"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 518
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#406

Post by TeuAL » Sat Jun 06, 2015 10:19 am

TeuAL wrote:
Zeus10 wrote:
TeuAL wrote: Ne panelin #10 (Ancona, duke pritur anijet Veneciane) kam treguar me shigjete nje burre qe une mendoj se eshte Shqipetar. Desha te pyes nese ka dikush njohuri per identitetin e tij.

Cfare ju shtyn te mendoni qe ai eshte shqiptar? Ndoshta pikturat jane thjesht nje krijim artistik i autorit.
=========================
Paneli nr 10: Ne vere te vitit 1464 Papa Piu II shkoi ne Ankone per te pritur ushtrite evropiane qe do te grumbulloheshin aty per te kaluar ne Ballkan per te ndihmuar rezistencen antiosmane. Dihet qe rezistenca kryhej nga Shqipetaret nen udheheqjen e Skenderbeut. Ne gusht 1464, Papa u semur ne Ankone dhe la porosi qe te ndihmohej rezistenca. Mendoj qe personi i shenuar ne panelin nr.10 paraqet rezistencen. Diku komentet thone se "ndoshta" personi qe tregon Papa eshte despoti Thomas Palaiologos i Peloponnesit, vella i perandorit bizantin Constantine. Nderkohe, thuhet qe: "Despoti Thomas Palaiologos i Peloponnesit u vendos ne Itali, kur turqit aneksuan Peloponnesin ne 1460. (The Fall of Constantinople to the Ottomans: Context and Consequences, By Michael Angold, fleta nr. 63).

Pra, ne 1464, vetem Shqipetaret vazhdonin rezistencen antiosmane dhe prandaj mendoj qe personi i shenuar eshte Shqipetar, ndoshta eshte Pal Engjelli, ambasadori i Skenderbeut ne Venecia dhe Vatikan.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 518
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#407

Post by TeuAL » Wed Jun 24, 2015 9:22 pm

. . . vijon
Ne ngjitjen e dyte eshte vendosur paneli_#8 i ciklit te Sienes[folur ne postimet me lart Siena_Pinturicchio&Raphael (ngjarja e vitit 1459)] sebashku me 'Flagellation' e Piero della Francesca-s qe eshte ne Urbino. Kjo e dyta eshte nga libri:

----------------- Libri-------------------
The enigma of Piero : Piero della Francesca
Autor: Carlo Ginzburg
Publ.: Verso, 2000
-------------------------------------------
Libri flet per vepren 'Flagellation', thekson se eshte e njejta tematike si ajo e panelit #8 te Sienes por tek vepra e Urbinos i kerkohet ndihme Dukes se Urbinos dhe me tej thekson qe data e ketij takimi dhe identiteti i personit qe eshte duke kerkuar ndihme per rezistencen nuk jane percaktuar ende.

Ngjitja e pare eshte nga libri i Marin Barletit per Gjergj Kastriotin.

Jane dy persona( nga dy veprat qe permenda te ngjitjes se pare) qe i kam rrethuar ne nje kornize(kuq e zi) me qellim qe te shoh nese ngjasojne. Mendoni se kemi te bejme me te njejtin person ? A mendoni se kane ngjashmeri me Gjergjin e Barletit ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#408

Post by Zeus10 » Wed Jun 24, 2015 9:43 pm

Une do thosha, kane njefare ngjashmerie, por personi ne pikturen e pare, duket shume me i vjeter ne moshe dhe pak me i hequr.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 518
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#409

Post by TeuAL » Thu Jun 25, 2015 8:00 am

TeuAL wrote:. . . vijon
. . . paneli_#8 i ciklit te Sienes[folur ne postimet me lart Siena_Pinturicchio&Raphael (kuvendi i Mantoves i vitit 1459) . . . sebashku me 'Flagellation' e Piero della Francesca-s qe eshte ne Urbino.
. . .
tek vepra e Urbinos i kerkohet ndihme Dukes se Urbinos dhe me tej libri thekson qe data e ketij takimi dhe identiteti i personit qe eshte duke kerkuar ndihme per rezistencen nuk jane percaktuar ende.

Jane dy persona( nga dy veprat qe permenda) qe i kam rrethuar ne nje kornize(kuq e zi) me qellim qe te shoh nese ngjasojne. Mendoni se kemi te bejme me te njejtin person ? A mendoni se kane ngjashmeri me Gjergjin e Barletit ?
Takimi me duken e Urbinos duhet te jete shume me i hereshem (nuk dihet data) se sa kuvendi i Mantoves i vitit 1459. Ngjyrat e veshjes se Dukes se Urbinos ' verdhe + blu ' jane te njejta me ngjyrat e stemes se familjes dukale Montefeltro. Ne kuvendin e Mantoves shkruhet per prezencen e Shqipetareve.

