"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arbereshet e Italise.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Arbereshet e Italise.

#1

Post by Mallakastrioti » Wed Feb 10, 2010 7:36 pm

Kete teme po e hap per historine e gjakut tone,arbereshet e Italise duke u nisur nga nje video ne youtube qe me te vertet me gezoi,pra ne nje kanal televiziv ne Palermo te Italise arbereshet kane edhe edicionin e tyre te lajmeve titulluar:TG Arberia

http://www.youtube.com/watch?v=INbYxbFATqs

Kam pershtypjen qe arbereshet e Italise meritojne shume me teper lidhur fakteve historike,kulturore etj..., qe duhet te sjellim ketu.Flm.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arbereshet e Italise.

#2

Post by Mallakastrioti » Mon Apr 05, 2010 12:36 pm

The Italo-Albanian villages of southern Italy
Di George Nicholas Nasse


Image
Image
Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3808
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arbereshet e Italise.

#3

Post by Arbëri » Mon Apr 05, 2010 12:44 pm

Poezi shumë e vjetër e Arbëreshve
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3808
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arbereshet e Italise.

#4

Post by Arbëri » Mon Apr 05, 2010 12:50 pm

The Italo-Albanian villages of southern Italy
By George Nicholas Nasse

http://books.google.com/books?id=VjArAA ... ro&f=false
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arbereshet e Italise.

#5

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 10, 2010 8:14 am

Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3808
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arbereshet e Italise.

#6

Post by Arbëri » Tue Apr 13, 2010 3:28 pm

Ky link kishte shumëqka për Arbëreshet : http://besa.unical.it:591/BESA/BESAPA/F ... 000&-find=
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arbereshet e Italise.

#7

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 17, 2010 1:57 pm

Per ngulimet e para shqiptare mesjetare ne Itali.
Po te shohim ne gati shumicen e teksteve,datimet e para te shqiptareve ne Itali u takojne kohes se Skenderbeut,mbas vdekjes se tij.
Diçka e tille nuk eshte e vertet :

Image"Mbas ikjes (emigrimit) te pare qe ndodhi ne Piroi 1396,bashkeluftetaret e Dhimiter Rérezes dhe bijte e tij,qe u thirren te mbanin nen kontroll ,nga Alfonsi i Aragones ,provincen e Regios(Kalabri) qe quhej e tyre nga Angjuinet,themeluan njembedhjete fshatra ne provincen e Katanzaros;ata te Gjergj Rérezes kaluan ne Siçili dhe u nguliten perfundimisht ne Kontesa (1450)"
Image

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Arbereshet e Italise.

#8

Post by Phoenix » Sat Jun 12, 2010 10:44 pm


User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3808
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arbereshet e Italise.

#9

Post by Arbëri » Wed Jun 16, 2010 2:10 pm

San Cosmo Albanese

L’ARBËRIA POETICA DI IBRAHIM KODRA:
I TREDICI DIPINTI DEDICATI AI PAESI ARBËRESHË
Më shumë këtu : http://www.arbitalia.it/speciali/kodra/ ... rberia.htm
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arbereshet e Italise.

#10

Post by alfeko sukaraku » Thu Jun 17, 2010 8:05 pm

quhen te ardhur arbereshet, biles edhe ata vete e kane besuar nje gje te tille ne pergjiths, por si ka mundesi qe gjuha etruske edhe japigia e mevonshme te ishin gjuhe shqipe??

erdhen..apo ishin aty edhe me vone shkoj edhe popullsi tjeter shqiptare??????
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Arbereshet e Italise.

#11

Post by Arta » Wed Jun 23, 2010 10:08 pm

"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4203
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arbereshet e Italise.

#12

Post by Zeus10 » Thu Jun 24, 2010 12:12 pm

Arta wrote:
Di Greci, di Greci, di Greci....... che parlano tutti in ....... albaneze.
Keta jane greket, mos ja u beni dhurate kete emer grekeve te rinj, sepse ata te vjetrit jane te gjithe sterkatragjysherit tane.
Emri grek apo helen, eshte nje emer arberor vjeter. Mos e lejoni te na e pervetesojne dhe ta paraqesin si te tyrin.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arbereshet e Italise.

#13

Post by alfeko sukaraku » Thu Jun 24, 2010 9:25 pm

Zeus10 wrote:
Arta wrote:
Di Greci, di Greci, di Greci....... che parlano tutti in ....... albaneze.
Keta jane greket, mos ja u beni dhurate kete emer grekeve te rinj, sepse ata te vjetrit jane te gjithe sterkatragjysherit tane.
Emri grek apo helen, eshte nje emer arberor vjeter. Mos e lejoni te na e pervetesojne dhe ta paraqesin si te tyrin.
shume e veshtire te drejtkuptohet kjo e vertet e madhe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3808
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arbereshet e Italise.

