"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakra e Tivarit.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#196

Post by alfeko sukaraku » Thu Jul 15, 2010 9:06 pm

Arbëri wrote:........ sikur neve ju dukemi naiv me komentet e juaja që janë me bishta , ose inderekt jeni Enverista , tash me edhe direkt .!
Djalo ,e ke gabuar adresen si duket , këtu s'të përkrah njeri me ato ideja te tua komuniste dhe pastaj mos kerko ''Fjalë të lirë '' se edhe ajo i ka kufijte e veta , e sidomos këtu , në këtë forum .
PATRIOTI GJIGANT ENVER HOXHA
Mbaje foton e tij ne kuletë dhe sahere qe te mer malli per te shiqoje .
-hahaha- -hahaha- -hahaha-
armiku beqir balluku do tja hithte kadri azbiut?nje mut muti... :lol:

per kete trapin ketu e ke fjalen ti? ky eshte ai patrioti i madhe?
shihe pak ketu enver trapin
ike se do nxjerre zorret e barkut me kete gjysmak me te meta mendore

300 mij dollaro ne 39
300 mij dollaro ne 49
300 mij dollaro ne 58..88 shoku enver hahahahahaha -haha-

Last edited by alfeko sukaraku on Thu Jul 15, 2010 9:12 pm, edited 2 times in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#197

Post by alfeko sukaraku » Thu Jul 15, 2010 9:08 pm

Shqiperiaimee wrote:
Arbëri wrote:........ sikur neve ju dukemi naiv me komentet e juaja që janë me bishta , ose inderekt jeni Enverista , tash me edhe direkt .!
Djalo ,e ke gabuar adresen si duket , këtu s'të përkrah njeri me ato ideja te tua komuniste dhe pastaj mos kerko ''Fjalë të lirë '' se edhe ajo i ka kufijte e veta , e sidomos këtu , në këtë forum .
PATRIOTI GJIGANT ENVER HOXHA
Mbaje foton e tij ne kuletë dhe sahere qe te mer malli per te shiqoje .
Ky vellau me fyen ne cdo replike te tij. Te kam ofenduar une ty, c`pate ti?
na ofendon kur mbrone hapur nje pisanjos qe na shkaterroj si kombe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#198

Post by Shqiperiaimee » Thu Jul 15, 2010 9:20 pm

alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote:
Arbëri wrote:........ sikur neve ju dukemi naiv me komentet e juaja që janë me bishta , ose inderekt jeni Enverista , tash me edhe direkt .!
Djalo ,e ke gabuar adresen si duket , këtu s'të përkrah njeri me ato ideja te tua komuniste dhe pastaj mos kerko ''Fjalë të lirë '' se edhe ajo i ka kufijte e veta , e sidomos këtu , në këtë forum .
PATRIOTI GJIGANT ENVER HOXHA
Mbaje foton e tij ne kuletë dhe sahere qe te mer malli per te shiqoje .
Ky vellau me fyen ne cdo replike te tij. Te kam ofenduar une ty, c`pate ti?
na ofendon kur mbrone hapur nje pisanjos qe na shkaterroj si kombe.
Jo ore vella, ti nuk lexon cfare them por cfare deshiron te degjosh. Une shume shpesh po e perseris Enverin e dy faqeve pra kontraversin dhe e kam thene dhe po e perseris se eshte heroi i kosoves, kjo nuk nenkupton fshehjen e te gjitha pislleqeve qe jane bere. Une nuk di si te shprehem me qarte ne gjuhen tone. Tani qe ti don vetem konflikt ky nuk eshte faji im pastaj une te jam lutur qe te bisedojme si njerez te kesaj kohe e jo si ne kohen e komunizmit.

