"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Leutrim
Member
Member
Posts: 16
Joined: Thu Jan 07, 2010 2:13 pm
Gender: Male

Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#1

Post by Leutrim » Thu Mar 04, 2010 1:12 pm

Shqiptaret E Lugines Se Presheves Dhe Heshtja E Tiranes Zyrtare

Ne Presheve, Bujanovc dhe Medvegje jetojne mbi 107 mije shqiptare, rajon qe nga shqiptaret me shume njihet me emertimin Lugina e Presheves ose Kosova Lindore; ndersa serbet kete rajon e quajne jugu i Serbise dhe se fundi edhe jugu Serbise Qendrore.

Qe nga keto emertime te ndryshme kuptohen mjaft mire synimet dhe paragjykimet e te kaluares dhe te ardhmes politike e administrative. Shqiptaret e ketij rajoni te pambrojtur ndodhen ne udhekryqet e integrimit te padeshiruar me Serbine dhe te aspirates se papranueshme nga komuniteti nderkombetar dhe heshtja e Tiranes e Prishtines per bashkimin me Kosoven.

Problemet kryesore te shqiptareve ne kete rajon gjate pushtetit te Milloshevicit ishin mospunesimi tyre ne institucionet shteterore, pamjaftueshmeria e mundesive qe u jepeshin per arsimim dhe sherbimin shendetesor ne rajon, mosmbeshtetja ekonomike per zhvillim, ku te ardhurat per person ne raport me mesataren e popullsise serbe ishin 4 5 here me pak.

Si rezultat i politikave diskriminuese te shtetit lindi organizata ushtarake shqiptare qe njihet me emrin Ushtria Clirimtare e Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes", e cila hyri ne konflikte te armatosura me Forcat e Aramtosura te Serbise. Per ta shtrenguar edhe me shume Milloshevicin, si president i Serbise, Sherbimi i Zbulimit Amerikan pas daljes ne skene te UCPBM se deklaroi se ajo mund te zgjerohej edhe me shume ne te ardhmen.

Per me teper, me t'u rrezuar pushteti i Milloshevicit, me nderhyrjen e komunitetit nderkombetar, UCPBM ja u carmatos, u shpernda dhe konflikti i Lugines se Presheves u mbajt nen kontroll. Prandaj ne veprimtarite protestuese te shqiptareve te kesaj treve shpesh eshte kerkuar terheqja e reparteve te ushtrise dhe xhandarmerise serbe qe jane dislokuar ne kete rajon, te cilat ne vend te qetesise dhe stabilitetit sjellin terror dhe diskriminim te popullsise vendase.

Ne keto zhvillime lideret shqiptare disa here kane paralajmeruar se nese nuk do te realizohen keto kerkesa, Ushtria Clirimtare e Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes do te riorganizohen dhe do te mbrojne te drejtat legjetime te bashkekombesve te tyre. Por, ngjarjet e Lugines se Presheves nuk jane aspak te shkeputura me zhvillimet qe kane te bejne me ceshtjen e Kosoves.

Me fillimin e shperberjes se Jugosllavise se Titos, shqiptaret, me nje referendum qe u organizua ne Kosove ne datat 26 30 shtator 1991, shpallen pavaresine qe ne pergjithesi nuk u njoh nga Komuniteti Nderkombetar. Menjehere mbas ketij evenimenti, Partia e Levizjes Demokratike e Lugines se Presheves ne datat 1 dhe 2 mars 1992 organizoi nje referendum me kerkesen e "autonomise kulturore, politike dhe territoriale te komunave te Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes me te drejte bashkimi me Kosoven". Ndersa ne vitin 1999, me te perfunduar lufta qe u perjetua ne Kosove, ne Luginen e Presheves filluan konfliktet e armatosura.

Dhe qe prej perfundimit te konfliktit te armatosur, shqiptaret nuk kane pranuar te marrin pjese ne zgjedhjet e nivelit shteteror, as ne kuadrin e republikes dhe as ne zgjedhjet presidenciale. Shqiptaret e Presheves, Bujanovcit dhe Medvegjes, te cilet Prishtinen e konsiderojne si qendren e tyre shpirterore, kombetare dhe kulturore e kane te veshtire te perballojne ombrellen administrative te Beogradit edhe pas referendumit te tyre per bashkim me Kosoven dhe kryengritjen e armatosur te prire nga UCPMB ja.

Dhe kete e ben me prezente qendrimi arrogant qe mban shteti policesk i Beogradit ndaj minoriteteve dhe te drejtave te tyre, gje e cila vertetohet se edhe pse 30 per qind e popullsise se Republikes se Serbise nuk eshte me origjine serbe, parlamenti dhe qeveria e saj jane monoetnike. Fillimi i negociatave per statusin perfundimtar te Kosoves, ne Luginen e Presheves me te drejte eshte rritur shume shqetesimi se c'do te behet me ta dhe si do te zgjidhen te drejtat e tyre legjitime.

