"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#1

Post by Mallakastrioti » Sat Jul 25, 2009 5:40 pm

Do ju isha mirenjohes nese dikush mund te me ndihmoje ne zberthimin e disa toponimeve qe perdoren ne fshatin nga une kam origjinen:

1)THENAS (quhet vendi i varrezave te fshatit)

2)KATAFIQ (shpelle e larte natyrale e krijuar nga erozionet-ererat ka nje lartesi prej 500m

3)HOTOMEN (vend ku ka qene nje burim uji i hershem-ndodhet edhe sot dhe vendi aty perreth ka kete emer)

4)MARUSH (perrua i vogel-ndoshta ne kohe te hershme me me teper sasi uji)

5)POVEL (nje lum i vogel qe derdhet ne Vjose-diku lexova qe ndoshta ka te beje me emertimin e Shen Pavlit qe ka kaluar ne ato zona)

6)KREMENAR (emer fshati)

7)KLOS (emer fshati)

8)DRIZAR (emer fshati)Faleminderit ne qofte se dikush mund te me ndihmoje ne zberthimin e ketyre emertimeve.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#2

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 25, 2009 6:39 pm

Per emrin "Thenas" mundem te them se e ka etimologjin e vete nga fjala "themi"....e cila ne gjuhen e lashte pellazge si edhe ne greqishten e vjeter tregon "vjershimin".."ligjet= te thenat" si edhe deshiren e Perendive=te thenat.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#3

Post by Zeus10 » Sat Jul 25, 2009 6:41 pm

mallakastrioti wrote:Do ju isha mirenjohes nese dikush mund te me ndihmoje ne zberthimin e disa toponimeve qe perdoren ne fshatin nga une kam origjinen:

1)THENAS (quhet vendi i varrezave te fshatit)
2)KATAFIQ (shpelle e larte natyrale e krijuar nga erozionet-ererat ka nje lartesi prej 500m
3)HOTOMEN (vend ku ka qene nje burim uji i hershem-ndodhet edhe sot dhe vendi aty perreth ka kete emer)
4)MARUSH (perrua i vogel-ndoshta ne kohe te hershme me me teper sasi uji)
5)POVEL (nje lum i vogel qe derdhet ne Vjose-diku lexova qe ndoshta ka te beje me emertimin e Shen Pavlit qe ka kaluar ne ato zona)
6)KREMENAR (emer fshati)
7)KLOS (emer fshati)
8)DRIZAR (emer fshati)

Faleminderit ne qofte se dikush mund te me ndihmoje ne zberthimin e ketyre emertimeve.
Keto emertime vine nga thellesite e shekujve, atehere kur gjuha shqipe ishte e ndryshme nga çeshte sot. Ajo paraqitej me sintetike dhe padyshim me e koduar. Megjithate, thenas eshte me e deshifrueshme se hotoman, kurse kremenar duket me e reja nder to. Drizar eshte lehtesisht i shpjegueshem: vend me driza, kurse katafiq dhe hotomen ngjasojne me emertime te vjetra """greke""", qe ne fakt eshte gjuhe e vjeter e shqiptareve te jugut, ose pellazgeve.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#4

Post by Zeus10 » Sat Jul 25, 2009 6:43 pm

alfeko sukaraku wrote:Per emrin "Thenas" mundem te them se e ka etimologjin e vete nga fjala "themi"....e cila ne gjuhen e lashte pellazge si edhe ne greqishten e vjeter tregon "vjershimin".."ligjet= te thenat" si edhe deshiren e Perendive=te thenat.
Pikerisht, thenas mund te jete athina, ose ndryshe oratorja e ligjeve te perendise, e dale prej kokes se tij, ose ndryshe: fjala e mençur e perendise, profetja e fjales se te gjithediturit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#5

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 25, 2009 7:20 pm

"Themistes" i quan Homeri "thenesit e deshires se Perendive ne Tomorre..atije ku fle edhe Dodona sote 5 mijvjecare.

me renje shqipen "themi" e cila ruhet po si e tille edhe sote.ndersa greqishtja e re perdore fjalen "erminia=shpjegim" per kete fjale te vjeter pellazge.

