"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kritike diletantizmit ne gjuhesi

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4190
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#1

Post by Zeus10 » Sun Jun 28, 2009 2:43 am

Nje miku im me dergoi disa video, ku personalitete te gjuhesise kritikojne amatorizmin ne gjuhesi dhe mosndjekjen e kritereve shkencore ne etimologji. Le ti ndjekim dhe te shprehim mendimet tona per to.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4190
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#2

Post by Zeus10 » Sun Jun 28, 2009 2:54 am

Te ben pershtypje deklarata e linguistit Trumper kur ai thote:
'gadi 40 % e fjaleve shqip jane si rezultat i influeces Laziale(Latine) dhe sikur romanet ta mbanin dhe 100 vjete te tjera te pushtuar Ilirine, shqipja do te ishte nje gjuhe latine tashme'
Nga kjo deklarate, une kuptoj, qe shume shkencetare jane pozicionuar ne ato llogore "shkencore", te tradites se paraardhesve te tyre, pa u shqetesuar se themelet e shkences se deriatehershme mund te jene krejtesisht te shtrembera, dhe po e ndertove strukturen mbi to, do te kesh nje shkence false dhe te brishte.
Jam shume i zhgenjyer me nivelin skolastik te ketyre studjuesve, dhe jam mese i bindur qe gjuhesia historike, ka nevoje per nje revizionim rrenjesor.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#3

Post by Adriana » Sun Jun 28, 2009 6:28 pm

Zeus10 wrote:Te ben pershtypje deklarata e linguistit Trumper kur ai thote:
'gadi 40 % e fjaleve shqip jane si rezultat i influeces Laziale(Latine) dhe sikur romanet ta mbanin dhe 100 vjete te tjera te pushtuar Ilirine, shqipja do te ishte nje gjuhe latine tashme'
Nga kjo deklarate, une kuptoj, qe shume shkencetare jane pozicionuar ne ato llogore "shkencore", te tradites se paraardhesve te tyre, pa u shqetesuar se themelet e shkences se deriatehershme mund te jene krejtesisht te shtrembera, dhe po e ndertove strukturen mbi to, do te kesh nje shkence false dhe te brishte.
Jam shume i zhgenjyer me nivelin skolastik te ketyre studjuesve, dhe jam mese i bindur qe gjuhesia historike, ka nevoje per nje revizionim rrenjesor.


Urime per temen, nje teme shume interesante.

Jam dhe une me mendimin qe shume shkencar jane pozicionuar mbi bazat e tradites se paraardhesve te tyre, gje qe nuk duhet te ndodhi sepse sic e keni cilesuar dhe ju me lart qe: themelet e shkences se deritehershme mund te jen krejtesisht te shtrembera, por fatkeqesisht dhe ne nuk kemi dokumentat e duhura per te demostruar dhe mbrojtur thesarin e gjuhes tone,dhe kete fatkeqesi shume shkenctar po e shfrytezojn kete situat, gje qe do te thonja nuk eshte absolutisht e drejt te veprojn keshtu. Po fajin me te madh nuk na e kan ata e kemi vet si popull, duke filluar nga pushtimi Osman dhe deri ne ditet tona. Kur kam studiuar historin e pushtimit osman, kam vene re qe ne popullin tone ekzistonin keto fakte, qe sot ne kerkojm, dhe krijova kete opinion:

1)- Me pushtimin osman jan djegur,grabitur keto ekzistenca, sidomos eshte shartuar dhe gjuha shqipe, ku sot akoma ne ditet tona perdorim shume fjale ose shprheje osmane, gje qe na pengon per te demostruar gjuhen tone te paster (origjinale). Pse shkencaret e sotem nuk e marrin kete gje parasysh? (jam e mendimit qe dhe ata e dine, po nuk ju intereson)

2)-Mbas luftes se dyte boterore ne shtetin tone nuk u pastruan keto gjurm (diktatura komuniste), po perkundrazi ata mbyllen keto tradita per vite e vite me radhe, (qellimi i tyre ishte vetem Draper e Cekan). Brezi i atyre viteve nuk kishte mundesin qe te mbronte/studionte/vleresonte, dhe kete gje perseri shkencaret (e botes) e shfrytezuan kete raste per me shume se 45 vjet, dhe demet e kesaj periudhe u shfaqen me vone ne 1991.