Shume prej tyre mendonin se ne qofte se Serbia, per te mos humbur gjithcka nga Kosova, do te kerkonte te merrte brenda vetes pjesen veriore te Kosoves, do te ishte e mundur qe Lugina e Presheves te bashkohej perfundimisht me Kosoven. Por qendrimi i Komunitetit Nderkombetar me ne krye Shtetet e Bashkuara deri tani eshte shprehur per mosndryshimin e kufijve aktuale te Kosoves dhe mosbashkimin e saj me ndonje vend fqinje.

Por popullsia shqiptare e Lugines se Presheves nuk mund te vazhdoje me tej me situaten dhe statusin qe ajo ka. Prandaj kohet e fundit ajo ka dale me disa propozime deri ne marrjen e statusit te nje krahine me te drejtat qe i percaktojne te drejtat nderkombetare te minoriteteve. Shkurtimisht, me dashje apo pa dashje, zhvillimet qe do te shoqerojne zgjidhjen e ceshtjes se Kosoves do te influencojne direkt ne Luginen e Presheves.

Duke pare zhvillimet qe ndodhin ne ditet tona dhe te drejten nderkombetare te vetevendosjes se popujve do te ishte e drejte qe problemi i Lugines se Presheves te zgjidhej ne te njejten kohe me statusin perfundimtar te Kosoves. Zgjidhja e drejte dhe e vetme do te ishte ribashkimi i shqiptareve te Lugines se Presheves me pjesen tjeter te popullsise shqiptare te Kosoves.

Por aspiratat e tyre politike do te mund te gjejne zgjidhje vetem me mbeshtetjen nderkombetare dhe me kembenguljen e Tiranes dhe Prishtines. Por institucionet nderkombetare nuk kane se si te angazhohen seriozisht dhe te mbrojne te drejtat e popullsise shqiptare te Lugines se Presheves, kur Tirana zyrtare dhe Prishtina, edhe pse ka problemet e saj, nuk i ngrejne problemet e bashkekombesve te tyre ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, ne Organizaten e Sigurimit e te Bashkepunimit Europian, ne Keshillin e Europes, etj., me forcen e te drejtes nderkombetare dhe me te drejten e perfaqesimit zyrtar ne keto struktura.

Nese Prishtines mund t'i falet per faktin se ajo akoma nuk ka krijuar shtetin dhe perfaqesimin e saj nderkombetar, Tiranes zyrtare, qeverise dhe forcave politike te saj nuk mund t'u lejohet ky qendrim indiferent dhe i papergjegjshem per mosmbrojtjen e jetes dhe te drejtave te nje popullsie shqiptare mbi 100 mije banore. Prandaj ajo duhet te zgjohet nga ky "gjume" jo kushtetues dhe te drejtat e shqiptareve te Lugines se Presheves duhet t'i beje problem nderkombetar, me mbeshtetjen e se ciles mund te zgjidhen edhe aspiratat politike dhe ekonomike te tyre.

Shteti shqiptar nuk ka pse te nguroje dhe te mos shprehet hapur per mbrojtjen e lirive dhe te drejtave te bashkekombesve te saj, aq me shume qe ata nuk jane emigrante por jane popullsi shqiptare ne trevat e saj historike qe fatkeqesisht fuqite e medha dhe Titoja i ndane nga trungu i kombit te vetem shqiptar.

Koha ka ardhur qe me shume se kurdohere, Shqiperia duhet te diskutoje, negocioje dhe te kembengule qe popullsise shqiptare te Lugines se Presheves t'i jepet statusi i nevojshem, i cili nese aktualisht nuk e bashkon me Prishtinen t'i jepet statusi i krahines autonome. Asnje shtet tjeter, sado i vogel qe te jete, nuk mund te rrije kaq indiferent ndaj te drejtave dhe lirive te bashkekombesve te tij, aq me teper kur ata jetojne ne trevat e kombit shqiptar.

Nga Hajro Limaj *

*Drejtor i Institutit te Politikave te Sigurimit Kombetar

User avatar
Mendi
Regular Member
Regular Member
Posts: 68
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:03 am
Gender: Male

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#2

Post by Mendi » Thu Mar 04, 2010 6:44 pm

I ka kapur Amerika per fyti politikanet tane ketej dhe andej kufirit dhe nuk kane fare pavaresi te bejne nje veprim ne favor te interesit kombetar.