Theksoj perseri se ngjarjet e paraqitura ne afresket qe jane ngjitur per tu krahasuar dy personat nuk jane te njekoheshme, po ashtu, datat e realizimit te afreskeve jane te ndryshme.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

arben
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Sat Aug 08, 2015 3:47 pm
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#410

Post by arben » Sun Aug 16, 2015 3:43 pm

eshte dhe nje teori tjeter mbi preardhjen e Gjorgj Kastriotit nga Kastri Midis Lezhes Mirdites dhe Shkodres .atje jane dhe rrenojat e nje keshtjelle. Gjendej ne rrugen e vjeter Lezhe Shkoder dhe Lezhe Prizren. Kjo zone ne Mesjete quhej Dibra , Diberi, Dibrri (nje nga bajraket e Mirdites) shumica e ngjarjeve te Skenderbeut zhvillohen ne kete zone. Martohet ne nje kishe afer Vaut te Dejes ,dhe vdes ne Lezhe. shumica e kisha te Mirdites vareshin nga abacia e Oroshit e cila quhej Abacia e shenjtit Aleksander. ( sipas Barletit emri Iskender i jepet Gjergjit prej vendit nga vinte) dhe kjo ndodh ne moshen 9 vjecare. Shteti i Skenderbeut ishte midis Dibres dhe Matit pra pikerish zona midis Lezhes Rubikut dhe Kurbinit.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#411

Post by Zeus10 » Sun Aug 16, 2015 6:07 pm

arben wrote:eshte dhe nje teori tjeter mbi preardhjen e Gjorgj Kastriotit nga Kastri Midis Lezhes Mirdites dhe Shkodres .atje jane dhe rrenojat e nje keshtjelle. Gjendej ne rrugen e vjeter Lezhe Shkoder dhe Lezhe Prizren. Kjo zone ne Mesjete quhej Dibra , Diberi, Dibrri (nje nga bajraket e Mirdites) shumica e ngjarjeve te Skenderbeut zhvillohen ne kete zone. Martohet ne nje kishe afer Vaut te Dejes ,dhe vdes ne Lezhe. shumica e kisha te Mirdites vareshin nga abacia e Oroshit e cila quhej Abacia e shenjtit Aleksander. ( sipas Barletit emri Iskender i jepet Gjergjit prej vendit nga vinte) dhe kjo ndodh ne moshen 9 vjecare. Shteti i Skenderbeut ishte midis Dibres dhe Matit pra pikerish zona midis Lezhes Rubikut dhe Kurbinit.

Ndoshta kjo qe do shkruaj, nuk ka lidhje me kete ceshtje, por egziston dhe nje Kastri tjeter, atje ku dikur mendohet te kete qene Tempulli i Delfit. Citoj

The Critical Review: Or, Annals of Literature
faqe 269
Londer 1812

Hermione is now termed Kastri so is Delphi and so are many other ruined fortifications in the country. Kastri is like Damala, built in the style of the towns of the Archipelago, with flat roofs, and the houses of that species are usually more commodious and less liable to injury from rain than the tiled houses of the continent of Greece. The walls are built of stone, sometimes covered with stucco, On these rafters are laid almost in their natural state at short intervals. These are again covered with small bushes resembling furze on which gravel is thrown. The platform on the top has usually an inclination scarcely perceptible to one of the angles from which the rain water is discharged. The method is so simple that the total exclusion of the water during the most violent showers seems astonishing yet the fact is no less true. No care is taken of these roofs and the people walk and hang out their linen to dry upon them.
The town is entirely modern and was probably re peopled from the islands after the incursions of those pirates had ceased which about a century ago depopulated almost the whole of the Argolic peninsula.
The women of Kastri wear a curious veil of yellow cotton which being very long serves the purposes of bonnet veil handkerchief and lappets at the same time The population of the town seems rather increasing. The people speak the Albanian tongue almost exclusively.

ku popullata fliste pothuajse teresisht shqip, por qeveria greke, ne fund te shek. te 19 e zhvendosi, popullaten prej rajonit, sepse: "duheshin bere kerkime ne siten arkeologjike".
Ajo qe eshte e zakonte, eshte qe prane kryeqendrave te lashtesise, gjendet gjithnje nje popullate shqiptare, por ajo gjithmone kalon e panjohur ne histori, per shkak te jeteses ne 'katun' te tyre.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#412

