"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Dielli
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Dec 14, 2009 2:59 pm
Gender: Male
Location: Dodona

Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#1

Post by Dielli » Thu Apr 15, 2010 10:26 am

Kam diskutuar personalisht para disa ditesh me te nderuarin Z. Clirim Xhungen si dhe te respektuarin Bilderberg dhe na ka lindur nje ide per krijimin e nje instituti privat te albanalogjise. Besoj se anetaret e ketij forumi te mrekullueshem mund te ishin te gjithe pjese e kesaj ideje. Te bashkuar mund te krijojme nje rryme dhe me ate rryme mund ta ngreme problemin lart e me lart, sepse te gjithe bashke kemi formime te ndryshme dhe pregatitje me te forte. Ne kete menyre nuk do kete asnje akademik shqiptar, grek, serb e cfaredo qofte qe te na hedhe poshte tezat tona, per arsyen e vetme sepse ne e kemi kuptuar falsifikimin qe i eshte bere historise. Shqiptaret nuk duhet te mesojne me neper shkolla nje histori lecke si e Beqir Metes, Ardian Klosit etj.

Shqiptaret kane nevoje te dine historine e tyre te vertete, qe mos te ndjehen aq inferiore sa ndjehen sot, aq pa identitet, aq te varfer.


Mirepres reagimet tuaja dhe ju uroj gjithe te mirat ne punen tuaj jo vec patriotike.
[b][size=85][font=Comic Sans MS][right][/right]Kur jam i rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim. (Martin Roçi)[/font][/size][/b]

User avatar
Hymniarber
Star Member
Star Member
Posts: 989
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#2

Post by Hymniarber » Thu Apr 15, 2010 1:03 pm

Personalisht mendoj, se hapja e ketij forumi, synonte pikerisht ne zgjimin e shqiptarit te thjeshte, largim nga dogmat me vello shkencore dhe zhvillimin e nje mendimi te pavarur nga politika. Hapja e institutit do te ishte mrekulli dhe nuk do te kishim nevoje per dijetare me tituj shkencore qe i kane marre per sherbimet e tyre ndaj te huajve. Megjithate pa dashur te jem negativist, lind menjehere pyetja: 'Kush do ta financoje institutin dhe cfare do te kerkoje financuesi ne kembim ?'
Nese zgjidhet kjo me nje kosto minimale per misionin e institutit(sepse sigurisht do na duhet te bejme kompromise si rezultat i kerkesave te sponsorit), lind pyetja: 'A jane gati themeluesit e tij te lene menjane, ndarjet partiake dhe krahinore, ne sherbim te interesit gjithekombetar?'.
Do te deshiroja nje pergjigje tuajen, gjithmone nese e ke nje te tille. E verteta eshte qe dhe per nje forum te tille, sponsorit kane qene shume te pakte dhe modeste ne shifra.
Image
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
FLAMURTARIxxxKUQeZI
Member
Member
Posts: 13
Joined: Tue Apr 13, 2010 9:26 pm
Gender: Male

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#3

Post by FLAMURTARIxxxKUQeZI » Thu Apr 15, 2010 1:17 pm

Dielli wrote:Kam diskutuar personalisht para disa ditesh me te nderuarin Z. Clirim Xhungen si dhe te respektuarin Bilderberg dhe na ka lindur nje ide per krijimin e nje instituti privat te albanalogjise. Besoj se anetaret e ketij forumi te mrekullueshem mund te ishin te gjithe pjese e kesaj ideje. Te bashkuar mund te krijojme nje rryme dhe me ate rryme mund ta ngreme problemin lart e me lart, sepse te gjithe bashke kemi formime te ndryshme dhe pregatitje me te forte. Ne kete menyre nuk do kete asnje akademik shqiptar, grek, serb e cfaredo qofte qe te na hedhe poshte tezat tona, per arsyen e vetme sepse ne e kemi kuptuar falsifikimin qe i eshte bere historise. Shqiptaret nuk duhet te mesojne me neper shkolla nje histori lecke si e Beqir Metes, Ardian Klosit etj.

Shqiptaret kane nevoje te dine historine e tyre te vertete, qe mos te ndjehen aq inferiore sa ndjehen sot, aq pa identitet, aq te varfer.


Mirepres reagimet tuaja dhe ju uroj gjithe te mirat ne punen tuaj jo vec patriotike.
Çmendim keni ju zoteri per menyren e themelimit te ketij instituti.

User avatar
Dielli
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Dec 14, 2009 2:59 pm
Gender: Male
Location: Dodona

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#4

Post by Dielli » Fri Aug 27, 2010 9:23 am

E rendesishme mbi te gjitha eshte qe te takohemi njehere realisht. M.q.s une jam me teper vizitor, besoj se pjesa me e madhe juaja kane krijuar edhe njohje me te madhe me njeri-tjetrin. Keshtu vendoset nje vend takimi, nje kongres i ri rilindasish dhe e diskutojme gojarisht cdo ide dhe plan.

Duam apo s'duam ne, dime apo jo, ajo mbetet rruga e vetme, atje do te shkojme. Nese tentojme, mund te pershpejtojme kohen.

Dhe njehere perfitoj nga rasti t'iu falenderoj te gjitheve per kontributin tuaj historik. Me falni per notat emocionale, por kam nje besim te madh ne vetvete se as ne nuk jemi te ndergjegjshem per kete hap kaq madhor qe po hedhim jo vetem ne emer te historise shqiptare, por ne emer te se vertetes boterore.