Leutrim
Member
Member
Posts: 16
Joined: Thu Jan 07, 2010 2:13 pm
Gender: Male

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#3

Post by Leutrim » Thu Mar 11, 2010 4:19 pm

Kam nje pytje per gjith ata qe jan te regjistruar ne ket forum, çfar dini per luginen e Presheves apo ka ndonje qe as se din se qka eshte dhe ku gjindet?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#4

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 5:19 pm

Leutrim wrote:Kam nje pytje per gjith ata qe jan te regjistruar ne ket forum, çfar dini per luginen e Presheves apo ka ndonje qe as se din se qka eshte dhe ku gjindet?
Une di kete, qe Lugina e Presheves eshte Thembra e Akilit per Serbine. Ata po hiqen sikur duan te ndajne Kosoven, per te marre gjasme pjesen veriore te saj, por ne fakt gjithe qellimi eshte qe te ruajne Luginen e Presheves, qe eshte nje nga pikat me strategjike ne Ballkan. Ata bejne te njejten loje qe bejne dhe greket, gjasme duan Vorio-Epirin, qe shqiptaret mos te kerkojne Camerine. Nderkohe serbet nuk rrine pa pune, me bekimin e Amerikes dhe fuqive te tjera te medha po ndryshojne dita dites realitetin etnik te Lugines se Presheves. Tashme Bujanovci nuk eshte me me shumice shqiptare, sepse per Medvegjen as qe behet fjale. Lugina e Presheves po zbraset nga shqiptaret ne heshtje, dhe as Tirana e as Prishtina nuk protestojne per kete. Intimidimi i shqiptareve atje eshte nje praktike mese e zakonshme, kurse per minoritetin serb ne Kosove kerkohen superstandarte nga ana e nderkombetareve, a thua se raca serve(lexo: skllave) eshte e vecante. Ne fakt ajo eshte, ata jane me psikopate se Atila.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#5

Post by alfeko sukaraku » Thu Mar 11, 2010 8:05 pm

Leutrim wrote:Kam nje pytje per gjith ata qe jan te regjistruar ne ket forum, çfar dini per luginen e Presheves apo ka ndonje qe as se din se qka eshte dhe ku gjindet?
e dime shume mire se ku ndodhet edhe c probleme aktuale ka.

"ah moj molla kur do piqesh"

mos u merzit se do vij ora.

ne se keni te reja nga lugina e Presheves jeni i lutur te na i postoni ne forumin tone.

Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Leutrim
Member
Member
Posts: 16
Joined: Thu Jan 07, 2010 2:13 pm
Gender: Male

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#6

Post by Leutrim » Thu Mar 11, 2010 8:30 pm

ç`tju sjell te reja, siq e dini Srbis ju eshte dhen leja per daljen ne europ me pasaporta, dhe tani Shqiptaret e shkret te lodhur nga papunsia bredhin neper rruget e Brukselit per te kerkuar azil. Ja nje informat qe lexova dje ne nje artikull.

Me 10 mars në mënyrë të organizuar kthehen azil kërkuesit e parë

Kthimi i parë që do ta organizohet për mënyrë vullnetare bëhet ditën e mërkurë, me 10 mars, kur autobusët me njerëz që kanë kërkuar azil politik në Belgjikë do të nisen për në Serbi dhe Maqedoni, me përcjellje të përkthyesve dhe përfaqësuesve të shërbimit belg për emigrim.

Azilantët edhe më tej po vijnë me kërkesa, dje janë paraqitur 16 nga Serbia dhe 29 nga Maqedonia. Të gjithë flasin shqip. Nuk kemi vend dhe më mundësi që ti pranojmë, kështu që praktikisht ata janë në rrugë.

"Duket se këta njerëz dikush i ka gënjyer që ata do të fitojnë azil, të holla dhe strehim. Ne e dijmë se problemi i tyre është ekonomik e jo ai polotik, prandaj shanset për të fituar një azil janë shumë të pakta. Ata duhet të informohen para se të vijnë këtu" deklaroi Rozemon".

Okej te diskutojm ketu per historin dhe problemet e lugines se Presheves e cila ka qen dhe eshte e Shqiptarve, dhe siç po e shohim as Prishtina as Tirana zyrtare nuk guxojn ta leshojn nje ze per vendin e paraardhsve te tyra, ku ende jetojn Shqiptar.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#7

