"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Homeri-Lufta e Trojes.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#16

Post by Orakulli » Mon Aug 03, 2009 5:54 pm

E.Cabej ishte nje servil i idieologjise gjuhesore greko-latine.Ai nuk solli asnje nji gje te re mbi gjuhen Shqipe dhe ne vecanti mbi etimologjine e gjuhes sone.
Arsyet e kesaj ishte egoja e tij dhe sistemi ku ai punoi.
Per tu bere i njohur ishte dhe eshte ne mode te futesh nen hijen e kesaj ideologjie.Pasoja e kesaj eshte tharja e mendimit,mbarimi i zbulimit te ri dhe prodhimi i nje shtojce e te vjeter te bishtit te dinosaurit ideologjik gjuhesoro.E gjithe kjo idologji gjuhesore u ngrit kur ne Europe qendronin ne majen e drejtimi te shoqerise Kisha,Shtete despotike dhe mbreter.Kuptohet qe kjo elite do te prodhonte te njejten ideologji sundues gjuhesore.
Shqipja ka shume sekrete,por mbaresat e saj jane shume te dukshme dhe ai qe kutpon gjuhesine shume shpejt mund te arrije ne konkluzione pergjithesuese jo vetem mbi origjinen e gjuheve,por te shtyhet akoma me tej duke sjelle mendim te ri reth ndertimit gjuhesor dhe formimit koceptuale nga foljet ne emer,mbiemer e me radhe.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#17

Post by alfeko sukaraku » Mon Aug 03, 2009 6:29 pm

Orakulli wrote:E.Cabej ishte nje servil i idieologjise gjuhesore greko-latine.Ai nuk solli asnje nji gje te re mbi gjuhen Shqipe dhe ne vecanti mbi etimologjine e gjuhes sone.
Arsyet e kesaj ishte egoja e tij dhe sistemi ku ai punoi.
Per tu bere i njohur ishte dhe eshte ne mode te futesh nen hijen e kesaj ideologjie.Pasoja e kesaj eshte tharja e mendimit,mbarimi i zbulimit te ri dhe prodhimi i nje shtojce e te vjeter te bishtit te dinosaurit ideologjik gjuhesoro.E gjithe kjo idologji gjuhesore u ngrit kur ne Europe qendronin ne majen e drejtimi te shoqerise Kisha,Shtete despotike dhe mbreter.Kuptohet qe kjo elite do te prodhonte te njejten ideologji sundues gjuhesore.
Shqipja ka shume sekrete,por mbaresat e saj jane shume te dukshme dhe ai qe kutpon gjuhesine shume shpejt mund te arrije ne konkluzione pergjithesuese jo vetem mbi origjinen e gjuheve,por te shtyhet akoma me tej duke sjelle mendim te ri reth ndertimit gjuhesor dhe formimit koceptuale nga foljet ne emer,mbiemer e me radhe.
orakulli

une jam plotesisht ndakort me ty...por nuk ma ka mbajtur kurre ta godas Cabejn per te vetemen arsye se e quaj baban e shqipes letrare.

Persa i perket lashtesis nuk munde ti heq asnje prejse postimit tende..perkundrazi dua ti shtoj.

U morre me te flliquriin Meyer edhe nuk ndoqi rrugen e Demetrio Camarda.

Nuk u ndje kur u sulmua Konda ...mbajti anen e me te ndyrit Aleks Buda.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#18

