"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#1

Post by Picasso` » Fri Nov 13, 2009 3:02 pm

Image

Image

Image

Sllavet ne Maqedoni i ka zen nje terbim nacional, dhe nuk shihet se ku shkilet, me se shkilet, dhe pasojat e te shkelurit.

Dielli na qenka Maqedon, i Maqedoneve, dhe vetem Maqedonet na paskan monopol nder diellin, dhe vetem dielli i paska rezit, maqedonet me nje reze shum specifike... BUDALLALLEKUN...

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#2

Post by Zeus10 » Fri Nov 13, 2009 5:24 pm

Piccaso ke sjelle nje teme shume interesante. Po te vesh re me kujdes pavaresisht se atje perdoret emri "Maqedonas" ne komentet(ndoshta duke nenkuptuar sllavet), shancet jane minimale qe keta "maqedonas" ti perkasin etnikisht sllaveve, sepse veshtire se gjen sllavomaqedonas ti perkase besimit islam dhe akoma me veshtire eshte ti gjesh ata ne Tetove, nje qytet tradicionalisht shqiptar.Akoma me e veshtire eshte qe pikerisht sllavomaqedonasit qe masivisht perqafuan ortodoksine te ruanin ne ndergjegjen e tyre simbole te besimit te harruar, me simbolin e DIELLIT pagan, nje besim qe vetem nje race arriti ta rruante deri ne shekullin e 20, dhe keta jane Shqiptaret, te cilet akoma ne zona te izoluara flasin per rrufete e Zeusit dhe bejne be:
per ate DIELL
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#3

Post by Picasso` » Mon Nov 16, 2009 9:00 pm

Zeus, kishat ose xhamite ne Shqiperi, neper ikonostasin dhe fresket por edhe ata kaligrafet, ka gjasa ta kene mare si motiv diellin.

Kush ka fotografi nga kishat ose xhamite ne shqiperi dhe te ndertuara nga Shqiptare.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#4

Post by Zeus10 » Mon Nov 16, 2009 9:22 pm

A nuk jane ato simbole te njejta me keto tatuazhe?

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#5

Post by Picasso` » Tue Nov 17, 2009 2:10 am

E mire eshte gjith kjo, por me mire do te ishte ne qoft se edhe ketyre tatuazheve u bente shoqeri edhe ndonje foto nga kishat e xhamite ne shqiperi, dhe te ndertuara nga shqiptaret... Edhe dielli ne pergjithesi, si mainstream element ne etnologjine shqiptare.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#6

Post by ALBPelasgian » Tue Nov 17, 2009 11:14 am

Picasso` wrote:Image

Image

Image
Se pari i falenderojme sllavo'maqedonasit' qe evidentuan me aq saktesi perdorimin e diellit te lashte maqedonas ne trashegimine shqiptare. Duke u munduar ta monopolizojne kete xhami si te tyren, ata vecse e kontradiktuan veten, sepse nese kjo xhami eshte ndertuar nga mjeshterit 'maqedonas' kjo do te thote se eshte ndertuar nga mjesheer shqiptar sepse shqiptaret ne kete periudhe rendom njiheshin si maqedonas. Pra, keto fakte ne duhet ti perdorim per ta argumentuar karakterin shqiptar te Maqedonise dhe maqedonasve te lashte.

Kete teme e pashe te hapur edhe ne forumin me te madh te FYROMit kajagana.forum.com. Dikush qe di sllavomaqedonisht do te ishte mire sikur te hynte atje. Me sa pashe edhe Piccaso ishte regjistruar atje me nje user. Kjo eshte shume mire. Kam nje keshille per juve Picasso: Sherbehu me materiale te temave qe i kemi hapur ketu ne forum! Ato mund te ndihmojne shume? Sa here qe te kesh nevoje per ndonje ceshtje kerko ndihmen nga ne. Besoj qe me aq sa mundemi do te ofrojme ndihme.

Miqesisht
AlbPellazgu
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#7

Post by pirro » Tue Nov 17, 2009 12:51 pm

Ja dhe teqeja e re ne periferi te Tiranes, Kryegjyshata e bektashinje
Image

Ja dhe simboli i diellit ne hyrje te kryegjyshates.