Post by Mallakastrioti » Wed Sep 30, 2015 8:34 am

Figura e Skenderbeut ne traditen popullore.
Ndeshim shpesh ne thenie te tipit : "Skenderbeu u mitizua dhe lartesua gjate periudhes komuniste", thenie keto te cilat kerkojne te ulin figuren e Heroit tone Kombetar , ku, qellimet e verteta sigurisht qe i dine vetem ata te cilet shprehen ne kete menyre.
Ne te vertet keta zoterinje (apo edhe zonja) kerkojne te thjeshtezojne me nje te rene te lapsit nje figure mbi te gjitha historike, figure qe ka zene vend dhe eshte rrenjosur ne Panteonin e historise jo vetem shqiptare, por edhe me gjere ate boterore.
Megjithate puna e nje studiuesi nuk eshte te kapet mbas shkaqeve apo arsyeve te ketyre zoterinjve (apo edhe zonjave), apo te analizoje ate çka keta syresh mbeshtesin. Puna e studiuesit eshte te sjelli fakte historike te cilat jo vetem jane te mundshme ne periudhen qe jetojme, por mbi te gjitha si sasia dhe cilesia e ketyre dokumenteve eshte me te vertet me se e kenaqshme.
Figura e Heroit ne traditen e popullit qe e lindi.
Duke sjell studiuesin Francesco Pall si dhe vepren e tij me titull "Marino Barlezio, uno storico umanista", shkeputur prej vellimit me titullin perkates "Mélanges d'Histoire Générale II..,", viti i botimit 1938, ff. 46/180-47/181 lexojme si me poshte:
"Sabelliku (historian italian Marco Antonio Sabellico, 1436-1506, shenimi E. Canaj), ne vepren e tij "Storia Veneziana", shtypur ne vitin 1487, pra 19 vjet mbas vdekjes se Heroit (Skenderbeut, shenimi E. Canaj), tregon: "Njerezit, sikur te kishin gjetur tek ai diçka me se te natyrshme, kendonin per virtytet e tij te mrekullueshme me vargje teje solemne, dhe disa besimtare te denje me kane treguar qe ne mes te periudhes se luftes, atehere kur çdo gje ishte nen friken e armeve te Turqve, nje numer i madh vashash te atyre qyteteve ku ai (Skenderbeu, shenimi E. Canaj) kishte qene Prijes, çdo tete dite mblidheshin ne mesin e rrugeve dhe kendonin levdatat e Princit te tyre te vdekur, ashtu sikurse benin te lashtet neper festat per kujtimin e njerezve te medhenj" (Sabelliku, Historiae, d.III, I. IX, 922; cf. perkthim prej Dolce, 255 v.-256).
Me tej F. Pall sjell keto informacione perhere ne vepren e tij:
"...Poema te tjera, me tej, shfaqen ne nje forme pak a shume te ngjashme si ne "Scelta della moglie di Scanderbeg" (De Rada-De' Coronei, Rapsodie, 72-73), fitorja e Heroit dhe njerit prej Dukagjineve mbi Ballaban Pashen (ibidem, De Rada-De' Coronei,.., 76-78), vendimi qe mori Skenderbeu, kur ndjeu te ishte prane vdekjes, per te derguar bashkeshorten e tij dhe te birin jashte vendit (ibidem, De Rada-De' Coronei,..,84-86),vdekja e Ballaban pashes dhe marrja e Krujes prej Turqve..."
Pra siç shohim qarte, ne kujtesen popullore figura e Heroit ngeli nder shekuj dhe arriti deri ne ditet tona. Ishte populli arberor ai qe e ruajti si ne kujtese ashtu edhe ne kenget apo lavdet qe i thuri. Keshtu pra zoterinje (dhe zonja) te nderuar nuk ishte aspak komunizmi ai qe krijoi mitin skenderbejan, perkundrazi, miti (apo legjenda) si dhe figura historike ne rastin e Tij shkojne krah per krah dhe jane te pa ndara.
Ne te vertet figuren e Tij na i ka zili gjithe bota!
( E. Canaj)
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#413

Post by Zeus10 » Wed Sep 30, 2015 6:22 pm

Mallakastrioti wrote:Ishte populli arberor ai qe e ruajti si ne kujtese ashtu edhe ne kenget apo lavdet qe i thuri.
Mallakastrioti, ky autor kur flet per Dalmacine dhe rrjedhen e poshtme te Lumit Ister (Danubit), thote qe gjithe ky territor, ku banojne popujt maqedonas dhe epirote, quhet tashme Albani:

Historiae rerum venetarum ab urbe condita
1487

....accolae ipsam fluminis olios Dalmatae fuerunt inde terram ipsam usque ad Macedonian Epirotarum gens suis sedibus as prófuga tenuit, totaque regio à recentioribus Albania est dicta.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#414

Post by Mallakastrioti » Wed Sep 30, 2015 10:09 pm

Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Ishte populli arberor ai qe e ruajti si ne kujtese ashtu edhe ne kenget apo lavdet qe i thuri.
Mallakastrioti, ky autor kur flet per Dalmacine dhe rrjedhen e poshtme te Lumit Ister (Danubit), thote qe gjithe ky territor, ku banojne popujt maqedonas dhe epirote, quhet tashme Albani:

Historiae rerum venetarum ab urbe condita
1487

....accolae ipsam fluminis olios Dalmatae fuerunt inde terram ipsam usque ad Macedonian Epirotarum gens suis sedibus as prófuga tenuit, totaque regio à recentioribus Albania est dicta.