Post by Orakulli » Tue Aug 04, 2009 12:58 pm

Kulturat qe ne kane imponuar ne shekujt e vonshem,si ajo greke-sllave-ortodokse synojne gjithmone te krijojne mite dhe te mbysin mendimin kundershtues.Keto kultura kane synuar fillimisht berjezimin e popullit bageti,kope ku do te ishte e lehte gjithmone sundimi i tyre nga njeshat ne kishe dhe ne Shtet.Nuk duhet te krijojme mite me ne kohet moderne.Duhete te flasim hapur ate qe mendojme dhe te godasim ne menyre te drejte piken ku qendron deformimi,here i pavullnetshem dhe here here i vullnetshem,i shkences.
Frika te mos te flasesh se ai eshte Cabej ose ndonje tjeter,vecse frenon mendimin e ri dhe per pasoje dhe zhvillimin ne kete drejtim.
Cabej ka te drejte per shembull,edhe pse shume ralle edhe pa vijueshmeri thelbesore karakteriale te punes se tij, kur thote qe folja "shkruaj" vjen nga folja tjeter "kruaj",duke u nisur nga argumenti qe ne fillim eshte shkruar ne gur dhe me vone ne leter.Llogjikisht kjo qendron.Keshtu qe shqipja kete folja nuk e ka marre nga latinishtja sic mendohet,por latinishtja e ka marre nga shqipja.Te huazosh nje folje e cila perben thelbin e shkrimit,kuptohet drejpersedrejti nga cilido edhe se kush komb krijuesi i te shkruarit ne Europe,ose i te kruarit ne gur.Pasta sejcili mund te kuptoje tingullshmerine natyrore te shqipes qe "kruaj" ka ne baze tingullin(jo shkronjat) te veprimit qe shkaktohet kur ti me nje objekt te fort "shkarravit" ose "kruan" dhe "shkruan" mbi nje objekt tjeter.Baze e tingullit te prodhuar eshte "krr..krr..krr..
Pastaj ai kontradiktohet me vetveten kur thote qe Bylisi eshte "grek" e te tjera.. e te tjera.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#19

Post by alfeko sukaraku » Wed Aug 05, 2009 2:53 pm

nuk me kujtohet mire ..por mendoj se fjala "shkruaj" duhet ta ket prejardhjen e saj nga pallazgjishtja "gravishe-gervish"...nga kjo fjale rrjedhe edhe greqishtja "grama" edhe shqipja "germa"...gervish-germoj...tregon menyren e te shkruajturit mbi sendin e ashper.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#20

Post by Zeus10 » Wed Aug 05, 2009 5:20 pm

Po, kruaj dhe gervish jane sinonime dhe rrjedhin prej onomotopemes krrr ose grrr, prej kesaj fjale buron fjala shqipe shkruaj, shkrim, germe dhe fjalet e "huaja", scrivere(it), grama(gr), grafein(gr.v), script(international) bile dhe grave(eng) qe perkthehet varr.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#21

Post by qiellikaltër » Thu Aug 06, 2009 8:23 am

Duket se edhe fjala "penë" ("penna" - italisht, "pen" - anglisht, latinisht?) kane ardhur prej fjales "pendë", ashtu sic ka lidhje fjala "shpend" me "pendë".
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#22

Post by Orakulli » Thu Aug 06, 2009 12:31 pm

Keto zinxhire llidhese te njesisve gjuhesore jane vertetime te forta te origjines se ketyre fjaleve,sesi nderton gjuha shqipe dhe rrezojne poshte gjithe ideologjine gjuhesore te derimetanishme.
Huazimet i kane bere gjuhet e tjera duke pasur si ndermjetes tre format e shkrimit te gjuhes Shqipe,gjuhen latine,gjuhe greke te vjeter dhe gjuhen Ebraike te vjeter,tre te vdekurat e famshme.Ata merrnin fjale nga keto gjuhe "pa ua ditur menyren e kuptimin dhe para origjinen dhe origjinen e vertete t'tyre".
Prandaj gjuhesia e sotme zyrtare eshte kaq shterpe dhe pothuaje idiotike.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#23

Post by alfeko sukaraku » Thu Aug 06, 2009 1:53 pm

qiellikaltër wrote:Duket se edhe fjala "penë" ("penna" - italisht, "pen" - anglisht, latinisht?) kane ardhur prej fjales "pendë", ashtu sic ka lidhje fjala "shpend" me "pendë".
shume e drejte..penda ka qene pena e dikurshme.edhe lidhja pend-shpend eshte me se e qarte.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#24

Post by Sally » Mon Aug 31, 2009 3:39 pm

Gjuha Homerike!

Author: ALBeagle


Ngjashmerite e fjaleve te Iliada e Odisea ne shqip dhe qe nuk kane te bejne fare me greqishten.Eshte fjala per nje liste te perpilume nga i ndjeri Aristidh Kola per ngjashmerite e fjaleve shqipe me fjalet homerike te dokumentuara ne Iliade e Odise, epet me te lashta europiane. Ne fjalor jane dhene mese 60 konkordanca (ngjashmeri) mes shqipes dhe homerikes, dhe bri ketyre 60 fjaleve eshte dhene edhe fjala perkatese ne greqisht, me c’rast vertetohet se greqishtja ska asnje lidhje, ama bash asnje lidhje hiq me gjuhen homerike. Eshte katalog interesant, ndaj ma merr mendja se duhet ta kete cdonjeri prej nesh.