3)-Mbas renies se diktatures komuniste 1991, ku shume nga brezi i asaj kohe nuk kishte mesuar/studiuar vlerat e mbrojtes se ketij thesari, kan shitur ne shtetet e tjere shume objekte te rendesishme, pa marr parasysh qe ne ato pak objekte qe kishin mbetur ekzistonte fakti dhe historia e prejardhjes se populli tone. Jane vjedhur e shitur shume objekte antike te cilat sot ne shume raste prezantohen nga shtetet e tjera si dokumenta ne favorin e tyre, duke filluar nga Greqia qe ka blere shume ikona dhe objekte te tjera,(duke perfituar nga varferia)te njetat ojekte qe sot ata prezantojn kundra faktit tone


Po le te shpresojm qe keto objekte nje dite do te kthehen ne vendin e duhur (ashtu sic ka ndodhur dhe me Italianin, qe Greku mbas shume vitesh duhet te kthente objeket (e grabitura) qe ekzistonte historia Romane. Po per kete gje shkecaret duhet te punojn pa mbajtur anen e paraardhesve te tyre, po anen e nje historie te drejte! Po kjo duhet kerkuar dhe punuar ne radhe te pare nga Politikanet tan qe perfaqesojn vendin dhe mbrojten e te drejtave te popullit tone ne bote, gje qe dhe ata e kan perdorur si nje treg historin dhe kulturen tone. rasti i fndit: Si mund te mendojn shtetet e tjera kur Rama premton nje ministrit Grek qe po fitoj partia ime do mbyll ceshtjen e Cameris? Sa do pak fakte qe te ken nuk duhet te bejn kete gje absolutisht!!!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#4

Post by Orakulli » Wed Jul 01, 2009 5:00 pm

'gadi 40 % e fjaleve shqip jane si rezultat i influeces Laziale(Latine) dhe sikur romanet ta mbanin dhe 100 vjete te tjera te pushtuar Ilirine, shqipja do te ishte nje gjuhe latine tashme'
Gjuhesia ka qene e lidhur ngushte me politiken dhe mitet fetare e idologjike,semundjet shekullore te Europes.Europa tashme plakur ne cdo drejtim,ku vecoj edhe ate ngrirjes ne nje pozicion "zyrtar" te opinionit "shkencore-profesional" reth gjuheve europiane.Kane reth 100 vjet qe gjuhetaret e Euroeps dhe nje pjese egjuhetareve shqiptare shkruajne vetem "PALONI".I gjithe devijimi dhe shndrimi i kesaj shkence ne nje kenge te vajtueshme qe himnizon madheshtine e injorances,nuk eshte i rastesishem por i miremenduar deri ne detajet me te imta.
Ate shprehje me larte do ndryshoja pak:
"Sikur perandoret Ilire nuk do te ishin 24 por 48 edhe Kina do te kishte alfabetin "latin" ne perdorim."
Gjuha latine eshte gjuha shqipe ne fazen me te larte te zhvillimit te saj.Asaj vetem i vihet nje emer i ndryshem per ta pronesuar.LATIN-NITAL,L'AT'IN-N'ITAL.Kjo eshte bere nga guzhinat e kishave katolike e ortodokse.Arsyeja?
Gjuha Shqipe tregon te verteten mbi biblen,mbi kristianizmin dhe ortodoksine.Gjuha shqipe zbulon se ku jane kopjuar keto bibla dhe cilat kocepte u jane ndryshua vetem emrat per te bere kamim nga "at" i pare njerezor ne "Ad(t)am" nga "diell(el)" ne "zot",nga toka "amaare" qe na ushqen ne Planetin toke...etj.
Ne varrezat etruske prifterinjte shkruanin formulen ku "ati" te pranonte birin etij ne boten tjeter e cila mendohej si pjese e vazhdimit te jetes.
Shqipja edhe njehere e perseris"
MBAN KODET GJUHESORE TE CILAT TREGOJNE SE SI ESHTE NDERTUAR GJUHA EBRAIKE E VJETER,GJUHA GREKE E VJETER,GJUHA LATINE.MBAN GJITHASHTU DHE KODET SE SI JANE NDERTUAR GJUHET ME TE REJA SI GJUHA GREKE E RE,GJUHA ITALIANE,FRANCEZE,GJERMANE,ANGLEZE,GJUHET SLLAVE...ETJ.
GJUHA SHQIPE ESHTE E VETMJA QE RREZON SOT TE GJITHE TEORITE ZYRTARE MBI GJUHET E VJETRA E MODERNE.
Gjuha Shqipe eshte e vetmja premise qe te arrihet zbullimi "Sesi njeriu ka ndertuar gjuhen e folur dhe te shkruar".
GJUHA SHQIPE PERMBAN ZJARRIN ME TE MADH QE RREZIKON KETO PERANDORI TE INJORANCES TE MBIJETUARA SI REZULTAT I NJORANCES SE INJEKTUARA NE MENYRE INTELIGJENTE NEPERMJET;FILLIMISHT AUDITOREVE TE KISHAVE,MBRETERIVE,CARIVE E ME VONE ATYRE FORMENDRYSHUAR,UNIVERSITETEVE.
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#5

