"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kritike diletantizmit ne gjuhesi

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Dielli
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Dec 14, 2009 2:59 pm
Gender: Male
Location: Dodona

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#16

Post by Dielli » Wed Aug 04, 2010 11:20 am

Kane guxuar rilindasit, e kane shkruar e bardhen mbi te zeze, por besoj se arsyeja perse ndodhemi ne kete gjendje eshte pikerisht se askujt nuk i intereson nje shtet shqiptaresh me mireqenie, sepse duam apo jo ne do te trokasim tek porta ku u gatua dhe mbahet gjalle mashtrimi global. Shoh qe dita dites shtohemi dhe nuk do jete e larget dita kur do ta djegim rrecken qe aristofeja e ka quajtur histori. Kjo do te vije natyrshem bashke me renien e institucioneve fetare, por deri atehere duhet te punojme fort. Urime te gjitheve.
[b][size=85][font=Comic Sans MS][right][/right]Kur jam i rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim. (Martin Roçi)[/font][/size][/b]

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”