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#199

Post by Phoenix » Fri Jul 16, 2010 1:59 pm

[quoteem]Darina Tanushi

Ish-kryeministri socialist, Pandeli Majko ka komentuar në një intervistë për “Gazeta Shqiptare” atë çfarë përmban dokumenti i bisedës sekrete të ish-diktatorit Enver Hoxha me të dërguarin shqiptar në Jugosllavi, Lik Seitaj botuar pak ditë më parë në “Gazetën Shqiptare”. Majko shprehet se ky dokument përbën një pikë shumë të rëndësishme në atë që mund të quhet “diplomacia e fshehtë e regjimit komunist”. Duke e lidhur me masakrën e Tivarit, një çështje e rihapur së fundmi nga maxhoranca në Shqipëri, Majko shprehet se kjo nuk duhet të gjykohet aspak nga politika.
Zoti Majko, ju jeni njohur me një dokument të botuar në “GSH”, një bisedë sekrete të Enver Hoxhës me të ngarkuarin me punë të Shqipërisë në Jugosllavi. Pas kaq vitesh, si e gjykoni një bisedë të tillë?
Ky është një dokument shumë interesant. Në fillim duket si diçka e rëndomtë, por shpejt kupton të kundërtën. Mendoj që ai përbën një nga momentet e rëndësishme të asaj që mund të quhet diplomacia e fshehtë e regjimit komunist, të pas viteve ’44. Jemi mësuar që historinë e periudhës komuniste ta shikojmë ende nën perceptimin dhe optikën e asaj që ai vetë dëshiron, të cilën në një mënyrë apo në një tjetër, jemi mësuar ta lexojmë edhe në librat e historisë. Por, tanimë mendoj se në mënyrë shumë bindëse mund të thuhet se historia e Shqipërisë e periudhës komuniste nuk mund të kuptohet pa diplomacinë e fshehtë të Enver Hoxhës. Nuk është fjala për ta përdorur thjeshtë si term, por mendoj se kemi të bëjmë me një cilësi reale dhe shumë të qartë që ka të bëjë me atë që thashë, me diplomacinë e fshehtë që ka ndjekur Enver Hoxha. Pa kuptuar këtë lloj diplomacie, mendoj se do ta kemi shumë të vështirë për të transkriptuar atë që ka ndodhur me Shqipërinë, me pozitën e saj dhe me të gjithë ne, në atë që konsiderohet periudha e komunizmit nga vitet ’44 deri në vitet ’90. Pa kuptuar mënyrën se si Hoxha dhe kolegët e tij kanë artikuluar këtë diplomaci të fshehtë, pa i kuptuar kontratat e fshehta të liderit komunist në Lindje dhe në Perëndim, mendoj se do ta kemi shumë të vështirë në vazhdim të jemi pjesë e diskutimit të qartë të asaj që ka ndodhur me Shqipërinë dhe shqiptarët. Mendoj se dokumenti që po zbardhet edhe për publikun, në dijeninë time, është diskutuar edhe më parë, por se ia vlen të diskutohet në vazhdim në publik, si një moment, i cili mund të konsiderohet ndër më delikatët në marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë dhe më specifikisht, midis Hoxhës dhe Titos.
Duket qartë që diplomacia e fshehtë ka funksionuar goxha midis këtyre individëve, megjithëse në librat e historisë dhe në librat e kujtimeve ata janë përpjekur të na thonë se kanë qenë kundërshtarë dhe armiq. Në fakt, diplomacia e fshehtë dhe pikërisht ky dokument tregon qartë se marrëdhëniet e tyre kanë qenë rindërtuar mbi një bazë shumë të qartë kontraktuale të diplomacisë së fshehtë. Duket se në momentin më delikat për Titon, Tirana zyrtare ka ditur të gjejë një mënyrë komunikimi, mbase edhe e kërkuar nga Tito dhe për këtë mendoj se dokumenti përbën një provë, pavarësisht se në këtë rol është vënë drejtuesi i komunistëve të Kosovës, Fadil Hoxha. Për herë të parë në mënyrën më elokuente del dhe pozicioni i Shqipërisë karshi ekzistencës ose jo të Republikës së Kosovës. Është e vërtetë se pas demonstratave të ’81-shit, Shqipëria dhe Tirana zyrtare morën një pozicion shumë të fortë për “Kosovën Republike”, por ky dokument na tregon se në vitin 1970, Tirana zyrtare, duke e parë edhe në kontekstin e ngjarjeve që janë zhvilluar, nuk ka qenë për krijimin e një “Republike” të Kosovës, brenda logjikës së Jugosllavisë. Mendoj se dokumenti flet qartë në këtë drejtim dhe nuk ke se çfarë të diskutosh.
Bëhet fjalë për qëndrime dhe fakte të vitit 1970, por aktualisht në Shqipëri në marrëdhëniet me Kosovën po rihapet çështja e masakrës së Tivarit, a mund të na bëni një koment në lidhje me këtë? Si e gjykoni komisionin hetimor që po kërkon të ngrejë maxhoranca për këtë ngjarje?
Sa i përket komisionit hetimor për masakrën e Tivarit, mendoj është një çështje që nuk duhet të jetë “ekskluzivitet” në dorën e politikës. Duket që është një nismë, e cila nuk ka të bëjë shumë me idenë e zbardhjes së kësaj ngjarjeje. Për momentin, polarizimi politik që ekziston në Shqipëri, nuk do t’i bënte mirë një situate të caktuar. Ajo që dua të theksoj është fakti se në këtë dokument, e keni shumë të qartë se, nëse në masakrën e Tivarit liderët komunistë shqiptarë duhet të ndihen deri-diku bashkëfajtorë për atë që ka ndodhur, në vitin 1970 nuk besoj se qëndrimet apo vendimmarrjet e tyre kanë qenë influencë e dikujt si faktor i jashtëm. Masakra e Tivarit mbetet një nga masakrat më të tmerrshme të zhvilluara në gadishullin e Ballkanit, për mënyrën gjakftohtë se si qindra shqiptarë u morën dhe u masakruan. Imagjinoni që, sipas disa informacioneve, një pjesë e tyre u mbyllën për t’u asfiksuar edhe në tunel...Shkurt, një kafshëri njerëzore. Mendoj se në vitin ’70, Enver Hoxha nuk ishte më drejtuesi pa përvojë i viteve ’44-’45, nuk ishte njeriu në udhëkryq në vitin ’49; nuk ishte njeriu që po mbijetonte në vitin ’60. Në vitin ’70, Enver Hoxha ishte në momentin e tij më të mirë si lider i Shqipërisë, kurse Titoja pas pushtimit të Çekosllovakisë dhe goditjes së grupit të Rakoviçit në Beograd, ishte në momentin e tij më delikat që pas Luftës së Dytë Botërore, përballë një rreziku real rus invazioni. Në këtë kontekst, mendoj se marrëdhënia që paraqet dokumenti i bisedës në vitin ’70 është e ndryshme sa i përket asaj që ka ndodhur me masakrën e Tivarit. Dhe nëse do të më pyesni mua, përgjegjësia është moralisht më e madhe në kontekstin e ngjarjeve që kanë ndodhur në vitin ’70, se sa ajo që ka ndodhur në kontekstin e ngjarjeve të Tivarit. Sigurisht, në masakrën e Tivarit kanë humbur jetën njerëz, janë vrarë mizorisht shqiptarë të Kosovës dhe ngjarja ka peshë tepër të rëndë edhe për Shqipërinë e sapodalë nga Lufta e Dyte Botërore. Por, mendoj se në anën tjetër Shqipëria, insistoj të përsëris, në kontekstin e ngjarjeve të vitit ’70, padyshim ka humbur me vetëdije një shans të vlefshëm për t’i marrë në tavolinën e bisedimeve, qoftë edhe në distancë Josif Broz Titos të drejtën për të pasur një Republikë të Kosovës. Për fat të keq, duket qartë se shqetësimi i Enver Hoxhës dhe drejtuesve shqiptarë, gjithmonë e përsëris, në kontekstin e ngjarjeve të Luftës së Ftohtë dhe të balancave rajonale, ka qenë shqetësimi se një Kosovë me status ‘republikë’ brenda kontekstit të Jugosllavisë do të ishte një alterego, e cila do të konkurronte në lidership edhe në lëvizje gjeopolitike, lëvizjet e Tiranës zyrtare. Për fat të keq, dokumenti që u botua ditët e fundit tregon se ne kemi humbur një shans, që më pas i kushtoi pas 1979-ës për të shpërthyer në 1981-in në Kosovë. Nuk bëhet fjalë për të shpallur dikë me fjalët më të ashpra që jemi mësuar rëndom. Mendoj që njerëzit duhet ta lexojnë, duhet ta kuptojnë historinë si është zhvilluar.
Për mendimin tuaj, a është me vend kjo kërkesë e kryeministrit për të gjykuar një masakër të tillë dhe për të vënë më pas para drejtësisë ish-udhëheqësit komunistë..?
Masakra e Tivarit kërkon dhe padyshim ka brenda vetes kërkesën për një ndjesë shumë të thellë në çdo sens historik, emocional dhe psikologjik për atë që ka ndodhur, brenda një fataliteti dhe konteksti kohor nga ekskluziviteti i politikës së vjetër dhe të re të Beogradit. Por, e përsëris, nëse masakra e Tivarit bart një peshë bashkëpërgjegjësie, pasi komunistët shqiptarë dhe ata jugosllavë ishin aleatë të Luftës së Dytë Botërore, dokumenti i zbardhur i diplomacisë së Enver Hoxhës, mendoj që në kontekstin e diplomacisë së fshehtë fsheh brenda një reflektim, i cili duhet të trokasë sipas mënyrës së vet tek gjithsecili. Si njohës i disa “kodeve”, ju siguroj se tani që flasim, nuk kanë ndryshuar dhe aq shumë...[/quoteem]
http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=81959