Po, Zeus10, ai eshte kuptimi, pra, gjithe ai territor sot njihet si Albania.
Image

beast
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Thu Oct 01, 2015 1:33 am
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#415

Post by beast » Thu Oct 01, 2015 2:23 am

Familia kastrioti sot jane shqiptar:

https://www.facebook.com/sophiecastriota?fref=tsImage

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#416

Post by Adriana » Sun Oct 04, 2015 1:31 pm

Sot (04/10/2015) ne gazetat online qarkullon ky artikull, me beren shume pertypje reagimet nga komentuesit, :( reagime te ashpra, fyese, me urrejtje fetare/krahine etj, etj,etj. Mendova ta sjell artikullin ne kete forum qe antaret e forumit te na ndihmojne me opinionet/analizat e tyre mbi kete teme:

Tezat e panjohura për origjinën e Skënderbeut: Nuk ishte dibran!?


Historianët kanë lënë jashtë vëmendjes studimet e Nolit e Athanas Gegës për origjinën e Heroit Kombëtar. Ja lajthitjet e Marin Barletit për origjinën e Skënderbeut...

Historianët, që synojnë të zbulojnë të vërtetat e mëdha për ngjarje të rëndësishme e personalitete të mëdhenj, sikur u ngjajnë bletëve punëtore, të cilat e mbledhin nektarin në lule të ndryshme. Ata, duke gërmuar nëpër dokumente e libra të ndryshme, analizojnë e krahasojnë të dhënat që kanë mbledhur, për t’i dhënë opinionit publik të vërtetat e mëdha dhe jo grimca të dhënash, që nuk na japin të tërën që kërkon logjika historike. Por, kjo nuk ka ndodhur kur është folur, veçanërisht, për vendorigjinën e familjes princore të Kastriotëve, sepse disa fakte tepër të rëndësishme për historianin janë lënë në harresë, kurse të tjera janë interpretuar në mënyrë të dyshimtë.

Kështu, kur është folur për vendorigjinën e Kastriotëve, janë lënë jashtë vëmendjes, përveç atyre që u përmenden, shumë të dhëna që sjell Fan Noli në variantin e vitit 1921 të “Historisë së Skënderbeut”, siç janë lënë pa kujtuar edhe shumë parashtrime për vendorigjinën e Kastriotëve të Athanas Gegës, të poetëve Gavril Dara i Riu dhe Risto Siliqi e të rilindasit Zef Jubani. Se nuk mund të kalohet lehtë pohimi i Fan Nolit, sipas të cilit “Mirditën dhe Hasin i kishte Gjon Kastrioti, po Barleti s’ua përmend emrat fare dhe i përmbledh me emrin e përgjithshëm Aemathia”.

Ky pohim do kuptuar thellë, sepse pasqyron një të vërtetë të madhe: Të vërtetën që Mirdita, si djepi i Dukagjinëve legjendarë, rrënjët e të cilëve duken, të paktën, që në shekullin e VII-të të kohës së re, shtrihej si “Dukagjini i vërtetë”, edhe në Has e më tej. Për këtë dëshmon fakti që “banorët e Hasit, edhe sot e kësaj dite, e quajnë veten dukagjinas dhe krahinën e tyre - Dukagjin”.

Lidhur me këtë, nuk mund të anashkalohet edhe gjykimi nolian se “Aemathia e Barletit ka qenë, që nga koha e tij e gjer sot, një burim lajthitjesh, se me këtë emër quhej në kohët e vjetra Maqedonia Jugore dhe, shpesh, tërë Maqedonia”. Këto “lajthitje”, siç e ka konstatuar me kohë Dhimitër Shuteriqi, kanë bërë që jo vetëm Barleti, por dhe historianë të tjerë, t`i atribuojnë Matit ngjarje e personalitete që lidhën me Mirditën. Për këtë mjafton të sjellim vetëm citimin e Atë Giuseppe (Zef) Valentini, i cili shkruante: “Sipas Barletit, projë (mbrojtës ose prijës - shënimi im) e Sfetigradit kanë qenë ndër duar të nji abati të Shën Lleshit në zonën e Matës, i cili ishte prej familjes së zotnive të Përlatit”, ndërkohë që kisha e Shën Lleshit gjendet në Orosh të Mirditës, ashtu si edhe fshati Përlat, i cili nuk shtrihet në rajonin Matit!

Për rrjedhojë, studiuesit seriozë të historisë së Heroit tonë kombëtar i mbetet t`u japë të drejtë historianëve tanë të shquar: Aleks Buda, Selman Riza, Kasem Biçoku, Selami Pulaha e Dhimitër Shuteriqi, të cilët emrin e Gjon Kastriotit e lidhin më shumë me Mirditën dhe jo me Matin e Kastriotin e Dibrës! Dhe, kjo ide përforcohet kur Fan Noli, duke folur për vendorigjinën e Kastriotëve, thotë: “Në Dibër të Poshtme ka një katund të quajtur Kastriot, por nuk dihet a e ka marrë emrin katundi nga Kastriotët, apo Kastriotët nga katundi”. Dhe, a nuk është ky gjykim, në një fare mënyre, një mohim i tezës që i nxjerr Kastriotët me origjinë nga një fshat me të njëjtin emër që shtrihet në rrethin e Dibrës?!

