"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#1

Post by Zeus10 » Tue Aug 04, 2009 2:27 pm

Duke lexuar dokumentet e ndryshme historike, perdite e me shume me shtohet bindja se ndryshimet midis races shqiptare dhe ""racave"" te tjera fqinje ne mesjete, perqendroheshin vetem ne aspektin religjioz. Me kalimin e kohes ketij elementi ju shtua dhe gjuha. Ndersa shqiptaret ""sllave"" adoptuan gjuhen e Kishes Sllave, shqiptaret ""greke"" adoptuan gjuhen e Kishes Greke (sic kemi pasur rast ta themi shpeshhere). Se kur ka ndodhur kjo veshtire te thuhet me siguri, por ne menyre masive ka ndodhur vetem ne shek 19.
Me poshte do te sjelle rrefimin e Simon Fitzsimonsit te vitit 1322:

Itinerary from Ireland to the Holy Land

ku ai na jep informacion te vlefshem per "sllavet" dhe "greket", ku perkatesisht ""sllavet""(korrigjim i mevonshem: "greket" ) paraqiten me plisa te bardhe ne koke -eek-, dhe po keta paraqiten me doke, zakone, veshje e sjellje te njejta me ato te shqiptareve -eek- . Pra sllavet dhe greket, nuk jane asgje me shume, vetem nje devijim religjioz nga trungu i etnise shqiptare(natyrisht me perzjeret perkatese)
And then after spending a few days, we passed through the city of Ulcinj, which belongs to the king of Rascia (2), and sailed to Durrës, a city once famous and mighty by land and sea, subject to the emperor of the Greeks but now belonging to the prince of Romania (3), the brother of the aforementioned king of Jerusalem (4), (this city) being in the province of Albania. It should be noted that Albania is a province between Slavonia (5) and Romania, having a language of its own and which the aforementioned schismatic King of Rascia has subjected to his rule. For the Albanians themselves are schismatics, using the rites of the Greeks and are entirely like them in their dress and manner. For like the Greeks, they rarely if ever wear the cowl, but rather a white hat lowered almost flat to the front and raised at the back so that their hair, the length and beauty of which they are extremely proud, may appear more attractive to the eyes of the beholder. The Slavs on the other hand, of whom mention was made above, wear a white hat, oblong and round, on the top of which their nobles stick a long feather in order to be distinguished and recognized more easily by the peasants and common people.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#2

Post by Mallakastrioti » Tue Jul 17, 2012 8:52 am

Nje dokument interesant historik na i sjell Prof. Dr. Machiel Kiel ne studimin e tij me titull "The incorporation of the Balkans into the Ottoman Empire, 1353-1453", ne te cilin ne menyre shkencore na shpjegon kontaktet e para te popullsive jo autoktone me prejardhje turke si p.sh ato hungareze, bullgare apo edhe sllave, me popullsine Ballkanase autoktone. Ky studim mbi te gjitha nxjerr ne pah origjinen e ketyre popullsive te ardhura ne Ballkan, ku nje fakt interesant tjeter eshte si erdhen ne ballkan fiset nomadike sllave. Pra te ardhur nuk jane kurresesi shqiptaret ne trojet mijravjeçare te tyre!

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#3

Post by Mallakastrioti » Thu Oct 25, 2012 5:16 pm

Shkeputur prej librit :"The London Encyclopaedia: Or, Universal Dictionary of Science, Art ..., Volume 1" f,444
Autor: Thomas Curtis
--------------
Keto tipare i mbartin vetem popujt e lashte!

Image
Image

Klement
Junior Member
Junior Member
Posts: 2
Joined: Tue Sep 01, 2009 3:34 am
Gender: Male

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#4

Post by Klement » Thu Sep 19, 2013 10:09 pm

A schism is a division between people, usually belonging to an organization, movement or religious denomination.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#5

Post by Mallakastrioti » Fri Sep 20, 2013 7:08 pm

Nuk kam kuptuar ende nje gje teje elementare. Perse kerkohet te
sulmohet po prej shqiptareve ky Forum?
Une personalisht jam dakort qe te hapen tema e te diskutohet (sigurisht nuk eshte e thene te jemi te gjithe te nje mendimi lidhur çka diskutojme), por kaq vjet ne boten virtuale nuk kuptoj shqiptaret te cilet sulmojne pikerisht aty ku nuk duhet.
DHE TEK KY FORUM NUK DUHET!

