"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Diskutim per etnicitetin e grekeve.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#46

Post by Socio » Thu Mar 25, 2010 9:21 pm

Zeus10 wrote:
Socio wrote:
Faleminderit Zeus, ne postin para ketij te fundit do te pergjigjem me pas. Por tash dua me shpejte ta diskutoj kete pamje te politikes se jashtme te Britanise se madhe me 1821.

Ju lutem Zeus, lexoni me kujdes edhe nje here tekstin ! Permbajtja eshte kryesisht politike. Synohet te krijohet nje komb shtetformues.
'Independent nation' nuk do te thote se ata nuk ishin 'nation' por nuk do te mund te shendroheshin ne 'independent nation - 'popull te pavarur'. Pra do te ishin te varur, sikurse edhe sot qe kemi shume popuj tjere te varur, nga Rusia psh etj etj.
Te lutem Zeus lexo tekstin me kujdes. Etnia Greke njihet. Por nuk jane ne gjendje te jene POPULL I PAVARUR.
'Independent nation' do te thote "KOMB i pavarur", dhe jo 'popull i pavarur', aq me pak "shtet i pavarur" sic nenkuptove ti. Mendoj, se ti duhet ta lexosh me vemendje Socio. Kur flitet per mosplotesim kriteresh, per te qene "komb i pavarur", do te thote, qe kjo turme, nuk ka lidhjet etnike e duhura brenda saj per te permbushur deifinicionin : distinct nation.
Pra autori nenkupton, qe pavaresisht se kemi degjuar shume per helenet ne te shkuaren, ata tani nuk jane me nje njesi e identifikueshme etnike, dhe si rrjedhim nuk mund te formojne nje shtet-komb te vecante(te pavarur). Pra s'ka asnje lidhje me varesine politike ose sundonjese.

Zeus, ngadale, qetesohu ! E para 'komb' dhe 'popull' eshte e njejta gje ( kjo s'po me besohet !!)
E dyta: Per cilen turme e ke fjalen. Per turmen qe eshte vendase, me ndjenja patriotike (lexo: nacionaliste; perkthe; kombetare); lexo tekstin perseri. Po, po jane Greket, ata te ishujve dhe ata te Peloponezit.
Kur them etnia Greke njihet, e them qe njihet po ne kete tekst qe ti na e solle !!

Megjithate, ky popull shihet si i degjeneruar dhe mendohet se nuk mund te ekzistoje si popull i pavarur, pra ne nje komb-shtet.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#47

Post by Zeus10 » Thu Mar 25, 2010 9:50 pm

Socio wrote: Zeus, ngadale, qetesohu ! E para 'komb' dhe 'popull' eshte e njejta gje ( kjo s'po me besohet !!)
'Komb' dhe 'popull' nuk jane e njejta gje, por une nuk e kuptoj pse duhet te humbasim kohe me kete

E dyta: Per cilen turme e ke fjalen. Per turmen qe eshte vendase, me ndjenja patriotike (lexo: nacionaliste; perkthe; kombetare); lexo tekstin perseri. Po, po jane Greket, ata te ishujve dhe ata te Peloponezit.
Per ate turme qe nuk mund te identifikohet si etni dhe qe ne tekst therriten "greke" duke i klasifikuar ne te njejtin grup per arsye, fetare, skolastike dhe te tjera. (fenomen i rendomte)
Kur them etnia Greke njihet, e them qe njihet po ne kete tekst qe ti na e solle !!
Jo, ti nuk e thua vetem per tekstin qe solla une, por u bene dite qe po e perdor si flamur, kushedi per c'arsye te tuat.
Megjithate, ky popull shihet si i degjeneruar dhe mendohet se nuk mund te ekzistoje si popull i pavarur, pra ne nje komb-shtet.


shihet ashtu sepse krahasohet me greket e vjeter, dhe jo nga pikepamja morale, por nga pikepamja e degjenerimit kulturor, qe ben te mundur dhe perfshirjen e tij si komb apo jo.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#48

Post by ALBPelasgian » Thu Mar 25, 2010 10:38 pm

Një këshillë vëllazërore për të gjithë!

