"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#46

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 11:59 am

Ka nje albanofobi shume te madhe dhe dikush po mundohet ta ndaje fajin ne menyre te barabarte:
Albania e Serbia radiate per 20 anni da tutte lecompetzioni sportive, questa sarebbe l'unica cosa da fare, ma da domani non se ne parlerà più
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#47

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 12:01 pm

Dacic 2010 ne Genova(ne ndeshjen Itali-Serbi, kur huliganet serbe demonstruan dhune):

[quoteem]Dačić said that the intervention of Italian police could have been more effective and that they ought to have prevented the spectators from bringing into the pitch the devices which they are not allowed to carry with them, and underlined that Belgrade would never allow something like that to happen.[/quoteem]

-haha-
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#48

Post by ALBPelasgian » Wed Oct 15, 2014 12:26 pm

:D Pikerisht ky eshte momenti qe duhet bere nje kronologji e dhunes serbe ndaj Kombetareve te tjera. Keso pervoje ka pasur dikur ndaj Frances (aleates tradicionale serbe), ndaj gjermaneve, kroateve e boshnjakeve. Kesaj i duhet shtuar vrasja e tifozit francez si dhe incidenti ne Gjenova. Ajo cka i druaj me se shumti eshte se mos ndikohen keta zyrtaret e UEFA-s nga shkrime te papergjegjshme gazetaresh, qe kqyrin me e relativizu dhunen duke i bere palet te barabarta sa i perket pergjegjesise. Madje plot shkrime thone se ''provokimi filloi pas valevitjes se flamurit dhe dronit'', gje qe nuk qendron per shkak se dhuna e hapur ne stadium kishte shperthyer shume me heret, duke u manifestuar me hudhje gjesendesh te forta ne fushe e deri te fishekzjarret qe hidheshin papushim! Jam ne ethet e pritjes se vendimit te UEFA-s, te cilin shpresoj te jete keshtu: nje 3-pikesh i garantuar per Kombetaren tone, perjashtim i Serbise nga garat nderkombetare, sanksione te renda financiare dhe te tjera jo vetem ndaj Federates serbe por edhe ndaj shtetit serb. Ulerimet e hungurimat ''Ubi ubi siptari'' (vraje, vraje shqiptarin), duhen adresuar ne nivelet me te larta te Brukselit e Strasburgut.

Bile, nismes tone per penalizimin e Serbise duhet t'i bashkengjiten edhe kroatet, per shkak se ne stadium leshoheshin edhe thirrje te tilla si:

Ubij Hrvata, da Šiptar nema brata!

vraje kroatin qe shqiptari te mos kete vella!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#49

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 12:42 pm

Po, por Albanofobia eshte bere si mode, ndermjet bile dhe institucioneve qe s'kane lidhje me politiken. Shiko Cthuhet ne UEFA:

[quoteem]. “Do të nisin hetime disiplinore për të dyja Federatat, duke nisur nga mëngjesi i sotëm”, thotë zëdhënësi i UEFA-s.[/quoteem]

Pse per FSHF-ne? Per nje flamur, qe nuk dihet me siguri qe eshte derguar aty prej shqiptareve dhe ne fund te fundit nuk eshte fundi i Botes , sepse aty luan skuadra shqiptare.
Por ajo qe me shqeteson mua, eshte se ai flamur, u shfaq ne nje moment shume te mire te skuadres tone, kur kombetarja serbe ishte ne panik, duke ju dhene atyre nje "break", ne nje moment shume delikat per ta. Nuk perjashtohet mundesia qe ai flamur, te jete vene aty pikerisht nga serbet. Nderprerja e ndeshjes, ju interesonte vetem serbeve, sepse sic po rridhte loja, me shume gjasa Kombetarja jone do ju shkaktonte ndonje te papritur sportive dhe kjo eshte e papranueshme per mendjet e vogla serbe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#50

Post by ALBPelasgian » Wed Oct 15, 2014 1:07 pm

Idiotet e Brukselit duket se do ta falin Serbine. Shih cfare idiotesie qe manifeston Maja Kocijancic:
Bashkimi Evropian ka shprehur zhgënjim për incidentin në ndeshjen Serbi-Shqipëri por ka habitur me një konstatim se “autoritetet serbe demonstruan profesionalizëm në përballje me situatën”.
:?
Maja Kocijančić, zëdhënëse e Përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri ka hedhur poshtë po ashtu të gjitha sugjerimet e paraqitura në disa media serbe se BE-ja ka pasur ndonjë rol në këtë situatë, njofton korrespondenti i Kohës Ditore nga Brukseli .

