"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Diskutim per etnicitetin e grekeve.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#16

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 14, 2010 5:01 pm

Socio wrote:
Zeus10 wrote:Ky eshte burimi i gjuhes te kombit te sajuar grek.
Kombit te sajuar po, por te sajuar qe nga lashtesia !

Une ketu nuk mbaj anen e Grekeve asesi, por vetem ate shkencore.
Kam deshire te nisim nje debat te pergjithshem ne lidhje me konfuzionin qe mbreteron se a kishte etnicitet Grek ne lashtesi ?.
Poashtu kam pershtypje se shume prej nesh nuk e kane te carte se cka do te thote termi, 'etnicitet' !
Per ate para se te fillojme debatin deshiroj qe secili prej nesh (une i fundit) ta jap nje definim te ketij termi dhe pastaj fillojme debatin.

Faleminderit
Socio mendoj se debatin ne kete drejtim duhet ta nisin pike se pari vete greket dhe jo ne.Etniciteti grek ne lashtesi eshte pak a shume stregjyshja e lashte e "megali idese" sot-as me pak e as me shume.
personalisht me termin etnicitet kuptoj lidhjet e gjakut qe po te shkosh edhe sot ne ato zona te harruara malore shqiptare-qe te martohet dikush do mblidhet pikesepari pleqesia e fshatit e te gjeje rrenjet e femres qe do marri apo atje ku do japi.Edhe ne lashtesi ndiqeshin pak a shume te njejtat rregulla...."mos merr tek harbuti se te prish shtepine"-thuhet andej nga vije une!
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#17

Post by alfeko sukaraku » Sun Mar 14, 2010 6:39 pm

Socio wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Socio wrote:
Po ju vete e thate 'Greqia fillon me Akarnanine. Greke jane ato fise qe fillojne aty !
alfeko sukaraku wrote:po...ne kohen e Strabonit edhe jo ne kohen e Pirros.
Dmth, nuk e dike qe edhe ne kohen e Pirros Greket fillonin aty si dhe dallonin nga Epirotet, bile ky dallim eshte evidentuar edhe shume kohe para se te lindte Pirro !!!

Thycidides shkroi 'Peloponesian War' me 431 BC , me shume se 100 vjet para lindjes se Pirros(319 BC)

Lexo nje pasazh te kesaj vepre ku dallohen Epirotet nga Greket qysh ne ate kohe.
Of Hellenes he had in his army Ambraciots, Leucadians, Anactorians, and the thousand Peloponnesians whom he brought with him, where as of Barbarians a thousand Chaonians, who, having no king, were led by Photyus and Nicanor, both of the governing family and holding the presidency for a year. With the Chaonians came the Thesprotians, who, like them, have no king. A Molossian and Atintanian force was led by Sabylinthus, the guardian of Tharypas the king, who was still a minor...
http://classicpersuasion.org/pw/thucydi ... et=2.79-83


Pse bre vella jep komente qe nuk kane te bejne me tema fare ?!!.

Cka na intereson neve se cilet jane Helenet apo si u krijuan ata, nga Pellasget apo jo, ne kohera qe nuk dihet per to !!. A nuk eshte me me rendesi se Helenet ne kohen e Thucididit e edhe me perpara ishin fise me ndergjegje etnike dhe gjuhe te vecante nga Epirotet. A nuk eshte me me rendesi ky dallim mes tyre !
Ky dallim ka krijuar edhe kufirin etnik natyror mes Heleneve dhe Epiroteve (i njejti me pikenisje Arten) qe ka ekzistuar me mijera vjet. Ky kufi u prish vetem ne shek 20 me krijimin e Greqise Moderne nga Perendimi.
edhe Homeri "flet" per greket ne 1300 p e s , por greket nuk vertetohen asgjekundi ne ate koha..apo ke ndonje kundershtim ti?
Po si nuk kam ! Homeri permend Greket, apo jo !! Nese nuk ka vertetime ndaj ekzistences se tyre ne ate kohe kjo nuk do te thote se ata nuk ekzistonin ne ate kohe apo jo ? Ata mund te kishin qene ende te rinje dhe jo te famshem, apo jo ?!!
Nuk mund ta injorojme Homerin apo jo ?!!