Mund të debatojmë sa të na dojë e bardha e zemrës, por një ta kemi parasysh që gjatë debatit, personalizimi të zhduket, gjegjësisht të ndiqet një metodë e mirfilltë debati që nëse me lejohet, do ta quaja: Temë-centrizëm. Qenësia apo mosqenësia e Etnisë Greke në lashtësi!

Të debatohet mendimi dhe jo personi!

Shëndet
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#49

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 25, 2010 10:59 pm

ALBPelasgian wrote:Një këshillë vëllazërore për të gjithë!

Mund të debatojmë sa të na dojë e bardha e zemrës, por një ta kemi parasysh që gjatë debatit, personalizimi të zhduket, gjegjësisht të ndiqet një metodë e mirfilltë debati që nëse me lejohet, do ta quaja: Temë-centrizëm. Qenësia apo mosqenësia e Etnisë Greke në lashtësi!

Të debatohet mendimi dhe jo personi!

Shëndet

Nuk kane pune cilet jane greket ne kete teme Alb...ka tema dhe mund te hapen tema sa te duam ne ndonje vend tjeter.
Ne ketu po flasim per etnicitetin tone ne ato pjese qe na jane grabitur ,dhe ndonje zoteri na del ketu e na flet sa jane te lashte evgjitet e peleponezit sot.
Per inat te sime vjerre shkova e fjeta me millonane i thone kesaj pune.
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

diskutim1

#50

Post by Socio » Fri Mar 26, 2010 1:59 am

ALBPelasgian wrote:Një këshillë vëllazërore për të gjithë!

Mund të debatojmë sa të na dojë e bardha e zemrës, por një ta kemi parasysh që gjatë debatit, personalizimi të zhduket, gjegjësisht të ndiqet një metodë e mirfilltë debati që nëse me lejohet, do ta quaja: Temë-centrizëm. Qenësia apo mosqenësia e Etnisë Greke në lashtësi!

Të debatohet mendimi dhe jo personi!

Shëndet
Jo, jo Alb, ne kete forum personalizmi nuk do te mund te zhduket asnjehere. Kur dallon Greket nga Epirotet dhe i permbahesh temes posti te hudhet ne kosh dhe pergjigjet te jepen atje, kuptohet me akuzime.
Tema nderron kahje, 'nuk ka dallim mes grekeve dhe epiroteve' sepse (gjoja) greket nuk kane ekzistuar asnjehere. Kur mbron ekzistencen e tyre pra sic shprehet mallakastra 'jevgjeve' atehere personalizohet tema metutje !

Ne ne Kosove i themi kesaj ' Hyp se te vrava, zhdryp se te vrava' !

Forumi nuk ka kredibilitet dhe as seriozitet. Armiku grek na ka rrethuar historikisht dhe na rrethon perseri, ndersa ne enderrojme artificialitetin e tyre !!!
Dhe jo vetem te tyre, por edhe te Sllaveve, edhe ata jane artificial.

Nuk ka komb artificial apo te imagjinuar Zeus !

Jo nje te dhene por ka me mijera te dhana qe Greket ishin grup etnik !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#51

Post by Mallakastrioti » Fri Mar 26, 2010 6:26 am

Socio wrote:
ALBPelasgian wrote:Një këshillë vëllazërore për të gjithë!

Mund të debatojmë sa të na dojë e bardha e zemrës, por një ta kemi parasysh që gjatë debatit, personalizimi të zhduket, gjegjësisht të ndiqet një metodë e mirfilltë debati që nëse me lejohet, do ta quaja: Temë-centrizëm. Qenësia apo mosqenësia e Etnisë Greke në lashtësi!

Të debatohet mendimi dhe jo personi!