Materialet qe ka mundesuar ky Forum do i kishin zili jo vetem ne boten virtuale, por edhe zyrtare (apo Akademike siç quhet rendome)....

Ky Forum ju ofron dhe nuk ju kerkon pothuajse asgje dhe disa nuk jane te kenaqur, por shkojne edhe me tej: kerkojne tu dale e tyrja (kur shumica e mendimeve apo çka sjellin jane banalitete)!
Zoternje qe hyni ketu vetem per te polemizuar apo me qellime te kaloni ne qender te vemendjes.
Asnje nuk ju ftoi me zor, sikurse asnje nuk ju mban me zor, pike se pari ne se nuk u permbaheni disa rregullave teje elementare!

Paralajmeroj ketu disa anatare (ku kontributi i tyre le per te desheruar) te cilet jo vetem kerkojne te ndotin temat me postime pa lidhje, por sulmojne pa arsye!
Z. Gazmend, juve jeni i pari ne kete list!
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#6

Post by Zeus10 » Fri Sep 20, 2013 7:10 pm

Lamtumire Socio. Une ndryshe nga ty nuk do te ofendoj, por thjesht do te te bej me dije, qe do kem shume kujdes, ne zgjedhjet e shokeve ne te ardhmen. Do kujdesem qe ata, te mos jene nga shtresa e fondamentalisteve fetare dhe natyrisht, te mos vuajne nga çrregullime personaliteti. Dua te te siguroj dhe per nje gje tjeter, qe do te punoj palodhur per te provuar historine e gjate etnike te shqiptareve, ndryshe nga fqinjet e tyre serbe dhe greke. Me fjaline e fundit, e kupton dhe vete se sa mund te kesh ndikuar ne mendimin tim.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#7

Post by Mallakastrioti » Tue Oct 08, 2013 9:31 pm

Kartolina titullohet" Ushtare serb te vdekur ne Lezhe ne vitin 1915" (L1B)
(Mrtvi srpski vojnici od gladi i izmorenosti kod Ljesa u Albaniji 1915)

Kjo qe me habiti pa mase ishte se kjo pamje makabre ne ate periudhe eshte shtypur si kartoline, pra perdorej si imazh kartoline.
Sigurisht qe pyetja do na lindte vetvetiu: Cila qe arsyeja qe keta te rinj serb shkuan dhe kerkuan vdekjen deri ne Lezhe?
Propaganda e kohes (serbe) keto imazhe makabre i perdorte qe te justifikonte pushtimin e veriut te Shqiperise, pikerisht sepse konsideronte veriun shqiptar si territorin e vet.
Serbia perhere ka ndertuar mitin e vet mbi thyerjen qe ka pesuar ne çdo periudhe dhe kjo kartoline eshte nje shembull!

Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#8

Post by Zeus10 » Tue Oct 08, 2013 10:20 pm

Prurje shume e mire kjo Mallakastrioti, qe shpjegon shume mire mentalitetin serb. Por une dua te ndalem dhe njehere, tek ajo qe me se miri identifikon nje komb: "Gjuha". Termi serb "mrtvi", qe do te thote : "te vdekur", nuk eshte gje tjeter vecse fjala latine : 'mortui', por "e krasitur" nga zanoret. Ajo gjithashtu, nuk ndryshon shume nga gjuhet simotra sllave, vetem me difererencen e permendur me siper, sikur dikush me qellim i ka hequr zanoret, per ta bere ate me pak te rrjedhshme dhe sa me te shemtuar ne tingellim. Tani, une kam bindjen e plote, qe si variantet latine apo neolatine, si varianti OCH Sllavonik, ashtu dhe neosllave, jane shtremberime te perhumbura, te njeres nga dy fjalet shqipe:

i ma(o)rut(i mbarum=i mbaruar)
ose
i marr-ët(qe i eshte marre jeta)