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#200

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 16, 2010 7:34 pm

Phoenix wrote:[quoteem]Darina Tanushi

Sa i përket komisionit hetimor për masakrën e Tivarit, mendoj është një çështje që nuk duhet të jetë “ekskluzivitet” në dorën e politikës. Duket që është një nismë, e cila nuk ka të bëjë shumë me idenë e zbardhjes së kësaj ngjarjeje. Për momentin, polarizimi politik që ekziston në Shqipëri, nuk do t’i bënte mirë një situate të caktuar. Ajo që dua të theksoj është fakti se në këtë dokument, e keni shumë të qartë se, nëse në masakrën e Tivarit liderët komunistë shqiptarë duhet të ndihen deri-diku bashkëfajtorë për atë që ka ndodhur, në vitin 1970 nuk besoj se qëndrimet apo vendimmarrjet e tyre kanë qenë influencë e dikujt si faktor i jashtëm. Masakra e Tivarit mbetet një nga masakrat më të tmerrshme të zhvilluara në gadishullin e Ballkanit, për mënyrën gjakftohtë se si qindra shqiptarë u morën dhe u masakruan. Imagjinoni që, sipas disa informacioneve, një pjesë e tyre u mbyllën për t’u asfiksuar edhe në tunel...Shkurt, një kafshëri njerëzore.
Masakra e Tivarit kërkon dhe padyshim ka brenda vetes kërkesën për një ndjesë shumë të thellë në çdo sens historik, emocional dhe psikologjik për atë që ka ndodhur, brenda një fataliteti dhe konteksti kohor nga ekskluziviteti i politikës së vjetër dhe të re të Beogradit. Por, e përsëris, nëse masakra e Tivarit bart një peshë bashkëpërgjegjësie, pasi komunistët shqiptarë dhe ata jugosllavë ishin aleatë të Luftës së Dytë Botërore, dokumenti i zbardhur i diplomacisë së Enver Hoxhës, mendoj që në kontekstin e diplomacisë së fshehtë fsheh brenda një reflektim, i cili duhet të trokasë sipas mënyrës së vet tek gjithsecili. Si njohës i disa “kodeve”, ju siguroj se tani që flasim, nuk kanë ndryshuar dhe aq shumë...[/quoteem]
http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=81959
qendrim shume i qarte i zotit Majko, ashtu sic pritej nga ky BURRE I MADHE EDHE PATRIOT.