Dhe kjo perputhet edhe me Herodotin;
The Hellenic race has never, since its first origin, changed its speech. This at least seems evident to me. It was a branch of the Pelasgic, which separated from the main body, and at first was scanty in numbers and of little power; but it gradually spread and increased to a multitude of nations, chiefly by the voluntary entrance into its ranks of numerous tribes of barbarians.
homeri nuk i permend gjekundi greket si kombe edhe as si kombi i ri.Ai flet per ushtaret e Akilit qe vinin nga Efira pran lumit sellienda....kerkoje ta gjesh efiren pran lumit sellienda aty ku e permend homeri..edhe mbi te gjitha ne nje lufte me p sh 200 mij luftetare eshte perralle te flasim per 5 ushtare qe vinin nga Fthia edhe qe perbejn kombin greke.
perrallisht njihet keshtu kjo histori,por po u fute me thelle ne dituri do kuptosh se greket jane nje perralle ne luften e trojes..nuk ekzistojn gjekundi...ashtu sic na thote edhe thukididi per greket ne luften e trojes
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#18

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 6:58 pm

alfeko sukaraku wrote:Homeri nuk i permend gjekundi greket si kombe edhe as si kombi i ri.Ai flet per ushtaret e Akilit qe vinin nga Efira pran lumit sellienda....kerkoje ta gjesh efiren pran lumit sellienda aty ku e permend homeri..edhe mbi te gjitha ne nje lufte me p sh 200 mij luftetare eshte perralle te flasim per 5 ushtare qe vinin nga Fthia edhe qe perbejn kombin greke.
perrallisht njihet keshtu kjo histori,por po u fute me thelle ne dituri do kuptosh se greket jane nje perralle ne luften e trojes..nuk ekzistojn gjekundi...ashtu sic na thote edhe thukididi per greket ne luften e trojes

Por keta ushtare pa mar parasysh sa ishin i takonin ndonje grupi etnik apo jo ?

For the sake of truth the name Hellenes is found one single time among the people
portrayed from Homer in his Iliad as the Troy’ attackers (Iliad 2.681):
τοὺς ὅσσοι τὸ Πελασγικ ὸ ν Ἄ ργος ἔναιον,
οἵ τ' Ἄλον οἵ τ' Ἀλόπην οἵ τε Τρηχῖνα νέμοντο,
οἵ τ' εἶχον Φθίην ἠδ' Ἑλλάδα καλλιγύναικα,
Μυρμιδόνες δὲ καλεῦντο καὶ Ἕλληνες καὶ Ἀχαιοί,
τῶν αὖ πεντήκοντα νεῶν ἦν ἀρχὸς Ἀχιλλεύς

Now all those again that inhabited Pelasgian Argos (1)
and dwelt in Alos and Alope and Trachis,
and that held Phthia and Hellas, the land of fair women,
and were called Myrmidons and Hellenes and Achaeans
of the fifty ships of these men was Achilles captain.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#19

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 7:25 pm

Mallakastrioti wrote:
Socio wrote:
Zeus10 wrote:Ky eshte burimi i gjuhes te kombit te sajuar grek.
Kombit te sajuar po, por te sajuar qe nga lashtesia !

Une ketu nuk mbaj anen e Grekeve asesi, por vetem ate shkencore.
Kam deshire te nisim nje debat te pergjithshem ne lidhje me konfuzionin qe mbreteron se a kishte etnicitet Grek ne lashtesi ?.
Poashtu kam pershtypje se shume prej nesh nuk e kane te carte se cka do te thote termi, 'etnicitet' !
Per ate para se te fillojme debatin deshiroj qe secili prej nesh (une i fundit) ta jap nje definim te ketij termi dhe pastaj fillojme debatin.

Faleminderit
Socio mendoj se debatin ne kete drejtim duhet ta nisin pike se pari vete greket dhe jo ne.Etniciteti grek ne lashtesi eshte pak a shume stregjyshja e lashte e "megali idese" sot-as me pak e as me shume.
personalisht me termin etnicitet kuptoj lidhjet e gjakut qe po te shkosh edhe sot ne ato zona te harruara malore shqiptare-qe te martohet dikush do mblidhet pikesepari pleqesia e fshatit e te gjeje rrenjet e femres qe do marri apo atje ku do japi.Edhe ne lashtesi ndiqeshin pak a shume te njejtat rregulla...."mos merr tek harbuti se te prish shtepine"-thuhet andej nga vije une!
Faleminderit Mallakastrioti, une e respektoj mendimin tend se kete debat duhet ta nisin pike se pari Greket dhe jo ne, megjithate asnje te keqe nuk na vjen nese debatojme dhe kerkojme njohuri mbi etnicitetin ne pergjithesi.
Une e kam parasysh se shume anetare te forumit tone ngatrrojne etnicitetin me lidhje gjaku, apo gjuhe ... por kjo nuk nenkupton komponentat kryesore te nje grupi etnik. Nje grup etnik mund te dallohet vetem nga kultura e vecante e atij grupi. Sociologu i njohur Max Weber keshtu e karakterizon nje grup etnik:
Those human groups that entertain a subjective belief in their common descent because of similarities of physical type or of customs or both, this belief must be important for group formation; furthermore it does not matter whether an objective blood relationship exists.
Etniciteti Grek ne lashtesi u sajua ne baze te kultures, ishte kjo kultura qe e ngjizi kete popull duke krijuar vetedije te vecante tek ata, se ishin ndryshe nga tjeret. Jo vetem ne lashtesi por edhe ne mesjete ishte pikerisht kultura (feja) qe e mbajti metutje kete popull e deri sot.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#20