“Ne jemi të zhgënjyer për ndërprerjen e djeshme, pas aktit të provokimit, të ndeshjes futbolli Serbi-Shqipëri. Autoritetet serbe demonstruan profesionalizëm në përballje me situatën” ka thënë Kocijančić në konferencën për shtyp.

“Në konsiderojmë se politika nuk duhet të udhëhiqet nga provokimet në stadium. Ne nënvizojmë rëndësinë e bashkëpunimit rajonal dhe mirëpresim vizitën e planifikuar të kryeministrit Rama në Serbi” ka thënë kjo zëdhënëse.

Futbollistët e kombëtares shqiptare dhe trajneri kanë thënë se huliganët janë lejuar të hyjnë në fushë dhe të sulmojnë ata dhe se nuk kanë pasur mbrojtjen e duhur të organeve të rendit.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#51

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 1:21 pm

[quoteem"European Commission spokeswoman Maja Kojicancic told reporters"]"The Serbian authorites demonstrated professionalism in handling this situation."[/quoteem]

Ky eshte profesionalizmi?!!!!!!!!!!:

Image

apo ky:

Image

apo ky:

Image

apo ky:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: KOMBETARJA

#52

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 15, 2014 1:25 pm

Personalisht, duke dhene mendimin tim, duhet te jemi disi me racional, me mendjekthjellet dhe me teper me pergjegjes per veprimet tona!

Ky eshte flamuri qe duhej valvitur dje ne Beograd dhe ky eshte flamuri simbol mbareshqiptar qe na bashkon dhe jo flamuj idealiste me kontorne te zeza apo te erreta. Mbreme u shpalos nje ide qe nuk pranohet prej askujt, biles edhe prej vet elites politike shqiptare, pra perveç nacionalizmit qorr, asnje nuk do epranoj, pra, permbajtje vellezer!
Shqiperia Etnike ka vetem nje flamur, ate te Kastriotit dhe ai eshte ky:


Image


Mendoj se politikisht-nderkombetarisht do denohen emocionet tona!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: KOMBETARJA

#53

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 15, 2014 1:29 pm

Nuk ka asnje lidhje simbolikisht fusha e zeze qe rrethon trojet tona etnike, plus faktit qe ne rame pre i nje provokimi, i cili per mendimin tim, u inskenua mbreme.
Pritja e serbeve eshte nje çeshtje tjeter per tu diskutuar, por ne njehere duhet te gjykojme veprimet tona pasi u kthyem ne nje shoqeri histerike!
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#54

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 1:36 pm

Mallakastrioti wrote:Nuk ka asnje lidhje simbolikisht fusha e zeze qe rrethon trojet tona etnike, plus faktit qe ne rame pre i nje provokimi, i cili per mendimin tim, u inskenua mbreme.
Pritja e serbeve eshte nje çeshtje tjeter per tu diskutuar, por ne njehere duhet te gjykojme veprimet tona pasi u kthyem ne nje shoqeri histerike!
Edhe une mendoj, qe ai flamur atje ishte nje inskenim alla-UDB.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: KOMBETARJA

#55

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 15, 2014 1:44 pm

Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Nuk ka asnje lidhje simbolikisht fusha e zeze qe rrethon trojet tona etnike, plus faktit qe ne rame pre i nje provokimi, i cili per mendimin tim, u inskenua mbreme.
Pritja e serbeve eshte nje çeshtje tjeter per tu diskutuar, por ne njehere duhet te gjykojme veprimet tona pasi u kthyem ne nje shoqeri histerike!
Edhe une mendoj, qe ai flamur atje ishte nje inskenim alla-UDB.

Zeus10, ky ishte komenti im i pare ne FB sapo ndodhi ngjarja:

"Hedhja e atij flamuri ne fushe eshte bere qellimisht prej dikujt qe kerkon te ktijoje incident. Nuk besoj ta kene bere shqiptaret, por vet serbet, pasi ne mos gaboj kontrollet jane te nivelit te pare dhe shqiptareve nuk u lejohej shalli e jo me flamuj te telekomanduar!
Tani eshte nderprere ndeshja dhe priten njoftime te metejshme... Ne se do hidhej flamuri shqiptar dhe lojtaret serb do e grisnin eshte diçka diçka, por u hodh harta e Shqiperise se keshtuquajtur te Madhe (Ekziston Shqiperi Etnike dhe jo e madhe!)
Mendoj se serbet po kerkojne te krijojne incidente!"
---
Jam hedhur prej kolltukut ku po shihja ndeshjen dhe dridhesha...dridhesha pasi kuptova diçka qe per ne ndoshta ishte nje forme lirimi, por jo per ata qe na duan nen dhe!