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#25

Post by alfeko sukaraku » Fri Oct 30, 2009 3:06 pm

Nuk jame njohes i mire i gjuhes italiane edhe perse e kuptoj kenaqshem,por jame njohes i mire i greqishtes edhe i greqishtes se vjeter.Fola per gjuhen italiane pasi doja tju kujtoja Demetrio Camarda i cili esht marre me gjuhet e lashta me arem studimet e tija filologjike -shqipen si gjuha e nenes-greqishten si gjuha e fese edhe italolatinishten si gjuha ku jetoj edhe studjoj.duke i njohur keto gjuhe,Demetrio e nxjerre shqipen si gjuhe me te vjeter nga te gjitha gjuhet e tjera.Une kame lexuar filologun tjeter arvanit Panajoti Kupitorin si edhe punime te jakov thomopulos e aristidh koles , ne lidhje me Demetrio Camarda edhe i njohe shume hollesishte te gjitha detajet e punimit te tij,ndaj edhe kembngul te perkthehet ne gjuhen shqipe,pasi keshtu edhe vetem keshtu kemi per te mesuar se cila eshte "greqishtja" e vjeter.

Me njohjen e lindjes se gjuhes greke ,do mesojm se gjuha greke nuk ekzistonte as ne 1400-1200 p e s kur pretendohet se ndodhi lufta e trojes ,edhe as ne shek 5 p e s kur pretendohet se u permblodhen per here te pare veprat homeriane,ne nje gjuhe te panjohur.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#26

Post by alfeko sukaraku » Tue Dec 08, 2009 9:12 pm

Veprat e Homerit perbejn diturin me te madhe qe mesohej ne shkollat e para.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#27

Post by Arbëri » Wed Apr 10, 2013 9:53 pm

Sigurisht që Greqia ,jo vetëm ishte e re ,por dhe shumë e vogël për të luajtur një rol në Luftën e Trojës,në Lojërat Pellazgjike në Olimb të Patrës,të cilat u ndërtuan pa llogaritur fare Athinën,midis Argosit Mikenik (mik,fjalë Shqipe) dhe Epirit Pellazgjik ,si dhe në historinë e Maqedonisë.Lojërat Olimbike (jo Olimpike,pasi Olimb është mali dhe trashegimnia në njerëz) u zhvilluan pas Luftës së Trojës .Nëse Athina do të kishte ndonjë rol ,ateherë ajo nuk do të anashkalohej .Kam dyshime shumë serioze se pjesmarrja e Athinës ne luftën e Trojës është fallsifikuar në libër .
Një tufë hartash origjinale,për tu kuptuar,në historinë e lashtë dhe të re të Shqiptarëve të sotëm .
Herodoti vetë,banor i Athinës e paraqet Ilirinë deri në Patra.

Image
En - Greece certainly was not only new, but too small to play a role in the Trojan War, Pelasgian Games in Olympia Patra, which were built without counting at Athens, between Argosit Mikenik (mik = friend, albanian words,bout A-mik A friend, the first and most important of friends) and Epirus Pelasgian, as well as in the history of clutch Maqedonia.
Olimbike Games (not Olympic, as Olympia is the mountain and in the cultural heritage of people) took place after the Trojan War. Whether Athens will have a role, then it will not be neglected. I have serious doubts that Athens' participation in the war of Troy isforged in the book.
A original maps to understand, in ancient history and new modern Albanians.
Herodotus himself, a resident of Athens presents Illyria to Patra.

source : http://adrianoxh.blogspot.com/2013/04/e ... order.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#28

Post by Mallakastrioti » Wed Apr 10, 2013 10:45 pm

Lufta e Trojes qe nuk kaloi kufijte kontinental te Ballkanit te lashte.