Post by alfeko sukaraku » Sun Mar 14, 2010 7:35 pm

o socio

per ata qe e njohin historin homeri nuk munde te merret si baze vertetsie apo jo? -haha-

ateher mbetet qe te vertetohet me rruge te tjera e te ndryeshme apo jo?

herodoti edhe e gjithe shoqeria e tij vijne ne ditet tona te dorerishkruajtura brez pas brezi apo jo?

dorshkrimet u pershtaten ne greqisht nga baballaret e kishes ne shek 2 te eres sone apo jo?

herodoti jetoj ne mes te pellazgeve te Thuriu ne etruri edhe nuk e dinte se cilen gjuhe flisnin pellazget apo jo?

e pra mbeshtilli keto edhe bej japrakun tende ..mos rri akoma tek "gjethe rrushi me oriz plako" -hahaha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#21

Post by alfeko sukaraku » Sun Mar 14, 2010 7:40 pm

ja ca llafos Thukididi

poe efira edhe lumi sellienda ekzistojn vetem ne peloponez sipas gjeografeve eratostheni edhe straboni..aty ku eshte Fthia nuk ka efire edhe as lume sellienda

kjo eshte nje e dhene e cila nuk flet per nje popull por flet per nje ide se munde te vijn nga ketu...

per me shume dijesohu me shume mbi krijimin e gjuhes greke..sa per herodotin ai te thote se athina ishte pellazge edhe u grekezua cuditerisht nga ardhsit e rinje qe ruajten gjuhen zakonet e traditen e tyre duke u shendrruar dale ngadalle ne nje kombe me vete

si i fute nje te lexuar thukididit ti nxjerre laps e leter edhe bene llogarit e tua si psh

homeri u permbloth per here te pare ne shek 5 p es =vitet 400 edhe nuk e permendi gjekundi krenarin e te qenit greke vecse per disa ushtare te akilit...pastaj futesh me thelle e kerkon arsyen perse deri sa te kontrollosh ekzistencen e mbishkrimeve edhe fakteve te tjera gjuhesoropolitike per kete ceshtje
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

diskutim30

#22

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 7:55 pm

alfeko sukaraku wrote:ja ca llafos Thukididi

poe efira edhe lumi sellienda ekzistojn vetem ne peloponez sipas gjeografeve eratostheni edhe straboni..aty ku eshte Fthia nuk ka efire edhe as lume sellienda

kjo eshte nje e dhene e cila nuk flet per nje popull por flet per nje ide se munde te vijn nga ketu...

per me shume dijesohu me shume mbi krijimin e gjuhes greke..sa per herodotin ai te thote se athina ishte pellazge edhe u grekezua cuditerisht nga ardhsit e rinje qe ruajten gjuhen zakonet e traditen e tyre duke u shendrruar dale ngadalle ne nje kombe me vete

si i fute nje te lexuar thukididit ti nxjerre laps e leter edhe bene llogarit e tua si psh

homeri u permbloth per here te pare ne shek 5 p es =vitet 400 edhe nuk e permendi gjekundi krenarin e te qenit greke vecse per disa ushtare te akilit...pastaj futesh me thelle e kerkon arsyen perse deri sa te kontrollosh ekzistencen e mbishkrimeve edhe fakteve te tjera gjuhesoropolitike per kete ceshtje


Faleminderit Alfeko, me keto te fundit ti dole tek une. Une pajtohem me ate qe ke shkruar me larte. Krijimi i kombit Grek ishte nje proces qe filloi ne lashtesi.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#23