Post by Orakulli » Wed Jul 01, 2009 5:22 pm

Po ju jap nje post timin ne nje blog,ku indirekt shpjegoj dhe origjinen e fjales;SYLLOGISM.A vjen kjo fjale nga greqishtja?(kemi sy,lon(len),gi(gji) dhe sm(zem))
Lexoni menyren time te shpjegimit te ketij termi,nen tekst,seose behet fjale per nji problem tjeter.
Nji argument mund te jete i vertete por mund te jete i pavleshmen,mund te jete i vlefshem por nuk eshte i vertete dhe,e fundit,mund te jete i vlefshem dhe i vertet njivëndmërisht.

a.Shrimtarët janë njerëz të zgjuar.b.Lexueso-shikuesët janë njerëz të zgjuar(ose kritiket).Syllogizmi(mos ka gjë të bëjë ky term me ngjashmërinë e syve,sylonien beh..??,më duhet ta përmend i dashur ne lidhje me konceptin origjinor tim për termat greke) që “të gjithë lexuesit janë shkrimtarë” është i pavlefsheme.Nga sylogjizëmi(tani po më del edhe “gjiri”-i,të,së gruas *Shqipe apo të tokës “greke,nuk mun ta përcaktoj),syri i majtë me syrin e djathtë nuk janë të ngjashëm,bile njëri “sy” është i dëmtuar rëndë,është preferenca ime personale vleresuese.Dhe ky “sy” është publiku.Prandaj “ya” e publikut nuk ndryshon nga ajo e karocierit që nxit kuajt që t’risin çapin(jo Çapteri-n,sepse nuk nevoje per nji çap te ri,por nji çap me te s(h)pejd si te Akilit te Homerit).

Një çfaqje mund ta japim në një fshat të humbur ku publiku të gurmazojë “ya” dhe në Tiranë,përkundrazi ti rrjepi lëkurët e para të pëllëmbëve.Po kështu dhe nji liber.

Mund të ndodhë me te njitin shfaqje, që në Tirane 2009 publiku dogji duart,pas 1000 vjetesh ne Tirane 3000,Tironsit e se ardhmes tja bejne “ya”.”Ya” e fshatit “xx”nuk mendoj se buron nga i njejti degjimo-shikim-mendim-meditim me “ya” e pas 1000 vjeteve.

Por çfarë duhet me i thon tash t’tri publikeve,nëse dikush na var kumborën e judge (xhaxh).Që ti ‘fshatar” të kesh turp,sepse për këtë cfaqje që ti po iao-n,Tironsit mbushën pavionin e “s’po e përmend” e djegjeve te lekures te shkalles se pare.Që ti Tirons i vitit 3000,mu bëre më keq se fshatarët e vitit 2009 me këtë “ya”-në.
Nese kritiku synon te imponoje opinion e tij,ai synon homogjenizimin.
Eshte e po aq e veshtire te jesh kritik i ndershem,aq sa e lehte te jesh trim me gure
.
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#6

Post by Orakulli » Wed Jul 01, 2009 5:58 pm

Duke me ardhur shume keq per kete xhanin e nenes,qe flet per pseudogjuhetaret duke qene ne radhe te pare nji prej tyre.Ky Xhanani tregon diktaturen e shkences qe ai emendon se e njeh mire.Perdor shume shprehjet "duhet' dhe "nuk duhet".
Dhe po vazhdoje ne menyre te thjeshte me ket gjuhe qe ska dokumente te shkruara,me kete gjuhe te "latinizuar' qe shpjegon gjuhen gjuhen "greke"(eh nuk shpjegon dot gjuhen egjyptiane "te vdekur' sepse ajo nuk eshte indouropiane).
Njesi perfundimtare te kesaj "te latinizuares",qe rethojne termin "syllogism" jane njesite,pervec atyre te siper shkruara;
1.g,gj,gje
2.z,ze.
3.gi.gji.
4.gz,gieze,gjeze,gjize.
4.ngjizem-ngizem