por valle cfare do te thoje poeti me fjalet qe kam cituar me larte me te medha?

se jo per ndonje gje por disa qen lehin per patriotizem edhe nga ana tjeter fasllicet hyjn e dalin me menyra mafioze shtetrore pisanjoze--fikja e kompjutrave edhe largimi i fasllicit nga rinasi- mos valle u gjykua kush per arratisjen nga rinasi te ketij krimineli edhe spiuni te miloshevicit me baze grenxash ne tirane???
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#201

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 16, 2010 7:39 pm

Shqiperiaimee wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote:
Arbëri wrote:........ sikur neve ju dukemi naiv me komentet e juaja që janë me bishta , ose inderekt jeni Enverista , tash me edhe direkt .!
Djalo ,e ke gabuar adresen si duket , këtu s'të përkrah njeri me ato ideja te tua komuniste dhe pastaj mos kerko ''Fjalë të lirë '' se edhe ajo i ka kufijte e veta , e sidomos këtu , në këtë forum .
PATRIOTI GJIGANT ENVER HOXHA
Mbaje foton e tij ne kuletë dhe sahere qe te mer malli per te shiqoje .
Ky vellau me fyen ne cdo replike te tij. Te kam ofenduar une ty, c`pate ti?
na ofendon kur mbrone hapur nje pisanjos qe na shkaterroj si kombe.
Jo ore vella, ti nuk lexon cfare them por cfare deshiron te degjosh. Une shume shpesh po e perseris Enverin e dy faqeve pra kontraversin dhe e kam thene dhe po e perseris se eshte heroi i kosoves, kjo nuk nenkupton fshehjen e te gjitha pislleqeve qe jane bere. Une nuk di si te shprehem me qarte ne gjuhen tone. Tani qe ti don vetem konflikt ky nuk eshte faji im pastaj une te jam lutur qe te bisedojme si njerez te kesaj kohe e jo si ne kohen e komunizmit.
plako..mos harro se kjo e djele eshte e djela e enverit, pregatitu per te shkuar ne cet vullnetar -haha-
me fanatizmin qe tregon ..zanat te mire duhet te kesh pasur ne kohen e xhaxhit -hahaha-
duhet te kesh marre pjese ne organizaten e "spiunave te enverit" -haha- -haha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#202

Post by Shqiperiaimee » Sat Jul 17, 2010 12:03 am

alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote:
Arbëri wrote:........ sikur neve ju dukemi naiv me komentet e juaja që janë me bishta , ose inderekt jeni Enverista , tash me edhe direkt .!
Djalo ,e ke gabuar adresen si duket , këtu s'të përkrah njeri me ato ideja te tua komuniste dhe pastaj mos kerko ''Fjalë të lirë '' se edhe ajo i ka kufijte e veta , e sidomos këtu , në këtë forum .
PATRIOTI GJIGANT ENVER HOXHA
Mbaje foton e tij ne kuletë dhe sahere qe te mer malli per te shiqoje .
Ky vellau me fyen ne cdo replike te tij. Te kam ofenduar une ty, c`pate ti?
na ofendon kur mbrone hapur nje pisanjos qe na shkaterroj si kombe.
Jo ore vella, ti nuk lexon cfare them por cfare deshiron te degjosh. Une shume shpesh po e perseris Enverin e dy faqeve pra kontraversin dhe e kam thene dhe po e perseris se eshte heroi i kosoves, kjo nuk nenkupton fshehjen e te gjitha pislleqeve qe jane bere. Une nuk di si te shprehem me qarte ne gjuhen tone. Tani qe ti don vetem konflikt ky nuk eshte faji im pastaj une te jam lutur qe te bisedojme si njerez te kesaj kohe e jo si ne kohen e komunizmit.
plako..mos harro se kjo e djele eshte e djela e enverit, pregatitu per te shkuar ne cet vullnetar -haha-
me fanatizmin qe tregon ..zanat te mire duhet te kesh pasur ne kohen e xhaxhit -hahaha-
duhet te kesh marre pjese ne organizaten e "spiunave te enverit" -haha- -haha-
Po atehere te pakten te dielat i beje ne shtepine tende, po sot sa dite te vitit mund te flesh aty ku ke lindur? Pse o vella nuk bisedon njehere te pakten si me vellaun por perdore gjithnje gjuhe fyese dhe urryese? Nga sjelljet tua une kuptoj qe shoqerise shqiptare i duhen edhe te pakten 500 vjet qe te kuptoje A-ne e demokracise.Une jam fanatik ne gjera qe jam i sigurte, nuk bindem lehte por as nuk ndryshoj lehte bindjen. Shiko faktet e ofruara dhe do te kuptosh pse une e quaj Enverin heroin e Kosoves, me kete une nuk kam mohuar aspak te gjitha pislleqet e komunizmit. Uroj qe kesaj radhe te kesh kuptuar dicka!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#203

