"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#16

Post by alfeko sukaraku » Sun Aug 22, 2010 8:24 pm

erix77 wrote:aah kush ta godase thuaj ata jane te gjithe te goditur ne tru per vete,duhet te dale gjaku i ri qe te ndryshojne gjerat.
gjaku ri nuk del pa strategji te paster kombetare edhe pa vullnet politik.

keto dy arem kane 200 vjete qe i perdorin sllavet edhe greket kundra nesh , ndersa ne flem me sy hapur.

nejse, ne do bejm punen tone qe ta godasim folen e grenxes qe mbron Meyrin edhe nuk i hap rrugen perkthimeve te antimejeristave edhe futjen e tyre ne shkollen shqipe.

Pa Kupitorin-Camarden,Bopp e Xylander etje etje nuk munde te kemi nje mendim te plote e te paster per prejardhjen tone.

Sic do vrejm ne vazhdim Meyri nuk interesohet te dije per historin, vetem sapo shikon fjale "shqipe" e quan dirakt te huazuar, duke harruar se p sh peremeri "ai " eshte i dokumentuar si "mbetje origjinale e gjuhes se lashta paragreke" , por Meyer e quan direkt huazim rumun me nje mani te papare e me nje alergjia antishqipe.

per te gjithe sllavogreket Meyri eshte kryeja i albanologjis shqiptare, po keshtu edhe per Eqerem Cabejn.

nejse do flasin vete faktet ne vazhdime per kete ceshtje.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#17

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 6:59 pm

i shume mburrur edhe i kudopermendur ne ballkan edhe ne evrope fjalori i Gustavo Meyrit.Te gjithe ata qe prekin teorin pellazgoilire edhe e kundershtojn marrin per baze Gustav Meyrin.
Por cili eshte fjalori etimologjik i Gustav Meyrit?
Cilet jane fjalet shqipe ne kete fjalore edhe nga ku jane huazuar ne mesjete keto fjale?
ja shembuj:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#18

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 7:00 pm

dielli duket qe ne megjes.faqia e pare permban 7 fjale.A njihni ndonje fjale shqipe ju aty?
kuptimi i zanores "a" ne shqip eshte shume me i gjere se perciperia e mejerit
Si dallohet fjala shqipe nga dialekti zonore?
Ne se nje zone e shqiperis perdor nje fjale te huaj kjo nuk do te thote se te tere shqiptaret e flasin kete fjale edhe aq me shume nuk munde te numerohet per huazim te shqipes nga gjuhet e huaja.
Last edited by alfeko sukaraku on Tue Aug 24, 2010 7:20 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#19

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 7:14 pm

flet njeri nga redaktuesit edhe botuesit e ketij libri Seit Mansaku edhe na thote:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#20

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 7:18 pm

Qe te merremi vesh me ate qe kerkon te na thoje Seit Mansaku:

Seiti na thote se "nuk munde te veshtrohen tashme si fjale te shqipes"?

Demek dikur keto fjale paskeshin qene te shqipes?Te ciles shqipe?Te shqipes se Miklosichit?
A e di Seiti se c do te thote e folur zonore nen trysnin kulturore grekoserboturkeitaliane.

Ne se nje dijetare shqiptar si Seiti pranoka qe keto fjale jane fjale shqipe, ateher c kerkojm qe zihemi me akademiket maqedonas ?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#21

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 7:37 pm

Ne radhe te pare qe te quash nje fjale huazim te nje gjuhe tjeter te duhet ne radhe te pare te kesh njohuri per historin.

nje fjale qe ekziston ne greqishten e vjeter edhe nuk ekziston ne greqishten e re por ruan te njejten forem me shqipen e sotme na tregon se shqipja e sotme ruan fjale te huaja per greqishten edhe keto fjale jane cilesuar si "mbetje origjinale te gjuhes se paragrekeve=pellazgeve"..kjo eshte formuala me e sakte ne prejardhje edhe ne huazime, por meyer edhe mejeristat nuk e kan marre aspak parasysh kete gje.

ne vazhdim po postoj edhe disa fjale te tjera nga fjalori i Meyrit.4 fjalet e nenvizuara ketu jane fjale greke e te pastra por menyre i rregjistron ato si fjale shqipe te marra nga greqishtja.A jane ato fjale shqipe?a i perdornin arbereshet? po tosket e geget?po arrnautet?
Ateher si u rregjistrokan per fjale shqipe edhe si u quajtka shqipja gjuhe shumegjyrshe fale fjalve te huaja dialektore.A munde te quhet ky fjalore si fjalori i gjuhes shqipe?a munde te meret per baze ne shkence per fjalori i gjuhes shqipe?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#22

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 7:53 pm

Na flet serisht Seiti i mesiper per vepren e Meyrit edhe ja c na thote:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#23

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 7:57 pm

por per ke shqipe e ka fjalen Seiti?
per ke shkence?


ku e shikon shqipen ketu Seiti?
A e di Seiti se tek keto fjale te "shqipes" bazohen grekoserbet per te na thene se jemi ardhacak te mesjetes?

per keto fjale te shqipes e ka fjalen Seiti??????
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#24

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 24, 2010 8:18 pm

Meyer na flet per fjalorin e Konstandin Kristoforidhit i cili ishte pregatitur ne ate kohe.