....dhe sot serbet jane duke perqasur ne favorin e tyre çka ndodhi dje:

"

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se incidenti i ndodhur gjatë ndeshjes së futbollit Serbi-Shqipëri ishte e paramenduar dhe një provokim politik i planifikuar.
“Kjo nuk ka ndodhur kurrë në asnjë ndeshje futbolli dhe ishte përgatitur para ndeshjes. Për mua, pyetje kryesore është si do të reagojë Bashkimi Evropian dhe UEFA sepse nëse dikush nga Serbia do të kishte ulur flamurin e ‘Serbisë së Madhe’ në Tiranë apo Prishtinë kjo do ishte në agjendën e Këshillit të Sigurimit në OKB”, është shprehur Daçiq për gazetën serbe “Blic”.
Ministri i Jashtëm gjithashtu akuzon se në këtë incidentet është përfshirë vëllai i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. “Ky incident është praktikisht shumë i diskutueshëm për faktin se vëllai i kryeministrit shqiptar, që duhej të ishte një mik. E gjitha kjo e vë në një dimension politik të gjithë ngjarjen dhe kjo është një provokim politik”, ka theksuar Daçiq.
Daçiq ka thënë se para nisjes së takimit “diplomatë të BE-së kanë ushtruar presion që tifozët shqiptarë, të cilët autoritetet serbe kërkonin t’i mbanin në aeroport, të lejoheshin të shkonin në stadium edhe pse ata nuk kishin bileta”. Ai ka bërë me dije se Serbia nuk ka përgjegjësi për ndërprerjen e ndeshjes.

"

FIFA eshte e politizuar dhe mos prisni te mbaj anen tone. Vet lojtareve shqiptar qe luajne ne skuadra apo vende te huaja, po nisin tu krekojne llogari. Igli Tare po kerkon nje rrugedalje dhe po u jep fajin gazetareve shqiptar dhe serbe...

Nuk jam i sigurte per euforine tone!
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#56

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 2:02 pm

Nuk dua te perhaps panik, por mendoj qe Evropa plake, e sheh me shqetesim rritjen e ndergjegjes kombetare shqiptare qe manifestohet dhe ne sakrificen qe keta cuna te rinj te talentuar, lindur e rritur ne Europe bejne per fanelen e kombetares. Ndoshta do japing ndonje denim egzemplar, qe te dekurajojne ardhjen e talenteve shqiptare nga jashte, qe te mbyllen dhe kjo dere qe bashkon shqiptaret ne nje.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: KOMBETARJA

#57

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 15, 2014 2:05 pm

Na duhet te jemi me mendjekthjellet dhe gjakftohte. Asnje nuk na do dhe kete e dime, thene dhe rithene edhe ne forumin tone. Shqiperi Etnike nen kete Flamur te Kastriotit ne shekuj te shekujve dhe asnje flamur tjeter!

Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#58

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 2:37 pm

Ashtu eshte Mallakastrioti, por nuk duhen harruar shqiptaret jashte kufijve, ata ndjehen shqiptare dhe vete ne nuk kemi te ardhme pa ta:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: KOMBETARJA

#59

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 15, 2014 2:41 pm

Zeus10 wrote:Ashtu eshte Mallakastrioti, por nuk duhen harruar shqiptaret jashte kufijve, ata ndjehen shqiptare dhe vete ne nuk kemi te ardhme pa ta:

Image
Atehere ky eshte momenti per reflektim, besoj une dhe kjo eshte koha qe nen Flamurin e Kastriotit bashkohet çdo shqiptar, qofte brenda apo jashte kufijve Londinez!
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#60

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 3:15 pm

Aq me teper qe kemi dhe Europen kunder, qe jo vetem nuk denon aktet serbe, por e gjen fajin tek nje flamur, duke "praise" manaxhimin serb te situates:

[quoteem](BRUSSELS) - The EU expressed disappointment Wednesday over the "provocation" that forced the cancellation of a Serbia-Albania football match, and praised Belgrade for its handling of the incident.

Players clashed on Tuesday after a drone carrying a pro-Albanian flag was flown over the Belgrade stadium where the two sides were playing a Euro 2016 qualifier.

"We are disappointed with the disruption of the football match yesterday following an act of provocation," European Commission spokeswoman Maja Kojicancic told reporters.[/quoteem]
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”