Post by Zeus10 » Sat Jul 17, 2010 12:57 am

Shqiperiaime, qasja jote ndaj totalitarizmit eshte shume me e ndryshme se shumica e anetareve te forumit, qe per mendimin tim posedojne intelekt te admirueshem. Deri me tani, nuk mendoj se ke dhene ndonje fakt te vetem, per pozicionin tend te shprehur me ditirambe karshi diktatorit. Ne nuk jemi shume pasionante ndaj politikes, por jemi shume aktive kur vjen puna per te vene ne dukje vlerat tona si komb, prandaj superlativat per politikanet ekstremiste, rezervoji per kenaqesine tende personale.
Ne kete forum ne nuk denojme njeri, por rralle shfaqen nostaligjike sepse llogjika e tyre stonon me llogjiken e forte qe dominon forumin.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#204

Post by Shqiperiaimee » Sat Jul 17, 2010 1:40 am

Zeus10 wrote:Shqiperiaime, qasja jote ndaj totalitarizmit eshte shume me e ndryshme se shumica e anetareve te forumit, qe per mendimin tim posedojne intelekt te admirueshem. Deri me tani, nuk mendoj se ke dhene ndonje fakt te vetem, per pozicionin tend te shprehur me ditirambe karshi diktatorit. Ne nuk jemi shume pasionante ndaj politikes, por jemi shume aktive kur vjen puna per te vene ne dukje vlerat tona si komb, prandaj superlativat per politikanet ekstremiste, rezervoji per kenaqesine tende personale.
Ne kete forum ne nuk denojme njeri, por rralle shfaqen nostaligjike sepse llogjika e tyre stonon me llogjiken e forte qe dominon forumin.
Vella,llogariten edhe fjalet e mia ketu apo vetem te atyre qe mendojne ndryshe nga une?
Ja o vella mendimi im dhe jam nga ata qe flas hapur dhe s`te nevojitet te lexosh aspak mes rreshtash:
- Une punen e sistemeve e shoh si te ardhur nga lart pra nga konfigurimet gjeo-politike te cilat nuk i bejme ne. Edhe pa Berishen, Shqiperia do te ishte ne leter demokratike,. Meqe jemi tek komunizmi dhe Enveri, une mendoj se aty pati gjera te mira dhe te keqija. SA I PERKET QENDRIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR NDAJ CESHTJES KOMBETARE , mendoj se per ato rrethana ka qene i mire. Te jesh nostalgjik ndaj gjerave te mira eshte mese normale apo duhet ta shaje une Enverin qe me perkrahu?, mos duhet ta shaje zhdukjen e analfabetizmit, emancipimin e gruas , kompletimin e shtetit dhe shoqerise shqiptare me gjithcka qe i duhej etj?
Keto qe thash nuk arsyetojne dhe as kane per qellim te fshehin pislleqet e shumeta e sidomos vrasjet dhe denimet e pafajshme.
Nuk jam per totalitarizem, nuk e kuptoj nga kjo ide e jotja.Per sot dua qe kombi im te kape sa me shpejt vlerat e demokracise se mirefillte e cila fatkeqesisht eshte larg dhe me keqardhje e them se edhe ne kete forum nuk duket afer, ja shiko sa te shara me keni bere per asgje thjesht se kam menduar ndryshe nga ju.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#205

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 18, 2010 7:08 pm

Shqiperiaimee wrote:
alfeko sukaraku wrote: te bisedojme si njerez te kesaj kohe e jo si ne kohen e komunizmit.
-haha- -haha- komunist i derrit -haha- -haha- demokracin e perdore vetem kur ke interes.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#206

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 18, 2010 7:17 pm

[quote="Shqiperiaimee"] . Shiko faktet e ofruara dhe do te kuptosh pse une e quaj Enverin heroin e Kosoves Uroj qe kesaj radhe te kesh kuptuar dicka![/quote]

ore trimi xhaxhait.

je tipik komunist i papare qe ka mbetur po ai komunist i enverit ..vetem se njeh fjalen "demokraci".

Cyles me nje vryme do i biem gjithe dites ne???

