"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#31

Post by alfeko sukaraku » Thu Jun 24, 2010 9:35 pm

pamje nga sulova
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#32

Post by alfeko sukaraku » Thu Jun 24, 2010 9:43 pm

Kalaja e Remojt ka matrial arkeologjik me gure te medhenj ciklopik.

ndersa tunelet shpellore ne Sulove jane nje fenomen i njohur.

faleminderit qe nuk e vute re edhe nuk me korrigjuat me larte per fushen e quajtur "ellopia" ..keshtu e quan Hesiodi edhe antikiteti..edhe jo "mollesia" ashtu sikurse gabimisht e permenda me larte.

thjesht une permenda ekzistencen e "fushes mocalore te pasuar nga Sulova e poshtme (Mollasi) rreze malit Tomorre , edhe me thelle gjendet mali dimer keq i Tomorrit".

gjendja e varrit monumental ne Peshtan na flet per nje qytetrim te vjeter edhe te lavdishem.

Me se fundi:Kor do behet skanimi arkeologjik i zones se Tomorrit??
A i intereson shkences shqiptare qe te njohin kulturen e lashte autoktone ne truallin e saj?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#33

Post by Arban Blandi » Wed Jun 30, 2010 1:54 pm

Ju faleminderit zotëri për pamjet që na solle në forum. Faleminderit edhe një herë.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#34

Post by alfeko sukaraku » Wed Jun 30, 2010 8:33 pm

nuk marre vesh nga ajo ane, por nuk besoj se ka ndonje lidhje.

tomaros-tmaron-tomuri..keshtu eshte thirrur mali i tomorrit ne lashtesi
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#35

Post by Mallakastrioti » Sat Dec 31, 2011 3:23 pm

Nje dokument tjeter i panjohur lidhur emertimit "Tomorr". Ne fillim te shek. 11 nje historian bizantin me emrin George Kedrenos (Γεώργιος Κεδρηνός, fl. 11th century) ne vepren e tij "A concise history of the world" na sjell nje deshmi interesante. Jemi ne kohen e pushtimit bullgar dhe ngjarja eshte pikerisht ne Oher, ku sundues ka qene Eustathi. Jemi ne mesin e nje konflikti. Autori thote se tre djemte e Ladislaut ikin apo arratisen ne malin Tomorr, por kapen perseri si rober prej forcave sulmuese. Sipas disa studiuesve te shek. 18-19 apo edhe 20 ,qe jane marre me çeshtjen e Dodones dhe te malit Tomorr, pra vetendodhjen e Tomorrit, ata nguten duke na shkruar se autori ketu flet per te keshtuquajtur mali "Tomaros" (ne Janine) siç u pagezua keshtu vetem ne shek. 19 prej udhetareve apo studiuesih perendimor, pasi ky emertim per ate mal qe pretendojne ne prefekturen e Janines nuk eshte quajtur keshtu, por ne Shqiperi toponimi Tomorr ka deshmi qe ka ekzistuar ne kujtesen e shqiptareve qe ne kohe te lashta. Qe kemi te bejme me Tomorrin ne Shqiperi, teza forcohet ne disa aspekte. Se pari Qendra e Ohrit, pra qyteti ku permendet ne dokument ka qene nje qender e rendesishme peshkopale gjate bizantit, ku edhe peshkopata e Durresit ka qene ne varesine e saj, pra kemi nje tregues se ka pasur nje rruge lidhese midis ketyre qendrave. E dyta, kjo rruge eshte me e shkurter, ku djemte e Ladislaut u arratisen, pra Tomorri ne Shqiperi eshte shume here me afer se sa mali i keshtuquajtur "Tomaros" ne Janine. Gjithashtu dihet historikisht qe edhe Berati me rrethinat ka qene nje qender e rendesishme gjate bizantit. Gjithashtu autori duke pershkruar me tej, permend se ka pasur nje rruge komunikimi te lehte midis Maqedonise dhe Epirit, sikurse faktin qe ndeshim edhe emrin e lumit Devoll ne kete dokument.

