina, Preveza e Arta (si dhe Epiri lindor gjegjesisht brezi kufitar me Thesaline) kane qene gjithehere pjese integrale te Shqiperise - jo kot ne kete bash ne kete pjese jane formuar etnitetet me te fuqishme 'shteterore' shqiptare - Kujto principtatat mesjetare te Gj.B.Shpates, Zenebishit, etj etj.

Zaten ja perse Shqiperia konceptohej mu ne keto rajone (Epiri jugor, Akarnania, Etolia)
Image

Edhe Pukevilli (ndonese ne internet s'po mund ta gjej drejteperdrejte citatin) dhe Hobhousi (mik i Bajronit) thone se banoret e Akarnanise dhe Etolise quhen shqiptare dhe vendin e quajne Shqiperi.

Le t'i japim fund njehere e mire ketij debati te perzgjatur mbi konotacionin fetar te termit grek ne Epir:

Image

Source: The Albanians: A Modern History
Author: Miranda Vickers
Year: 1999

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#125

Post by AgrianShigjetari » Tue Nov 23, 2010 3:44 pm

As their language is oral, there exist no historical or political documents amongst them. They are divided into four principal tribes or clans, called Dgedges, Toskides, Liapides, and Tziamides. Their generic name, in their own dialect, is Skypetar, and their language Skyp : the Turks call them Arnauts, whilst the common appellation ot Albanians was derived from the Byzantine historians, and adopted by the modern Greeks and other European nations. Such are a few leading traits of this curious people, who, from a low and obscure origin, have given their name to one of the most important provinces of the Turkish empire.

The Inquirer, Volume 1

http://books.google.com/books?pg=RA1-PA ... utput=text

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#126

Post by AgrianShigjetari » Tue Nov 23, 2010 6:01 pm

In Epirus and Etolia, and generally Western Greece, the war is rendered complicated by the changeable disposition of the half-Mohammedan Scypetars of Albania, who are at times willing to fight for the Turks, at others equally well inclined to fight against them; but always disinclined to fight at all except for present pay, or sanguine hopes of plunder. - The Epirote or Albanian Mohammedans are indeed the only troops of whom the Greeks of the Continent have any dread; for they are the only ones possessed by the Turks who are at all fit for warfare in a mountainous country. ' / Osmanli dell' Asia,' says a writer at Missolonghi, ' accostvmalia vivere al uso Orientate, non polranno far il minimo daunt alto stato delta Grecia;' and this expression will not appear exaggerated to those who have watched the fate of the large and tumultuous armies which Drama Mi, Jvhourcuid Pasha, and other Generals, have directed against the More a. At present it seems that great dissension* reign among the Albanians, with a more than usual indifference to the commands of the Sultan. One of the Pashas of Albania, Omer Pasha, has been declared Fennanli (or outlawed) by the Porte ; and under his orders the Turkish Governors have been refused admittance into Arta and Prevesa by Bechir Aga, who commanded those places, the most important in the south of Albania. Taking advantage of this disunion, Zonga, Stomaris,' Rango, and other Greek Capitani of Etolia and Epirus, united their forces and marched against Arta at the end of June; but it is not probable that'they can do more than blockauerit. Meanwhile there is no Turkish force to4 interfere with the west of Greece south «f the Aspropotamo, though there is still a small Turkish garrison iu tepanto, ready to surrender Wttfin they are either bribed or beaten.

The Oriental herald and journal of general literature, Volume 3,

http://books.google.com/books?pg=PA300& ... utput=text

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#127

Post by AgrianShigjetari » Tue Nov 23, 2010 6:03 pm

Turkey in Europe, contains from three to four millions of Mussulmans, including Albanians and Mohammedan slaves; about six million of Greek and Armenian Christians; about half a million of Catholics, and a considerable number of Jews. It is to be remarked of the Armenian church, that only the smaller portion of it recognises the supremacy of the Roman See. The number of Armenians in all Turkey, is supposed to be about a million and a half. The widely scattered Greeks belong either to the Greek church or the Greek Catholic. The Albanians profess partly Mohammedism, partly Greek or Romish Christianity. In Epirus, Thessaly, Moldavia, Wallachia, Macedonia, Rumelia, and Servia, very few Mohammedans live in the cities, most of tile inhabitants belonging to the Greek church. On the other hand, in Bosnia, though so remote from the centre of Mohammedan power, it is calculated that out of from seven to eight hundred thousand inhabitants, as many as four hundred and seventy thousand profess Islamism; that one hundred and ninety thousand are Christians, and the rest Jews and Gipsies.*