Shëndet
Jo, jo Alb, ne kete forum personalizmi nuk do te mund te zhduket asnjehere. Kur dallon Greket nga Epirotet dhe i permbahesh temes posti te hudhet ne kosh dhe pergjigjet te jepen atje, kuptohet me akuzime.
Tema nderron kahje, 'nuk ka dallim mes grekeve dhe epiroteve' sepse (gjoja) greket nuk kane ekzistuar asnjehere. Kur mbron ekzistencen e tyre pra sic shprehet mallakastra 'jevgjeve' atehere tema personalizohet metutje !

Ne ne Kosove i themi kesaj ' Hyp se te vrava, zhdryp se te vrava' !

Forumi nuk ka kredibilitet dhe as seriozitet. Armiku grek na ka rrethuar historikisht dhe na rrethon perseri, ndersa ne enderrojme artificialitetin e tyre !!!
Dhe jo vetem te tyre, por edhe te Sllaveve, edhe ata jane artificial.

Nuk ka komb artificial apo te imagjinuar Zeus !

Jo nje te dhene por ka me mijera te dhana qe Greket ishin grup etnik !
Kredibilitet nuk ke ti ore "mik" sa per ate pune me keto xhevahire qe po na sajon keshtu me surpriza si i thone.
Armiku na ka rrethuar?Nuk ka rreshtur ndonjehere armiqesia e fqinjeve,por meqenese je shqiptar kosovar,mos harrojme qe lufta e fundit mbaroi para 10 vjetesh...kur se ajo tjetra ka vazhduar e do vazhdoje,ajo menyra tjeter e luftes.
Epirotet me greket?....nuk kane lidhje fare me njeri-tjetrin e per kete ke sjelle fakte edhe zotrote.
Sa per ofendime nuk besoj se jane te tilla ato mia,por te keshilloj te mesosh edhe ndonje fjale popullore te jugut se nuk te ben dem ore jo.
Pastaj ne se te vjen keq per greket se po ti shajme mund edhe te ankohesh,nuk ka problem.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#52

Post by Zeus10 » Fri Mar 26, 2010 1:18 pm

Socio wrote:Jo, jo Alb, ne kete forum personalizmi nuk do te mund te zhduket asnjehere. Kur dallon Greket nga Epirotet dhe i permbahesh temes posti te hudhet ne kosh dhe pergjigjet te jepen atje, kuptohet me akuzime.


Socio, asgje nuk eshte personalizuar, por mendimi yt dallon nga gjithe grupi yne per subjektin ne fjale, dhe si rrjedhim do te kete reaksion, pa harruar qe ne jemi komb gjaknxehte. Megjithate, asnjeri nuk shkeli pertej kufijve te etikes, dhe asnjeri nuk u mundua te te poshteronte. Te jesh i sigurte, qe postimin nuk ta hodha une ne kosh, dhe pergjigjen ta ktheva atje sepse atje e gjeta. Perkundrazi, une i riktheva gjithe postimet ne temen origjinale, qe eshte kjo qe po shkruajme, menjehere sapo u ktheva pas mungeses time.
Tema nderron kahje, 'nuk ka dallim mes grekeve dhe epiroteve' sepse (gjoja) greket nuk kane ekzistuar asnjehere.
Nese ne mendojme keshtu, kemi dhene dhe prova per te mbeshtetur mendimin tone, nderkohe ti, megjithese mbron idene e kundert, nuk sjelle asnje te tille, edhe pas kerkeses tone te vazhdueshme.
Kur mbron ekzistencen e tyre pra sic shprehet mallakastra 'jevgjeve' atehere tema personalizohet metutje
Socio. Per ty ka respekt gjithe forumi, une i pari. Une, kam pasur deshire qe ti te jesh global-moderator, bile, kam propozim dhe nga ata qe diskutuan nxehte me ty. E vetmja arsye qe s'ndodhi, eshte sepse, dhe kur pranove detyren e moderatorit, u shprehe qe e kishe kohen shume te limituar dhe nuk mund ta ushtroje funksionin.
Ne ne Kosove i themi kesaj ' Hyp se te vrava, zhdryp se te vrava' !
Ju ne Kosove jeni vellezerit tane dhe do trajtoheni si te tille derisa te jete jeta.
Forumi nuk ka kredibilitet dhe as seriozitet. Armiku grek na ka rrethuar historikisht dhe na rrethon perseri, ndersa ne enderrojme artificialitetin e tyre !!!
Nese eshte keshtu perse nuk na bere nje here te vetme prezent se c'mendoje, deri ne momentin qe "befas" u shfaqe me mendim te ndryshem prej nesh. Por ky nuk eshte vetem mendimi i forumit tone, por ai eshte fare evident per te gjithe ata qe kane studjuar "fenomenin" grek:

Image

Nuk jemi ne te vetmit, qe befas dolem papritur me kete teze. Ate e thote nje bote e tere:

Image
Dhe jo vetem te tyre, por edhe te Sllaveve, edhe ata jane artificiale.
Sllavet nuk jane grup etnik, por jane grup linguistik. Persa ju perket armiqve tane serbeve, ata jane bullgare gjuhesisht, dhe flasin nje dialekt te hershem te bullgarishtes, e cila nga ana e saj ka si meme Old Church Sllavonic.
Po, ata jane armiqte tane te betuar, trushplare nga Kisha rreth te ciles u bashkuan dhe u krijuan si race, dhe ku marrin bekimin per te zhdukur racen tone te sterlashte ngulur thelle ne keto troje:

Image

Kjo eshte nje ideja ime, qe une mund ta mbroj:

Image
Nuk ka komb artificial apo te imagjinuar Zeus !
Patjeter qe ka, greket jane nje prej tyre. Me identitet te huazuar ose te vjedhur, ata u krijuan nga hici, prej fuqive te medha kristiane:

Image
Jo nje te dhene por ka me mijera te dhana qe Greket ishin grup etnik !
Cfare grupi etnik, si keta qe u importuan dhe ju mesua gjuha neper shkolla?

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#53

Post by ALBPelasgian » Fri Mar 26, 2010 3:09 pm

Ajo çka na bashkon neve është njëqindfish më e fuqishme sesa ajo që na divergon. Në këtë rast, në mesin tonë janë dy pikëpamje të ndryshme: njëra që e mohon etninë greke të lashtësisë dhe artificialitetin e saj, ndërkaq tjetra që e pohon ekzistencën e saj në lashtësi.

Mirëpo, të dyja palët vazhdimisht dhe në mënyrë konsistente konvergojnë rreth së njejtës pikë: Iliriciteti i Epirit, gjegjësisht shqiptarësia e pakëputur prej lashtësisë deri në ditët tona. Prandaj, kjo ëshë e përbashkëta e pathyeshme.

Unë ende s'mund ta ndal të qeshurën me mynxyrën e fqinjëve tanë të jugut, gjegjësisht shkatërrimin e kryeçerdhës së propagandës së tyre. Merre me mend çfarë përçarje po konfiguron tek ata!! Në një pyetje timen kinse të shqetësuar se përse nuk po punon më MOTW, njëri nga ata m'u përgjigj:
MOTW should have been taken off line long time ago, its owner betrayed us and our National interests,
Preston is talking about the MOTW admin (Kosta), who has obviously deserted the site..
-iiiii- -haha- -hahaha- -lol- :lol: Tani ata kanë nisur të përçahen e të llafazanojnë sikurse gratë në komeditë e Çajupit duke e fajësuar njëri-tjetrin për 'tradhëtira kombëtare' 'devijime interesash', etj.

Është pikërisht koha tani që na ofron një rast, që s'paraqitet shpesh. Tani më shumë se kurrë duhet të punojmë që boshllëkun e lënë nga shkatërrimi i tyre, ta mbushim me të vërtetën dhe versionin shqiptar të historisë. Prandaj, tani më shumë se asnjëherë më parë nevojitet angazhimi jonë me çdo gjë që kemi mundësi: dikush me shkrime të mirëreferencuara e të dokumentuara si mos më mirë, dikush tjetër me grumbullim materialesh, dikush tjetër me përkthimin e tyre në anglisht, të tjerët me përhapjen e tyre gjithandej internetit.

