"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqipja dhe latinishtja.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Shqipja dhe latinishtja.

#1

Post by Zeus10 » Sun Jun 07, 2009 4:36 pm

Çfare i ndan gjuhet nga njera tjetra?
Sigurisht diferenca ne fjale.
Po si i behet kur fjaletformimi i nje gjuhe te caktuar eshte kryekeput prej nje gjuhe tjeter, qe me qellim anashkalohet dhe nuk analizohet?
E tille eshte latinishtja, fjalet e perbera te te ciles jane pastertisht shqip. Video e meposhtme e provon pergjithsisht ate qe po themi.

Latinishtja dhe shqipja (Pjesa e I)
Latinishtja dhe shqipja (Pjesa e II)

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Re: Shqipja dhe latinishtja.

#2

Post by Leka_Dukagjini » Thu Jun 18, 2009 6:18 pm

Shqipja jo vetem me latinishten, por edhe me greqishten e lashte dhe gjuhe tjera ka shume fjale te perbashketa, qe kto popuj kane huazuar nga shqipja.
Image

Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Re: Shqipja dhe latinishtja.

#3

Post by Leka_Dukagjini » Tue Jun 23, 2009 9:30 pm

Kam nje fjalor te gjuhes se vjeter shqipe dhe latinishtes, ne file.pdf po deshet do e postoj te terin ketu?
Image

Lazarati
Member
Member
Posts: 15
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:20 pm
Gender: Male

Re: Shqipja dhe latinishtja.

#4

Post by Lazarati » Thu Jun 25, 2009 3:04 am

nje nga faktet me te rendesishme te Gjuhes Shqipe qe e bejne ate nje gjuhe shume te vjeter jane pikerisht huazimet nga Latinishtja dhe Greqishtja e Lashte.Por pa asnje me te voglin dyshim edhe keto gjuhe kane huazuar nga gjuha Shqipe, sidomos gjuha Greke.Duka pare karkterin e gjuhes mund te themi me plot bindje se gjuhet jane tamam si njerezit, japin e marin nga njera-tjetra .
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Shqipja dhe latinishtja.

#5

Post by alfeko sukaraku » Tue Jun 30, 2009 9:15 pm

Leka_Dukagjini wrote:Kam nje fjalor te gjuhes se vjeter shqipe dhe latinishtes, ne file.pdf po deshet do e postoj te terin ketu?
leke

postoje ketu qe ta dokumentojm edhe ne neper dokumentet tona
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Re: Shqipja dhe latinishtja.

#6

Post by Leka_Dukagjini » Thu Jul 02, 2009 8:01 am

alfeko sukaraku wrote:
Leka_Dukagjini wrote:Kam nje fjalor te gjuhes se vjeter shqipe dhe latinishtes, ne file.pdf po deshet do e postoj te terin ketu?
leke

postoje ketu qe ta dokumentojm edhe ne neper dokumentet tona
Pasi qe file kishte shume faqe(rreth 65) vendosa ta uploadoja dikund.

Mund ta merrni ne:
http://www.mediafire.com/?sharekey=0c02 ... 0a1ae8665a
Image

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”