Perse nuk organizoj gjithe shqiptaret?
perse kundershtoj Mitat Frashrin per frontin e perbashket gjithe shqiptare nga kosova ne cameri?
perse e terhoqi ushtrin shqiptare nga kosova??
mos po flasim per ndonje dulle tjeter qe nuk e njohkam une apo??
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#207

Post by Shqiperiaimee » Sun Jul 18, 2010 10:48 pm

alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote: . Shiko faktet e ofruara dhe do te kuptosh pse une e quaj Enverin heroin e Kosoves Uroj qe kesaj radhe te kesh kuptuar dicka![/quote]

ore trimi xhaxhait.

je tipik komunist i papare qe ka mbetur po ai komunist i enverit ..vetem se njeh fjalen "demokraci".

Cyles me nje vryme do i biem gjithe dites ne???

Perse nuk organizoj gjithe shqiptaret?
perse kundershtoj Mitat Frashrin per frontin e perbashket gjithe shqiptare nga kosova ne cameri?
perse e terhoqi ushtrin shqiptare nga kosova??
mos po flasim per ndonje dulle tjeter qe nuk e njohkam une apo??
hahaha, meqe je analfabet dhe nuk te ndihmon askush derisa nuk te paska ndihmuar Zoti, po te pergjigjem per here te fundit dhe vazhdo pastaj me ndonje tjeter se mua ti me fyen intelektin:
Komunistet ne kuptimin qe kerkon te me paraqesesh mua, quhen ata njerez te ciliet angazhohen qe permes revolucionit socialist , te vendosin diktaturen e proletariatit apo e thene ndryshe ata te cilet per motive te njejta do ta perserisnin historine e komunizmit ne Shqiperi. Njerez te tille pothuaj nuk ka me nder shqiptare, eshte tjeter gje qe Berishes i sherben idiotesia jote, duke bere sikur po lufton komunistet, ai te mbetet gjithmone ne pushtet dhe keshtu Shqiperia te mos behet kurre demokratike.Degjo ti njeri me te meta mendore, EDHE SIKUR TE GJITHE SHQIPTARET TE ISHIM BASHKE, PRA EDHE KOMUNISTET, BALLISTET ETJ , Shqiperia nuk do te mund ti merrte tokat e saj ne ate realitet historik sepse nuk ka pasur perkrahjen nderkombetare, per kete qe te thash, shko pyete ndonje anti-komunist se ti je aq hajvan sa une po te them per te 1 milionten here se nuk jam komunist dhe ti serish me thua komunist.
Ushtine do ta terhiqte nga Kosova per 2 arsye:
!). Kosova nuk ishte nen sovranitetin shteteror te Shqiperise dhe
2). Jugosllavia ka qene me e forte se Shqiperia.
Ik tani se ti ke nevoje per kurse fillestaresh ne te gjitha lemite!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#208

Post by Zeus10 » Mon Jul 19, 2010 2:52 am

Shqiperiaimee wrote: , EDHE SIKUR TE GJITHE SHQIPTARET TE ISHIM BASHKE, PRA EDHE KOMUNISTET, BALLISTET ETJ , Shqiperia nuk do te mund ti merrte tokat e saj ne ate realitet historik sepse nuk ka pasur perkrahjen nderkombetare....

Ndoshta po ndoshta jo, kurre mos thuaj kurre, por te pakten do te ishim te bashkuar, dhe historia ka treguar qe te bashkuarit eshte e veshtire ti sundosh, prandaj Roma kishte thenien: "Perca dhe sundo". Ne kete diskutim nuk po perfshij, faktin qe E. Hoxha u lidh me aleatet e gabuar(Lindjen komuniste), qe dhe ata nuk i mbajti por i sulmoi ne nje moment te caktuar, me urdher te kushedi se kujt.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#209

Post by Shqiperiaimee » Mon Jul 19, 2010 8:53 am

Zeus10 wrote:
Shqiperiaimee wrote: , EDHE SIKUR TE GJITHE SHQIPTARET TE ISHIM BASHKE, PRA EDHE KOMUNISTET, BALLISTET ETJ , Shqiperia nuk do te mund ti merrte tokat e saj ne ate realitet historik sepse nuk ka pasur perkrahjen nderkombetare....

Ndoshta po ndoshta jo, kurre mos thuaj kurre, por te pakten do te ishim te bashkuar, dhe historia ka treguar qe te bashkuarit eshte e veshtire ti sundosh, prandaj Roma kishte thenien: "Perca dhe sundo". Ne kete diskutim nuk po perfshij, faktin qe E. Hoxha u lidh me aleatet e gabuar(Lindjen komuniste), qe dhe ata nuk i mbajti por i sulmoi ne nje moment te caktuar, me urdher te kushedi se kujt.
Po ja o vella Zeus, kjo eshte menyre qytetare e te biseduarit aq me pare me vellaun tend, po c`kujton ti o vella, nuk e dua une bashkimin, kujton ti se mua me ka pelqyer thyerja e baballareve tane? Eshte dobesia dhe tragjedia jone me e madhe pikerisht percarja te cilen ne nuk e filluam me komunizmin por qe fatkeqesisht e kishim shume heret dhe edhe me fatkeqesisht po vazhdojme ta kemi edhe sot. Nese baballaret tane i perkisnin nje realiteti tjeter sidomos kulturor, per neve sot eshte e pa falshme, eshte turp te jemi akoma te ndare.O vella , nuk u zgjodh atehere lindja komuiste dhe as nuk e zgjodhem sot perendimin por na erdhen ne kuader te ndarjeve te zonave te influences ndermjet te medhenjeve, analizo ne qetesi dhe e kupton se c`po them! Uniteti nuk behet me akuza i nderuar vella, mos i thuaj askujt komunist derisa ai nuk kerkon rikthimin e komunizmit ose derisa nuk te thot se eshte komuist!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Masakra e Tivarit.