The Biblical repertory By Making of America Project

http://books.google.com/books?pg=PA321& ... utput=text

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#128

Post by elikranon » Wed Nov 24, 2010 9:38 am

AgrianShigjetari wrote:
Elikranon, une e pranoj qe nje numer i konsiderueshem muslimanesh ne Janine dhe jug te saj (Arte, Preveze, etj) flisnin greqishten - gjuhe e korrospodencave, tregtise, administrates, shkollave e gjykatave. Sikunder e kemi provuar ne disa materiale, greqishtja perdorej prej bejlereve shqiptare edhe me ne veri te Vilajetit te Janines - por asnjeri s'doli te thote qe ata ishin grek. Premisa e te qenurit grek ne Epir dhe sidomos ne pjeset me jugore te tij bazohej ekskluzvisht ne faktoret e permendur: tregtia, industria, jurispudenca, kisha, edukimi, etj.
Kur them qe myslymanet e Janines ishin grekofon, nuk nenkuptoj qe kishin mesuar dhe greqishten si gjuhe te dyte. E kam hasur ne ca materiale ku thuhej qe shumica e myslymaneve te Janines nuk dinin gjuhe tjeter pervec greqishtes.
Po ashtu Mufit Libohova ne librin e tij per Ali pashen paraqet gjenealogjine e pashallareve te Janines gjer tek Ali pasha. Pak a shume keta pashallare ishin te se njejtes familje(dinasti) dhe thote se origjinonin nga Monodhendri (fshat grek ne zonen malore te Janines), nga nje familje e islamizuar.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#129

Post by elikranon » Wed Nov 24, 2010 9:53 am

Mallakastrioti wrote:Ore kam qene deshmitar me syte e mi qe nje agrinjot nuk merrej vesh me nje samiot e keta me derdellisin jo gjuha greke e jo greker e ku di une.Merr nje athiniot sot e nuk kuptohet me nje thesaliot se duken sikur flasin dy gjuhe te ndryshme akoma.
Po per budallenj na merrni per vertet?...po me ke kujtoni se flisni ndonje perendimor qe kerkon te nxije vithet ne detin egje?
Pika ju rente!
Mire o mallakastriot, shume kopetent hiqesh ne kete pike.
Po perderisa ti nuk dije (dhe akoma s`di) greqisht, nga e morre vesh fillin e muhabetit?
Te pakten degjome mua ne kete pike. Une, njerezit e mi, moshataret e mi, me 1990-1991 kur vajtem ne Greqi nuk kishim asnje problem komunikimi me asnje grek ne cdo cep te Greqise. Akoma dhe Kretasit i kuptonim, por pak me veshtiresi. Aty ku kishim veshtiresi, por megjithate prape kuptoheshim, ishin Qipriotet.
Mua keto qe shkruan per thesaliot dhe athiniot qe nuk merren vesh midis tyre me duan perralla te Halimase.

P.S: Dhe po e perseris prape, shikojini gjerat ne menyre te ndersjelle. Distanca e greqishtes sime nga ajo qipriote, kam pershtypjen se eshte me e vogel se distanca e Toskerishtes nga Gegerishtja. Mesa shikon edhe ti, une shqip di goxha mire, por veshtiresohem shume per te komunikuar me nje shqiptar nga Veriu. Po ne kete rast cfare interpretimi do besh? Ashtu sic interpreton ato shembujt qe solle nga Greqia?

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#130

Post by elikranon » Wed Nov 24, 2010 10:02 am

Mallakastrioti wrote:
O elikranon nuk arrin ta kuptosh kete gje elementare qe ndarje ne dy fe myslymane dhe ortodokse si ne Epir apo Thesali kane qene vllehet dhe shqiptaret?
Ka pasur edhe Grek myslymane, ka pasur islamizim edhe ne Greqi i permasave me te vogla. Por Greket e krishtere keta Grek myslymane i identifikuan me Turqit dhe gjate shkembimit te popullsive i larguan nga Greqia.

Mallakastrioti wrote: ....nuk ka grek se greket ngarkuan mushkat me kohe e harruan ti mbathnin me patkonj ore.
Mallakastriot
Mesa duket une jam nga ata qe harruan te ngarkojne mushkat!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#131