#14

Post by Arbëri » Sat Jun 26, 2010 1:22 pm

Rexhis Filbin dhe Kara Dioguardi publikojnë origjinën e tyre shqiptare

Regis Philbin është ndër personalitet më të njohur të televizionit amerikan, i cili disa herë ka përmendur në televizion prejardhjen e tij shqiptare. Philbin, i cili mban numrin rekord në botë për dhjetëra mijëra orë transmetimi televiziv kishte të ftuar këto ditë në një nga emisionet e tij anëtaren e re të jurisë së programit "American Idol", Kara Dioguardi, po me origjinë shqiptare, bija e ish kongresmenit Joseph DioGuardi. Në vazhdim po japim një përmbledhje nga bashkëbisedimi i tyre, ku për herë të parë ata zbulojnë se kanë lidhje familjare me njeri tjetrin dhe se që të dyja familjet e kanë origjinën në Greçi të Italisë ku u vendosën të parët e tyre arbereshe në kohën e Skenderbeut.

http://www1.voanews.com/albanian/news/a ... 75052.html


Regis Philbin
http://www.youtube.com/watch?v=xL5bWH3j ... re=related
Kara DioGuardi
http://www.youtube.com/watch?v=xMVyx0r8hno
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arbereshet e Italise.

#15

Post by Mallakastrioti » Sun Jun 27, 2010 10:09 pm

Admirim dhe repsekt!

..................


Një letër n'arbërisht Emanuele Giordanos


Një prift dhe dijetar me kontribut të çmuar në kulturën arbëreshe, një rilindas i kohëve moderne, Emanuele Giordano, mbush sot 90 vjeç


Kush është Emanuele Giordano:


Sot bëhen 90 vjet nga lindja e një figure të rëndësishme që është akoma gjallë ndër arbëreshë dhe në gji të kulturës amë, Emanuele Giordano nga Ejanina, autori i të vetmit "Fjalori i Arbëreshëvet". U lind më 27 qershor 1920 në Frasnitë Agostino Giordano dhe Rosina Bilotta (pasardhës të poetit dhe shkrimtarit arbëresh Bernardo Bilotta, 1843-1918).


Siç tregon me gojën e tij, në moshën 5-vjeçare e dërguan në shkollë në Frasnitë, por nuk e pranuan sepse "prindërit e tjerë kundërshtuan". As gjashtë vjeç nuk hyri në shkollë sepse familja kishte bagëtitë. Shkollën fillore e nisi pothuaj 9 vjeç dhe pas saj ndoqi gjimnazin e Horës. Dëshironte të vazhdonte studimet në Seminarin e Grotaferratës në Romë, dhe ashtu bëri.

Ai kujton se në vogëli "i shkoja gjithmonë mbrapa priftit dhe në kishë më pëlqente të dëgjoja Fjalën e mirë dhe mësoja këndimet e kishës (tradicionale)." Aty mëson greqishten, latinishten, frëngjishten, po edhe arbërishten duke lexuar dorëshkrimet e Bernard Bilotës: "I lexova të gjitha dorëshkrimet e tij: më se njëqindmijë vargje dhe i studiova thellësisht." Në Liceun e Romës ndjek studimet për "Filozofi dhe Teologji" në Kolegjin Grek. Kthehet andej nga kishte ardhur me dëshirën për të shërbyer në katundin e tij të vogël. Në verë të vitit 1946 fillon zyrtarisht aktivitetin si famullitar i Ejaninës. Qysh atëherë e kësaj ditë ndodhet në të njëjtën famulli.


Në rrjedhën e këtyre viteve Emanuele Giordano ka derdhur kontributin e një jete të tërë si prift po se po, por sidomos si njeri i kulturës arbëreshe. Nën drejtimin e priftit të Frasnitës papas Sepë Ferrari studioi më thellë gjuhën dhe kulturën arbëreshe. Bashkë me të botoi "Kalimeret". Më 1957 boton "Folklori shqiptar në Itali" dhe qysh atëhere fillon bashkëpunimin me revistën e Ernest Koliqit, "Shejzat", me revistën "Zgjimi" të Albino Grecos. Por vepra madhore e këtij prifi dijetar del në dritë më 1963.