Image


Fota nga edi_H

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#8

Post by pirro » Tue Nov 17, 2009 1:32 pm

ja dhe xhamia e ethem beut ne tirane
Image


Image


Image

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#9

Post by Picasso` » Tue Nov 17, 2009 6:58 pm

ALBPelasgian wrote:
Picasso` wrote:Image

Image

Image
Se pari i falenderojme sllavo'maqedonasit' qe evidentuan me aq saktesi perdorimin e diellit te lashte maqedonas ne trashegimine shqiptare. Duke u munduar ta monopolizojne kete xhami si te tyren, ata vecse e kontradiktuan veten, sepse nese kjo xhami eshte ndertuar nga mjeshterit 'maqedonas' kjo do te thote se eshte ndertuar nga mjesheer shqiptar sepse shqiptaret ne kete periudhe rendom njiheshin si maqedonas. Pra, keto fakte ne duhet ti perdorim per ta argumentuar karakterin shqiptar te Maqedonise dhe maqedonasve te lashte.

Kete teme e pashe te hapur edhe ne forumin me te madh te FYROMit kajagana.forum.com. Dikush qe di sllavomaqedonisht do te ishte mire sikur te hynte atje. Me sa pashe edhe Piccaso ishte regjistruar atje me nje user. Kjo eshte shume mire. Kam nje keshille per juve Picasso: Sherbehu me materiale te temave qe i kemi hapur ketu ne forum! Ato mund te ndihmojne shume? Sa here qe te kesh nevoje per ndonje ceshtje kerko ndihmen nga ne. Besoj qe me aq sa mundemi do te ofrojme ndihme.

Miqesisht
AlbPellazgu
Te te tregoj te drejten, jam aktiv ne ate forum dhe kam shum miq, por dhe armiq, edhe keto tema(si kjo dhe ajo per Lek Dukagjinin dhe nenet dhe kanonet e tij si IDIOTE dhe BIZARE, ne fund na doli se edhe ai na qenka Maqedon)...
Me kete teme autori don te na "tregoje" se kete xhami me te cilen "lavderohen" shqiptaret e kan ndertuar MAQEDONET vetem e vetem tue lene gjurmen e tyre iskone dhe te vjeter DIELLIN!
Jan tue vene nje monopol mbi diellin... Ne fund jam i banuar ne ate teme... Sepse e paskam ofenduar shum autorin e temes!

Na roft dielli MAQEDON! :)

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#10

Post by Patush » Sun Nov 29, 2009 5:51 pm

Pse adhe xhamite tesh dolen sllave! Kaq te deshperuar kekan sllavo bullgaret sa te pervetesojne dhe xhamite ne nje kohe ku shiten si ushtare te krishterimit?!

Qfare na sjellin hoxhallaret "Shqiptare" te asja xhamie apo nuk ju lejohet te mbrojne qeshtjen Shqptare dhe te turbullojne miqesine turko/sllave?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#11

Post by Socio » Sun Nov 29, 2009 8:02 pm

Picasso` wrote:Kush ka fotografi nga kishat ose xhamite ne shqiperi dhe te ndertuara nga Shqiptare.

Xhamia e Sinan Pashës ne Prizren është njëra prej xhamive më të njohura në trojet shqiptare. Kjo xhami është ngritur në vitin 1615 nga Sinan Pasha me prejardhje nga Vejle të Shqipërisë.

Image

Vereni diellin ne tavanin e xhamise duke shikuar pjesen ku falen besimtaret. Poashtu, ne dritaren e rumbullaket, vereni hexagramin, simbolin pagan te diellit !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#12

Post by Picasso` » Mon Nov 30, 2009 12:15 am

Bravo Socio, bash ashtu sic duheshte.

User avatar
ZeusPelasgiotis
Junior Member
Junior Member
Posts: 2
Joined: Wed Dec 30, 2009 1:45 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#13

Post by ZeusPelasgiotis » Thu Dec 31, 2009 3:47 pm

Photos from ancient Illyrian city of Bylis (Villis) showing the indo-european symbols of the sun.

P.S.
It is very old, has nothing to do with WW2 and does not mean to insult anyone from the Hebraic community, with which we have excellent relations.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ZeusPelasgiotis
Junior Member
Junior Member
Posts: 2
Joined: Wed Dec 30, 2009 1:45 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#14

Post by ZeusPelasgiotis » Thu Dec 31, 2009 3:51 pm

These people speak Bulgarian nowadays, still don't have a name, but try to relate to the Macedonian symbols and heroes.

You CAN NOT say "voda" and "hleb" and be Macedonian!!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#15

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 21, 2010 6:52 am

Picasso` wrote:Image

Image

Image

Ky kapitel me simbolin e Diellit ndodhet ne pallatin e Diokleqanit ndertuar midis 295 dhe 305 mbas eres se re,ne Split te Kroacise.Pra nje prove qe ky simbol ishte i perhapur edhe midis Dalmateve.


Image
Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”