Post by Mallakastrioti » Wed Nov 24, 2010 6:04 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Ore kam qene deshmitar me syte e mi qe nje agrinjot nuk merrej vesh me nje samiot e keta me derdellisin jo gjuha greke e jo greker e ku di une.Merr nje athiniot sot e nuk kuptohet me nje thesaliot se duken sikur flasin dy gjuhe te ndryshme akoma.
Po per budallenj na merrni per vertet?...po me ke kujtoni se flisni ndonje perendimor qe kerkon te nxije vithet ne detin egje?
Pika ju rente!
Mire o mallakastriot, shume kopetent hiqesh ne kete pike.
Po perderisa ti nuk dije (dhe akoma s`di) greqisht, nga e morre vesh fillin e muhabetit?
Te pakten degjome mua ne kete pike. Une, njerezit e mi, moshataret e mi, me 1990-1991 kur vajtem ne Greqi nuk kishim asnje problem komunikimi me asnje grek ne cdo cep te Greqise. Akoma dhe Kretasit i kuptonim, por pak me veshtiresi. Aty ku kishim veshtiresi, por megjithate prape kuptoheshim, ishin Qipriotet.
Mua keto qe shkruan per thesaliot dhe athiniot qe nuk merren vesh midis tyre me duan perralla te Halimase.

P.S: Dhe po e perseris prape, shikojini gjerat ne menyre te ndersjelle. Distanca e greqishtes sime nga ajo qipriote, kam pershtypjen se eshte me e vogel se distanca e Toskerishtes nga Gegerishtja. Mesa shikon edhe ti, une shqip di goxha mire, por veshtiresohem shume per te komunikuar me nje shqiptar nga Veriu. Po ne kete rast cfare interpretimi do besh? Ashtu sic interpreton ato shembujt qe solle nga Greqia?
Degjo Elikranon se nuk e kam thene qe kam kompetenca lidhur greqishtes se re, por edhe une kam qene ne Greqi dhe nuk kam shkuar per turizem por kam ndejtur goxha dhe mes grekesh se punoja e nuk merrja diell.
Tani kur te them qe dy samiot kur flasin me njeri-tjetrin ne dialekt apo nendialekt apo ku di une si ta quaj, jo vetem qe nuk e merr vesh ti se çfare thone por as ai nga Agrinjo qe te permenda, pasi punoja me agrinjotin e me thoshte :" Edho milane turkika afti, ...ti lene afti re gamoto" . Disa fjale samiote qe as ti besoj se i merr vesh jane p.sh:" hatu" ,"kita'dho gdha", "dhen vjenj" e qindra e qindra te tjera qe ne greqishte standarte besoj nuk ekzistojne.Vaj hallit te shkoje ne ndonje fshat te Samos qe kishin veshtiresi njerezit me greqishten standarte (samiotet).
Sa per kretanet histori me vete se eshte me e nderlikuar puna si flasin.E nuk besoj se i kupton te tera çfare thone.
Toskerishtja dhe gegerishtja jane dy dialekte te se njejtes gjuhe dhe merren vesh shume mire me njera-tjetren.
Image

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#132

Post by AgrianShigjetari » Thu Nov 25, 2010 11:22 am

The country now called Albania is extremely difficult of definition. It was originally confined to the little district of Albanopolis*, (now Albassan) in Southern Illyricum or that region which was afterWards denominated New Epirus. From this insignificant origin, the courage and increase of its inhabitants, shewn especially during the weak disorderly reigns of the Byzantine emperors, have extended the limits, or rather the name of Albania over greatest part of Illyricum and Epirus; so that in the present day it borders to the north upon Bosnia, to the east upon Macedonia and Thessaly, to the south upon Acarnania and the Ambracian Gulf, to the west upon the Ionian Sea and the Adriatic; though the Albanians by no means form the chief population within these limits, being interspersed with numerous tribes of Servians, Bulgarians, Valachians, Osmanlis, and Romaic or modern Greeks: so that in the same town it is not uncommon to hear spoken the Turkish, Romaic, Bulgarian, Valachian, and Albanian languages, and sometimes a patois, or mixture of them all. Albania is not unfrequently divided into Upper and Lower, though the boundary line of these divisions is very undefined: they might perhaps with greater propriety be styled Illyrian and Epirotian Albania. The districts which are generally acknowledged in the country are as follow. Scutari, Upper and Lower Dibra, Croia, Dulcigno, Duratzo,Tiranna, Aibassan, Ochri, Avlona, Berat, Musachia, Desnitza, Scrapari, Koritza, Kolonia, Konitza, Dangli, Toskaria, Malacastra, Arberi or Liapuria, Argyro-Castro, Kimarra, Delvino, Liutzaria, Zogoria, Palaio-Pogojanni, Ioannina, and Tzamouria: to which might now be added Arta, and Luro, since as many Albanians are settled in these provinces as in most of the others abovementioned.