Post by Arbëri » Thu Mar 11, 2010 9:16 pm

Leutrim wrote:Shqiptaret E Lugines Se Presheves Dhe Heshtja E Tiranes Zyrtare

Ne Presheve, Bujanovc dhe Medvegje jetojne mbi 107 mije shqiptare, rajon qe nga shqiptaret me shume njihet me emertimin Lugina e Presheves ose Kosova Lindore; ndersa serbet kete rajon e quajne jugu i Serbise dhe se fundi edhe jugu Serbise Qendrore.
Edhe unë kisha pyetur shumë herë më parë , pse rrin duar kryq mëma shqipëri gjdo herë kur ngacmohen shqiptarët këtu !
Por FLM këtyre forumeve shqiptare e vërejta se situata në Shqipëri nuk është asgjë më e mirë se sa neve që jemi këtu , dhe tash mendoj të kundërten : i duhen Shqipërisë-shqiptarë që rrjedh gjak Shqiptari në damarët e tij , se grekomanija është mjaftë e përhapur si ne mediume , politkë,institucione fetare etj..
Nuk e ka atë fuqi Shqipëria brenda në Shqipëri te sjell shqiptare nga viset e Kosovës e ti mbush me shqiptare ato vendbanime ku po punohoet fuqimishte për asimilin kombëtar .. Ashtu bëjnë edhe sot Serbet , Greket , Turqit , Maqedonsait sjellen 3.000(sllave) në Maqedoni nga Shqipëria kto dy vite , këta punojnë për shtet e jo ne ,kurse ne skemi as buk e as ujë për të nesërmen :oops:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#8

Post by ALBPelasgian » Thu Mar 11, 2010 10:13 pm

Liberalizimi i vizave ka qenë një lehtësim i madh për Serbinë dhe FYROM-in për shkak se iu ka mundësuar politikës së tyre të kolonizimit të shprëngulin shqiptarët nga pika të ndryshe gjeostrategjike. Nëse nuk ka asgjë Lugina e Preshevës, ajo ka pozitën më të mirë strategjike të Shqipërisë sepse përmes saj kalon transversalja transballkanike që lidh Danubin me Egjeun, kështu që roli i saj është i pazevëndësueshëm, prandaj Serbia më shumë se kurrë po tenton që ta zbrasë dhe ta kolonizojë atë me serb refugjatë të Bosnjës.

Në fakt, tashmë ia ka arritur goxha mirë për shkak se deri më tani janë shpërngulur (dmth pas liberalizimit të vizave) mëse 10,000 shqiptarë, duke e zbehur shumicën edhe ashtu të zbehtë shqiptare në Bujanoc. Madje, një shok imi më alarmoi se Beogradi u ka ofruar ndihmë ekonomike komunës së Bujanocit mbi 17 milionë dinarë për t'i sistemuar 1000 familje Serbe. Fatkeqësisht, komunarët budallenj të Bujanocit e kanë pranuar një ndihmë të tillë.

Medvegja është zbrazur krejtësisht dhe shqiptarësia e saj rron sot vetëm në këngët dhe kujtimet e refugjatëve medvegjas në Fushë-Kosovë e qendra të tjera të Kosovës.

Edhe në Preshevë dalëngadalë po bie numri i shqiptarëve. Jo vetëm kaq por kjo rënie po vijon edhe në FYROm, gjegjësisht në Kumanovën shqiptare sepse transversalja ballkanike kalon edhe në Kumanovë. Edhe atje fshatrat shqiptare përskaj magjistralës janë zbehur e rralluar si mos më keq.

Krejt kjo në favor të realizimit të amanetit të Milloshevicit i cili shestonte në të gjallë të tij të krijonte një Republikë Serbe në FYROM, dmth në veri përreth Kumanovës ku jetojnë 40,000 serbë.

Sikunder e thote edhe Takis Mikas ne librin e tij 'Aleanca e Pashenjte', Milloshoevici ne fillim te vieteve te 90'ta investonte qe ta shkepuste nje pjese te ndjeshme territoriale te IRJM-se, gjegjesisht ne Malin e Zi te Shkupit ku banojne nje numer serbesh.
Citim:
Inspired by his promptings, Macedonia's Democratic Serbian Party, formed after the republic declared its indipedence, set about trying to establish a separate 'Karadag Republic' in the northern parts of the country where most Serbs live: Skopska Crna Gora (Skopje Black Moutain) and KUmanovska Dolina (Kumanovo Valley)

Burimi: http://books.google.com/books?id=BYa...dolina&f=false
Këtë e realizon përmes krijimit të komunave serbe në Anamoravë (Kosovë lindore) përmes decentralizimit ku klika e ndyrë në Prishtinë u dhuronte dhe u dhuron komuna Serbisë brenda në Kosovë të cilat janë të lidhura njëra me tjetrën përmes zingjirë katundesh kolonialiste ku janë kthyer me qindra kolonë serbë nga Bosnja.