Serbet se bashku me sllavet e tjere, jane pjese e nje grupi te madh linguistik dhe jo-etnik. Gjithe leksiku i tyre, po ta shikosh me kujdes, eshte perftuar nga gjuhet e tjera te forta, sidomos Gjuha e Kishes se Kostandinopojes dhe ajo e Kishes se Romes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#9

Post by bardus » Fri Oct 11, 2013 4:47 pm

Zeus10 wrote:Prurje shume e mire kjo Mallakastrioti, qe shpjegon shume mire mentalitetin serb. Por une dua te ndalem dhe njehere, tek ajo qe me se miri identifikon nje komb: "Gjuha". Termi serb "mrtvi", qe do te thote : "te vdekur", nuk eshte gje tjeter vecse fjala latine : 'mortui', por "e krasitur" nga zanoret. Ajo gjithashtu, nuk ndryshon shume nga gjuhet simotra sllave, vetem me difererencen e permendur me siper, sikur dikush me qellim i ka hequr zanoret, per ta bere ate me pak te rrjedhshme dhe sa me te shemtuar ne tingellim. Tani, une kam bindjen e plote, qe si variantet latine apo neolatine, si varianti OCH Sllavonik, ashtu dhe neosllave, jane shtremberime te perhumbura, te njeres nga dy fjalet shqipe:

i ma(o)rut(i mbarum=i mbaruar)
ose
i marr-ët(qe i eshte marre jeta)

Serbet se bashku me sllavet e tjere, jane pjese e nje grupi te madh linguistik dhe jo-etnik. Gjithe leksiku i tyre, po ta shikosh me kujdes, eshte perftuar nga gjuhet e tjera te forta, sidomos Gjuha e Kishes se Kostandinopojes dhe ajo e Kishes se Romes.
gjithashtu nga shqipja edhe:

Bleta .Russ.пчела [ Pçela] , ptela-pleta pas metatezes dhe palataliz. t > ç

время '' burim_ja , kohe << burimi ,e njejta teknike sikur kronos -kroni.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#10

Post by Zeus10 » Fri Oct 11, 2013 5:26 pm

время '' burim_ja , kohe << burimi ,e njejta teknike sikur kronos -kroni.
Kjo eshte me te vertete shume interesante Bardus, gjitmone kam pyetur se ç'lidhje ka fjala krua me kohë.
Nje gje i bashkon me siguri, qe si kroi dhe koha rrjedhin vetem ne nje kah, por perseri nuk me duket e mjaftueshme, per ti barazuar.

Image

ORA(koha) aka kronus=kronus(burimi)
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Scipio
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Sun Apr 20, 2014 10:16 am
Gender: Male

Re: Diferencat mes shqiptareve dhe fqinjeve "te tjere".

#11

Post by Scipio » Mon May 05, 2014 10:09 am

Image
Turkey, Wilfred C. Layman, New York 1898, p. 176-177

Edhe pse libri në fjalë, është plot me pasaktësira në kontekstin historik dhe gjeografik përsa i përket kapitujve në të cilët flet për Shqipërinë dhe Shqiptarët (më shumë sipas mendimit tim për shkak të injorancës së autorit); megjithatë nuk mund të lihen mënjanë dhe as të anashkalohen disa pika mjaft të rëndësishme, siç janë ato që kam nënvizuar, dhe që padyshim janë ato karakteristika që na bëjnë ne Shqiptarët, të dallojmë edhe sot e kësajë ditë jo vetëm nga fqinjët tanë por nga të gjitha Kombet e tjera:
1) Toleranca fetare [ose thënë "Shqip" indiferentizmi ndaj feve, që ishte/është shkaku pse edhe popujt e të "njëjtës" fe na quajnë të "pa fe"! (edhe thënë midis nesh nuk është se kanë totalisht gabim)].
2) Identiteti i fortë Kombëtar [diçka që shumica e "Kombeve" nuk e ka arritur edhe sot kësaj ditë me shëmbuj në çdo cep të Europës edhe Botës, mjafton të shikojmë lëvizjet separatiste në Itali, Rusi apo gjetkë për ta vërtetuar këtë].

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”