"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#1

Post by Arta » Thu Nov 19, 2009 7:20 am

Doja ta hapja kete teme per aryse te vendosim me rradhe perkatesine dhe zanafillen e ketij simboli Shqiponjen qe ne koherat e lashta, si nje shqiponje apo dy shqiponja te cilat me vone perben edhe emblemen e flamurit tone, por edhe ate te kishes Bizantine, nga ku ne na thone e kemi marre ate! Do te dojka te kishim nje teme me detajime te mira, ku edhe mund ta kthenim ne nje video tjeter nqs renditen sic duhet.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#2

Post by ALBPelasgian » Thu Nov 19, 2009 11:07 am

Arta wrote:Doja ta hapja kete teme per aryse te vendosim me rradhe perkatesine dhe zanafillen e ketij simboli Shqiponjen qe ne koherat e lashta, si nje shqiponje apo dy shqiponja te cilat me vone perben edhe emblemen e flamurit tone, por edhe ate te kishes Bizantine, nga ku ne na thone e kemi marre ate! Do te dojka te kishim nje teme me detajime te mira, ku edhe mund ta kthenim ne nje video tjeter nqs renditen sic duhet.
Mire qe e hape kete teme Arta, mirepo nje thuajse e ngjashme me kete eshte hapur dhe begatuar me materiale dhe informacion edhe nga Zeusi:
http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=73&t=33

Sidoqoetejete une po risjell ca te dhena nga numismatika mbi prejardhjen e lashte pellazgo-iliro-maqedone te ketij simboli fisnik:

Image
ALEXANDPOY, Zeus enthroned left, holding eagle on extended right hand & resting left on scepter, thunderbolt in left field, HDI monogram under throne. SNG Cop 11.

Image
Athena advancing right with raised spear & shield, DI, helmet & eagle on thunderbolt to right.

Image
Ptolemy I AV Pentadrachm. Diademed head of Ptolemy I right, delta behind ear / PTOLEMAIOU BASILEWS, eagle standing left on thunderbolt, PAM monogram to left. Svoronos 204.

http://www2.moneymuseum.com/frontend/im ... 8_3_en.jpg
The previous design is a variant of this picture showing Zeus with an eagle; it achieved worldwide circulation under Alexander the Great. The picture represented Alexander’s claim to power, and was minted in enormous numbers. The eagle that Zeus is holding in his right hand was his invariable attendant animal. The rose he holds in his left hand was the mintmark of the Egyptian city of Memphis. Every time a new city was conquered, Alexander had the silver reserves in its temples melted down and turned into coins. That greatly increased the amount of money circulating in his empire and thus encouraged trade.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#3

Post by ALBPelasgian » Thu Nov 19, 2009 11:47 am

Mirepo krahas Shqiponjes si totem kryesor i popullit tone pellazgjik, nuk duhet harruar as kulti i Gjarperit i cili thuajse gezonte te njejtin prestigj dhe ndertim ne mesin e Ilireve jugor:

Image
Image
Image
Image

Si i tille, ky gjarper totemik aq i shpeshte nder pellazgo-iliro-thrakasit ka qene poashtu kult edhe ne Epir.
Olympias, the mother of Alexander the Great and a princess of the primitive land of Epirus, had the reputation of a snake-handler, and it was in serpent form that Zeus was said to have fathered Alexander upon her; tame snakes were still to be found at Macedonian Pella in the 2nd century AD (Lucian, Alexander the false prophet) and at Ostia a bas-relief shows paired coiled serpents flanking a dressed altar, symbols or embodiments of the Lares of the household, worthy of veneration (Veyne 1987 illus p 211).
Image
Late second-century statue of Glycon. (National History and Archeology Museum, Constanţa)
Macedonian cultural roots

The cult possibly originated in Macedonia, where similar snake cults had existed for centuries. The Macedonians believed snakes had magical powers relating to fertility and had a rich mythology on this subject, for example the story of Olympias' impregnation by Zeus disguised as a serpent.
Sic shihet, gjarperi ka pasur te njejtin funksion hem per iliret hem per maqedonasit ate te Pjellorise. A.Stipcevic tregon se ne fshatin Arman te Shkupit, banoret e tij (ciftet e rinj bashkeshortor) dalin ne nje stine te caktuar te vitit ne nje bjeshke aty afer ku bejne mbledhjen e gjarperinjeve te cilet i detyrojne te rreshqasin neper rrobat e tyre, per te sjell pjellori.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#4