Kur 'ngjizet" nje dicka kuptohet qe perves t'tjerave ka lidhje me porcesin e berjes se nje 'gje-ze",ose te shendrimit t'qumeshtit ne nje forme tjeter qe shqipja e "latinizuar" e quan 'gjize".Kjo "gjiz' sesi behet "cheese"-ciz eshte tjeter gje.A permund te thone gjuhetaret europiane sesi behet 'gjiz' e shqip kthehet ne "djath' te anglishtes?.A mund ta kuptojne ata qe "ngjizja' e mendimit nuk eshte gje tjeter vecse konkluzioni.Sy eshte njekohesisht dhe krahasimorja e shqipes "si".Mos do te thote e gjithe kjo "si lo ngjizem"=si prej dy lementeve fitohet nje i trete qe pranon te dy brenda vetes,por ne nji forme te re ekzistences unike???
Ah sa te veshtira qe jane????Qe syri ben shikimin dhe ben njekohesisht dhe krahasimin kete e dime si-sy-si,qe gje-ja,gji-ja,ze-ja,zi-ja,zem sjellin gjeze,gjize dhe keto sjellin nga ana e tyre ngjize,besoj se ky xhani dhe ai torollaku tjeter skane per ti kuptuar ndonjehere.Te dalesh nga vrimat e kishes dhe universiteteve qe mendojne qe "hyjneria" latine eshte "latine",g-ja greke eshte "greke",ka si pasoje konkluzionin qe "thoti" nuk eshte "thoti".Sepse "thoti" beri alfabetin e pare dhe s'ka mundesi te jete me gjuhe shqipe.Domethene e bardha nuk ka mundesi te jete e bardhe.Po kjo "thought"(that) e anglishtes nuk e marre vesh nga ka dale.Eshte e pashpjegueshme!!!!!
Qe ka lidhje "temenduarit" me "te thenen",te cilat jane aq shume te lidhura ngushte me njera tjetren,edhe ne menyre qesharake nje femije e kupton.Por te jete kaq e veshtire sa metoda me e thjeshte shkencore ajo e krahasimit ose qe ka per baze krahasimin,mos te kuptoje krahasimin,qe quhet ndryshe etimologji!!!!!
Habitem sepse jane edhe njohes te gjuhes Shqipe.Ata thjesht genjejne.
Gjithashtu gezohem qe u djeg lidhja e gjuhes Shqipe me gjuhen Egjyptiane te vjeter.
U djeg per dy arsye;
1.Ndertuesit dhe faraonet egjyptiane te pare ishin te bardhe dhe jo te zinj si te videokenget e te ndjerit Majkell Xhekson.
2.Gjuha,filozofia,matematika e tyre rifilloi mendimin njerezore te levizte ne drejtim te komunikimit.
3.Ajo ishte kulture qe mbizoteroi per mijeravjecare rajonin ne fjale dhe hapesirat e banuara deri ne thelle ne Europe,Afrike dhe nje pjese te mire te Azise.
Si konkluzion;
Lidhjet gjuhsore te shqipes me gjuhen Egjyptiane,por edhe me gjuhe qe akoma me te largeta si ate te indianeve te Amerikes ku "burra" eshte nje mbiemer qe tregon sipas gjuhtareve te sotem nje dicka te madhe ose te rendesishme,ku "han" eshte "ushqim" per indianet e Majave te famshem e dhjetra te tjera njesi ne gjuhet e ishujve te paqesorit,aziatike,japoneze,koreane,suhaili tregojne evolucionin gjuhesore te races njerezore dhe lidhjen e tyre te fuqishme ne te shkuaren.Tregon qe bota njehere nuk ka qene kaq e percare,e larget dhe e urryer si ne shekujt moderne.Tregon mundesine e ndodhjes njehere nen fuqine e nje Ati te vetem.
Qorrat ose pseudoqorrat nuk e shikojne dot kete sepse te paret nuk kane mundesi dhe te dytet nuk duan.
Kjo situate eshte njesoj si ishte shkenca para Darvinit ose para inkuzicionit.Fatkeqet e shikojne tani qe nuk mund te te djegin ne turren e druve por kane mundesi te djegin ne menyre paqesore te djegin nen turren e "shkences" se tyre.Prandaj para kesaj, ca si Xhani,duan qe te kalosh ne Universitetin e tyre,ku te pret futja e hellit.
Une per vete nuk preferoj sepse i kam dy diploma universitetesh.
Habia tjeter qendron qe gjithe zbulimet gjuhesore,qe per cudi keta i pranojne me shume qejf,jane bere nga jo gjuhetare.Jane bere nga artitekte e doktore etj.Keta i pranojne sepse kane cuar uje ne mullirin e tyre te vjeter qe ata e quajne metode shkencore.Njesoj si metoda shkencore ku feja u mesonte (ne disa vende u meson dhe sot) qe bota eshte formuar para 4000 vjetesh.Ende do jetojme nen trysnine e ketyre injoranteve me tituj profesorash e doktorash.Ketyre te fiksuareve te perjetshem.Ende keta nuk kane mesuar me te thjeshten qe vjen nje kohe kur mendimi nderrohet nga "toka nuk rotullohet" dhe 'toka qendra e sistemit" ne "toka rotullohet" dhe "dielli qendra e sistemit".Cfare do mesonin shkencetaret qe zbuluan kete te dyten prej atyre qe mbanin te fiksuar mendimin e pare shkencoro-fetar para ardhes.
Keta bejne nje te mire te madhe.Te tregojne rrugen nga nuk duhet te kalosh dhe te harxhosh kohen ne menyre te pavlere.Keta te japin vertete nje mesim shume te madh dhe te m vertete llogoria e tyre quhet pune,pamvaresisht qe eshte e deshtuar.Zbulimi vjen gjithmone me hapa.Behen mijera hapa dhe nuk ndodh zbulimi.Pikerisht keto hapa te tregojne se cfare duhet te kerkosh dhe kujt drejtim duhet ti largohesh..
Gjuha shqipe eshte qendra e sistemit gjuhesor boteror.Prej saj jane formuar me vone planetet e tjere qe sot quhen gjuhe.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#7