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 14, 2010 8:22 pm

Socio...nuk mendoj se na hyne ne pune ne kete teme te diskutojme per greket fare...se nuk kane pune greket ne Epir dhe kjo eshte fakt.
Persa i perket ngaterreses se etnicitetit me kulturen,sipas kesaj llogjike i bie qe ne muhamedanet e Mallakastres dhe Laberise te jemi Turq den baba den,por nuk eshte keshtu.
Ta them une me ke perziheshin dhe perzihen mallakastriotet dhe leberit....mallakastrioti eshte perzier ne lidhje gjaku vetem me sojin e tij,ashtu edhe labi-si dhe mallakastrioti me labin e vice-versa.
Cami eshte perzier gjithmone me Camin si dhe me Labin rralle apo me Toske.
Tosket jane perzier me toske te tjere...
Kjo vlen per shumicen derrmuese....se cka ngjare neper ultesira apo qytete eshte diòka tjeter persa i perket ketyre grupeve-por gjithmone jane perzier me shqiptare ne gati pothuaj shumicen e rasteve.
Geget jane perzier me gege si dhe toske...
Cobanet martoheshin me njeri-tjetrin dhe rrallehere me shqiptaret e ky eshte fakt...per sa i perket te ashtuquajtur greke minoritare nuk di akoma cilet jane sepse dropullitet perziheshin po ashtu me njeri-tjetrin si dhe me vlleh(coban)
Vurgasit apo vurgaret perziheshin me njeri-tjetrin....
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#24

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 8:29 pm

Mallakastrioti wrote:Socio...nuk mendoj se na hyne ne pune ne kete teme te diskutojme per greket fare...se nuk kane pune greket ne Epir dhe kjo eshte fakt.
Persa i perket ngaterreses se etnicitetit me kulturen,sipas kesaj llogjike i bie qe ne muhamedanet e Mallakastres dhe Laberise te jemi Turq den baba den,por nuk eshte keshtu.
Ta them une me ke perziheshin dhe perzihen mallakastriotet dhe leberit....mallakastrioti eshte perzier ne lidhje gjaku vetem me sojin e tij,ashtu edhe labi-si dhe mallakastrioti me labin e vice-versa.
Cami eshte perzier gjithmone me Camin si dhe me Labin rralle apo me Toske.
Tosket jane perzier me toske te tjere...
Kjo vlen per shumicen derrmuese....se cka ngjare neper ultesira apo qytete eshte diòka tjeter persa i perket ketyre grupeve-por gjithmone jane perzier me shqiptare ne gati pothuaj shumicen e rasteve.
Geget jane perzier me gege si dhe toske...
Cobanet martoheshin me njeri-tjetrin dhe rrallehere me shqiptaret e ky eshte fakt...per sa i perket te ashtuquajtur greke minoritare nuk di akoma cilet jane sepse dropullitet perziheshin po ashtu me njeri-tjetrin si dhe me vlleh(coban)
Vurgasit apo vurgaret perziheshin me njeri-tjetrin....
Jo, jo Mallakastrioti, muhamedanet e mallakastres asnjehere nuk jane ndjere Turq, mos dil nga tema
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#25

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 8:31 pm

alfeko sukaraku wrote:
Socio wrote:
alfeko sukaraku wrote:ja ca llafos Thukididi

poe efira edhe lumi sellienda ekzistojn vetem ne peloponez sipas gjeografeve eratostheni edhe straboni..aty ku eshte Fthia nuk ka efire edhe as lume sellienda

kjo eshte nje e dhene e cila nuk flet per nje popull por flet per nje ide se munde te vijn nga ketu...

per me shume dijesohu me shume mbi krijimin e gjuhes greke..sa per herodotin ai te thote se athina ishte pellazge edhe u grekezua cuditerisht nga ardhsit e rinje qe ruajten gjuhen zakonet e traditen e tyre duke u shendrruar dale ngadalle ne nje kombe me vete

si i fute nje te lexuar thukididit ti nxjerre laps e leter edhe bene llogarit e tua si psh

homeri u permbloth per here te pare ne shek 5 p es =vitet 400 edhe nuk e permendi gjekundi krenarin e te qenit greke vecse per disa ushtare te akilit...pastaj futesh me thelle e kerkon arsyen perse deri sa te kontrollosh ekzistencen e mbishkrimeve edhe fakteve te tjera gjuhesoropolitike per kete ceshtje


Faleminderit Alfeko, me keto te fundit ti dole tek une. Une pajtohem me ate qe ke shkruar me larte. Krijimi i kombit Grek ishte nje proces qe filloi ne lashtesi.
faleminderit thuhet kur e drejtkupton bashkfolsin socio..nuk me ke kuptuar akoma ne menyre qe te me falenderosh.

