"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Qytetet shqiptare dhe shtrirja e Arberit ne vitet 1100?

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Qytetet shqiptare dhe shtrirja e Arberit ne vitet 1100?

#1

Post by Leka_Dukagjini » Tue Apr 08, 2014 11:13 am

Pershendetje

Kam ardhe ktu me ju kerku ndihme dhe informacion qe me duhet rreth qytetet shqiptare qe kane egzistuar rreth viteve 1000-1400 poashtu dhe shtrirjen e tyre ne keto vite.

Pse me duhen keto mua?
Sepse jam pjese e nje krijimi te nje loje strategjike online qe luhet nga brosweri http://www.marchofhistory.com/en/ qe per momentin eshte ne alpha version.
Puna ime eshte vullnetare dhe cfare kerkoj une ndihme nga ju eshte:

- Nje list me emra te qyteteve/fshatrave shqiptar te asaj kohe, statusi i tyre nese keni dijeni(psh dukat, konte etc.)

- Disa harta ku mund te shihet shtrirja e shqiperise ate kohe dhe ndarja administrative.


Ju falemnderit!
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Qytetet shqiptare dhe shtrirja e Arberit ne vitet 1100?

#2

Post by ALBPelasgian » Tue Apr 08, 2014 11:43 am

Leka_Dukagjini wrote:Pershendetje

Kam ardhe ktu me ju kerku ndihme dhe informacion qe me duhet rreth qytetet shqiptare qe kane egzistuar rreth viteve 1000-1400 poashtu dhe shtrirjen e tyre ne keto vite.

Pse me duhen keto mua?
Sepse jam pjese e nje krijimi te nje loje strategjike online qe luhet nga brosweri http://www.marchofhistory.com/en/ qe per momentin eshte ne alpha version.
Puna ime eshte vullnetare dhe cfare kerkoj une ndihme nga ju eshte:

- Nje list me emra te qyteteve/fshatrave shqiptar te asaj kohe, statusi i tyre nese keni dijeni(psh dukat, konte etc.)

- Disa harta ku mund te shihet shtrirja e shqiperise ate kohe dhe ndarja administrative.

Ju falemnderit!

Tung Leka,

Do te ishte me mire sikur harta te vizualizonte shtrirjen e pergjithshme te shqiptareve ne histori (ne periudhen e kerkuar) e jo te perqendrohet vetem ne entitete ose feude te caktuara sepse kesisoj vetem sa atomizohet pamja e pergjithshme e gjerave. Tek tema ''Shqiptaret dhe Shqiperia ne harta'' mund te gjenden qindra harta te periudhave te ndryshme, prandaj sherbehu me ato te cilat vlereson se i duhen lojes. Perndryshe, po hedh disa harta:


Image

Nje harte tjeter qe permend qytetet ne veri (injoroj shpjegimet skandaloze te Hammondit te cilat flasin per migrime por perqndrohu vetem ne vendndodhjet e qyteteve):

Image

Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Re: Qytetet shqiptare dhe shtrirja e Arberit ne vitet 1100?

#3

Post by Leka_Dukagjini » Tue Apr 08, 2014 12:07 pm

Falemnderit ALBPelasgian,

Harten do e krijoj vete une kur ti vije kohe, ose me mire te themi qytetet qe do marre nga ju do veje vete ne harten qe do plasohet ne loje.

Harte admnistrative me duhet sa per tu orientuar, sepse nga krijimi i qyteteve do te krijohen principatat apo dukatet qe do jene ne kontrollin e nje familje apo dinastie, kete familjen do e kontrolloj lojtari qe futet ne loje dhe e vazhdon zoterimin ose pushtimin e ketyre sipas deshires se vete.

http://www.webpagescreenshot.info/i3/53 ... 5-48051410

Per momentin une jam duke e testu lojen dhe jam Duke i Dukatit te Dalmacise, sic shihet ne harte, Dalmacia ka vetem Ragusen si qytet. Por Dukati i Dalmacise do ndahet ne konte, viskonte e baroni sapo te shtohet qytetet tjera aty dhe definohen territoret. Keshtu psh nese do kishte me shume qytete une si Duka i Dalmacise do kisha nen kontroll me shume qytete, por keto qytete do ishin nen kontrollin e vasaleve te qe jane nen urdhera te mija, por te nesermen mund te jene ne revolte dhe mund te ndryshoj harta politike. Pra varet komplet nga lojtaret si luajne, loja fillon me nje pike historike, por pastaj historine e krijojne lojtaret vete.


Dhe sic e shikoni, nje pjese e Ballkanit Perendimor dhe gjithe pjesa tjeter Lindore nuk jane te vena ne harte prandaj po punoj qe te gjej qytetet e duhura dhe informacione per familjet, territoret dhe statuset e asaj kohe shqiptare.
Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”