Image

A ka ndodhur ajo qe njihet si "Lufta me e gjate dhe nder me te egrat te historise se lashte"? Pra "Lufta e Trojes"? Ku ndodhej Troja? Cili ishte Homeri dhe kur jetoi ai? A mund ti besojme teksteve Homerike?
Qe tu pergjigjemi gjithe ketyre pyetjeve pike se pari le te hedhim nje veshtrim çka na sjell historigrafia zyrtare:

Veprat e Homerit (Iliada dhe Odisea) sipas historigrafise "shkruhen" diku ne shek. VIII p.e.s ,pa dhene teper shpjegime shkencore shumica e historianeve bien dakort ne kete pike edhe pse sot per sot nuk kemi asnje dokument autentik qe ti perkasi kesaj periudhe. Por le ta marrim si te mireqene qe paskesh ekzistuar nje poet -rapsod me emrin Homer i cili na le keto vepra.
Arkeologjia per "Luften e Trojes" shkon edhe me tej, duke e datuar si te viteve 1300 -1200 p.e.s, pra sipas mureve apo çka "zbuloi" Shliman ne Turqine e sotme, pikerisht aty ku mendohet te kete ekzistuar Troja. Le ta marrim si te mireqene edhe kete datacion qe sjell historigrafia (edhe pse debati eshte ende i hapur ne rrethet akademike boetrore sot lidhur kesaj çeshtje).

Pra kemi Homerin qe jetoi ne shek. VIII si dhe muret apo rrenojat e Trojes te cilat shkojne edhe me larg per lashtesine e tyre. Duke lene menjane çka zbuloi Shliman sikurse metodat e tij te diskutueshme te germimit (pasi si Shliman ashtu edhe Evans sikurse Karter ne Egjipt ishin arkeologe te dinamitit, pikerisht sepse perdornin dinamitin shume here ne "germimet" qe benin) do kerkojme te kuptojme apo te hedhim disi drite çka ndodhi 3300-3200 vjet me pare.
Pyetja e pare qe do na vinte ne mendje eshte: Cilat qene mjetet e lundrimit, te cilat perdoren greket?
Vetvetiu pergjigja eshte: anijet.
Perseri pyetje:Sa te lashta jane anijet luftarake apo edhe anijet jo luftarake? (Anijet luftarake quheshin trirema dhe ato qe transportonin mallra, por qe mudn te perdoreshin edhe ne rast lufte per transport luftarak quheshin pentekontere).
Anijet qe perdoreshin per beteja detare, pra trirema, per here te pare perdoren prej Fenikasve , me mbas prej popojve te ishujve te Azise se Vogel dhe vetem ne fundin e shekullit te VI dhe fillimit te shekullit te V p.e.s sone perdoren ne "Greqine e lashte " Kontinentale. Pra duhet te marrim si te mireqene qe flota e vertete luftarake ne Atike dhe Peloponeze i perket vetem shekullit te V p.e.s.
Ne se do perdornim nje llogjike te thjeshte aritmetike dhe te shihnim shekujt qe na serviren, pra "Lufta e Trojes" ku "greket" mesyjne me anijet e tyre (luftarake apo edhe te transportit) kunder Trojes qe ndodhej ne brigjet e Azise se Vogel na duhet te gjejme rezultatin e -> 3300-2600, ku ne mos gaboj qe matematika nuk eshte opinion, rezultati eshte =700. Pra, i bie qe anijet e para luftarake dhe te transportit te kene hyre dhe perdorur gjeresisht ne Atike dhe Peloponez ne vitin 2600-2500 p.e.s, por jane diku 700 vjet hendek te cilat na duhet tu pergjigjemi: Me çka shkuan "greket" te pushtonin Trojen, me Trapa????
Pra nuk qendoron arsyetimi qe anija luftarake (trirema) te kete hyre ne shek. VI-V ne "Greqi" dhe "greket" te kene shkuar me anije luftarake te pushtonin dhe mundnin Trojen. Gjithashtu mos harrojme qe Trojanet, duke qene nje qytet-shtet i fuqishem ne brigjet e Azise se Vogel edhe ata kishin anijet e tyre luftarake, me te cilat fare mire mund tu ishin pergjigjur "grekeve", por ky eshte arsyetim qe ndoshta do vihej ne diskutim prej ndonje mitologu ku ndoshta anijet Trojane u thyen ne det.
Vazhdojme me tej. "Greket" mbajne per 10-vjet ne rrethim Trojen, pra per 10-vjet qendrojne poshte mureve te pathyeshme te Trojes.
Do lindte vetvetiu pyetja: Ne nje keshtjelle te rrethuar prej armikut, a do rezistonte popullsia Trojane kaq gjate ne aspektin e nevojave ushqimore? Nuk besoj qe perbrenda Keshtjelles se trojes te kishte fuasha te mbjella me grure dhe oriz, sikurse burime uji apo kope me dele dhe lope. Pra zgjatja e rrethimit 10-vjeçar nuk qendron. Nje keshtjelle e tille nuk mund te kete rezistuar me teper se 10-muaj, pasi Trojanet do dorezoheshin per arsye te urise dhe etjes.
Ne asnje rast nuk ndeshim qe nje rrethim te zgjasi me vite, por vetem per disa muaj, pasi si ne rastin e Trojaneve qe do dorezoheshin per arsye jetesore (uri dhe etje, pra mbarimin e ushqimit dhe ujit) ashtu edhe ne rastin e "grekeve" keta te fundit do i mbaronin shume shpejt rezervat ushqimore qe mund te ofronte toka apo natyra perreth tyre.
Ne se vertet ka ndodhur nje perplasje apo lufte e tille ne lashtesi, atehere ajo nuk eshte zhvilluar kaq larg, por shume me prane kontinentit Ballkanik te sotem, ose me mire brenda per brenda gadishullit Ballkanik (detet Jon dhe Adriaktik?) sikurse kjo lufte nuk zgjati kurresesi kaq gjate, pra 10 vjet. Gjithashtu Odiseu nuk do lundronte me nje lunder-trap per 10 vjet neper dete, pasi nuk besoj se do mund te arrinte ne Itaken e tij, pra ne detin Jon!