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 21, 2009 8:18 pm

po mire ...por profesor Arbereshi nuk na tha ndonje te re...thjeshte na kerrcenoj edhe na drejtoj ne rrugen qe ai do qe te ndjekim.
Profesor arbereshi ( il nome dela padre..." po na flet per pellazgjishten si nje gjuhe te humbur prej koheve..por profesor arbereshi duhet te kundershtoj shkencen botrore e cila e do mbishkrimin e Limnos si mbishkrim Pellazge..ashtu si edhe mbishkrimet eteokretane.

Profesore arbereshi po na bene morale per dalje nga rruga e dios...nga te pashkollet..por profesor arbereshi harron se nje tjeter arberesh edhe filolog me bole te renda Demetro Camarda...njohes i shqipes meme-greqishte se lashte e greqishtes se re..njohes i latinishtes edhe i italishtes ku jetoj edhe studjoj ....ishte nje shkencetare i cili e kishte shume te lehte te dallonte fjalet e lashta pasi i njihte te gjitha gjuhet qe lidhen me lashtesin...ndersa profesor arbereshi na tregon demirajn e pksh..i cili nuk munde te krahesohet me gjigandin Demetrio Camarda.

Profesor arberishi te mos merzitet aspak se dega e albanologjis u hape ne tirane ...edhe shume shpejt do kemi shkencetare qe tju thyejn turinjet provokatorve.

te fala ti bej papes se romes edhe te mos harroj te vej ne kishe ...sepse kendon bukur profesor arbereshi.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#8

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 21, 2009 8:24 pm

Zeus10 wrote:Nje miku im me dergoi disa video, ku personalitete te gjuhesise kritikojne amatorizmin ne gjuhesi dhe mosndjekjen e kritereve shkencore ne etimologji. Le ti ndjekim dhe te shprehim mendimet tona per to.

une jam i mendimit se kesaj teme duhet ti vihet titulli.
Gjuha shqipe eshte keshtu si themi ne....