Është i pari dhe i vetmi "Fjalor i Arbëreshvet t'Italisë". Më 1966 e ftojnë nga Universiteti i Tiranës ku mban dy konferenca për Bilotta-n. Është rasti të njihet me gjuhëtarë dhe shkrimtarë shqiptarë. Një vit më vonë botohet në Shqipëri vepra e Bilotta-s "Shpata e Skanderbekut ndë Dibrët Poshtë". Përkthen "Liturgjinë e shenjtë të Shën Jani Gojartit", botuar më 1968. Prej atij viti deri më sot në kishat arbëreshe përdoret baza e meshës që solli Giordano.


Për 12 vjet që prej 1972-it, drejton revistën kulturore "Zëri i Arbëreshvet" ku boton artikuj gjuhësorë, historikë e letrarë, poezi, këngë popullore po edhe komedinë "Dorëngushti" e Molierit (që njihet me titullin "Kopraci"), përkthyer prej tij në shqipe. Viziton Shqipërinë edhe dy herë të tjera me 1993-'94. Në vitet 2000 boton një sërë veprash për kulturën arbëreshe dhe përkthime në këtë gjuhë: "Fjalor" dhe katër Ungjijtë". Ka kontribuar me autorë të tjerë në realizimin e "Alfabetizzazione Arbëreshe".

Për këtë projekt madhor ai shprehet: "Unë kam menduar gjithmonë se, që ne arbëreshët të kemi një gjuhë të përbashkët, duhet të mblidhen të folmet e të gjithë fshatrave arbëreshë dhe, prej tyre, duhet të lindë më pas, një gjuhë e mbështetur në një nga të folmet, siç u bë me gjuhën italiane, e cila u mbështet mbi të folmen e Firences. Ashtu si u bë edhe në Shqipëri, ku mësuesit u shpërndan nëpër gjithë Shqipërinë e Veriut dhe të Jugut dhe mblodhën shprehjet e ndryshme të gjuhës dhe së bashku, në Tiranë, studiuan dhe krijuan gjuhën shqipe, të mbështetur mbi dialektin tosk. Kështu duhet të bëjmë edhe ne arbëreshët.


Marrim shprehjet më të mira dhe i bashkojmë në një gjuhë. Shprehjet më të mira janë ato më të afërta me shqipen e sotme. E folmja më e afërt me gjuhën shqipe është ajo e Frasnitës dhe jo sepse unë jam frasnjot, por, sepse kjo e folme ruan një leksik më të afërt me atë të shqipes standarde." Kjo vepër i shpërndahet falas fëmijëve arbëreshë të Italisë që ndjekin shkollën fillore dhe të mesme.

Fort i përhirshmi Atë e po aq i nderçmi Mjeshtër,

U ngë dij të shkruaj ndë këtë të prërrezur gluhën tënë të zogut, papo pranoma (o "përzehma" - qysh kat thoshte ahierna Buzuku) këtë sprovë endepse sqarishte, me qish dua nga kthellti i zëmbrës të të them se jam shënde-shënde sod ndë këte kremt jubilè të motit tënd.

U jam nga Tiran' e Arbrisë, ng'ajo Horë e shkëf i shpirtit arbër që shkeptisinj ndë Mot të Madh, po nëng u shojt se pat Gjegjët që i mprojtën zjarr e urrë, prana që atmeja inë prapa dejtit ngë kish më sij për të klarë e vuxhë për të thirrë biltë.

Ju jeshët biltë që s'ju sostë mëmës, o papu Emanuel. Ndajna ti ngë ket thuaç se sod mban veç 90 mot-mote përmbi supe. Ke gjith mot-motet qish nga Mot i Madh, pse u nani, ndë këtë herë, falë shurbiseve tua për gluhënë e zogut e shpirtin e arbrit, jam e njogh e jam puthtonj zëmbrën kombijare të krejt atmìsë që më ka bilë e q'e kam gjak e gjëri. Po po, ke aqë mot se ti i shurbeve njëherazi gluhës dhe shpirtit të kombit tënë, e kush shërben kësodore, rron aq sa vetë gluha dhe shpirti - dy krahje të një të vetmi korp.

Me lipisìnë e volìnë e Tinëzot, o Atë e Mjeshtër, urala ime nani isht: Rrofsh sa Huta e Bardhë - thomi ne ndë Horët tonë.

Rrofsh sa Shqitëza Arbërore, papu Emanuel!

Të lloronj fort e me mall

Ledi Shamku-Shkreli nga Atmeja e përbashkët.

.........
Gazeta Shekulli
Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”