keto qe themi me siper jane perralla teorike, ndersa realiteti nuk eshte aspak i tille plako.

realiteti kohekrijimit greke eshte nje histori qe kerkon me shume te dhena e dokumente.gjuha greke vertetohet si nje gjuhe teknike e ndertuar ne athine ne leter plako.
ne nje kohe qe ne shek 5 athina nuk e fliste kete gjuhe por fliste nje gjuhe te panjohur ..gjuhen qe u permblodhen veprat e homerit.
kjo gjuhe -thone dijetaret- nuk ishte e gjaajshme me atikishten e folur edhe nuk mbinte ne buzet e popullit por mesohej ne leter ndaj mori kohe te perhapej....ketu jemi plako.keta jane greket.po do literature per kete ceshtje me thuaj te jap
Por cka ka lidhje gjuha ketu Alfeko !! Une e kam shume veshtire ta kuptoj kete. Te lutem a ma shpjegon sikur te isha 4 vjecar ?
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#26

Post by alfeko sukaraku » Sun Mar 14, 2010 8:33 pm

alfeko sukaraku wrote:[quote="Socio . Te lutem a ma shpjegon sikur te isha 4 vjecar

patjeter...na ishin njeher e nje kohe dy xhaxha:

keta xhaxha qe jane te njohur boterisht si akademike e filologe te medhenje te ceshtjes greke.keta xhaxhat jane ulur e kan permbledhur faktet gjuhesore e historike edhe kane arritur ne keto perfundime qe po shpreh une me larte.

njeri nga keta xhaxha quhet xhaxh francisko adrados qe ka bere gati 100 libra per historin e gjuhes greke..spanjoll madrid 1999

xhaxhi tjeter qe ka nderuar historin e gjuhes greke eshte xhaxhi m z kopidhaqi athine 2000, best seller.ky xhaxhi ka permbledhur te dhenat bashke me shume akademik greke edhe ka arritur ne keto perfundime.

te dy keta xhaxha flasin per nje greqishte sote 4 mijvjecare por qe me siguri e vertetojm mbas shek 5 p e s edhe e vendosin krijimin e saj si nje gjuhe te ndertuar ne leter edhe jo si nje gjuhe qe flitej nga populli
a e kuptove socio??
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#27

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 8:41 pm

alfeko sukaraku wrote:
alfeko sukaraku wrote:[quote="Socio . Te lutem a ma shpjegon sikur te isha 4 vjecar

patjeter...na ishin njeher e nje kohe dy xhaxha:

keta xhaxha qe jane te njohur boterisht si akademike e filologe te medhenje te ceshtjes greke.keta xhaxhat jane ulur e kan permbledhur faktet gjuhesore e historike edhe kane arritur ne keto perfundime qe po shpreh une me larte.

njeri nga keta xhaxha quhet xhaxh francisko adrados qe ka bere gati 100 libra per historin e gjuhes greke..spanjoll madrid 1999

xhaxhi tjeter qe ka nderuar historin e gjuhes greke eshte xhaxhi m z kopidhaqi athine 2000, best seller.ky xhaxhi ka permbledhur te dhenat bashke me shume akademik greke edhe ka arritur ne keto perfundime.

te dy keta xhaxha flasin per nje greqishte sote 4 mijvjecare por qe me siguri e vertetojm mbas shek 5 p e s edhe e vendosin krijimin e saj si nje gjuhe te ndertuar ne leter edhe jo si nje gjuhe qe flitej nga populli
a e kuptove socio??

Po, dhe ?!!

Ajo gjuhe qe u krijua ne leter nga kush perdorej, nga jashtetokesoret ???!!
Cudia e botes !!
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#28