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#9

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 21, 2009 8:25 pm

Guest wrote:
Zeus10 wrote:Nje miku im me dergoi disa video, ku personalitete te gjuhesise kritikojne amatorizmin ne gjuhesi dhe mosndjekjen e kritereve shkencore ne etimologji. Le ti ndjekim dhe te shprehim mendimet tona per to.
une jam i mendimit se kesaj teme duhet ti vihet titulli.
Gjuha shqipe eshte keshtu si themi ne....

te thuash se...duhet te mbeshtetesh ne nje baze njohurish..eshte me se e llogjikshme...por kur keto njohuri jane njohuri qe nuk kane asnje lidhje me realitetin e gjuhes shqipe..edhe kur nuk permend Demetri Camarden ne lidhje me ceshtjen ..c te thme me tjeter.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#10

Post by Orakulli » Wed Jul 22, 2009 1:14 pm

Disa leksione fillistare per Xhanin;
comparire,compare...dhe gjithe ky grup vjen nga dy ndertime te gjuhes Shqipe;
1.Foljes kryesore shume te vjeter "kam" me cfaqjen dialektore gege.*kom.
2.Njesise qe eshte pjesorja e shkuar e foljes se shikimit "par(e)" dhe njekohesisht mbiemer "i par(e),e par(e).
Mohimi i shipes i trajtave me "s' para(shembuj;s'dua,s'kam',s've,s'lejoj..) con ne formimet e perbera si""scomparire,scompare..
Kemi pastaj format qe lidhen me nocionin e Shqipes "e par(e),i par(e),a par(e),a pe,e pe,i pe,a e pe....qe sjellin ndertimet e perbera ;
apparire,appear,appears....dhe me nocinonin e mohueses "s":*di's'appear....e pe,sepe,s'pashe,'spe
Ne gjuhen Italiane dhe angleze foljet e shikimit dhe te poze'z'ionit jane "avere"--ho,hai...visto....guardato..seen..have.
S'ka pare gje nga gjuha Shqipe ky ArbereshiItalian apo ................
Dhe ne fund "less" ne anglisht vjen nga forma e shqipes "te lesh",kur "le";dicka pakesohet,apo jo???
Gjuha Shqipe eshte;
Less than it appears,more than it appears.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4190
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#11

Post by Zeus10 » Wed Jul 22, 2009 1:39 pm

Orakulli wrote:Disa leksione fillistare per Xhanin;
comparire,compare...dhe gjithe ky grup vjen nga dy ndertime te gjuhes Shqipe;
1.Foljes kryesore shume te vjeter "kam" me cfaqjen dialektore gege.*kom.
2.Njesise qe eshte pjesorja e shkuar e foljes se shikimit "par(e)" dhe njekohesisht mbiemer "i par(e),e par(e).
Mohimi i shipes i trajtave me "s' para(shembuj;s'dua,s'kam',s've,s'lejoj..) con ne formimet e perbera si""scomparire,scompare..
Kemi pastaj format qe lidhen me nocionin e Shqipes "e par(e),i par(e),a par(e),a pe,e pe,i pe,a e pe....qe sjellin ndertimet e perbera ;
apparire,appear,appears....dhe me nocinonin e mohueses "s":*di's'appear....e pe,sepe,s'pashe,'spe
Ne gjuhen Italiane dhe angleze foljet e shikimit dhe te poze'z'ionit jane "avere"--ho,hai...visto....guardato..seen..have.
S'ka pare gje nga gjuha Shqipe ky ArbereshiItalian apo ................
Dhe ne fund "less" ne anglisht vjen nga forma e shqipes "te lesh",kur "le";dicka pakesohet,apo jo???
Gjuha Shqipe eshte;
Less than it appears,more than it appears.
Por jo vetem ne anglisht, italisht etj, por edhe ne """greqishten e vjeter"", perdoret phanë, ose duket.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#12

Post by alfeko sukaraku » Thu Jul 23, 2009 12:17 pm

Me qe jutubin e pare e mare vesh pak me qarte se dy jutubet qe pasojn do doja te merresha pak me shume me te.

po ju paraqes mbishkrimin e "njohur" si mbishkrim greke HOSNINORXESTONPANTONATALOTATAPAZI......

"ALBANOLOGU"arberesh na thote se nuk munde te marim fjalet ...."hamerik"per Amerik..po keshtu na thoshte edhe ai qe interrnoj Dhimiter Pilike..para disa koheve.

Po i bejm nje pyetje "albanologut" : Si ka mundesi qe ky mbishkrim i shkruajtur po keshtu sic e shikoni ...eshte ndare ne fjale te gjuhes greke edhe pranohet si mbishkrim greke nga nje pjese e mire e dijetarve te botes.

fjalet ne greqisht jane ndare keshtu.

HOS? NIN ORHESTON PANTON... ketu dallohen tre fjale qe njihen si fjale greke.NIN=TANISHEM..ORKESTRON...BANDon.