#210

Post by Arta » Mon Jul 19, 2010 4:26 pm

Pëllumb Xhufi: Tito, fajtor për Tivarin, masakra zbardhet në arkivat serbe

Fatmira Nikolli

Masakrën e Tivarit e zbardhin arkivat serbe, sepse fajtor ishte Tito. Komisioni hetimor parlamentar shqiptar, nuk mendoj se ka akses atje...”. Kështu është shprehur në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, historiani Pëllumb Xhufi. Me nota të theksuara ironie e ka komentuar historiani mënyrën se si pritet të hetohet e të zbulohet e vërteta mbi këtë masakër, ndodhur plot 65 vite më parë. Po me ironi ai ka folur edhe për një bashkëpunim “të mundshëm” me Serbinë, “partnerin strategjik” të qeverisë shqiptare për hetimin e masakrës. Xhufi, pasi propozon në këtë intervistë një marrëveshje shqiptaro-serbe për arkivat dhe hetimin e masakrës, shton se Meta, në vizitën e fundit atje nuk e përmendi fare ngjarjen... I pyetur mbi një çështje mjaft të debatuar kohët e fundit, siç është ajo e masakrës së Tivarit ndodhur në vitin 1945, nga pozicioni i historianit, Xhufi ka thënë se, as Enver Hoxha e as Ramiz Alia, nuk kanë pasur dijeni që të ndodhte masakra. Sipas tij, ata kanë qenë në dijeni të faktit që marshimi i kosovarëve drejt Tivarit do të kalonte nga Shqipëria, por nuk dihej qëllimi final i tij. Teksa e konsideron si një ngjarje të rëndë, që duhet studiuar e zbuluar nga historianët, ai thotë se Berisha mund të ishte kujtuar më përpara, e pse jo që në vitet 1970. Duke e cilësuar debatin mbi këtë masakër si diskreditim të saj, Xhufi thotë se kjo është një nga ato ngjarje për të cilat politika nuk mund të bëjë asgjë. Sipas tij, dokumentet arkivore për këtë ngjarje janë në Serbi, dhe “nuk e di nëse qeveria serbe do të jetë e gatshme që të hapë arkivat e saj për deputetët tanë”.

Z.Xhufi, kohët e fundit masakra e Tivarit është lakuar nga politika, e shoqëruar me akuza ndaj emrave të përveçëm. Ju si historian, ç’mund të na thoni për këtë masakër?

Masakra e Tivarit është një nga njollat e errëta që shoqëruan fundin e Luftës së Dytë Botërore. Qe edhe një paralajmërim, që iu dha shqiptarëve se cila do të ishte e ardhmja e tyre tashmë, jo në Jugosllavinë mbretërore, por në atë socialiste të Titos. Dihet që në fund të luftës, e konkretisht në muajin prill, forcat jugosllave, me pretekstin e mobilizimit të rinisë shqiptare për t’i angazhuar në vatrat e fundit të frontit, mblodhën një numër të madh deri në 4000 të rinj kosovarë, për t’i çuar në Tivar ku do të visheshin e do të shkonin në front. I kaluan këta në këmbë gjatë një marshimi në luginën e Drinit, nga Shkodra e më tej në Tivar. Natyrisht, askush nuk e dinte se bëhej fjalë për një plan të paramenduar. Në atë kohë Shqipëria kishte dy a tre muaj që kishte dalë nga lufta, dhe akoma nuk funksiononte shteti dhe kontrolli, e sidomos në zonën e veriut nuk ka qenë ende i afirmuar. Ajo zonë mbeti deri në prag të viteve 1950, nën veprimin e kundërshtarëve të regjimit e bandave që vinin nga jashtë. Udhëtimi i kosovarëve kaloi përmes incidentesh të ndryshme, derisa në Tivar ndodhi një kasaphanë e vërtetë, ku u vranë një numër i madh prej tyre.

Cili ishte fajtori dhe autori i kësaj masakre?

Fajtori është pala jugosllave, është vetë Tito, janë organizmat ushtarake jugosllave që e kryen këtë masakër, dhe kjo mbase edhe për t’u hakmarrë ndaj qëndrimit të kosovarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Problemi është se askush nuk e dinte se çfarë do të ndodhte, sepse nëse do të dihej se cili ishte qëllimi final i këtij marshimi, sigurisht të parët do të ishin të rinjtë kosovarë që nuk do të iknin. Unë besoj se, as qeveria e re shqiptare nuk do ta pranonte, dhe s’mund të pranonte që të konsumohej një krim i tillë mbi shqiptarë.