Ketu eshte edhe celesi i marreveshjes se dikurshme per aneksimin e 2500 ha toke te Kosoves mes Serbise dhe IRJM-se ne vitin 2001, marreveshje e cila u sanksionua ne kuptimin e pranimit ne Pakon ProSerbe te Ahitsaarit. Duke pasur ne zoterim kete pike kyqe (e cila gjendet thuajse ne tri kufirshin Kosove-Serbi-Maqedoni), Serbise dhe Maqedonise iu mundesohet qe shqiptaret territorialisht t'i percajne.
1) Keputen lidhjet e Kosoves me Kosoven Lindore - Luginen strategjike te Presheves
2) Keputen lidhjet e Kosoves me Kumanoven

Perfundimi

Serbia arrin ta perforcoje entitetin e saj pan-serb duke filluar prej Anamoraves (ku klika e poshter shqipfolese e Kosoves i ka pranuar keto komuna permes decentralizimit dhe per me keq ka formuar ministri te mirembajtjes se tyre sic eshte Ministria e Pushtetit Lokal me ne krye te pandershmin Sadri Ferati) per te dale ne luginen e Kumanoves. Pak a shume nje parafytyrim i nje skenari te tille do te dukej keshtu:

Image

Në fakt, gjendja është kaq alarmante saqë shqiptarët janë para Nyjes së Gordit, e cila është e pamundur të zgjidhet nëse ndiqet kjo politike gjumashe e politikanëve dallkauk shqiptarë. E vetmja mënyrë është Palla e Lekës së Madh; këputja direkte e kësaj nyje, qoftë nevoja edhe përmes një kryengritje të përgjithshme.

Lëvizja Vetëvendosje të cilën e kemi pandehur si një partizane të organizimit të shqiptarëve dhe si emblemë të pastërtisë politike po kalon në fazën e saj më të padenjë sepse po luhatet a të shndërrohet në parti politike a jo. Sipas shumë indikacioneve, ajo dalëngadalë po metamorfizohet në një parti politike e cila ia ka vënë syrin karrikave të qelbura të pushtetit fiktiv në Prishtinë. Ajme!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#9

Post by Arbëri » Thu Mar 11, 2010 10:46 pm

Arbëri wrote:
Leutrim wrote:Shqiptaret E Lugines Se Presheves Dhe Heshtja E Tiranes Zyrtare

Ne Presheve, Bujanovc dhe Medvegje jetojne mbi 107 mije shqiptare, rajon qe nga shqiptaret me shume njihet me emertimin Lugina e Presheves ose Kosova Lindore; ndersa serbet kete rajon e quajne jugu i Serbise dhe se fundi edhe jugu Serbise Qendrore.
Edhe unë kisha pyetur shumë herë më parë , pse rrin duar kryq mëma shqipëri gjdo herë kur ngacmohen shqiptarët këtu !
Por FLM këtyre forumeve shqiptare e vërejta se situata në Shqipëri nuk është asgjë më e mirë se sa neve që jemi këtu , dhe tash mendoj të kundërten : i duhen Shqipërisë-shqiptarë që rrjedh gjak Shqiptari në damarët e tij , se grekomanija është mjaftë e përhapur si ne mediume , politkë,institucione fetare etj..
Nuk e ka atë fuqi Shqipëria brenda në Shqipëri te sjell shqiptare nga viset e Kosovës e ti mbush me shqiptare ato vendbanime ku po punohoet fuqimishte për asimilin kombëtar .. Ashtu bëjnë edhe sot Serbet , Greket , Turqit , Maqedonsait sjellen 3.000(sllave) në Maqedoni nga Shqipëria kto dy vite , këta punojnë për shtet e jo ne ,kurse ne skemi as buk e as ujë për të nesërmen :oops:
ALBPelasgian
Bujanocit mbi 17 milionë dinarë për t'i sistemuar 1000 familje Serbe.
Përndryshe janë kthyer asylkërkuesit sot , po nuk don të thotë që po u qelet rruga tjetër nuk shkojnë përsëri.
Mbërriti autobusi i parë me azilkërkuesit
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/30099.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#10

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 11:08 pm

Nëse nuk ka asgjë Lugina e Preshevës, ajo ka pozitën më të mirë strategjike të Shqipërisë sepse përmes saj kalon transversalja transballkanike që lidh Danubin me Egjeun, kështu që roli i saj është i pazevëndësueshëm, prandaj Serbia më shumë se kurrë po tenton që ta zbrasë dhe ta kolonizojë atë me serb refugjatë të Bosnjës.
Pikerisht, kjo autostrade nese do te kalonte ne territor te kontrolluar nga shqiptaret, do ta vinte Serbine ne pozita teresisht te disfavorshme, dhe do i duhej te negocionte me shqiptaret per cdo korridor strategjik. Shqiptaret do te kishin luksin te kontrollonin arteriet kryesore te Serbise ne Jug dhe Jugperendim duke e gjunjezuar ate politikisht dhe ekonomikisht.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#11

Post by qiellikaltër » Fri Mar 12, 2010 11:48 am

Leutrim wrote:Shqiptaret E Lugines Se Presheves Dhe Heshtja E Tiranes Zyrtare

Edhe ja ku jemi sot, pas vizites se Metes ne Serbi, ne te cilen u fol per pakicen serbe ne Shqiperi qe mbetet per t'u verifikuar, por nuk u tha asnje fjale per shqiptaret e Lugines. Shtetit shqiptar nuk gjen kurre castin dhe fjalet e duhura ne mbrojtje te bashkekombasve te vet, qeveritaret tane s'dine ta bejne punen e tyre.

