"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gezuar Festen tone te Shenjte te Pavaresise.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Gezuar Festen tone te Shenjte te Pavaresise.

#16

Post by Patush » Thu Dec 10, 2009 1:30 am

Code: Select all

alfeko sukaraku

pergjithsisht kam problem me lidhjen e dobet kuptimore te fjalve e fjalive.Nuk del nje mendim i paster.Punova dy ore me pare edhe nuk ja arrita dote ta kuptoja se c kerkonte te thoshte.


Askushe nuk ka te drejte te ule poshte dicka vetem per faktin se ato gjera qendrojne jashta sferes se tyre te njohurive kuptimore!
Gegnishtja kerkon nje rrespektim fanatik te rregullave drejteshkrimore qe te kuptohet. At Pjeter Meshkalla i ka ba nja dy shkolle ma shume se ti dhe une, dhe nuk eshte aspak e vertete qe lidhjet e tija te fjaleve dhe fjalive jane te dobeta, por jane shkaqet e fjalive se pare dhe te dyte qe permenda!


A mundesh te ma shpjegosh pak me mire se cili eshte mendimi i tij per Pashko Vason??C thote edhe c nenkupton?Ciltersisht nuk e kuptova dote

Alfeko rrespektin per Gjergj Fishten si e fitove?
Te than se ishte atdhetar e patriot i ndezur dhe ju besove?
E rrespekton se ashtu eshte moda tani te rrespektohet?
Apo i ke lexuar veprat e tije dhe e ke krijuar kete rrespekt nga shkrimet e tije qe ke lexuar?

Ska si te jete kjo e fundit se shkrimi i Pjetrit a shume me i lehte se Lahuta e Malsis!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gezuar Festen tone te Shenjte te Pavaresise.

#17

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 10, 2009 9:00 pm

Patush wrote:

Code: Select all

alfeko sukaraku

pergjithsisht kam problem me lidhjen e dobet kuptimore te fjalve e fjalive.Nuk del nje mendim i paster.Punova dy ore me pare edhe nuk ja arrita dote ta kuptoja se c kerkonte te thoshte.


Askushe nuk ka te drejte te ule poshte dicka vetem per faktin se ato gjera qendrojne jashta sferes se tyre te njohurive kuptimore!
Gegnishtja kerkon nje rrespektim fanatik te rregullave drejteshkrimore qe te kuptohet. At Pjeter Meshkalla i ka ba nja dy shkolle ma shume se ti dhe une, dhe nuk eshte aspak e vertete qe lidhjet e tija te fjaleve dhe fjalive jane te dobeta, por jane shkaqet e fjalive se pare dhe te dyte qe permenda!


A mundesh te ma shpjegosh pak me mire se cili eshte mendimi i tij per Pashko Vason??C thote edhe c nenkupton?Ciltersisht nuk e kuptova dote

Alfeko rrespektin per Gjergj Fishten si e fitove?
Te than se ishte atdhetar e patriot i ndezur dhe ju besove?
E rrespekton se ashtu eshte moda tani te rrespektohet?
Apo i ke lexuar veprat e tije dhe e ke krijuar kete rrespekt nga shkrimet e tije qe ke lexuar?

Ska si te jete kjo e fundit se shkrimi i Pjetrit a shume me i lehte se Lahuta e Malsis!
or patush.

te thash te me shpjegosh ciltersisht se c nenkupton kur flet per Pashko Vason?

Sa per respektin per gegenishten....nuk dua te ma rithuash me nje gje te tille.Gegerishtja eshte diamanti me i cmuar nga ku ka per tu mbeshtetur albanologjia e neserme per te zbuluar kuptimin e mbishkrimeve 4 e 5 mijvjecare.

Persa i perket Gjergj Fishtes.............te me falesh,por per mua krishtrimi nuk ka lindur kurre burra si Gjergj Fishta edhe Kristo Negovani.

Pene e arte ishte edhe Ndre mjeda,por pentencioni i tij paralel me lidhjen e shqiptarve te prizrenit kerkonte ...mevetesin edhe ne se kjo nuk do ndothte, ai kerrcenonte se do ju drejtohej per ndihme vendeve te krishtera evropiane!!

Ne se mundesh te ma shpjegosh se c thote per Pashko Vason..je i nderuar edhe i respektuar.Sinjqerisht nuk e mundem te nxjerre dote kuptimin se ku e cone..c fare do te thoje...nuk kam problem me fjalet se i kuptoj,,,,nuk kuptoj "c kerkon te thoje" edhe te me falesh per paditurin time,por nuk ta lejoj te me thuash se nuk e respektoj dialektin gege=diamantin e shqiptaris.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gezuar Festen tone te Shenjte te Pavaresise.