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#36

Post by Mallakastrioti » Wed Aug 01, 2012 8:37 pm

Vepra origjinale me titull "Historija e Tomorrit. Dodona Pellazgjike dhe Tomor'i Zotit te Pelazgjevet" me autor Perikli Ikonomi, publikuar ne vitin 1936 ne Shtypshkronjen "Atdheu", Vlore.

http://www.scribd.com/doc/101771853/His ... li-Ikonomi

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#37

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 24, 2012 10:19 pm

Po e vendos ketu si artikull dhe do ju ftoja ta lexonit pasi mu duk teje interesant. Fatkeqesisht me duhet te sjell vetem linkun dhe jo gjithe artikullin ...

http://www.gazetarepublika.al/?p=27513
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#38

Post by Mallakastrioti » Wed Feb 20, 2013 7:24 pm

Ne lashtesi kulti i Zeus ishte i perhapur dhe siç duket mori nje permase te gjere gjithandej. Tempujt apo faltoret e para (me te hershme) dhe kryesore ishin ato ne Dodone dhe ne Delfi. Keto dy tempuj te lashtesise, si qendra pelegrinazhi, sot mund te krahasohen si Vatikani apo Meka, pikerisht sepse ky kult mori permasa te tilla qe aty vinin dhe faleshin apo sillnin dhurata dhe sakrifica shume popuj apo etni te ndryshme.
(Foto: statuje e Zeus gjetur ne Paramithi-Cameri)

Statuette of Zeus.

Plaster cast: Height: 27 cm..
Copy of a bronze statuette.
The statuette:
is based on a 4th century model.
was found at Paramythia in Epirus in the 1790s.
was acquired by the British Museum in 1805 from the Townley Collection.
is now in London, British Museum, Br.274.
--------------

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#39

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 15, 2013 8:14 pm

TOMORRI

"Thone se nji gja e frikshme banon atje ne majet e Tomorrit; vetem ata qe jane me zemer te paster mund t'ja turbullojne vetmin' e saj; ata qe nuk jane te paster i perzen me kokrra breshni e me erna te forta, me te perzieme e me te çueme gjaku te hundevet ose i ban te mbeten rruges. Beja per "Baba Tomorr" ose "per te Mirin e Tomorrit", sikurse e quejbe, asht beja ma e forte qe bajne. Nji i Krishtene ba be per Ungjillin, edhe nj Muhamedan per Kuranin, edhe kur kane keq, mund te bajne edhe be te rreme. Kurrkush nuk ban be rrene me Tomorrin. Shume vete e kane aqe frike, saqe s'mund t'i permendin as emrin, por e zane me goje tue thane vetem "Ai" edhe bajne be per "at çuke". Ata besojne se atje ne malt asht nji zog aq i shejte, sa s'kapet me dore, edhe thone se ne nji vend afer majes asht nji molle e shejte. Vetem ata qe jane me zemer te paster mund te kepusin molle, por deri tash nuk asht gjete njeri i ketille. Disa here mollet, kur piqen bien poshte deri ne rruge; jane jashtzakonisht te medha, kan nji ere te mire, edhe bajne mrekulli. Kur nji grua qe s'ban femi ha nje keso molle, ajo ngjitet me barre. Disa thone se kjo molle ndodhet ne luginen ndermjet dy çukavet, disa te tjere thone se ndodhet ne gryke te nje shpelle, qe asht permbi nji shkamb qe nuk i hypet e qe gjindet ndermjet katundeve Bargulas e Kapinove."
(Teksti eshte dhene ne "Folklore", Vellimi I, viti 1939, f.37-38)

Image

Keto mite kane nje rendesi te veçante per mendimin tim. Te leme menjane se si festohet dhe perse festohet sot. Ketu kemi nje nderthurje te monoteizmit me besimet pagane. Vet "molla e shenjte", apo "gruaja qe ngelet shtatezene mbasi ha kete molle" kane lidhje me proto-krishterimin, pra para ardhjes se Abaz Aliut (islamizmit). Paganizmi eshte tek "zogu i shenjte=shqiponja". Tani, ne monoteizem funksiononte keshtu. Ne se une si perhapes i ideologjise se re fetare, pra krishterimit apo islamizmit do shkoja ne keto vende, gjeja e pare qe do beja do ishte te gjeja "faltoren pagane" te ketyre njerezve. Mbasi e gjeta, do kerkoja nje nderlidhje apo te fusja elementin tim monoteist ne ate pagan (keshtu ka funksionuar per gati 2000 vjet monoteizmi=nderlidhje besimet pagane me ato te reja). Nuk do e beja me dhune diçka te tille, pasi do krijoja nje fare lufte apo kundershtimi prej njerezve (pagan) karshi çka kerkoj te imponoj, por dale nga dale do nisja qe kultin tim ta ngrija me lart se ai qe gjeta me pare. Pra keshtu veproi proto-krishterimi dhe keshtu veproi edhe kur erdhi "si kalores prej Lindjes, Abaz Aliu". Perse ndertoi teqen pikerisht aty ky zoteria? Sepse kerkonte supremacine e besimit te vet, perkunder besimit te meparshem. Pra du ate them qe ketu ne kete legjend, apo mit-mitologji gjejme elemente interesante te paganizmit nderthurur me monoteizmin. I te njejtit mendim ishin si Lambertz ashtu edhe Cabej te cilet arriten ne perfundime qe ne keto legjenda apo besime kemi nje nderthurje te paganizmit me monoteizmin.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#40