Post by ALBPelasgian » Thu Nov 19, 2009 1:37 pm

Ja edhe dy materiale permbajtesore rreth tematikes ne fjale:

Image
Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#5

Post by pirro » Thu Nov 19, 2009 2:45 pm

Albpellazgian -bravo- po bene nje pune te mbrekullueshme!!!! keshtu duhet vepruar... sa me shume faqe librash, mundesishte edhe ne gjuhe te ndryshme dhe me nje perkthime ne anglishte:::! Na duhen faqe ne frengjishte, gjermanishte, spanjishte e italishte me elementet kryesore te nenvizuara dhe te perkthyeara ne anglishte... Edhe une do jape kontribute ne te ardhmen persa i perkete materialeve ne anglishte dhe italishte.
Persa i perkete temes doja te shtoja dicka. Shkrimi qe ka bere zeusi kohe me pare eshte teper interesante dhe tregone historine e simbolit tone. Theme simbolit tone sepse, edhe pse shqiponja eshte nje simbol qe perdoret pothuajse ne gjithe boten dhe edhe pse shqiponja dykrenare eshte perdorur nga bizantinet dhe me pase nga shtete te tjera qe e moren nga ata... prape se prapi asnje nga keto shtete, ASNJE SHTETE APO KOMBE I BOTESpervece Shqiperise nuk ka nje lidhje te llogjikshme ndermjete simbolit te shqiponjes dhe emrit qe mbane. Shqiperia jone e ka kete lidhje (vendi i shqiponjave) emri yne shqipetare e ka kete lidhje (njerzit e shqiponjave) dhe jemi te vetmit ne kete bote!!!
Ashtu si dikure shqiponja ishte lajmetari zeusit sote e kesaj dite ne shqipetaret, bijet e shqiponjave jemi po ashtu lajmetaret e zeusit, jemi mesazheret e tije dhe te kultures se lashte me ane te gjuhes tone, traditave tona me ane te kultures tone... Jemi lajmetaret me te lashte qe ka kjo bote dhe sjellim jo mbi shpatulla po ne identitetin tone, brez pas brezi, thesaret e lashtesise te trasheguara nga stergjysherit tane pellazget....!
Last edited by pirro on Thu Nov 19, 2009 2:47 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#6

Post by Arta » Thu Nov 19, 2009 2:46 pm

Famleminderit AlbPelasgian! Po shikoja per kete teme te Zeusit dije dhe nuk po me binte ne sy! Megjithate informacionet qe ke sjelle jane shume te mira dhe tregojne me tutje vazhdimesine e ketij simboli. Shpresoj te zgjerohet me tutje kjo teme.

Do te doja nje shpjegim te Shqiponjes 2 krenare, meqe nga antikiteti sic kemi ditur ka qene vetem me nje koke, dhe qe u adoptua nga Romaket ku benin pjese ushtare dhe gjeneral Ilirjan. Meqe Bizanti u krijua nga Romaket, do te doja te dija nqs tregon vazhdimesine e ketij simboli me dy koke apo u be kjo me vone mabsi u nda Perandoria Romake ne ate te Lindjes dhe Perendimit?
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#7

Post by pirro » Thu Nov 19, 2009 3:10 pm

Persa i perkete kultit te gjarperit, edhe sote e kesaj dite ne fshaterat shqipatare gjarperi i shtepise, Bolla, eshte kafshe e shenjte dhe konsiderohet si mbaresi.... Me kujtohet kur isha i vogel dhe kame qene te familiaret e nje shokut time ne nje fshate te laberise, kisha frike naten me zorr me zinte gjumi nga frika qe kisha nga bolla, edhe pse se kisha pare kure por vetem kisha degjuar, kisha frime mos me vinte afer krevatit kur flija.. -haha-