#18

Post by rrëqebull » Fri Nov 28, 2014 2:24 pm

Nacionalizmi Shqiptar është i themeluar në të Vërteta.
nacionalizmi serb e grek dhe internacionalizmi bolsheviko-abrahamik janë të themeluar në gënjeshtra dhe të ndërtuar me to.

Ata që barazojnë të Vërtetat me gënjeshtrat dhe që e sulmojnë dhe luftojnë të Vërtetën sikur të ishte një gënjeshtër janë:
1. ose nacionalistë grekë e serbë
2. ose internacionalistë, bolshevikë, abrahamikë apo globalistë të maskuar si "aleatë" e "partnerë" ndërkombëtarë
3. ose rrogëtarë etnomazokistë të dy kategorive të para
4. ose viktima të propagandës dhe tru-shpëlarjes që përhapin tre kategoritë e para.

Në të katërta rastet, këta janë kundrashqiptarë, dashakeq dhe zhdukje-dashës të Kombit Tonë.

Pa Nacionalizëm Institucional, pa Shtet Nacionalist, pa Shtet Gjithë-Mbarë-Kombëtar, jemi pa asnjë mbrojtje nga ta.

Ç'domethënë Nacionalizëm Institucional e Shtet Nacionalist?
Shumë thjesht, fare thjesht, sa s'ka më thjesht domethënë:
një Shtet Shqiptar-i Shqiptarëve-dhe-për Shqiptarët ku, nga politikbërja dhe qeverisja të jenë të përjashtuar të gjithë ata që hyjnë në një nga katër kategoritë kundra-shqiptare të rreshtuara më sipër; një Shtet Shqiptar ku armiqtë e Shtetit dhe të Kombit Tonë të mos kenë mundësi vendimmarrjeje, pra t'u jetë e pamundur dëmtim-bërja.

Politika e deritanishme e keqqënies kombëtare është e ndikuar nga fakti që vendim-marrësit, që prej 70 vjetësh e tëhu, kanë qenë dhe janë pjesëtar të njërës prej katër kategorive kundra-shqiptare të mësipërme.

Me kundrashqiptarët në krye, në opozitë, majtas, djathtas, lart e poshtë, të cilët duan t'i sharrojnë Rrënjët Kombit, në mënyrë të tillë që, pasi të jetë zhdukur e Vërteta mos të kenë pse t'i tremben palcës së tyre ideologjiko-ekzistenciale prej gënjeshtre, Mirëqenia e Shkëlqimi Kombëtar janë larg.

Po; Shtet Nacionalist nuk do të thotë vetëm Mirëqenie Kombëtare, por edhe Shkëlqim Kombëtar, shpalosje e të gjitha mundësive jetë-dashuruese të Kombit, në çdo fushë e në çdo lëmë, madje edhe të mundësive fushë-krijuese të Kombit, për të shtruar e ngritur vullnetshmëri të reja botëkuptimore e botëshprehëse.

Të gjitha këto na janë të pamundura për aq kohë sa do zgjasë totalitarizmi i kundrashqiptarëve, i cili ka depërtuar kudo ku do duhej të mbretëronte Shqiptarësia.

Vitet e ardhshme, dhjetëvjeçarët e ardhshëm, shekujt e ardhshëm, mijëvjeçarët e ardhshëm nuk do të kenë kuptim pa Shqiptarë.
Bota pa Shqiptarë do të ishte një gabim, një shëmti, një çmenduri, një pakuptimësi. Dhe pikërisht një Botë të gabuar, të shëmtuar, të çmendur dhe të pakuptimtë duan të krijojnë kundrashqiptarët që luftojnë kundra NAcionalizmit Shqiptar dhe kundra një Shqipnie të Përbashkuar.

Vetëm Nacionalizmi Shqiptar në themel të një Shqipnie të Përbashkuar e parandalon kuptim-humbjen e Botës; NJË SHQIPNI siç e duan Burrat e Gratë e Rilindjes Sonë, të Lidhjeve të Lezhës dhe Prizrenit, të ngritjes së Flamurit në Deçiq, të Shpalljes së Pavarësisë në Vlorë e të UÇK-ve!

Një Shqipni siç e duan Kastrioti e Adem Jashari!
Kështu e duam edhe ne!

Motra e Vëllezër, qoftë kjo Ditë e Shenjtë një ditë përfuqizimi për Vullnetin Tonë Kombëtar drejt Bashkimit!

Image

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Gezuar Festen tone te Shenjte te Pavaresise.

#19

Post by Hymniarber » Fri Nov 28, 2014 4:06 pm

Gezuar Festen e Pavaresise gjithe shqiptareve.

Image
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Gezuar Festen tone te Shenjte te Pavaresise.

#20

Post by Prespar » Fri Nov 28, 2014 6:57 pm

Urrime 102 vjetorin e Pamvarsise te gjith Shqiptareve ku do qe ndodhen gezuar.Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”