Fan Noli, në variantin e parë të “Historisë së Skënderbeut” të vitit 1921, si pa dashur, sikur kundërshton edhe tezën që i bën Kastriotët me origjinë nga një Kastrat i Hasit. Këtë historiani ynë e bën kur shkruan se “Thaloc dhe Jeriçek (në veprën “Zwei Urkunden aus Nordalbanien” - shënimi im) e quajnë përallë sllavërinë e Kastriotëve dhe shtojnë se llagapi i tyre... tregon se i kishin rrënjët nga një fshat i quajtur Kastri”. Dhe a nuk duhet ta mbajnë parasysh këtë gjykim ata historianë që merren me vendorigjinën e Kastriotëve?! Se fshat me emrin “Kastër” ose “Kastri” në trojet shqiptare ka vetëm në Mirditë!

Tezën që i bën Kastriotët nga një fshat me emrin Kastrat në rrethinat e Hasit, Fan Noli përsëri si pa dashur, e kundërshton kur pohon, si edhe historianë të tjerë, se është vështirë të dalë nga një “Kastrat”, qoftë ky i Hasit, apo i Shkodrës, mbiemri “Kastriot”. Këtë e bën kur shkruan se “Etimologjikisht është shumë e rëndë që të dalë llagapi Kastriot nga një Kastrat”. Dhe, duket se historiani, duke iu referuar logjikës gjuhësore e historike, i bën të mendohen thellë pasardhësit, kur u kujton se “fshatra me emrin Kastri ka sot në Shqipëri, një në Çamëri dhe një në Mirditë, (Kastri-Shënimi im) afër Drinit”.

Duke gjykuar mbi tezat kontradiktore rreth vendorigjinës së familjes princore të Kastriotëve, Fan Noli thotë se “Të gjitha dëshmimet e ndryshme që numëruam sipër, mund t’i përmbledhim e t’i pajtojmë kështu: Kastriotët rrjedhin nga katundi Kastriot i Dibrës, ose nga një fshat i quajtur Kastria, që ndodhej a në Mat a në Mirditë, a në Has a pranë Mazarekut (Mazrekut - shënimi im) a në Kastrat, sidomos në Malësitë afër Drinit”. Dhe, pasi fshat me emrin Kastri - a nuk ka as në Has, as në Kastriot të Dibrës, as në Mat, por vetëm në Vig të Mirditës, i duhet besuar tezës që i nxjerr Kastriotët nga treva e Mirditës etnografike.

Dhe, ai që e thotë me zë të lartë këtë të vërtetë është prifti historian Athans Gega, të cilin Fan Noli e quan njohësin më të mirë të historisë së Gjergj Kastriotit. Ky historian, në veprën e tij “Arbëria, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu”, hedh dritë mbi vendorigjinën e Kastriotëve duke dëshmuar, së pari, se “Kastriotët zotëronin... territorin e përfshirë në verilindje të Shkodrës dhe të Lezhës e deri në Prizren”, pohim i bërë edhe nga disa historian të tjerë.

Dhe, së dyti, për ta bërë më të qartë mendimin e tij, historiani vazhdon: “Në perëndim shtriheshin pronat e Dukagjinit, që përfshinin fushat e Zadrimës dhe lokalitetin e Fanit”. Dhe, shkon më tej autori, duke i vënë në mendime pasardhësit, kur thekson se “nuk mund të përcaktojmë me saktësi kufinjtë që ndanin pronat e këtyre dy familjeve” (të Kastriotëve dhe të Dukagjinëve - shënimi im).

Të njëjtën ide për fqinjësinë e Kastriotëve dhe të Dukagjinëve përcjellin edhe gojëdhënat e ndryshme që qarkullojnë në Mirditë në rrjedhën e shekujve. Për këtë etnologu Mark Tirta, sjell një gojëdhënë të mbledhur në fshatin Pëshqesh të Mirditës, në të cilën pohohet se “Mirdita ka shkuar me zotërimet e Skënderbeut, por këtu ka sunduar Lekë Dukagjini (deri në tre bajrakët e Mirditës së fisit)”.

Dhe, kjo ndodhte, siç thoshte gojëdhëna, sepse “Kufijtë midis Dukagjinit e zotërimeve të Skënderbeut nuk ishin të caktuara”. Kësaj ideje i vjen në ndihmë edhe konkluzioni i A. Gegës, i cili pohon qartë: “Kështu arrijmë në përfundimin se Mirdita bënte pjesë në zotërimet e Kastriotëve. Por, nuk duhet harruar që Fani (njëri nga bajrakët e Mirditës etnografike - shënimi im) u takonte Dukagjinasve”.