Travels in Sicily, Greece & Albania, Volume 2 By Thomas Smart Hughes, 1820, p.94-95

http://books.google.com/books?id=xXELAA ... is&f=false

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#133

Post by AgrianShigjetari » Thu Nov 25, 2010 11:47 am

Ne kerkim e siper te materialeve per Epirin ne nje faqe greke gjeta nje material si zakonisht te nenvizuar sipas gustos se grekeve per te deshmuar qe Epiri asht grek. Mirepo ndonese kane bere selektime megjithate po ne selektimin e tyre (me ngjyre te kuqe) ndodhen disa fraza qe provojne ato qe po themi ne tash sa kohe: qe Epirotet (tosket) e perqafuan (adoptuan) gjuhen liturgjike te kishes, tregtise, administrates dhe gjykatave - greqishten moderne.

Image

Per hir te se vertetes une solla tere paragrafet pararendese dhe pasuese qe japin nje version ca me ndryshe sesa qe ka dashur te jap greku ne fjale.

ALBANIAN (native name, Skipetar;
ancient name, Illyrian; called by
Turks Arnaut). The -native and
aboriginal race or people of Albania or
western Turkey
.
Unlike most of the
so-called European " races," this is
a distinct race physically and not
merely linguistically.
It has the
smallest population of any independent
division of the Aryans in Europe and
does not even appear by name in im-
migration statistics.

The Albanians are perhaps less
known in a scientific way than any
other European people, unless it be cer-
tain tribes of the Caucasus. Not only
is their classification uncertain in the
newer science of physical anthro-
pology, philologists also are still dis-
agreed as to their place in the Indo-
European family. (See article Aryan.)
Misled by the Greek loan-words in it,
scholars first classified Albanian as a
Hellenic dialect. Others as vainly
have tried to place it in the Italic di-'
vision or in the Slavic. It appears to be
really one of the eight or nine distinct
branches of the Aryan family tree. It is
the most backward in cultivation of all.
It hardly has a literature. Like the
neighboring Servian or Croatian (see),
it labors under the misfortune of be-
ing written in different alphabets, in
both the Greek and the Latin, accord-
ing to the religion prevalent in each
locality.
It is not surprising that the
rate of illiteracy is one of the highest
in Europe.

From a physical point of view, a more
favorable judgment can be awarded
Albanians. Tall and muscular, of
rather blond and regular features, the
Albanian is clearly Caucasian, although
subject to a race Mongolian in origin,
the Turk. (See articles on these.)
Yet in one respect he resembles the
Asiatic type; he has one of the broad-
est heads not only of Europe but of
the world. The face is broad, in sharp
contrast with the long, oval face of
the pure Greek type, which adjoins the
Albanian on the south. It is this com-
bination of " giantism " and hyper-
brachycephaly, that makes the race
physically distinct and seems to war-
rant Deniker in giving it a separate
name, the "Adriatic " or " Dinaric."
It resembles most the "Celtic" or
"Alpine" race, and is so placed by
some. But the type is taller: the
northern Albanians, like the Montene-
grins, rival the Scotch and the Nor-
wegians in stature.


The Albanians are to-day a mixed
race, as is every European people.
From northern Albania the type shades
off in every direction, most rapidly on
the south, where it borders on the
long-headed, darker, and shorter Medi-
terranean type. On the east, and
especially on the north, it merges into
the great wave of Slavic invasion,
nearly as broad-headed as the Alba-
nian in type but considerably shorter.
The Turks are so few in number in
European Turkey and have assimilated
so little with the Albanians that they
have had but little influence in the
composition of the race.
Indeed, it is
not the Turkish race that incloses
the Albanians on the east, but the
Bulgarians of Turkey. On the south-
east is a small Roumanian popu-
lation, the Tsintsars.
(See corre-
sponding articles.)

No line can be drawn as to physical
type between those Albanians who in-
habit the northern border of Albania
and the Serbo-Croatian peoples that
adjoin them ; that is, the Montenegrins,
the Dalmatians, the Bosnians, and the
southern Serbs.
(See all these in
article Croatian.) The same "Adri-
atic" type can be followed parallel
with the sea until it merges into
the " Alpine " type among the Friulans
or Ladins, non-Italian Latins of the
Italian border. To speak more pre-
cisely, the extremely high cephalic in-
dex of 89 has been found at Scutari,
near the northern border of Albania,
and the same (88) even in Epirus,
where most of the people are Greeks.

The average height is about 5 feet
7 inches, although on the Herze-
govinian border it reaches 5 feet 9
inches.