ALBPelasgian wrote:Lëvizja Vetëvendosje të cilën e kemi pandehur si një partizane të organizimit të shqiptarëve dhe si emblemë të pastërtisë politike po kalon në fazën e saj më të padenjë sepse po luhatet a të shndërrohet në parti politike a jo. Sipas shumë indikacioneve, ajo dalëngadalë po metamorfizohet në një parti politike e cila ia ka vënë syrin karrikave të qelbura të pushtetit fiktiv në Prishtinë. Ajme!
Nuk mendoj se kjo eshte shenje qe lufta e tyre ka mbaruar apo po synojne thjesht pushtetin. Une mendoj se arsyet qe i kane bashkuar njerezit ne ate grup, jane arsye per nje ceshtje madhore, patriotike rreth nje kauze qe nuk lidhet me karrige apo perfitime personale. Kam besim se lufta e tyre do vazhdoje e paster si deri tani.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#12

Post by ALBPelasgian » Fri Mar 12, 2010 3:43 pm

qiellikaltër wrote: Nuk mendoj se kjo eshte shenje qe lufta e tyre ka mbaruar apo po synojne thjesht pushtetin. Une mendoj se arsyet qe i kane bashkuar njerezit ne ate grup, jane arsye per nje ceshtje madhore, patriotike rreth nje kauze qe nuk lidhet me karrige apo perfitime personale. Kam besim se lufta e tyre do vazhdoje e paster si deri tani.
qiellikaltër, askush nuk e vë në dyshim se kauza e Vetëvendosjes i ka mbledhur të rinjtë aty dhe jo apetiti për pushtet. Këtë e ka dëshmuar vetë veprimtaria e aktivistëve si Lëvizje por edhe veç e veç. Mirëpo, ajo që deri më tani ka qenë emblemë e së pakorruptueshmës është pervertuar rëndë - për sherrin e dy-tre trangujve brenda për brenda Lëvizjes. Vetë fakti, që sot për sot këta tranguj e kanë futur ligjërimin 'debatin' për t'u shndërruar në parti politike flet se Lëvizja VV (gjegjësisht ca drejtues të saj) dyshon në rrugën që është ndjekur deri më tani dhe se modaliteti i shndërrimit në parti politike po shihet si i pranueshëm, i pëlqyeshëm.

Kjo është një pervertim, shkelje dhe zvetënim i filozofisë së trumbetuar nga vetë LVV, e cila vetëvetën rasion d'etre të saj e ka sëndërtuar në mohimin e këtij sistemi të qelbur - puthadorës të ndërkombëtarëve. Tash, LVV është duke e aspiruar pikërisht këtë sistem të qelbur.

Unë i kam falur çdo kontribut timin fizik e sidomos intelektual kësaj lëvizjeje duke milituar aktivisht që prej moshës së njomë 15 vjeçare. Kam qenë njëri ndër kontribuesit më të mëdhenj në publicistikë sa i përket trumbetimit të vlerave dhe filozofisë së përballimit që do të shpiente gjër në Vetëvendosje. Në çdo shkrim timin kam sulmuar e demaskuar gjër në palcë neokolonizatorët ndërkombëtarë dhe dinastitë mafioze vendore e ku jam rrezikuar edhe me jetë. Në çdo përballje e ballafaqim me policinë fashistoide ndërkombëtare, unë së bashku me shokët e mi aktivistë u kemi bërë ballë me trupat tonë e me guximin tonë plumbave breshërimë që binin mbi ne - atë 10 shkurt fatal të 2007'ës. Nuk harrohen kurrë kur shokët e tu më të afërm binin përdhe të plagosur e kur gjaku frushkullonte në atë shkurt të ftohët. Nuk harrohen as qindra rrahjet tona nga policia brutale vendore, arrestimet javore e gjër mujore - së fundmi edhe burgimi i gjatë në Dubravë e burgje të tjera i mëse 22 aktivistëve, ku isha edhe unë me ta.

LVV ka kuptim vetëm për aq sa është jashtë sistemit...momentin që bëhet objektivisht a subjektivisht parti politike - pra pjesë e nomenklaturës - ajo bëhet një kreaturë e neveritshme e cila e merr në qafë qytetarët që i dhanë besimin.