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 14, 2010 8:41 pm

Socio wrote:
Mallakastrioti wrote:Socio...nuk mendoj se na hyne ne pune ne kete teme te diskutojme per greket fare...se nuk kane pune greket ne Epir dhe kjo eshte fakt.
Persa i perket ngaterreses se etnicitetit me kulturen,sipas kesaj llogjike i bie qe ne muhamedanet e Mallakastres dhe Laberise te jemi Turq den baba den,por nuk eshte keshtu.
Ta them une me ke perziheshin dhe perzihen mallakastriotet dhe leberit....mallakastrioti eshte perzier ne lidhje gjaku vetem me sojin e tij,ashtu edhe labi-si dhe mallakastrioti me labin e vice-versa.
Cami eshte perzier gjithmone me Camin si dhe me Labin rralle apo me Toske.
Tosket jane perzier me toske te tjere...
Kjo vlen per shumicen derrmuese....se cka ngjare neper ultesira apo qytete eshte diòka tjeter persa i perket ketyre grupeve-por gjithmone jane perzier me shqiptare ne gati pothuaj shumicen e rasteve.
Geget jane perzier me gege si dhe toske...
Cobanet martoheshin me njeri-tjetrin dhe rrallehere me shqiptaret e ky eshte fakt...per sa i perket te ashtuquajtur greke minoritare nuk di akoma cilet jane sepse dropullitet perziheshin po ashtu me njeri-tjetrin si dhe me vlleh(coban)
Vurgasit apo vurgaret perziheshin me njeri-tjetrin....
Jo, jo Mallakastrioti, muhamedanet e mallakastres asnjehere nuk jane ndjere Turq, mos dil nga tema
Ore une nuk po dal nga tema po po del ti ketu...se nuk mund te diskutojme ne kete teme cilet jane greket-kur nuk e dine akoma ata cilet jane nga ta dime ne ate pune,le ta zgjidhin ata...po kultura apo qyteterimi shkojne e vijne po rraca ngelet,pra etniciteti dhe duam apo jo ne kete marrin per baze etnologet.
Une te dhashe shembuj me ke jane perzier ne jug shqipot me ke japin e marrin se ajo quhet perzierie etnike,quje klanore apo si te duash...por kur merr e jep eshte gjithmone ne qender femra se ajo pjell kalamaqte e jo lopa.
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#29

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 8:49 pm

Mallakastrioti wrote:
Socio wrote:
Mallakastrioti wrote:Socio...nuk mendoj se na hyne ne pune ne kete teme te diskutojme per greket fare...se nuk kane pune greket ne Epir dhe kjo eshte fakt.
Persa i perket ngaterreses se etnicitetit me kulturen,sipas kesaj llogjike i bie qe ne muhamedanet e Mallakastres dhe Laberise te jemi Turq den baba den,por nuk eshte keshtu.
Ta them une me ke perziheshin dhe perzihen mallakastriotet dhe leberit....mallakastrioti eshte perzier ne lidhje gjaku vetem me sojin e tij,ashtu edhe labi-si dhe mallakastrioti me labin e vice-versa.
Cami eshte perzier gjithmone me Camin si dhe me Labin rralle apo me Toske.
Tosket jane perzier me toske te tjere...
Kjo vlen per shumicen derrmuese....se cka ngjare neper ultesira apo qytete eshte diòka tjeter persa i perket ketyre grupeve-por gjithmone jane perzier me shqiptare ne gati pothuaj shumicen e rasteve.
Geget jane perzier me gege si dhe toske...
Cobanet martoheshin me njeri-tjetrin dhe rrallehere me shqiptaret e ky eshte fakt...per sa i perket te ashtuquajtur greke minoritare nuk di akoma cilet jane sepse dropullitet perziheshin po ashtu me njeri-tjetrin si dhe me vlleh(coban)
Vurgasit apo vurgaret perziheshin me njeri-tjetrin....
Jo, jo Mallakastrioti, muhamedanet e mallakastres asnjehere nuk jane ndjere Turq, mos dil nga tema
Ore une nuk po dal nga tema po po del ti ketu...se nuk mund te diskutojme ne kete teme cilet jane greket-kur nuk e dine akoma ata cilet jane nga ta dime ne ate pune,le ta zgjidhin ata...po kultura apo qyteterimi shkojne e vijne po rraca ngelet,pra etniciteti dhe duam apo jo ne kete marrin per baze etnologet.
Une te dhashe shembuj me ke jane perzier ne jug shqipot me ke japin e marrin se ajo quhet perzierie etnike,quje klanore apo si te duash...por kur merr e jep eshte gjithmone ne qender femra se ajo pjell kalamaqte e jo lopa.
Jo mallakastrioti kultura ngelet ne memorien (vetedijen) e popullit. Kultura jone shqiptare po t'kishte shkuar ne sot do te ndiheshim Turq. Raca nuk luan rol fare ketu. Boshnjakun dhe Serbin e dallon kultura jo raca. A mund te them se edhe Shqiptarin dhe Grekun e dallon kultura.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#30

Post by Socio » Sun Mar 14, 2010 8:54 pm

I lutem anetareve te tjere te forumit te inkuadrohen ne kete teme.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”