A thena=Athina=Eshte e thena.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#6

Post by Mallakastrioti » Sat Jul 25, 2009 8:05 pm

Ju faleminderit per pjesemarrjen dhe shpjegimet....
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#7

Post by Sally » Sun Jul 26, 2009 4:24 pm

Mallakastriot, me fal qe po kerkoj dhe une nje ndihme nga anetaret e forimit ne temen tende, po meqe titulli ishte ''Desha tju kerkoj ndihme lidhur disa emertimeve'' mendova qe ishte nje teme e pershtatshme per pyetjen time.


Do deshironja dhe une nje sqarim ose nje zberthim nga Tre hipotezat per prejardhjen e emrit te Tiranes.

1- “Tiranë” mendohet se vjen nga fjala “Theranda”, e përmendur në burimet e lashta greke dhe latine, që vendasit e quanin Te Ranat, meqë fusha ishte formuar si rezultat i materialeve të ngurta që sillnin ujrat nga malet përreth.


2- “Tirana” vjen nga “Tirkan”. Tirkan ka qenë një kështjellë në shpat të Malit të Dajtit. Edhe sot e kësaj dite ekzistojnë rrënojat e kësaj kështjelle të lashtë që daton në fillimin e shekullit I para Krishtit. Kjo mendohet të ketë qenë kështjella që historiani bizantin Prokop, (shek.VI), e quan Kështjella e Tirkanit.


3- “Tirana” vjen nga greqishtja e vjetër, “Tyros” që do të thotë bulmet. Mendohet se ky variant ka mbetur ngaqë në fushën e Tiranës bëhej tregtimi i bulmetrave nga barinjtë e zonave përreth.

Për herë të parë emri i Tiranës në formën e sotme përmendet në vitin 1418 në një dokument të Venedikut.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#8

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 26, 2009 6:56 pm

Sally wrote:Mallakastriot, me fal qe po kerkoj dhe une nje ndihme nga anetaret e forimit ne temen tende, po meqe titulli ishte ''Desha tju kerkoj ndihme lidhur disa emertimeve'' mendova qe ishte nje teme e pershtatshme per pyetjen time.


Do deshironja dhe une nje sqarim ose nje zberthim nga Tre hipotezat per prejardhjen e emrit te Tiranes.

1- “Tiranë” mendohet se vjen nga fjala “Theranda”, e përmendur në burimet e lashta greke dhe latine, që vendasit e quanin Te Ranat, meqë fusha ishte formuar si rezultat i materialeve të ngurta që sillnin ujrat nga malet përreth.


2- “Tirana” vjen nga “Tirkan”. Tirkan ka qenë një kështjellë në shpat të Malit të Dajtit. Edhe sot e kësaj dite ekzistojnë rrënojat e kësaj kështjelle të lashtë që daton në fillimin e shekullit I para Krishtit. Kjo mendohet të ketë qenë kështjella që historiani bizantin Prokop, (shek.VI), e quan Kështjella e Tirkanit.


3- “Tirana” vjen nga greqishtja e vjetër, “Tyros” që do të thotë bulmet. Mendohet se ky variant ka mbetur ngaqë në fushën e Tiranës bëhej tregtimi i bulmetrave nga barinjtë e zonave përreth.

Për herë të parë emri i Tiranës në formën e sotme përmendet në vitin 1418 në një dokument të Venedikut.
ka edhe nje variant tjeter qe e lidhe emrin e Tiranes me me "Tirinet" matan detit.Tirinet=etrusket.


une nuk munde te flase me siguri per kete ceshtje pasi nuk e njoh aspak ,por doja te kundershtoja me zjarre prejardhjen greke te emrit...s ka asnje lloje mundesie.

ne se t=th do kishim Thiran...thirrja ishte edhe nje lloj lutje per Perendit.Po keshtu thirrja eshte edhe ulerim...bubullim..gjemim.

ne se t=d..sikurse shpesh ne etruskisht...ateher do kishim DIRANE..DI RAN=RA PERENDIA..U UL PERENDIA.

ne se do e lidhnim kete me legjenden e Salcatikut te Krujes aty prane ..ateher DI RAN..eshte me afer llogjikes..sepse ne Salcatik gjendet gjurma tjeter e Zotit e gjajshme me gjurmen ne Kulmak te Tomorrit.