The Albanians go under many dif-
ferent names. Skipetar and Arnaut
are equivalents of Albanian. All mean
" highlander." (Compare the All) in
Albanian with Alp.) Until about the
fifteenth century they were not called
Albanians but Illyrians, or even Mace-
donians.
From them came the name
of the ancient Roman province of
Illyricum, embracing Epirus and parts
of Macedonia, and of Napoleon's
" Illyrian Provinces ; " and from these
latter came the name Illyrian, wrongly
appropriated by all the Serbo-Croa-
tians (Slavs) early in the last cen-
tury.
As already indicated, all the
Slavs of the Balkan Peninsula made
their settlements during the middle
ages. The Albanians, or Illyrians
proper, previously occupied the entire
country north to the Danube.

The names of the less important dia-
lects and tribes need not be considered.
Some of them are temporary ; that is,
dependent upon the tribal system of
government which still obtains. The
Gegs and the Tosks, however, are to
be sharply distinguished. The Gegs,
including the Malliesors and the Mir-
dites, are the northern Albanians ; while
the Tosks, including the Yapides, are
those living in Epirus on the south.
The Gegs are mainly Mohammedans
and Roman Catholics using the Latin
alphabet
; the Tosks are also in part
Mohammedan, but mainly Orthodox,
like their neighbors, the Greeks, whose
religion, civilization, and even lan-
guage they have in great part adopted.

The northern Gegs are more rude and
warlike and generally herdsmen; the
Tosks, more civilized and settled agri-
culturists. The Gegs are taller and
more truly Albanian in type ; the Tosks,
darker and more like the modern
Greeks.
The Albanians' main distinction in
history is the persistence with which
they have kept their independence.
Even the Turkish rule in Albania has
been but nominal ever since the Mos-
lems first overran the Peninsula in
the fifteenth century. It is felt only
in the larger towns. They are brave,
but turbulent in spirit warriors
rather than workers. Even their own
tribes are at enmity among them-
selves and tribal and family feuds
are common.

Albania, somewhat indefinite in its
boundaries, is but a small country, less
than 300 miles long by 40 broad. It
embraces the Turkish vilayets of Scu-
tari and Janina and a part of Monas-
tir.
In the wider sense it includes
ancient Epirus and a part of Macedo-
nia.
There are also Turks and Greeks
settled in Albania, and even Rouma-
nians (Tsintsars) in the southeast
;
but the basis of the population is
Albanian.


No census of Albanians has ever
been taken. They probably number
1,500,000; some say 2,000,000. There
are also some 250,000 in the eastern
part of Greece
and 90,000 in southern
Italy and Sicily, where they estab-
lished colonies centuries ago. The
number in the Austro-Hungarian prov-
inces north of Albania is still less.
In Monastir they number only about
12,000. In religion the Albanians are
said to be about equally divided among
the Moslem, the Catholic, and the
Greek faiths. Somewhat careful re-
ligious statistics have been privately
collected for the greater portion of
Albania, as follows:

Image

In total population Albanians rank
below almost all the " races " of
p]urope. They perhaps outnumber the
Slovenians of Austria and are half as
numerous as the Norwegians, the
Danes, or the Western Finns. But
since they have emigrated extensively
to Greece and to Italy and the rate of
immigration to America on the part of
their northern neighbors, the Croa-
tians and Slovenians, is one of the
highest in Europe, it would appear
probable that the Albanians also are
to be reckoned with as a factor of
American immigration. Thus far they
have not been counted separately by
the Bureau of Immigration. Some of
them as immigrants are called Greeks
because they speak that language ; oth-
ers, Turks because the Mohammedan
Albanians often call themselves Turks ;
others appear in the column of " Other
peoples."
In this column we find
about 2,000 in 1907, 1,300 of whom
came from Turkey in Europe. The
number of Greeks reported from the
same country was 7,000 ; the number of
Turks, 1,100.


Reports of the Immigration Commission
http://www.archive.org/stream/reportsof ... h/Albanian

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#134

Post by AgrianShigjetari » Thu Nov 25, 2010 12:09 pm

The city of Yanina had four Muslim periodicals, Preveza had one. Almost half the Muslim population of Epyrus emigrated to Turkey or Albania after the Greek conquest. Greece also took over part of Macedonia in 1913.

Journal of the Institute of Muslim Minority Affairs: Volumes 8-9
Institute of Muslim Minority Affairs - 1987, p. 389

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: JANINA - PRAPAVIJA E SAJ SHQIPTARE

#135

Post by AgrianShigjetari » Thu Nov 25, 2010 12:55 pm

But the Greeks were too haughty, looking with contempt on the wild descendants of the Epirotes. They remembered the petty guerilla warfare between their own people and the rough mountaineers and refused the Albanian overtures.

The Open court, Volume 27
Paul Carus, The Open Court Pub. Co., 1913, p.80

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”