Kështu, gjersa “sipas burimeve osmane, Kastriotët ishin pronarë të tokave në mes Shkodrës dhe Lezhës”, siç shkruan Skënder Riza; gjersa, siç pohom historiani Aleks Buda “tokat që iu përkisnin zotërimeve të Gjon Kastriotit... përfshinin trevën në jug të lumit Drin: Mirditën e Lumën”; gjersa, siç kumton A. Gega, “sipas një dokumenti venecian të vitit 1439, pronat e Kastriotëve ishin fqinjë me Shkodrën dhe Lezhën”; gjersa, siç thotë Fan Noli, “Mirditën dhe Hasin i kishte Gjon Kastrioti”, atëherë edhe Gjergj Kastrioti, i biri i Gjonit, diku në pronat e babait të tij do ketë lindur më 1405, të cilat duket se i përkasin qartë Mirditës etnografike.

Dhe, duket se kurorën e këtij mendimi ia vë historiania turke Nuray Bozbora, e cila në veprën “Shqipëria dhe nacionalizmi shqiptar në perandorinë osmane”, na thotë: “Skënderbeu ishte më i vogli i tre djemve (duhej thënë katër - shënimi im) të Gjon Kastriotit, kreu i familjes Kastrioti, që njihej si një nga princat katolikë të rajonit të Mirditës”.

Ky pohim përbën një monument, i cili nuk mund të rrëzohet lehtë, sepse studiuesi i epokës skënderbejane e di që krahinat e ndryshme të Shqipërisë e, veçanërisht ato të malësive, princat i kishin vendas. Ato nuk mund t`i “importonin”, siç mund të ndodhë në kohët modern! Për rrjedhojë, nuk mund të mendohet që Gjon Kastrioti të ishte nga Hasi, nga Kastrioti i Dibrës, apo nga Mati dhe të vinte princ në Mirditë! Kjo bëhet më bindëse kur mbajmë parasysh faktin që Gjon Kastrioti ishte kreu i kësaj familje legjendare dhe jo një “Kastriotas” çfarëdo. Këto troje Gjon Kastrioti, qysh në 1407, i quante toka të fisit të vet prej shekujsh, siç dëshmon, indirekt, akademiku Dh. Shuteriqi.

Ndoshta, këto të vërteta i dinte A. Gega, kur në temën e doktoratës, në universitetin e Luvrit, deklaronte: “Mbiemri Kastrioti... që ka mbijetuar në histori, lidhet më shumë me lokalitetin (fshatin - shënimi im) e Kastrit në Mirditë, që ndodhet midis fshatrave të Dibrit (Dibri si bajrak i mëvonshëm i Mirditës - shënimi im) Mnelës, Kashnjetit e Vigut, se sa me lokalitete të tjera, që kanë të njëjtin emër”. Të njëjtën tezë duket se mbron edhe Atë Giuseppe Valentini, kur Dibrin, trevën nga Vigu në Kaçinar të Mirditës e quan “tokë të Kastriotëve”. Këto pohime tregojnë se edhe emërtimi “Gjon Dibrani” nuk ka të bëjë me Dibrën buzë Drnit, po me Dibrin që njihet si bajraku i katërt Mirditës.

Dhe, teza e Athanas Gegës, të cilin Fan Noli e quan njohësin më të mirë të historisë së Skënderbeut, si edhe pohimi i Giuseppe Valentinit, duket se i mohojnë prerë tezat mbi origjinën e Kastriotëve nga Hasi i Kukësit, nga Kastrioti i Dibrës, apo nga Mati, të cilat janë përmendur si vendorigjina të mundshme të këtij fisi të lavdishëm ne historinë e Shqipërisë.

Tezës së A. Gegës, i cili e konsideron Kastrin në Vig të Mirditës si vatrën qendrore të Kastriotëve, duket se i vijnë në ndihmë edhe dy fakte: Së pari, një pohim i historianit Mikel Prenushi, i cili duket se zotëron një dokument interesant, sipas të cilit Gjergj Kastrioti, ka vënë kurorë pikërisht në Kastër, afër Vigut; së dyti, fakti që Gjergj Kastrioti u varros në Kishën e Shën-Kollit në Lezhë dhe jo në Has të Kukësit, në Kastriot të Dibrës, apo në Mat, siç ka qenë dhe është në zakonet dhe besimet e katolikëve.

Për historianin e vëmendshëm, ky fakt nuk duket kaluar pa një analizë të hollë të fenomenit, kur dimë se një udhëheqës i përmasave të mëdha, si Gjergj Kastrioti, mund të linte si amanet ta varrosnin edhe në kështjellën e Krujës, por ja që duhet menduar se ai zgjodhi Lezhën, afër Kastrit në Vig të Mirditës si banesën e përjetshme të tij!

