"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#16

Post by erix77 » Sat Aug 21, 2010 8:49 am

Shqiptaret njihen historikisht si ndertues dhe punonjesit me te mire te gurit ne gadishullin Ilirik,keshtu qe ska asnji mundesi qe ate xhami ta kene ndertuar sllavet,thjesht nuk eshte e logjikshme.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#17

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 21, 2010 9:17 pm

History of ancient pottery, Greek, Etruscan, and Roman (1905)


Author: Walters, Henry Beauchamp, 1867-1944; Birch, Samuel, 1813-1885; Birch, Samuel, 1813-1885. History of ancient pottery
Volume: 2
Subject: Pottery, Ancient; Mythology, Greek; Pottery, Greek; Pottery, Etruscan; Mythology, Classical, in art
Publisher: London, J. Murray


Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#18

Post by Zeus10 » Sun Aug 22, 2010 9:35 pm

Shikoni, ne pikturen me siper Zeus, mban ne dore mburojen me simbolin e DIELLIT.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#19

Post by Socio » Mon Aug 23, 2010 9:46 pm

Image

Image

'Gur varri' i shekullit 4 era jone (krishterizmi i hershem), zbuluar ne Kosove - gjendet momentalisht ne muzeun e Kosoves. Fotografuar nga une
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#20

Post by Arbëri » Mon Aug 23, 2010 9:50 pm

Interesant kesi lloj varresh gjend shume nëpër vendabinet shqiptare , me Diell dhe Gjarpër dhe cka është
më e mira ne varreza janë shkruar emrat Shqiptarë . http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=47&t=2293
Last edited by Arbëri on Mon Aug 23, 2010 9:56 pm, edited 1 time in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#21

Post by Socio » Mon Aug 23, 2010 9:55 pm

Faleminderit Arberi !

Poashtu edhe kete vorr shqiptar mysliman e kam fotografuar ne teqen e Tetoves gjate vizites sime:


Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#22

Post by Socio » Mon Aug 23, 2010 9:58 pm

Dhe jo rastesisht prane vorrit gjendet edhe permendorja e patriotit shqiptar Deralla

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#23

Post by Zeus10 » Mon Aug 23, 2010 10:06 pm

Nese i bashkojme keto dy fotografi :
Mallakastrioti wrote:History of ancient pottery, Greek, Etruscan, and Roman (1905)


Author: Walters, Henry Beauchamp, 1867-1944; Birch, Samuel, 1813-1885; Birch, Samuel, 1813-1885. History of ancient pottery
Volume: 2
Subject: Pottery, Ancient; Mythology, Greek; Pottery, Greek; Pottery, Etruscan; Mythology, Classical, in art
Publisher: London, J. Murray


Image

dhe
Socio wrote:Faleminderit Arberi !

Poashtu edhe kete vorr shqiptar mysliman e kam fotografuar ne teqen e Tetoves gjate vizites sime:


Image
qe tregojne te njejtin simbol, perkatesisht nje Hyjnie te sterlashte dhe te nje varri shqiptari, na lind automatikisht e drejta te themi qe ky popull, e ka trasheguar kete simbol qe nga lashtesia dhe Hyjnia me emrin Dias(Zeus), e njojtur ne disa raste si pellazge dhe ne disa raste si greke, ka qene e adhuruar nga te paret tane.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#24

Post by Socio » Mon Aug 23, 2010 10:07 pm

Ndersa ketu jane motifet e diellit ne xhamine e larme - fotografuar nga une:

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#25

Post by Socio » Mon Aug 23, 2010 10:08 pm

Shume interesant Zeus !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#26

Post by Zeus10 » Mon Aug 23, 2010 10:11 pm

Socio wrote:Shume interesant Zeus !
Kjo eshte nje lidhje qe duhet te mbeshtetemi fort, sepse eshte qartesisht e dalluesheme dhe e pamohueshme.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#27

Post by Mallakastrioti » Wed Aug 25, 2010 7:38 pm

Symbolism of the East and West (1900)


Author: Murray-Aynsley, Harriet Georgiana Maria Manners-Sutton, 1827?-1898; Birdwood, George C. M. (George Christopher Molesworth), Sir, 1832-1917


Image


BRIA dhe DIA(S) e njejta gje?Le te kerkojme te lidhim kete fjale te lashte trake me gjuhen tone.Le te kerkojme te shtjellojme fjalen e nenvizuar duke e ndare:

MESEM-BRIA.Ne shqip per fjalen anglishte "MID" kemi "MESEM" por enigma ngelet tek fjala tjeter "BRIA".Per fjalen anglisht "Midday" kemi ne shqip "Mes-dite",pra mesi i dites apo mesi i diellit.Po ne cilen kohe gjate lindjes apo perendimit te Diellit (dites) ndeshim kete fjale misterioze (BRIA) ne gjuhen shqipe?

Pikerisht ne fjalen MBREMIE.Ne gegerisht kemi "M-BRA-MIE" qe ndoshta do te thote :M(bas)-DIELLIT apo Mbasdite?

Mos ndoshta edhe fjala "brire" lidhen me Dhias apo Dite dhe Diell?

(Qyteti antik i MESEMBRIE gjendej ne Thraki ne brigjet e detit Egje)
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#28

Post by Mallakastrioti » Wed Aug 25, 2010 7:55 pm

Po nga i njejti liber me siper:

Image

Shfletova librin tre here por nuk ishte ajo figure qe thote autori (Plate I)...ndoshta "ka harruar" shtepia botuese ta fuste si imazh.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#29

Post by alfeko sukaraku » Wed Aug 25, 2010 8:47 pm

Socio wrote:Dhe jo rastesisht prane vorrit gjendet edhe permendorja e patriotit shqiptar Deralla

Image
Trimi edhe patriot nga me te medhenjet qe ka nxjere kombi ishte Derralla.

Krijimtari i ushtris shqiptare edhe minister lufte i Ismail Qemalit ..fatkeqsisht ne historin shqiptare dime shume pak per kete burre

pak jasht teme :D
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Xhamija e larme, e ndertuar nga "Maqedonet" ?

#30

Post by Arbëri » Wed Aug 25, 2010 8:53 pm

alfeko sukaraku wrote:
Socio wrote:Dhe jo rastesisht prane vorrit gjendet edhe permendorja e patriotit shqiptar Deralla

Image
Trimi edhe patriot nga me te medhenjet qe ka nxjere kombi ishte Derralla.

Krijimtari i ushtris shqiptare edhe minister lufte i Ismail Qemalit ..fatkeqsisht ne historin shqiptare dime shume pak per kete burre

pak jasht teme :D
Trimi edhe patriot nga me te medhenjet qe ka nxjere kombi ishte Derralla.
Bravo Derman , kush din per te vertet ishte patriot nga me te medhenjet qe ka nxjere kombi .

@Socio

Flm per kete foto dhe propozoj e njejta te postohet edhe te ALBUMI .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”