Ju po thoni se, as Ramiz Alia e as Enver Hoxha nuk kanë qenë në dijeni?

Për kalimin e këtij karvani të gjatë njerëzish nëpër territorin shqiptar për të shkruar drejt Tivarit, ishin në dijeni. Kalimi nuk u bë në mënyrë ilegale, kishte dijeni për këtë, por jo për qëllimin që kishin jugosllavët ndaj shqiptarëve. Fundi i trishtuar i kësaj ngjarjeje nuk dihej nga shqiptarët. Unë gjykoj që kjo masakër ishte edhe një nga arsyet, apo rezervat, mbase edhe shkaku që përforcoi kontradiktat mes ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë së kohës.
Në vitin 1955, Enver Hoxha përmend 1,000 të vdekur “në territorin shqiptar”...
Unë nuk e di se kujt i është referuar. Di me siguri që ka pasur incidente. Gjatë udhëtimit, rojet e armatosura që i shoqëronin, me brutalitetin e tyre u bënë shkak që disa shqiptarë tentuan të iknin, dhe në dijeninë time ka pasur edhe ekzekutime sporadike, por vrasja masive ka ndodhur në fushën e Tivarit, në një magazinë e fabrikë të vjetër, ku u futën të gjithë shqiptarët, dhe më pas u bë masakra.

Është ngritur tashmë një komision hetimor parlamentar, që ka si objekt shqyrtimi masakrën e Tivarit të ndodhur në vitin 1945. Ngritja e këtij komisioni pas më shumë se 60 vitesh, ç’mund të nxjerrë në dritë?

Nuk mund të nxjerrë asgjë në dritë. Është mënyra më e mirë për të diskredituar, ç’vlerësuar këtë ngjarje të trishtueshme. Ky është një nga ato faktet e rënda, të cilat nuk mund t’i zgjidhë politika.

Deputetët do të hetojnë për një vit dokumentet arkivore, ku synohet zbardhja e plotë e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive, që çuan në këtë masakër. Ku janë këto dokumente?

Dokumentet arkivore për këtë ngjarje janë në Serbi. Nuk e di, nëse qeveria serbe do të jetë e gatshme që të hapë arkivat e saj për deputetët tanë. Unë e di shumë mirë që qeveria, që ne kemi, është në një farë mënyre edhe qeveria e nipërve, dhëndurëve, klientëve të Serbisë, dhe mund të ndodhë që Beogradi t’ia hapë arkivat, sigurisht me një marrëveshje paraprake. Edhe nëse ndodh kjo, jam i bindur që do t’i hapë, arkiva të manipuluar, sepse ato të vërtetat nuk janë të hapshme. Kjo, sepse janë të dëmshme për Serbinë dhe do të ishte një shokim i opinionit publik, e jo vetëm atij shqiptar e kosovar, por mbarë opinionit botëror. Unë jam i bindur që nga ana tjetër, nuk është e interesuar vetë kjo klasë politike që e projekton këtë çështje për arsye politike, për të goditur ato zëra që po denoncojnë bëmat e kësaj qeverie. Këtë, Zoti Berisha mund ta bënte edhe gjatë kohës që ishte në Partinë e Punës në vitet 1970, 1980; mund ta kishte ngritur edhe në vitet e para pas demokracisë, ashtu sikurse edhe në një tjetër moment. Ai e bën këtë për arsye praktike të ditës, dhe është mënyra më e keqe për të trajtuar një ngjarje, e cila vërtetë e meriton të studiohet e të zbulohet. Për këtë ngjarje, jam i bindur që nuk mund të gjendet asgjë këtu, madje as në Kosovë. Kjo, sepse vrasësit nuk lënë gjurmë. Nga ana tjetër, unë mendoj se nuk duhet të jenë shumë të interesuar, sepse dikujt mund t’i dalë ndonjë gjysh, ndonjë stërgjysh, që është i implikuar me këtë ngjarje. Do të kisha një propozim. Le ta fusin këtë çështje në propozimet dypalëshe me Serbinë, që këto kohë kanë filluar ta quajnë edhe partner strategjik, në një nga pikat e rendit të ditës, bashkëpunimin me Serbinë për zbardhjen e masakrës së Tivarit. Ne nuk i kemi dëgjuar përfaqësuesit tanë, as zotin ministër që ishte së fundmi, ta ngrejë në Serbi këtë çështje që është vërtet e dhimbshme, e as zoti Berisha, kur takonte dinjitarët e Millosheviçit.

Kur flasim për hetim dokumentesh, a mund të ketë në to emra të përmendur? Cili ka qenë roli i Ramiz Alisë ?

Unë nuk mund të mbroj e as të akuzoj asnjërin. Por, përmendjen e emrave të veçantë mund ta fus në rrethin e atyre që thuhen e bëhen për të shokuar opinionin publik shqiptar, dhe për të krijuar edhe ndarje mes shqiptarëve brenda dhe jashtë Shqipërisë.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”