Mur mur behet kalaja dhe ketu jane krijuar themele te forta. Ta ngreme lart qe te degjohemi dhe shikohemi nga te gjithe.
[b][size=85][font=Comic Sans MS][right][/right]Kur jam i rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim. (Martin Roçi)[/font][/size][/b]

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#5

Post by alfeko sukaraku » Fri Aug 27, 2010 7:21 pm

Ide fantastike e zotit Xhunga

vetem keshtu do clirohemi nga vija Meyer Cabej

E urojm nje ore e me pare nje gje te tille ne menyre qe te dalin dijetare te devotshem edhe jo gjysmak e torollak qe lexojn fjale serborumunoturkogreke nga Meyri edhe kujtojn se jan fjale shqipe se keshtu flitej shqipja dikur.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Hymniarber
Star Member
Star Member
Posts: 989
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#6

Post by Hymniarber » Fri Aug 27, 2010 7:36 pm

Alfeko, mendoj se ke bere nje pune shume te mire ne disa tema te tjera. Mendoj se duhet te aktivizosh sistemin e reputacionit per te marre kreditet qe meriton.
Image
Fere libenter homines id quod volunt credunt

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#7

Post by petritkola » Fri Aug 27, 2010 7:46 pm

Ide e mire, por mendoje qe te vazhdohet edhe disa kohe me kete forum qe eshte i hapur per te gjithe, sepse sa per tekste zyrtare deri sa ne pushtet te jene te shiturit nuk ka shanse qe historia e vertet e shqiptareve te mesohet ne shkolla.

Nga materialet ketu, pasi te studiohen dhe perpunohen nga me te zotet ( me me shume njohuri) ne kete forum te botohen edhe si liber qe ta bleje kush te deshiroje.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#8

Post by Patush » Fri Aug 27, 2010 8:03 pm

Dielli wrote:Kam diskutuar personalisht para disa ditesh me te nderuarin Z. Clirim Xhungen si dhe te respektuarin Bilderberg dhe na ka lindur nje ide per krijimin e nje instituti privat te albanalogjise. Besoj se anetaret e ketij forumi te mrekullueshem mund te ishin te gjithe pjese e kesaj ideje. Te bashkuar mund te krijojme nje rryme dhe me ate rryme mund ta ngreme problemin lart e me lart, sepse te gjithe bashke kemi formime te ndryshme dhe pregatitje me te forte. Ne kete menyre nuk do kete asnje akademik shqiptar, grek, serb e cfaredo qofte qe te na hedhe poshte tezat tona, per arsyen e vetme sepse ne e kemi kuptuar falsifikimin qe i eshte bere historise. Shqiptaret nuk duhet te mesojne me neper shkolla nje histori lecke si e Beqir Metes, Ardian Klosit etj.

Shqiptaret kane nevoje te dine historine e tyre te vertete, qe mos te ndjehen aq inferiore sa ndjehen sot, aq pa identitet, aq te varfer.


Mirepres reagimet tuaja dhe ju uroj gjithe te mirat ne punen tuaj jo vec patriotike.

Mire se erdhe Dielli, ke nje mendim shume te bukur, mendim ky ne mendjen e shume Shqiptareve por qe nuk eshte bashkuar kurre perveq me hapat e pare te ketij forumi. Peytjen e financimit e bani Hymniarber, ndersa une do te pyesja se ku do ta kete qendren ky institut, siq e dime shumica prej nesh jetojne jashte te shperndare ne kater anet e botes?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Dielli
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Dec 14, 2009 2:59 pm
Gender: Male
Location: Dodona

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#9

Post by Dielli » Sat Aug 28, 2010 10:11 am

Pershendetje!

Eshte e vertete qe jetojme te ndare ne 4 anet e botes, por me vullnet e deshire, e gjejme mundesine e takimit ne mes te dheut (Shqiperi).

Aty diskutojme gjere e gjate cdo plan, ide dhe realizim te mundshem.

Nese nuk ka ardhur ende koha, me siguri qe rruga e vetme, serish ajo do te mbetet.

Ne fillim kisha menduar per nje debat televiziv, ku te jene te ftuar vec nesh, e gjithe trupa akademike shqiptare.

Tu tregojme shqiptareve nese keta jane injorante apo te shitur. Qe aty do te hapen natyrshem rruget.

Nje rilindje e dyte po troket. Ky eshte fati yne te behemi aktore dhe detyra jone per ta ndjekur kete fat.

Ju faleminderit te gjitheve per kete forum kaq te mrekullueshem, e vecanerisht Mallakastriotit.

Kam kontakt me Fatbardha Demin, Brunilda Ternoven, Elton Varfin, Z. Xhungen, Eva Brinjen, BilderBerg, Arben Llallën etj.
[b][size=85][font=Comic Sans MS][right][/right]Kur jam i rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim. (Martin Roçi)[/font][/size][/b]

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#10

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 28, 2010 11:45 am

Pershendetje Dielli dhe mire se erdhe ne mesin tone.Te falenderoj per fjalet dhe personalisht jam dakort me çfare shkrove me siper,menyren si duhet te çojme me tej misionin tone.Nje debat mbareshqiptar lidhur rishikimit te historise sone te vjedhur,si dhe te vertetes duhet te jete çeshtja kryesore jo vetem e ketij Forumi,por gjithe andej.
Image

User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: Pershendetje te nderuar shqiptare te ndergjegjesuar !

#11

Post by ErjonH. » Sat Aug 28, 2010 2:26 pm

Edhe hapja e institutit albanalogjik edhe mbajtja e nje debati televiziv do ishte prefekte, pergezime per iniciativat.

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”