Ne se do e lidhnim hisorin e vendit me Strabonin edhe qytetrimin e madhe te dikurshem te Iliris (qytete te lashte edhe e shume banuar dikur iliria -na thote straboni) ateher gjurmet na cojn ne Albanopolis e harruar tanime...ndoshta Albanopoli lidhet me Tiranen e vjeter.

Ne se do kerkonim anen emerore te zones ..do gjenim lumin DE VOLL edhe DI VJAK...gje qe na sjellin me pran DI RAN.

ju lutem mos i merrni si te ndodhura c ka po permend me larte
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#9

Post by Socio » Sun Oct 04, 2009 8:58 pm

Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:Pikerisht, thenas mund te jete athina, ose ndryshe oratorja e ligjeve te perendise, e dale prej kokes se tij, ose ndryshe: fjala e mençur e perendise, profetja e fjales se te gjithediturit.


Zeus, me duhet mendimi yt ?


Jam duke i studjuar Peonet, banoret e lashte te Maqedonise, dhe me duhet mendimi yt (ana jote gjuhesore) ne lidhje me kete fjale (emer ?) te vjeter:


'DYALUS' ???Historianet antik na informojne se Peonet besonin ne kultin e Dionisit, por te cilin ata e quanin 'DYALUS' - http://www.1911encyclopedia.org/Paeonia

Metutje, historia na meson se Dionisi njihej si zoti me I RI ne panteonin e zotrave, qe, poashtu, ishte edhe DJALI i Zeusit !!

Kureshtja ime qendron ne ate se, ne gjuhen tone shqipe, emri 'DJALE' ka dy nenkuptime: 'TE BIRIN', si dhe 'TE RIUN' !! , apelative qe i pershtaten figures mitologjike !!


Koincidence apo jo !!, megjithate une deshta te te pyes se cka mendon mbi kete emer te lashte; apo si e zberthen emrin tone modern - 'Djale' ; apo a kane lidheshmeri emrat shqip: DJALE; DJALL (DREQI); DIELL !!
Te falenderoj
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#10

Post by Zeus10 » Sun Oct 04, 2009 10:11 pm

Une di dy gjera per ta, e para qe ata adhuronin Dionisin, dhe meqe informacioni per ta ka ardhur nga ""greket"" ata therriteshin Παί-ονες ku ν(n) i perket kallezores dhe ες shumesit te emrit djale ose bir:

Image

Pai mund te jete nje forme dialektore e vjeter e fjales se sotme bi(r)[ose djalë].

Pra keta Paeonians ishin 'bijte' e Perendise se tyre PAI ose DJALI-t(Dionisit).
Ky i fundit ne gjuhen e Paionasve(qe nuk dihet me siguri cfare ishin Ilire apo Thrake sepse mesa duket ishin degezime te te njejtes race) quhej: Dryalus, Dyalus(∆ύαλος).

Tani nuk mund te flas me siguri nese eshte Dionisi, apo DJALI tjeter i Zeusit Apolloni qe ishte DIELLI. Per kete me ben te dyshoj Dryalus(drite) dhe Dyalus(diell, dite). Shume informacione qe ne kemi sot jane te ngaterruara pa qellim dhe me qellim, dhe keshtu nuk na lejojne te dalim ne konkluzion te qarte.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Desha tju kerkoj nje ndihme lidhur disa emertimeve.

#11

Post by Zeus10 » Sun Oct 04, 2009 11:29 pm

Tani nuk mund te flas me siguri nese eshte Dionisi, apo DJALI tjeter i Zeusit Apolloni qe ishte DIELLI. Per kete me ben te dyshoj Dryalus(drite) dhe Dyalus(diell, dite).
Kjo ka shume gjasa te jete e vertete sepse Apolloni shpeshhere quhej, Apollo Paean, psh:

PINDAR, Pythian Odes 4.270(480)
But you are a most opportune healer, and Apollo Paean honors your light.
ἐσσὶ δ' ἰατὴρ ἐπικαιρότατος, Παιάν τέ σοι τιμᾷ φάος
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”