Me idenë e dokumentit që duket se zotëron historiani M. Prenushi, sipas të cilit Gjergj Kastrioti ka vënë kurorë në Katër, afër Vigut, sikur bashkohet edhe historian gjerman Markus W. E. Peters. Ky, në veprën “Përballjet e historisë së Kishës Katolike në Shqipëri” (1919-1996), shkruan: “Kisha gotike e Vaut të Dejës, e vetmja e këtij stili në Shqipëri... ishte kisha në të cilën ishte martuar (kishte vënë kurorë - shënimi im) Heroi kombëtar katolik Gjergj Kastriot Skënderbeu”.

Edhe historiani francez, Alen Dysylje, në një kumtesë mbajtur në Konferencën e Dytë Kombëtare të Studimeve Albanologjike, duket se e dëshmon qartë se vendorigjina e Kastriotëve është Mirdita, kur shkruan: “Midis rrjedhës së poshtme të Matit dhe të Drinit shtriheshin zotërimet e Kastriotëve dhe të Dukagjinëve, ku Lezha ishte kryeqendër”. Kjo duhet besuar kur mbahet parasysh mendimi i rilindasit Preng Doçi, i cili e quan Lezhën si “cepi i Mirditës”.

Dhe, për të shkuar më tej në gjurmim të vendorigjinës së Kastriotëve, ia vlen të përmendet edhe një pohim i historianit të madh francez Zhan Klod Faveirial, i fiksuar në librin “Historia e Shqipërisë”, botim i “Plejard” i vitit 2004. Ky historian, duke rrëfyer për Heroin tone kombëtar dhe duke hequr paralele midis tij e mbretit të epirotëve - Pirros, i cili e kishte pohuar origjinën e tij epirotase, shkruan: “Dikur, epirotët e lashtë e kishin quajtur shqiponjë Pirron, sovranin e tyre. ‘Po, unë jam shqiponjë’, u përgjigj ai, por prej jush jam i tillë! Kjo (do të) ishte pikërisht përgjigja që do t`u jepte Skënderbeu të gjithë shqiptarëve, por mirditorëve në veçanti...”.

Pra, ashtu si Pirroja u tha epirotasve se “prej jush jam i tillë”, për të treguar me krenari për vendorigjinën e tij, po ashtu, siç pohon historiani francez, edhe Skënderbeu do t`u thoshte “mirditorëve, në veçanti”: “Po, unë jam shqiponjë, por prej jush jam i tillë”!

Një argument më tepër në favor të tezës që e konsideron Kastrin si vatrën qendrore të fisit të Kastriotëve dhe si vendlindjen e Gjergj Kastriotit, sikur gjendet edhe në fushën e dialektologjisë. Për këtë flet fakti që mbiemri “Kastrioti” në të folmen e Mirditës shqiptohej gjer vonë në formën “Kastërjoti”, gjë që na zbulon qartë emrin Kastër në trajtën e pashquar, siç shqiptohet, shpesh, edhe në ditët tona nga mirditorët. Forma “Kastërjoti” duket se ka qenë zotëruese në gjithë Shqipërinë e veriut, por mbi të, ndoshta, kanë vënë dorë herë historianët e herë gjuhëtarët. Sidoqoftë, me sa duket, i duhet besuar tezës, sipas të cilës mbiemri Kastrioti vjen nga trajta e shquar e një Kastri, plus prapashtesën-iot, siç ka qenë që herët një traditë e shqipes. Dhe ky Kastër gjëndet vetëm atje ku janë gërmadhat e një kështjelle të vjetër pranë Vigut të Mirditës etnografike! /Shqiptarja/Bota Sot/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#417

Post by Zeus10 » Sun Oct 04, 2015 2:52 pm

Adriana wrote:Sot (04/10/2015) ne gazetat online qarkullon ky artikull, me beren shume pertypje reagimet nga komentuesit, :( reagime te ashpra, fyese, me urrejtje fetare/krahine etj, etj,etj. Mendova ta sjell artikullin ne kete forum qe antaret e forumit te na ndihmojne me opinionet/analizat e tyre mbi kete teme:
Keto reagime meskine, krahiniste dhe lokaliste, jane te zakonshme mes shqiptaresh. Ka nje problem me historine e vjeter: dualizmi i emrave te vendeve dhe fiseve te lashte. E kemi analizuar me shume se nje here, qe egzistojne, fise dhe krahina fisnore, me te njejtin emer si ne Ilirine e Veriut(Bosnje dhe Dalmaci) ashtu dhe ne Ilirine e Poshtme :Epir dhe Maqedoni, bile dhe Peloponez.
Psh kemi Amantet ilire dhe ata epirotike, Dasaretet Dalmatike dhe ata Epiro-Maqedonike, po keshtu Perraebet, Atintanet etj. Keshtu ndodh dhe me Mat dhe Aemathia.

