"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#1

Post by Zeus10 » Wed Oct 21, 2009 6:11 pm

Rregjistremet jane paraqitur prej studjuesit te shkelqyer Robert Elsie ne webin :
http://www.albanianlanguage.net/

per ti degjuar mund te ndiqni instruksionet ne kete lidhje:

http://www.albanianlanguage.net/en/rec_map3.html
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#2

Post by Arta » Wed Oct 21, 2009 7:59 pm

Nuk jam dakort me ate qe thote ELise, qe gjuha standarte eshte 80% tosk! Literatura jone e ka pasur gjithmone literaturen ne dialektin gheg. Per mua standarjta ka ardhur midis rajonit te Shkumbinit, pa disktuim mos te harrojme, qe ashtu si dialketet me kohen vazhdojne te perpunohen ashtu edhe vete gjuha standarte, duke perpunuar ate me teper nga ana shkencore.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#3

Post by arise6327 » Sat Jan 30, 2010 12:47 am

Arta wrote:Nuk jam dakort me ate qe thote ELise, qe gjuha standarte eshte 80% tosk! Literatura jone e ka pasur gjithmone literaturen ne dialektin gheg. Per mua standarjta ka ardhur midis rajonit te Shkumbinit, pa disktuim mos te harrojme, qe ashtu si dialketet me kohen vazhdojne te perpunohen ashtu edhe vete gjuha standarte, duke perpunuar ate me teper nga ana shkencore.
Ai nuk thote qe 80% e shqiptareve flasin toskerisht ! Thote qe gjuha letrare eshte 80% toskerisht .

137 dialekte ?

-hahaha-

Kulmi i injorances njerezore ! -lol-

Ne ashtu ashtu mezi i kemi 2 dialekte ! As arberishtja nuk mund te konsiderohet dialekt , por nen-dialekt tosk .

Pra kete teme , do ishte me mire ta hiqnit fare se ja bete kredibilitetin ZERO forumit . :?
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#4

Post by alfeko sukaraku » Mon Feb 01, 2010 8:11 pm

arise6327 wrote:
Arta wrote:Nuk jam dakort me ate qe thote ELise, qe gjuha standarte eshte 80% tosk! Literatura jone e ka pasur gjithmone literaturen ne dialektin gheg. Per mua standarjta ka ardhur midis rajonit te Shkumbinit, pa disktuim mos te harrojme, qe ashtu si dialketet me kohen vazhdojne te perpunohen ashtu edhe vete gjuha standarte, duke perpunuar ate me teper nga ana shkencore.
Ai nuk thote qe 80% e shqiptareve flasin toskerisht ! Thote qe gjuha letrare eshte 80% toskerisht .

137 dialekte ?

-hahaha-

Kulmi i injorances njerezore ! -lol-

Ne ashtu ashtu mezi i kemi 2 dialekte ! As arberishtja nuk mund te konsiderohet dialekt , por nen-dialekt tosk .

Pra kete teme , do ishte me mire ta hiqnit fare se ja bete kredibilitetin ZERO forumit . :?
arise

nuk eshte marre askush seriozisht me dialektet shqiptare qe nga lashtesia deri me sote ,ndaj nuk munde te jemi te sigurt per kete ceshtje.

te kujtojn gje fjalet "nani-bora-o vi" etje
keto fjale nuk perdoren as ne gegerisht edhe as ne toskerisht,por jane fjale te arvaniteve : nani=tani...bora= humba(c bora-c bera i ziu) etje

ne cilin dialekt i grupon ti keto fjale?

eshte e vertet qe dy jane dialektet e vertetuara si dialektet me te vjetra te botes se njohur-gegenishtja edhe toskerishtja,por e folura katundare e elbasanit tiranes edhe e dursit nuk eshte e folur toskerisht edhe as gegerishte
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#5

Post by Orakulli » Mon Feb 01, 2010 10:23 pm

Cdo gjuhe tenton te dialektohet,ose me shqipen te behet nga nje ne 'di.Ne dialektin tzam thuhet 'di ne ven te 'dy.
Image

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#6

Post by OPTIMUS SILENS » Tue Feb 02, 2010 12:14 am

Zeus10 wrote:Rregjistremet jane paraqitur prej studjuesit te shkelqyer Robert Elsie ne webin :
http://www.albanianlanguage.net/

per ti degjuar mund te ndiqni instruksionet ne kete lidhje:

http://www.albanianlanguage.net/en/rec_map3.html
Bravo daku ku e gjete shume e bukur me me pelqeu shume I MADHI FAN OLI a ke te tjera regjistrime
FAN OLI I MADH NA DUHET SOT ATA NJEREZ PUNOIN VERTET PER POPULLIN SHQIPETARE SEPSE VETEM EMIGRANTET DO TA REGULLOIJNE SHQIPERIN SHIC U KONFIRMUA PRAP ZOGU OSE SALLA TE NJEJTEN ESHTE TRADHTAR NJE JETE SEPSE KOMUNIZMI TE PAKTEN E REGULLOI SHQIPERINE E INDUSTRIALIZOI DHE PRODHONTE SHQIPERIA KURSE SALLA{AGJEND SHKATRUES NA SERBI} MBULLINI SE JANE TE ENVERIT.

Aimilius
Member
Member
Posts: 17
Joined: Sun Nov 13, 2016 3:14 am
Gender: Male

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#7

Post by Aimilius » Sun Nov 13, 2016 4:20 am

Regjistrimet nuk jane. Nese i ka dikush dhe mund ti ngarkoje diku, mire do bente.

Patjoni
Member
Member
Posts: 20
Joined: Wed Sep 09, 2020 6:38 pm
Gender: Male

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

#8

Post by Patjoni » Wed Sep 16, 2020 9:12 am

Elsie ashtu si shumica e so-called Albanologeve ja fusin mender asaj sikur e vetmja gje qe hane jan fasulet!
Ai ka bere nje pune voluminoze ne mbledhje dokumentacioni dhe per kete mund te pergezohet por ne aspektin analizues te gjuhes dhe historise shqipe ai nuk eshte aspak mbreselenes me vjen keq ta them. Gjuha shqipe nuk ka dialekte! Ajo ndarje midis dy grupimeve madhore qe verehet ne shqip nuk eshte dialektore por histori-fillozofike ne thelb. Dhe kjo eshte shume e qarte nqs e kuptojme shqipen ashtu sic eshte ne formen e saj te drejte. Mjafton te shohim se si levizin B-ja, H-ja, R-ja, N-ja, Q-ja, KJ-ja, Gj-ja, K-ja dhe G-ja ne skajet e te folurit shqip (por edhe ne latinisht dhe greqisht qe jan bijat direkte te gjuhes shqipe) per te kuptuar qe nuk kemi te bejme aspak me dialekt krahinor por me pikepamje dhe pikenisje fillozofike gjuhesore (shprehimore-shqiperuese).
Te thuash qe gjuha shqipe ka 137 dialekte eshte te kesh jetuar 137 vjet vetem duke ngrene fasule.

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”