Meqë, unë kam qenë aktivistë dhe e njoh më mirë se çdo kush tjetër LVV, a e dini ju sesa është numri i të larguarve dhe të përjashtuarve nga '''drejtuesit''' e kësaj lëvizje? Ose më saktë, a e dini sa është numri i të larguarve prej LVV sidomos tash pas 12 shkurtit, kur LVV për herë të parë në media u shpreh haptas me një PO të pazëshme rreth partisë politike dhe konkurimit në zgjedhjet e ardhshme?
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#13

Post by alfeko sukaraku » Fri Mar 12, 2010 7:46 pm

Arbëri wrote:
Leutrim wrote:Shqiptaret E Lugines Se Presheves Dhe Heshtja E Tiranes Zyrtare

Ne Presheve, Bujanovc dhe Medvegje jetojne mbi 107 mije shqiptare, rajon qe nga shqiptaret me shume njihet me emertimin Lugina e Presheves ose Kosova Lindore; ndersa serbet kete rajon e quajne jugu i Serbise dhe se fundi edhe jugu Serbise Qendrore.
Edhe unë kisha pyetur shumë herë më parë , pse rrin duar kryq mëma shqipëri gjdo herë kur ngacmohen shqiptarët këtu !
Por FLM këtyre forumeve shqiptare e vërejta se situata në Shqipëri nuk është asgjë më e mirë se sa neve që jemi këtu , dhe tash mendoj të kundërten : i duhen Shqipërisë-shqiptarë që rrjedh gjak Shqiptari në damarët e tij , se grekomanija është mjaftë e përhapur si ne mediume , politkë,institucione fetare etj..
Nuk e ka atë fuqi Shqipëria brenda në Shqipëri te sjell shqiptare nga viset e Kosovës e ti mbush me shqiptare ato vendbanime ku po punohoet fuqimishte për asimilin kombëtar .. Ashtu bëjnë edhe sot Serbet , Greket , Turqit , Maqedonsait sjellen 3.000(sllave) në Maqedoni nga Shqipëria kto dy vite , këta punojnë për shtet e jo ne ,kurse ne skemi as buk e as ujë për të nesërmen :oops:
djema!

shqiperia eshte drejtuar gjithmon nga karrierista te semure e psikopater qe nuk ju ka interesuar kurre se cili eshte vendi qe po qeverrisin ,mjafton te qeverrisin.

pas ismail qemalit ky vende nuk ka nxjerre me burra qe ta njohin shtrirjen e vertet te shqiptarve....pervec mitat frashrit qe nuk pati forcen e duhur ,te tjeret ishin e jane ?oqe kandari nga kjo ane.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#14

Post by qiellikaltër » Fri Mar 12, 2010 8:12 pm

ALBPelasgian wrote: Meqë, unë kam qenë aktivistë dhe e njoh më mirë se çdo kush tjetër LVV, a e dini ju sesa është numri i të larguarve dhe të përjashtuarve nga '''drejtuesit''' e kësaj lëvizje? Ose më saktë, a e dini sa është numri i të larguarve prej LVV sidomos tash pas 12 shkurtit, kur LVV për herë të parë në media u shpreh haptas me një PO të pazëshme rreth partisë politike dhe konkurimit në zgjedhjet e ardhshme?
Nuk jam e sigurte nese e kuptova mire, po duket sikur disa prej drejtuesve te VV kane perjashtuar anetare se kane patur qendrime te kunderta me ta persa i perket futjes ne zgjedhje te LVV? Persa i perket nr te te larguarve, apo te dhena te ngjashme nuk jane informacione qe gjenden verdalle.

Nuk e di se si do ta justifikonte apo c'rruge do gjente LVV ne lidhje me pranimin e pakos se Ahtisarit po te hynte ne kuvend, po nuk mendoj se futja e levizjes ne kuvend eshte baraz me te qenit satelit i nderkombetareve.
Nese perfundimi eshte qe LVV do korruptohej pasi te futej ne kuvend, mendoj se do ndodhte gjithsesi edhe pa u futur aty.

Mendoj gjithashtu qe nderkombetareve me siguri po iu vjen mbare kjo venie ne pikepyetje e karakterit te VV, pikerisht ne castet kur kjo levizje popullore ka shume nevoje per perkrahjen e njerezve.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Shqiptaret e Lugines së Preshevës dhe Heshtja e Tiranes Zyrt

#15

Post by ALBPelasgian » Sat Mar 13, 2010 1:02 am

qiellikaltër wrote: Nuk jam e sigurte nese e kuptova mire, po duket sikur disa prej drejtuesve te VV kane perjashtuar anetare se kane patur qendrime te kunderta me ta persa i perket futjes ne zgjedhje te LVV? Persa i perket nr te te larguarve, apo te dhena te ngjashme nuk jane informacione qe gjenden verdalle.