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 23, 2014 12:18 pm

Deshmi prej udhetareve te huaj lidhur Kultit Pagan te Tomorrit nder Shqiptar ne vitet '20-'30 te shekullit te shkuar.
(Perkthyer dhe mundesuar prej E. Canaj)
Shkeputur prej vepres me titull :
"Zeus: A Study in Ancient Religion, Vell., 3,Pjesa 2" ff. 1170-1171 , viti i publikimit 2010, autor Arthur Bernard Cook, studiues i historise dhe arkeologjise klasike si dhe historise se feve ne lashtesi.
------
"Deshmi prej William Henry Matthews i cili vizitoi Beratin dhe u ngjit ne Malin Tomorr ne vitet '20 te shek. te shkuar:
"...Per tre dite ai (Baba Tomorri, shenimi E. Canaj) ai meditoi vetem atje per fatin e armiqve te tij dhe te ardhmen e vendit te tij, Shqiperine. Me mbas per nje here te fundit ai kerceu mbi shalen e kalit te tij te madh. Duke fluturuar ne ajer ai e çoi ate ne majen e Malit Olimp, ne Greqi, dhe ai atje jeton ne perjetesi. Por çdo vit, ne 15 Gusht, diten kur ai dhe vellai i tij arriten per here te pare ne Shqiperi, ai rikthehet ne ne majen e Tomorrit. Per tre dite ai qendron atje per te pranuar homazhet e popullit te tij. Dhe kjo ndodh per arsye se kujdestaret e tij presin njelloj si te Krishteret dhe Myslymanet te cilet bejne pelegrinazh çdo vit dhe per tre dite ofrojne sakrifica ne vendin e shenjte."..." Duke jetur perjetesisht ne Olimp...Eshte me se e vertet per Zeusin, nen kete pekt dhe maskim te holle, qe njerezit e Shqiperise se jugut vazhdojne te paguajne homazhet e tyre."..." Tashme ata (vellezerit, Baba Tomorri dhe vellai i tij, shenimi E. Canaj) nuk kane lene asgje mbas per tu pare. Vetem nje gur sakrifikal. Dhe kater mure te zhveshur. Pa çati...
Shtepia e Zeusit: Zeusi qe nuk ka vdekur kurre per kete popull perreth ketij vendi. Shtepia e tij e fundit mbi toke, ndoshta, me te cilen ai nuk ka mbuluar koken e vet. ..
Ne manastir (teqe, shenimi E. Canaj) 'babai', nje djalosh dhe njeri i ditur, kishte teper per te treguar:" Ju duhet ta dini qe vendi i shenjte nuk eshte vetem per nderimin e Tomorrit. Diku ne kete pjese veriore, thuhet, qe ndodhet nje shkrep ne majen e se ciles çel nje peme molle. Une nuk kam qene kurre aty prane. Flas vetem çkam degjuar, por çdokush flet per kete. Frutat e kesaj peme molle jane shume me te medha se ato te zakonshme..."
Zoti Matthews mbaron rrefimin e tij: "...ne se do shkoni nje dite ne majen e Tomorrit, perfundimisht keni per te gjetur nje fshat, qe mbart emrin Tomorr. Me lart tij gjenden mbledhjet e disa rrenojave , aq teper te pashkelura, te cilat njihen prej vendasve si Qyteti (the city,eng.) Dhe me i madhi prej tyre quhet prej fshatareve Dodona."
Deshmi prej udhetarit irlandez Hugh Hunt :
"Zoti Hugh Hunt prej Abbey Theatre, Dublin, beri ngjitjen e Tomorrit ne pranveren e vitit 1929 dhe kishte miresine te me tregonte nje pjese te eksperinces se tij: Ne Teqe (nje manastir i vogel) ne kembet e Malit Tomorr une kalova naten. isha duke udhetuar prej Korçes drejt Beratit...i shoqeruar prej nje ushtaraku Anglez dhe nje perkthyesi. Ne u mirepritem prej murgjerve, te cilet ishin te sektit Muhamedan Bektashi...Murgjit kishin nje interes te madh per fene e Krishter dhe me bene mua shume pyetje lidhur kishes Anglikane, ne veçanti rreth Shen Gjergjit, te cilin ata e konsideronin se tepermi dhe qe e festonin ne nje dite te tyre. Ne mesuam prej tyre qe diten e neserme nje pelegrinazh do behej ne majen e Tomorrit, ku nje sakrifice e nje Demi te Bardhe do kishte vend, dhe pranuam ftesen e tyre qe te merrnim pjese. Diten e neserme, mbasdite, nisem ngjitjen. ...Maja e malit ishte e mbuluar me re-nje shenje e mire, me thene murgjit, e cila tregon pranine e ZEFS-it, per te cilin kjo sakrifice kushtohet. Une nisa te interesohesha se tepermi, edhe pse njohuria ime per mitologjine Greke ishte modeste une nisa te shihja kete gje qe duhej te kishte nje lidhje midis adhurimit te reve dhe Zeusit...."

Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#41

Post by Zeus10 » Sat Aug 23, 2014 3:30 pm

Falemnderit Mallakastrioti. Po e citoj dhe njehere autorin ne deshmine e tij, qe Zeusi kurre nuk vdiq per shqiptaret:
Duke fluturuar ne ajer ai e çoi ate ne majen e Malit Olimp, ne Greqi, dhe ai atje jeton ne perjetesi. Por çdo vit, ne 15 Gusht, diten kur ai dhe vellai i tij arriten per here te pare ne Shqiperi, ai rikthehet ne ne majen e Tomorrit. Per tre dite ai qendron atje per te pranuar homazhet e popullit te tij. Dhe kjo ndodh per arsye se kujdestaret e tij presin njelloj si te Krishteret dhe Myslymanet te cilet bejne pelegrinazh çdo vit dhe per tre dite ofrojne sakrifica ne vendin e shenjte."..." Duke jetur perjetesisht ne Olimp...Eshte me se e vertet per Zeusin, nen kete pekt dhe maskim te holle, qe njerezit e Shqiperise se jugut vazhdojne te paguajne homazhet e tyre."..." Tashme ata (vellezerit, Baba Tomorri dhe vellai i tij, shenimi E. Canaj) nuk kane lene asgje mbas per tu pare. Vetem nje gur sakrifikal. Dhe kater mure te zhveshur. Pa çati...
Shtepia e Zeusit: Zeusi qe nuk ka vdekur kurre per kete popull perreth ketij vendi. Shtepia e tij e fundit mbi toke, ndoshta, me te cilen ai nuk ka mbuluar koken e vet. ..
Image

Me kete autori i ka thene te gjitha. Ai ka thene se kujt popull i perket dhe ku vdiq se fundi kujtimi, i Zotit te Madh Zeus, Zotit te lavdishem, te "grekeve" dhe "romaneve".
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#42

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 23, 2014 5:02 pm

Faleminderit Zeus10 per nderhyrjen si dhe venien ne evidence çka sjell autori.

Personalisht me pare isha duke analizuar disa elemente interesant qe deshmitaret okular sjellin, pra si Matthews, ashtu edhe Hugh Hunt.
Ne fillim te viteve '900 te shekullit te shkuar, kafsha sakrifikale sipas deshmitareve ishte Demi i Bardhe. Personalisht me kujton sakrificat e kesaj kafshe gjate periudhes se keshtuquajtur para historike (Arkaike) ku Homeri sjell deshmi lidhur ketij rituali - hekatombe.
Bardhesia e kafshes, pra kafsha duhej te ishte e bardhe, ndoshta ne anen spirituale kishte ate qe quhet pasterti (kafshe e purifikuar=e paster).
Elementi tjeter eshte ai i REVE, pra, kur murgjit bektashinje i pohojne udhetarit irlandez qe; prania e reve eshte nje shenje e mire, pasi do te thote qe Zeusi ishte i pranishem aty dhe me kete pohim murgjit bektashinj thjesht percillnin besimin popullor ne kete rast.
Gjithashtu jane interesante toponimet e vendeve aty si p.sh Qyteti apo edhe vet Dodoni(a). ende sot ndodhet ky toponim ku vendasit e quajne "Qafa e Dodonit".
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Tomori, vendi i Orakullit të Dodonës

#43

Post by Zeus10 » Sat Aug 23, 2014 8:42 pm

Ne te njejten faqe autori shkruan:

'if you go one way up Tomori to-day, you will eventually reach a village, itself called Tomori. Above it is a collection of ruins, so far unexplored, and known locally as Qyteti (the city). And the biggest among them is named by the villagers Dodona.

Pra fshataret e zones, sipas kesaj deshmie, na qenkeshin koshient per egzistencen e qytetit te lashte te Dodones, ne mal. Kjo deshmi duhet marre seriozisht nga arkeologet, per te gjetur qytetin e vjeter, qe do te ndryshonte historine e Europes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”