Nëqoftëse e lëshojmë këtë rast, atëherë humbja do të jetë fatale, sepse qarqet greke, lobet e saj propagandistike ndër diasporën e saj që zotëron kapacitete të mëdha monetare e politike, do të riaktivizojë kanale të reja. Nuk guxojmë për asnjë çmim që ata të marrin iniciativën dhe terrenin.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#54

Post by gtcc1 » Fri Mar 26, 2010 4:28 pm

Shiqoni,

Jeni zene per nuanca te kota. Ju lutemi, nuk jemi ne kohen e monizmit! Te na tregoje dikush se ku ka rreshqit Socio se une nuk mund ta kuptoj. Apo pse i quan greket, serbet...etni!!!

Socio me erdhi ne ndihme nje here ne Epirus-Hammond site me fakte qe greket nuk mund te kundershtonin, dhe si rezultat gjeten arsye superficiale per ta bllokuar lidhjen e tij. Ju lutemi, pak durim.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#55

Post by Zeus10 » Fri Mar 26, 2010 7:08 pm

Ndërsa Parlamenti Shqiptar përgatitej të votonte ratifikimin e marrëveshjes për ndërtimin e varrezave të ushtarëve greke në Shqipëri, ushtarët e forcave speciale të Marinës Greke shokuan opinionin publik me këngë dhe parrulla anti-shqiptare.
Gjatë parakalimit të përvitshëm që ushtria greke zhvillon me rastin e festës kombëtare greke, ushtarët e forcave speciale të marinës kënduan këngë që minimalisht provokojnë reagime të ashpra prej fqinjëve të Greqisë, Shqiperisë, Turqisë dhe Maqedonisë.
Ne videon e publikuar online nga enet.gr dëgjohen qartë ushtarët grekë të këndojnë këngë fyese për fqinjët. “Grek lindesh dhe nuk bëhesh, dëgjoje këtë o derr shqiptar”, këndojnë ushtarët grekë. Me poshtë ata kërcënojne ushtarët turq të cilët janë të besimit mysliman, duke thënë se do t’i bëjnë t’i perulen kryqit ortodoks, ndërsa pak më vonë dëgjohen të thonë: “I shikoni ata, janë nga Shkupi” dhe “Shqipëria, me lëkurën e tyre do të bëjmë këpucë”.
Qeveria greke ende nuk ka dhënë ndonjë shpjegim lidhur me ngjarjen. Janë fqinjët e vendit helen që kanë kërkuar shpjegime prej palës greke. Ndërsa Ministria Greke e Mbrojtjes, nuk pranoi të komentojë ngjarjen për momentin. Reagime të ashpra kanë bërë emigrantët shqiptarë në Greqi, të cilët kanë shprehur shqetësimin me këto zhvillime

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=179002&ref=fpKjo ngjarje ka ndodhur dje.
Keta jane ata qe Socio i quajti etni, por qe kurre nuk na shpjegoi se si ka mundesi qe keta kundrejt te cileve ai ka tolerancen ti quaj nje etni te kulturuar dhe te lashte, do bekan kepuce me lekuren tone.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#56

Post by Arbëri » Fri Mar 26, 2010 11:10 pm

Në librin e tij "helenizmit në Bizant: Transformimi i identitetit Grek dhe pritjes se Traditës klasike ", Anthony Kaldellis zbuloi se disa historianë të cilët kanë praktikuar zëvendësuar termat" Romakët "me termin grekët ", kështu shtremohen burimet origjinale për të jenë në gjendje të tregojnë Perandorin Romake Lindore (bizantin) si Perandori Greke "", edhe pse në referencat nuk janë përmendur as grekë as Greqi.

Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#57

Post by Arbëri » Sat Mar 27, 2010 8:23 pm

Kushtetuta e parë ''Greke''
Image

Asambleja Kombëtare e tretë në Trojzina në fazat e mëvonshme të kryengritjes ''greke'' kombëtare për çlirim nga sundimi turk. Le të shohim në anëtarët e parë të kushtetutës ''greke'' që praktikisht të përcaktojë karakterin e shtetit, territorin e saj dhe banorët e saj.
neni sipas rendit .

1) grekët mund të jenë:
2) a) Të gjithë banorët që besojnë në Krishtin/orthodox.
3) b) Të gjithë ata besimtarë në Krishtin që nën sundimin osman arritën ose mbërrijtën në Greqi për të luftuar ose për të zgjidhur.
4) e) Të gjithë ata të huaj që erdhën dhe është regjistruar si qytetarë.
Lënda e interesit: Për të "Greqisë së Lashtë" ishte e mjaftueshme vetëm të jenë të krishterë/orthodox!
Ky dokument provon se ''grekët'' kanë një kujtesë shumë të shkurtër. Ata harruan se si u krijua shteti grek dhe cilat janë ''grekët'' modern sot.
Që do të thotë : po je krishter-orthodox bëhesh automatikishtë ''Grek''
Feja: ortodoksë grekë 98%, muslimanë 1.3%, të tjerë 0.7%

Për të bërë paradoks edhe më shumë për të kujtojnë " Grekët'' e tyre presidenti i parë Xhorxh Konduriotis (1782-1858) i cili shërbeu si kryeministër i Greqisë gjatë mbretërimit të Oto e Bavaria si Mbret i Greqisë, dhe më vonë G.K. u bë presidenti i parë i shtetit grek (1823-1826).

G. Konduriotis vjen nga një familje shqiptare e famshme që pa dyshim i dha kontributin te madh për të Revolucionit ''greke''.
Emri origjinal është Maturantet, por është ndryshuar në Konduriotis sipas një nga paraardhësit te tyre i cili ishte një banor i Kountora fshatit, Megarida.
Lazaros Konduriotis vëllau i vet, të cilët luftuan në Luftën ''greke'' e Pavarësisë në 1821 vjet. u quajt "Babai i Kombit."
Nipi D. Konduriotis, Pavlos, u festua pas Luftës së Parë Ballkanike dhe u zgjodh dy herë President i Greqisë.
Xhorxh Konduriotis ishte një shqiptar që dinte vetëm gjuhën shqipe dhe u bë presidenti i parë grek.
zyrtar i autoriteteve ''greke'' . Konduriotis dhe emri i tij nuk është përmendur në asnjë tekst në shtetin moderne ''greke'' për shkak të ndjeshmërisë politike në lidhje me origjinën e tij shqiptare, Xhorxh Finley shkroi në librin e tij "Historia e Revolucionit Grek" e 1861.
Kjo nuk është një rastësi, karakteri shqiptar i Shtetit ''Grek'' është konfirmuar nga të shquarit revolucionarë tjerë, të cilët morën pjesë në luftën për pavarësi, dhe ishin shqiptarë që nuk dinin greqisht. Midis tyre M.Boçari, dhe Andreas Kicos Dzaveljas Mioulis.

Image
për fund po e citoj ''grekun''Nikos Dimou
Nëse një komb i vogël dhe i varfër që ka një barrë të tillë mbi supet e tij, kurrë nuk do të shërohet. (Nikos Dimov - në një intervistë me titull "Elgin Mermer Argumenti në një dritë të re" në New York Times, 23 qershor 2009).
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#58

Post by ALBPelasgian » Sat Mar 27, 2010 8:52 pm

Arbër a mund të ma gjesh në anglisht këtë kushtetutën e Mbretërisë së Greqisë?
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#59

Post by Arbëri » Sat Mar 27, 2010 8:55 pm

Jo.
Po e gjej , ta dërgoj në PP .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#60

Post by Arbëri » Sun Mar 28, 2010 2:08 pm

Image
Image
Image
Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”