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#8

Post by ALBPelasgian » Thu Nov 19, 2009 6:18 pm

pirro wrote:Albpellazgian -bravo- po bene nje pune te mbrekullueshme!!!! keshtu duhet vepruar... sa me shume faqe librash, mundesishte edhe ne gjuhe te ndryshme dhe me nje perkthime ne anglishte:::! Na duhen faqe ne frengjishte, gjermanishte, spanjishte e italishte me elementet kryesore te nenvizuara dhe te perkthyeara ne anglishte... Edhe une do jape kontribute ne te ardhmen persa i perkete materialeve ne anglishte dhe italishte.
Te falemnderit Pirro. Mua me behet zemra mal qe puna (jo vetem e imja) por edhe e cdo anetari tjeter ketu ne Arberiaonline po vleresohet. Ajo ka nevoje te afirmohet, por mbi te gjitha nevoja qendron ngutshem qe te kemi sa me shume bashkepunetore aktiv qe kerkojne me kemengulje e me zell neper bibliotekat online (psh sic eshte anetari i palodhur Socio). Do te ishte mire qe ju nese e njihni gjuhen italiane (te kerkonit ne google.books apo gjetke) materiale qe deftejne perkatesine e njejte Epiroto-Shqiptare. E perseris dhe njehere: ne duhet te dime te shfrytezojme mire bibliotekat dhe literaturen italiane, per shkak se ata kurdohere i kane njohur Epirotet qe i kane konsderuar shqiptar, dhe gjykimi i tyre duhet te jete me i paanshem per shkak se me Epirotet kaqe qene fqinje deti. Ndaj, ai qe e di italishten do te bente jashtezakonisht mire qe te hulumtonte me tej ne kete drejtim!

Ja edhe disa materiale te tjera shi per kete teme:

Plutarku tek Jeta e Pirros shkruan:
After this battle Pyrrhus returned to his home rejoicing in the splendour which his fame and lofty spirit had brought him; and when he was given the surname of "Eagle" by the Epeirots, "Through you," he said, "am I an eagle; why, pray, should I not be?

Plutarch, The Life of Pyrrhus 10
Image
Image

Prandaj, historiani i shkelqyer i Romes Teodor Mommseni ka pasur te drejt kur Epirotet trima i ka quajtur:

Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#9

Post by ALBPelasgian » Thu Nov 19, 2009 6:22 pm

Arta wrote:Famleminderit AlbPelasgian! Po shikoja per kete teme te Zeusit dije dhe nuk po me binte ne sy! Megjithate informacionet qe ke sjelle jane shume te mira dhe tregojne me tutje vazhdimesine e ketij simboli. Shpresoj te zgjerohet me tutje kjo teme.

Do te doja nje shpjegim te Shqiponjes 2 krenare, meqe nga antikiteti sic kemi ditur ka qene vetem me nje koke, dhe qe u adoptua nga Romaket ku benin pjese ushtare dhe gjeneral Ilirjan. Meqe Bizanti u krijua nga Romaket, do te doja te dija nqs tregon vazhdimesine e ketij simboli me dy koke apo u be kjo me vone mabsi u nda Perandoria Romake ne ate te Lindjes dhe Perendimit?
Arta, simboli i shqipes me dykrenore ka qene ekzistent edhe ne antikitet, madje ne toka qe kane qene eksluzivisht Pellazge. Po ta kesh vene me re tekstin e nenvizuar te Edwin Jacques, ne Dodone eshte bere nje zbulim ku eshte gjetur e gravuar nje Shqipe dykrenore.

Ja dhe disa materiale te tjera:

Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#10

Post by Zeus10 » Thu Nov 19, 2009 6:50 pm

Me pak fjale:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#11

Post by Mallakastrioti » Thu Nov 19, 2009 8:32 pm

Shqiponja Dykrereshe ne nje kishe Bizantine te Himares
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#12

Post by Mallakastrioti » Thu Nov 19, 2009 8:36 pm

kerkova ne nje teme tjeter mundesisht te perkthehej ky teks si me poshte ku permendet Vlora dhe nje qytet ne Epir me emrin SKIPEON:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#13

Post by Arta » Sat Dec 26, 2009 3:50 am

Image


Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#14

Post by ALBPelasgian » Sat Dec 26, 2009 2:27 pm

Arta wrote:Image
Kur, bizanto-greket pallavrojne sesi shqiponja jone dykrenore qenka 'heleno-bizantine' atehere perse edhe zvicranet mos te pretendojne nje gje te tille? Mirepo, zviceranet jane zvicerane dhe nuk jane te nivelit hajdut sikunder jane edhe bizantinet qe mjerisht po quhen e vetequhen greke.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perkatesia dhe vazhdimesia e Simbolit tone Shqiponjes

#15

Post by Arta » Sun May 09, 2010 7:43 pm

Image

Image

Kjo eshte ne Egjypt
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”