"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Premtimi i Prometeut.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4202
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Premtimi i Prometeut.

#1

Post by Zeus10 » Wed May 26, 2010 2:03 pm

Ne mitologjine """greke"" egziston nje personazh shume i famshem: "PROMETHEU" qe ishte njekohosisht vellai i Epimetheut.
Sipas mitologjise dhe perkthyesve te saj Prometheu(Προμηθεύς) ishte nje gjysem-hyjni-titan me aftesi para-shikuese, para-njohese dhe para-thenese. Pra ai ishte si nje profet. Cila eshte karrakteristika kryesore e profeteve?
Eshte pikerisht ajo qe ne anglisht quhet forethought

forethought
n
1. advance consideration or deliberation
2. thoughtful anticipation of future events

pra para-njohja dhe para-thënia e kesaj dijeje. Keshtu ka qene dhe ne """greqishten""" e lashte :

Image

sic shihet parafjala pro qe ne shqip dhe anglisht eshte pre ne fjalen perkatese, luan funksionin e tregimit paraprak te nje ngjarje. Vete profetet apo parashikuesit apo paranjohesit, ja u kominikojne dijen(parashikimin) e tyre te tjereve. Dhe kjo ndodh vetem nepermjete te folurit:

μη-θεύς= me thesh= me thënë

kjo fjale "greke" eshte ekujvalente dhe me fjalen tjeter shqipe premtoj, qe ne fakt eshte evoluimi i pre(o)-me the(+ prapashtesen e foljes perkatese). Kjo eshte arsyeja qe ne gjuhet skolastike si psh italishtja kjo shprehje shfaqet teresisht ashtu sic ka qene ne shqip dikur: promete-re. Vete premtimi eshte nje thënie e parakohshme per nje fenomen qe do ndodhi ne te ardhmen. Ai ndryshon paksa nga profecia por, kuptimi i tij ka lindur nga te njejtat fjale elementare te shqipes:
prometeo--pre-me the
profet-pre flet ose pre-fe(the)

Prometheu eshte nje nga figurat me te lashta te mitologjise dhe kjo tregon qe gjuha qe percakton emrin e tij, eshte po aq e lashte sa ai ndoshta dhe me e vjeter, por pa asnje dyshim kjo eshte gjuha shqipe, nje gjuhe qe parathotë gjithshka.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4202
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Premtimi i Prometheut.

#2

Post by Zeus10 » Wed May 26, 2010 2:34 pm

Por nuk eshte vetem Prometheu qe na sjell keto fjale dhe kuptime shqipe qe nga lashtesia:

Image

Fjala forewarn qe do te thote paralajmeroj(folje) ne kalimtare ka disa sinonime ne ""greqisht""(shih figuren me siper).
Çfare eshte paralajmirimi?
Paralajmerim eshte ti besh ditur dikujt me fjale nje diçka te caktuar.
Rasti i pare
lexohet njou thet, kuptimi eshte: them qe ta dish(njohesh), pra te beje me dije duke ta thene
Rasti i dyte
lexohet para i nje-jn, kuptimi eshte: 'i para njeh me diçka', pra ju ben me dija kercenimin apo mendimin tend
Rasti i trete
lexohet ypo ti thesh-thai(prapashtese kohe folje), kptimi eshte ypo(kaluar, hipur duke nenkuptuar kohen e shkuar) te thuash, pra ju paralajmerova ne te kaluaren(a nuk te thashë?).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Premtimi i Prometeut.

#3

Post by ALBPelasgian » Wed May 26, 2010 6:05 pm

Mathiew Aref ne librin e tij 'Shqiperia - Odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen" fq. 308, perkitazi me domethenien e emrit Promethe, shkruan si vijon:
"PROMETHE - Prue me dhe

Prometeu, biri i Japetit (ngjashmeri e cuditshme me 'Jafetin' e Bibles) dhe i Klimenes si dhe nje nga shtate Titanet, formezoi me argjile dhe uje Panopean, njerez me imazhin e Perendive. Athina i dha jete ketij krijuesi te races njerezore. Greket e quajne 'parashikuesi'. Mirepo gjuha shqipe eshte shume shpjeguese per kete: 'Prue me dhe (gege= e sjelle bashke me token!)".
Megjithate, mua m'duket ma i besueshem versioni qe shtjelloi Zeusi!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

albotrimi
Member
Member
Posts: 15
Joined: Sun Jul 19, 2009 2:36 pm
Gender: Male

Re: Premtimi i Prometeut.

#4

Post by albotrimi » Wed May 26, 2010 6:55 pm

Mendoj dhe une si ti. Nuk ka kuptim pru me dhe, edhe nese flasim per nje gjuhe te lashte.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Premtimi i Prometheut.

#5

Post by alfeko sukaraku » Wed May 26, 2010 6:59 pm

Zeus10 wrote:Por nuk eshte vetem Prometheu qe na sjell keto fjale dhe kuptime shqipe qe nga lashtesia:

Image

Fjala forewarn qe do te thote paralajmeroj(folje) ne kalimtare ka disa sinonime ne ""greqisht""(shih figuren me siper).
Çfare eshte paralajmirimi?
Paralajmerim eshte ti besh ditur dikujt me fjale nje diçka te caktuar.
Rasti i pare
lexohet njou thet, kuptimi eshte: them qe ta dish(njohesh), pra te beje me dije duke ta thene
Rasti i dyte
lexohet para i nje-jn, kuptimi eshte: 'i para njeh me diçka', pra ju ben me dija kercenimin apo mendimin tend
Rasti i trete
lexohet ypo ti thesh-thai(prapashtese kohe folje), kptimi eshte ypo(kaluar, hipur duke nenkuptuar kohen e shkuar) te thuash, pra ju paralajmerova ne te kaluaren(a nuk te thashë?).
e sakt Zeus

ketu kemi rastin e gegerishtes "nia"-ndjeja=e nia se po vinte=e ndjeja se po vinte...parandjenja=para njohja me ate qe do ndodhin.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Premtimi i Prometeut.

#6

Post by alfeko sukaraku » Wed May 26, 2010 7:02 pm

po te marrim parasysh vecorit e Prumitheut-Prometheut do na vij ndermend tregimet e Homerit me Odisean i cile u krthye ne foke edhe e kapi rob Prumitheun qe ti tregonte rrugen e kthimit qe vetem ai e dinte=Prumi the.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Premtimi i Prometeut.

#7

Post by Orakulli » Tue Jun 01, 2010 4:19 pm

Zeusi ka te drejte.Nuk dua te kundershtoj Areff publikisht,per arsye te thjesht te ndihmes qe mund ti japim mospranimit te tezave te tij nga qarqet shkencore.Por,ketu ne forum mund te them qe zberthimi i Zeusit eshte i jashtezakonshme.
Une e kam zberthyer kete fjale,por kam nje pikpyetje te vogel.
Sigurisht qe "prometheu" mban nje premtim,pse nje "para-the",ose ne shqipen bisedore te sotme "une e thashe me para se do te ndodhte keshtu".Shqipja e sotme perdor ne vend te "the",njesin "shi".Pra-shoh=prashikoj.Mund ta parashikosh,por mund te mos e thuash.Kur e thua,ose ja thua nje tjetri,ose ja thua te tjereve,mund te njihet prej te tjereve "parathenia jote".Keshtu "parashoh" eshte per ty,per te folurin tend te brendshem.Parathe,eshte per njohjen e kesaj ne bashkeveprim me te tjeret.
Image

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”