"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#31

Post by alfeko sukaraku » Thu Aug 26, 2010 8:15 pm

do ju sjelle shume matrial nga greket ne vazhdim edhe sidomos nga ata qe mbeshtesin Meyerin edhe qe na duan ashtu si serbet ardhacak te mesjetes, por tani po ju perkthej pergjigjien qe i jep Iakovo Thomopulo 1912

Mbishkrimet e lashta pellazge te shkruajtura thuajse ne nje gjuhe te pandryshuar nga shqipja e sotme vetetojn vetmashtrimin e gjuhtarit te mencur(meyrit), meshire per te meshiruarin"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Dielli
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Dec 14, 2009 2:59 pm
Gender: Male
Location: Dodona

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#32

Post by Dielli » Fri Aug 27, 2010 9:17 am

Alfeko, ju lumte.

Pasi te permblidhen te gjitha faktet dhe argumentat e nevojshme, lind domosdoshmeria qe te goditet albanologjia e sotme. Te mblidhemi te gjithe bashke. Ta nisim ne media per ndergjegjesim me debat balle per balle akademikeve "shqiptare".

Dita-dites, shtohemi.
[b][size=85][font=Comic Sans MS][right][/right]Kur jam i rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim. (Martin Roçi)[/font][/size][/b]

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#33

Post by alfeko sukaraku » Fri Aug 27, 2010 6:04 pm

Thenien e kam vjedhur nga libri "Shqipja Pellazge" Tirane 2009

"Nuk na pelqejn aspak lodrat e fjalve por jemi ne gjendje te dallojm forte mire se cdo te thote rruga e ndjekur nga shkenca shqiptare-jemi autokton por mbeshtesim Gustavo Meyrin"

Kjo do te thote tradheti e hapur pasi Gustavo Meyer nuk flet per autokton por per shqiptar ardhacak ne mesjet pasi keshtu e verteton ai gjuhen shqipe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#34

Post by alfeko sukaraku » Fri Aug 27, 2010 7:25 pm

flet Seit Mansaku:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#35

Post by petritkola » Fri Aug 27, 2010 7:36 pm

Ne se ne shqiptaret nuk e shikojme realitetin ne sy jemi te destinuar te zhdukemi,

C'fare arme, c'fare akademikesh...?

Wednesday, April 07, 2010
Napolon Zerva = Enver Hoxha?

Ata kane dashur qe Shqiptaret te besojne se fill pas Luftes se Dyte Boterore, kur Europa sa po e kish mundur Hitlerin nuk kishte fuqi te ndalonte pastrimin etnik te Epirirt nga Napolon Zerva!!!A ishte kjo e mundur te ndodhte pa miratimin ose urdherin dhe financimin e Europes?!!! A zabtonte Napolon Zerva dhe Enver Hoxha te njejtat urdhra? A kishin Napolon Zerva dhe Enver Hoxha te njejtet ustallare?Napolon Zerva njeriu i gjermaneve dhe i anglezeve spastron etnikisht Epirin me preteksin se shqiptaret e atjeshem bashkpunuan me gjermanin!!!http://www.jahu.net/videos/video/OgI0VE ... 4287423Por le te analizojme shkurtimisht faktet.Pasi Napolon Zerva masakroi shqiptaret e Epirit dhe nje pjese ne pamundesi per ti shfarosur i deboi brenda kufurit shqiptar, Enver Hoxha i pirti me xhestin e pare te zhdukjes se dokumentacionit te tyre. Kete gje e beri edhe Milloshevici me shqiptaret e Dardanise para se ata te dilin nga krahina shqiptare e Dardanise dhe te futeshin ne kufirin zyrtar shqiptar.Pasi te debuarit, shqiptaret came u vendson ne Shqiperi, Enveri dha porositi per rrezikshmerine qe ata paraqisnin sidomos ne kombinim me nacionalistat e zones se Rezomes. Nuk gabohet ne se thuhet, se zyrtarisht ne Shqiperi u formua nje atmosfere perbuzje per shqiptaret e ardhur nga Epriri (Cameria ).Persa shkrojta me larte ishte pjesa e pare e ketij operacioni masiv ne te dyja anet e kufirti. Pjesa e dyte e pasoi me njehere. Europa nepermjet veglave greke dhe shqiptare ndaluan gjuhen dhe traditat e shqiptareve (ortodoks dhe mysliman) te mbetur ne Greqi ndersa e kunderta ndodhi ne Shqiperi."I pavaruri", "i pamposhturi", "trimi", "shqiptari", "atdhedashesi", Enver Hoxha ne vend qe ti pergjigjej me te njejten monedhe monarko-fashiteve greke duke ndaluar gjuhen greke ne Shqiperi beri te kunderten.Ortaku i Napolon Zerves, Enver Hoxha jo vetem stimuloi zhvillimin e gjuhes greke me shkolla te nivelit te ulet dhe te larte, por i dha edhe pushtet real minoritareve duke i bere zyrtare te larte, gjyqtar, kryetar komitetesh, kryetar te degeve te puneve te brendeshme, sekretar partie etj... ...Nje mision antishqiptar i kompletuar ne te dyja anet e kufirit...
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”