E. C
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#29

Post by Mallakastrioti » Sun Apr 14, 2013 10:34 pm

Nje kopjo e Iliades dhe Odisese ne Malin Athos. Me beri pershtypje se sipas kataloguesit te veprave qe gjenden ne Malin Athos, Iliada nuk nis
" μῆνιν ἄειδε θεὰ Πηληϊάδεω Ἀχιλῆος
οὐλομένην, ἣ μυρί᾽ Ἀχαιοῖς ἄλγε᾽ ἔθηκε,.."
por,

Image
Image

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#30

Post by Strokulli » Mon Apr 15, 2013 2:17 am

A portrait of Homer found in a ''12th century manuscript, Ms 1290, Bl. 25r''.

Image

«A XIV century manuscript of the Iliad, almost entirely neglected by modern scholarship but with interesting marginalia by the Byzantine scholar Theodore Antiochites and by Italian humanist Angelo Poliziano, cointains a remarkable full-page representation of Homer. ..The poet's attitude and gestures distinctly resemble those of a prohet and/or evangelist. In Byzantine times, Homer was hardly ever represented, and certainly never in relation to his classical iconography - for one thing, he is never blind. ..So, the majesty, apparel and posture of the Homer portrait in Laur. MS Plut. 32.11 prompt us to look at images of prophets and evangelists in order to find the closest parallels.. The tunic and himation worn by Homer in the portrait are among the 'Hellenistic' details characteristic of the representation of saints, prophets and evangelists in Byzantine art. His curious hat with a triangular top and broad brim is a form of the so-called skiadion worn by dignitaries of the Byzantine court [The exact appearance of the skiadion, even in ancient times, remains uncertain: some lexica list it as an equivalent of the θολία, while some scholia insist on its protective function against the sun].. Rather, Homer's skiadion serves as a substitute for the nimbus which would normally surround the head of an evangelist or a prophet. Still, it would be surprising if the background of patristic writings associating Homer with the prophets of the Old Testament did not play some role in Antiochites's portrait of the greatest poet of antiquity at the very beginning of his book, especially since he was renowned for refraining from the use of pagan wisdom against the Christian faith. - No other Byzantine Greek [i]manuscript[/i] of Homer known to me has a picture of him. The only exceptions date from the Italian Quattrocento and thus tell a very different story. [The most interesting example is probably the laureated Homer in Petrarch's clothes on fol. Iv of Pistoia, Biblioteca Forteguerriana MS A.55, written by Sozomeno da Pistoia around 1415 but illuminated in Padua; another example is the medallion portrait on p. 1068 of Cambridge, Corpus Christi College MS 81, though lacking an inscription this image probably represents Homer, in profile, with a long beard and oriental-looking turban; finally, a miniature portrait of an old bearded Homer, wearing a sort of skiadion and a yellow tunic, and holding a closed codex, can be seen on fol. 43r of Florence, Laur. MS Plut. 32.4, another Florentine manuscript written around 1475 and annotated by Chalcondylas]».[img]http://i45.tinypic.com/jikk1t.jpg[/img]

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”