DIJETARET duke mos e njohur aspak fjalen HOS? e shoqerojn ate me pikpyetje edhe vazhdojn duke kapur fjalen NIN edhe ne vazhdim...Kjo eshte ajo shkenca qe na flet "albanologu" i papes?Perse shkenca botrore e pranon nje gje te tille?C do te thote HOSNIN?mos valle HOSNIN=HOSHTIN?mos valle HOSHNIN ORQESTRIMI I BANDES....eshte me shume nje gjuhe shqipe se sa nje gjuhe greke.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#13

Post by Orakulli » Thu Jul 23, 2009 9:23 pm

Kemi konceptet qe nderton gjuha shqipe.
OZ=oz(e)
B'oz...boz..bosh
oze..ozetim...oshetim..hoshetin...
Po te dini e kuptoni mire emrat e "o"-ve ne alfabetin e shqipes qe quhet alfabeti fenikas ,apo grek do te kuptoni;
O-ne e vogel,ose O-ja e barabate me zero.
O-ne e madhe,ose O-ja perfunduese,ku objekti eshte ndertuar(ose veprimi ka perfunduar).kete kod e keni edhe tek njesia "Objekti"=O-ne ke ber ti,ku kuptohet o-ja e madhe...
Futjeni kesaj dhe do do te shikoni si do te bihen keshtjellat me rere te ketyre "shkencetareve" te kishave qe jane shperngulur ne 100 vjetet e fundit ne Universitete.
Shqipja,po e perseris,99 perqind te fjaleve i ka kode.
Keta lloj shkencetaresh paguhen qe te pengojne daljen ne drite te ketij zbulimi qe vjen prej gjuhes qe duan ta mposhtin sa me shume zyrtarisht,gjuhes Shqipe.
Por,ajo nuk mposhtet.Arsyeja perse nuk eshte mposhtur dhe s'mposhtet edhe per mua ne ditet e sotme eshte aq enigmatike dhe e pashjegueshme.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#14

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 7:20 pm

Orakulli wrote:
Keta lloj shkencetaresh paguhen qe te pengojne daljen ne drite te ketij zbulimi qe vjen prej gjuhes qe duan ta mposhtin sa me shume zyrtarisht,gjuhes Shqipe.
.
pikerisht orakulli ..edhe paguhen forte mire per kete ceshtje.

Sapo degjova nje lajm ne greqi per nje filem te rregjizorit KOSTA GAVRAS qe ka dale keto dite ne kinema.Ne nje pjese te ketij filmi behet fjale per faktin e njohur historik qe tregon se Akropolin e shkallmuan me varre prifterinjet e krishter...kjo nuk u pelqye nga prifterinjet e sotem te cilet nderhyn edhe moren masa sigurore kundra filmit.....duke na thene se ne nuk e shkaterruam qytetrimin e vjeter,por e ruajtem ate...vetem se historia tregon te kunderten.
Partia socialiste greke e shquar ne luften e saj kundra fanatizmit fetare ,doli me deklerat ..se nuk duhet ti mbyllim gojen artit.......por ja qe arbereshi i papes ketu larte po kerkon te na mbyllin gojen.

Edhe prifti arberesh qe kendon ne shqip ne videon e pare te njejten politik bastarde po bene...duke mbrojtur lekuren e vete edhe duke sulmuar te verteten.Ne nje kohe qe njohim shume mire se historia e ditve tona vazhdon te ndjekin "stilin perrallore mitologjik"..Homer-Herodot....ateher perse ne duhet tju besojm perrallave te tyre verberisht?Perse nuk u dashka te kerkojm me thelle per gjuhen shqipe?
Po ju kujtoj nje debat politik mindis sllaveve edhe grekeve per ceshtjen e maqedonis.

Sllavet me ane te dokumenteve vertetojn se maqedonia nuk ka qene kurre greke....duke ju lene grekeve te kuptojn se ju nuk i kishit kurre keto toka.

Greket ju pergjigjen fjale per fjale keshtu : dialogun do ta bejm me ate c ka njeh historia botrore edhe jo me ato qe mbeshtesni ju.

Per njohsit me te thjesht te lashtesis eshte me se e qarte se as sllavet edhe as greket nuk e banuan kurre maqedonin para shek 18-19 ..edhe jo si kombe ,por si fe.

Vreni pak helmin e neperkes se papes ..gjane shume me llogjiken e politikes greke.