Tani ka vetem dy mundesi, te dyja ne favorin tone:
1. Flitet per te njejtin vend, por i pare etnikisht ndryshem nga prizmi i atehershem i vleresimit etnik, qe eshte i ndryshem nga joni, por qe per ne eshte nje argument me shume qe iliro-epiroto-maqedonas, jane etnikisht i njejti popull.
2 Iliret, duke u zhvendosur drejt jugut, ne prehistorine parahelenike, ju dhane te njejtat emra, vendbanimeve te reja jugore, me ato qe kishin ne Iliria Propio Dicti(Bosnje dhe Dalmaci).

Mati dhe Emathine jane dy vende qe sipas histories jane dy vende te ndryshme. Por Pjeter Bogdani kur flet per vendlindjen e Lekes se Madh, shkruan:

[quoteem]Verse: g 3623 Leka i maξ prej Petrelè nd' Arbene ɛu fiλ' Monarchijne vet nùe Mattiet.[/quoteem]
kurse historia boterore thote Πέλλα Aemathia ne Egje ishte vendlindja e tij.

Pra njeri nga keto dy burime nuk thote te verteten. Une kam tendencen te besoj Bogdanin, sepse ai jo vetem jep nje kronologji shume te besueshme te ngjarjeve, por ka nje rrefim spontan, larg manipulimeve te historise moderne, qe jo vetem perveteson historine, por dhe ka krijuar emra vendesh ne territore qe s'kane fare lidhje me to.

Tani fjala Mat dhe AeMathia, per mua jane e njejta gje, ajo do te thote Asht e Madhia(shqip) Makedonia-e gjata(GR), pra praktikisht e njejta gje, sepse e gjata= e madhja, ne perdorimet shqip.

Ka nje mosperputhje ne fakt midis asaj qe serviret nga historia modern, ne lidhje me emrat e territoreve te lashte, psh
Molosia----> historia moderne e vendos diku midis Greqise dhe Shqiperise, ne bregdet
ne te vertete ajo doli qe ka qene Myzeqeja e sotme, pra shume me ne veri.
Keshtu mund te jete dhe rasti i Emathise, ajo eshte ne te vertete krahina shqiptare e Matit(ne kohet e vjetra, perfshinte nje territor me te madh), por historia moderne e vendos ate ne jug, per te manipuluar te verteten, sepse ajo ka lidhje me Aleksandrin e Madh, qe do te perbente nje katastrofe per boten, nese i hiqet Greqise se krishtere dhe ju jepet barbareve myslimane shqiptare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#418

Post by Zeus10 » Wed Jan 13, 2016 10:24 pm

Gravure gjermane e vitit 1533, Skenderbeu Princi i Epirit:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#419

Post by bardus » Sun Jan 17, 2016 1:16 pm

Sipas Dhimiter Frengut, Skenderbeu shkoi ne ndihme te mbretit te Napolit i cili kishte muaj qe ishte rrethuar nga ushtrite franceze dhe italiane .
Para betejes Gjergj Kastrioti u tha ushtareve te vet :
''Italianët dhe francezët luftojne të mbuluar me parzmore veten dhe kuajt , me armatim nga me modernet ,me kaloresi te shquar e me pervoje lufte krejt ndryshe nga turqit qe luftojne lakuriq pa përvojë dhe qe i kemi mundur pothuajse gjithmonë , .. por duke u ndeshur me kombe totalisht ne numer jo te barabarte me ne, me ushtri me eksperience dhe force te madhe, duhet tu tregojme qe jo vetem i mundim por edhe se ushtaret Arbenore jane sot te paret ne bote..''

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SKENDERBEU-ikona jone kombetare, qe ju mungon te tjereve.

#420

Post by Zeus10 » Mon Jan 18, 2016 4:15 pm

bardus wrote:Sipas Dhimiter Frengut, Skenderbeu shkoi ne ndihme te mbretit te Napolit i cili kishte muaj qe ishte rrethuar nga ushtrite franceze dhe italiane .
Para betejes Gjergj Kastrioti u tha ushtareve te vet :
''Italianët dhe francezët luftojne të mbuluar me parzmore veten dhe kuajt , me armatim nga me modernet ,me kaloresi te shquar e me pervoje lufte krejt ndryshe nga turqit qe luftojne lakuriq pa përvojë dhe qe i kemi mundur pothuajse gjithmonë , .. por duke u ndeshur me kombe totalisht ne numer jo te barabarte me ne, me ushtri me eksperience dhe force te madhe, duhet tu tregojme qe jo vetem i mundim por edhe se ushtaret Arbenore jane sot te paret ne bote..''
Falemnderit per perkthimin Bardus. Sa per saktesim, fragmenti qe ju keni perkthyer eshte marre nga libri:

Image

Gli illustri et gloriosi gesti, et vittoriose imprese, fatte contra Turchi, dal Sign. D Giorgio Castriotto, detto Scanderbeg, PRENCIPO D'EPIRO
year 1584
faqe41
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”