Nuk e di se si do ta justifikonte apo c'rruge do gjente LVV ne lidhje me pranimin e pakos se Ahtisarit po te hynte ne kuvend, po nuk mendoj se futja e levizjes ne kuvend eshte baraz me te qenit satelit i nderkombetareve.
Nese perfundimi eshte qe LVV do korruptohej pasi te futej ne kuvend, mendoj se do ndodhte gjithsesi edhe pa u futur aty.

Mendoj gjithashtu qe nderkombetareve me siguri po iu vjen mbare kjo venie ne pikepyetje e karakterit te VV, pikerisht ne castet kur kjo levizje popullore ka shume nevoje per perkrahjen e njerezve.
qiellikaltër, ju e keni kuptuar fare mirë: disa prej drejtuesve budallenj të LVV jo vetëm që kanë përjashtuar e linçuar (në njëfarë mënyre) aktivistë që s'kanë qenë dakord me shndërrimin në parti politike, por edhe u kanë ngjitur nga prapa stigma të tmerrshme. Merre me mend disa prej tyre (dmth 'drejtuesve') kanë mbërritur në stadin aq sa të thonë: 'O me ne (lexo:partinë) o kundër nesh!'.

LVV e ka arritur simpatinë për një moral të padiskutueshëm pastërtie politike pikërisht në sajë të aktivistëve parimor që kundërshtonin kategorikisht pranimin e sistemit apo pjesëmarrjen në të. Duke qenë shembuj-plazmime të patjetërsueshme intelektuale dhe kombëtare, imazhi i VV u pat bërë emblemë madje një shpresë e re për të gjithë shqiptarët duke u parë si model për gjithçka të ardhshme.

Disa prej 'drejtuesve' të pandershëm largimin e dhjetëra aktivistëve (pra, përjashtimin e tyre) e kanë bërë jo vetëm në mënyrë të ligë: larg syrit të shumicës së aktivistëve, sepse po të bëhej një gjë të tillë atëherë mundësia e kundërshtimit të aktivistëve brenda për brenda do të merrte përmasa të tërësishme, aq sa do e rrezikone rëndë ithtarët - partizanët e shndërrimit në parti politike.
Këtë metodë spastrimi nuk e kanë bërë publike dhe e mbajnë me xhelozi të fshehur aq sa munden sepse po të dilte publike atëherë plot gjëra do të kompromentoheshin aq rëndë saqë do të rrezikohej akoma pa nisur aventura partiake. Në mediumet informative, drejtuesit e LVV po shprehen se brenda për brenda Lëvizjes po gëlon një debat i brendshëm midis të gjitha instancave të VV duke i shoshitur perspektivat dhe dilemat e shndërrimit apo mos-shndërrimit në parti politike. Një gjë e tillë, sigurisht nuk ka ndodhur, sepse ideja rreth shndërrimit në parti politike asnjëherë s'është vënë në diskutim në asnjë debat.

Për t'i vënë aktivistët e tjerë para aktit të kryer por edhe për ta maskuar për një kohë të gjatë, shndërrimin në part politike e kanë hapur një proces të ashtuquajtur reformimi dhe ristrukturimi, i cili e ka burokratizuar LVV brenda për brenda duke e bërë Parti e Shkuar partisë.

Një lëvizje që dikur mburrej për thjeshtësinë e saj, për organizimin e saj të hapur tani është konvertuar në një qenie e ngjashme me një parti politike. Dalja në zgjedhje ose shpallja zyrtare është vetëm çështje kohe - sepse s'ka dyshim që është shndërruar tanimë në parti...çështja është se kur ata do ta shpallin publiskisht një gjë të tillë.

Siç e kemi vërejtur (kush e ka përcjellur mirë), ata s'do të dalin asnjëherë të thonë PO të fortë, se jemi bërë parti politike e do të konkurojmë në sistem, sepse deri më tani opinioni shoqëror i njeh për JO dhe refuzime të mirënjohura të sistemit.

Është e vërtetë se kjo është një nga sukseset më të mëdha, në mos vendimtare të pushtetit ndërkombëtare sepse e ka thyer vatrën e vetme shqiptare të organizuar kundër kolonizimit të huaj të shqiptarëve. Sot, LVV merret me dilema budallëqesh (afsh për parti politike), merret me spastrime të brendshme, sheh te secili aktivist i devotshëm një armik potencial, ka paranojë të vazhdueshme, kompleks inferioriteti në vend që të merrej me çështjet e organizimit të popullit sidomos në kohërat më të vështira që kemi parë ndonjëherë: krijimi i kufirit të ri në Mitrovicë, kolonizimi i Luginës së Preshevës, kolonizimi i Kuamnovës, shitja e të gjitha pasurive të Kosovës, etj.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”