Ndakort...une nuk jam kundra mbeshtetjes ne nje baze njohurish...eshte me se llogjike..por une jam kundra diktatures edhe mendimit te lire.Koha eshte kritiku me i mire i nje vepre..me kalimin e koheve c do gje do shoshitet,por idet edhe mendimet e kunderta DUHET TE EKZISTOJN.

nE SE PROFESORE arbereshi ka problem me fjalet shqipe ne gjuhen etruske edhe nxjerre si kallup bydalleqet e Aleks budes apo xha Demirajt ..atehere me qe e njohka gjuhen shqipe ateher lere ti mohoj fjalet e ketij mbishkrimi

MI MURS ARNTHAL VETES
LATHIA PETRUNI MULUNE
LARIS NUVRES VETE MULUNE

A i duken ndopak shqipe fjalet..mi=mbi...murs=murin=varrin....vetes=mbiemer edhe fjale shqipe...mulune=mbuluan?

A din skip ai?..ne se din skip ..kjo est skipja e vjeter qe papa i ka dhen urdher te mos dale ne drite.

mire arbereshi i infektuar,por Demiraj si nuk ka nje pike cipe kur vazhdon te eci ne gjurmet e te shiturve.

Po e mbylle kete postim me thenien e Moikom Zeqos ne funde te librit te Dhimiter Pilikes...Moikomi flet per arkivin e dhimiter pilikes edhe e quan kete arkive :

margaritare edhe hale ne sy per veglat antishqiptare qe ekzistojn mindis nesh

Ne se Mojkomi nuk i emeroj ..po i emeroj une dy persona...Aleks Buda edhe Shaban Demiraj...keta dy kishin dore ne sulmin deri ne vdekje kundra Spiro Kondo edhe Dhimiter Pilikes...keta ishin edhe jane veglat antishqiptare mindis nesh.

pason mbishkrimi etrusk i shek 5 p e s mi murs arnthal.......
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Kritike diletantizmit ne gjuhesi

#15

Post by Arban Blandi » Mon Aug 02, 2010 4:53 am

"Sipas disave, shumica e shqiptarëve që janë marrë me Albanologjinë - një Shkencë e cila që në lindjen e saj punoi për të devijuar me qëllim kursin e studimeve mbi shqipen dhe historinë e shqiptarëve, një orientim djallëzor nga i cili lëngon sot e tërë gjuhësia krahasimtare, etimologjia dhe historiografia e huaj dhe ajo shqiptare - , u kanë munguar gjithnjë: ose inteligjenca, ose ndershmëria ose trimëria, apo të treja së bashku (duke lënë me një anë arsyet më kontroverse). Asnjë nga këto tre tipare të mendjes, karakterit dhe personalitetit nuk mund të rrojnë veçmas nga njëra - tjetra. Prandaj, dhe në popullin tonë ka mbizotëruar gjithnjë padituria, guximin të fuqishmit ua kanë shfrytëzuar veç për t’i përdorur si vegla e për t'i mbajtur të sunduar, ndërsa shpesherë ndershmëria është reduktuar thjesht në një tipar vetëm i moralit dhe jo edhe i qëndrimit intelektual të shqiptarit.

Punë të tilla - si p.sh. një pjesë e hulumtimëve të këtij forumi, pra, që ndriçojnë shqipen dhe errësojnë gjuhët në disa vise ilirike, deri më sot s'kanë guxuar t'i bëjnë në shekuj as dhe shumë "fort të ditur të racës tonë". Kush guxoi, e pagoi me jetën e tij dhe me harresë. Kush i bëri bisht detyrës së tij, ai qëndron sot në Panteonin e Kulturës tonë.
Orakulli wrote:Keta lloj shkencetaresh paguhen qe te pengojne daljen ne drite te ketij zbulimi qe vjen prej gjuhes qe duan ta mposhtin sa me shume zyrtarisht, gjuhes Shqipe.
Ky popull ka 60 vjet që paguan njerëz për Albanistikën apo Albanologjinë (e vetmja shkencë që ekziston në botë, pasi nuk ekziston kurrkund një Italologji, Rumanologji, Kinezërilogji etj.), dhe mesa dëgjova, do të ngrenë dhe një armatë tjetër tipash me tituj për t'ia bërë edhe më çorbë kokën këtij mileti që të vjen keq kur e sheh ashtu, të shpërfyturuar në dyert e institucioneve të këtij pushteti".
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”