Mos valle dija shqiptare duhet te reklamoj fjalorin e Kristoforidhit per te shprehur me mire gjuhen e folur te shqipes se asaj kohe sepse nga reklamimi i madhe qe i ben ketij fjalori eshte sikur kerkon te na thoje se "kjo ishte e folura e shqipes ateher"=shqipja gjuhe mesjetare e ndertuar nga gjuhet fqinje ne mesjete.
Te cmndurit e Tiranes perse nuk e sulmojn kete fjalore por krenohen me te?perse nuk behet nje fjalore etimologjike me baze Kristoforidhin vetem e vetem per te goditur iden mejeriste se shqipja eshte gjuhe mesjetare.kush paguhet ne shqiperi per keto ceshtje?mos valle akademia shqiptare?perse heshti kaq kohe kjo akademi kur merremi neper kembe si popull ardhacak.
Nuk jemi asgjekundi vajtes e ardhacak, jemi autokton sepse keshtu vertetohen gjurmet e lashta mbishkrimore edhe keshtu e verteton edhe Demetrio Camarda:flasim gjuhen e perendive, gjuhe e folur ne pjesen me te madhe te mesdheut.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4190
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#25

Post by Zeus10 » Wed Aug 25, 2010 12:12 am

Mesa duket, urrejtja e ketij personazhi per racen shqiptare qenka patologjike. Une do marr ne shqyrtim vetem nje nga fjalet e sjella prej tij si fjale shqipe dhe pikerisht:

Image

Çfarë eshte avdesi?
Ai eshte eshte nje rit fetar muslyman, natyrisht i sjelle ne Shqiperi dhe ne gjuhen shqipe prej turqve muslimane. Qe kjo fjale te depertoje ne shqip, nuk perben ndonje 'ngjarje', aq me teper qe nje pjese e mire e popullsise, duke u transformuar ne muslimane, e kryente kete rit fetar dhe natyrisht do te 'importonte' dhe fjalen e gatshme perkatese, nga burimi otoman.
Per Mayerin, kjo na qenka nje huazim i shqipes(megjithese sot kjo fjale eshte pothuajse e paperdorshme per shqiptaret), kurse prezenca e saj ne gjuhen e popullsive te krishtera serbo-bullgare, kalohet me indiferentizem prej tij dhe jo vetem kjo, por ai ne nje çast shfryrje kunder gjuhes shqipe. ka paturpesine te shpalle qe :

'forma gege eshte huajtur nga serbishtja'

Vetem kjo fjali do te mjaftonte per ta skualifikuar ate jo vetem si gjuhetar, por dhe si studjues gjakftohte dhe i pavarur nga ideologjite. Megjithate une dua ta pergezoj Alfekon qe po i shkon deri ne fund iniciatives per demaskimin e ketyre figurave groteske dhe qesharake, por qe ne te njejten kohe jane shume te rezikshme, sepse ""studimet"" e tyre, perdoren si platforme nga te gjithe antishqiptaret.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3799
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#26

Post by Arbëri » Wed Aug 25, 2010 12:17 am

Çfarë eshte avdesi?
Fjale Arabe , as Turke nuk eshte , qe gjdo nacionalitet ne bote qe i perket fes Islame e perdore te njejten fjale para lutjes .
Edhe ke Muslimanet e Kines dhe te Malezise si dhe te Afrikes e kane te njejten fjali .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#27

Post by alfeko sukaraku » Wed Aug 25, 2010 9:00 pm

Zeus10 wrote:Mesa duket, urrejtja e ketij personazhi per racen shqiptare qenka patologjike. Une do marr ne shqyrtim vetem nje nga fjalet e sjella prej tij si fjale shqipe dhe pikerisht:

Image

Çfarë eshte avdesi?
Ai eshte eshte nje rit fetar muslyman, natyrisht i sjelle ne Shqiperi dhe ne gjuhen shqipe prej turqve muslimane. Qe kjo fjale te depertoje ne shqip, nuk perben ndonje 'ngjarje', aq me teper qe nje pjese e mire e popullsise, duke u transformuar ne muslimane, e kryente kete rit fetar dhe natyrisht do te 'importonte' dhe fjalen e gatshme perkatese, nga burimi otoman.
Per Mayerin, kjo na qenka nje huazim i shqipes(megjithese sot kjo fjale eshte pothuajse e paperdorshme per shqiptaret), kurse prezenca e saj ne gjuhen e popullsive te krishtera serbo-bullgare, kalohet me indiferentizem prej tij dhe jo vetem kjo, por ai ne nje çast shfryrje kunder gjuhes shqipe. ka paturpesine te shpalle qe :

'forma gege eshte huajtur nga serbishtja'

Vetem kjo fjali do te mjaftonte per ta skualifikuar ate jo vetem si gjuhetar, por dhe si studjues gjakftohte dhe i pavarur nga ideologjite. Megjithate une dua ta pergezoj Alfekon qe po i shkon deri ne fund iniciatives per demaskimin e ketyre figurave groteske dhe qesharake, por qe ne te njejten kohe jane shume te rezikshme, sepse ""studimet"" e tyre, perdoren si platforme nga te gjithe antishqiptaret.
edhe perse perdoret ne shume gjuhe serisht Meyer e do te jete huazim serbe edhe si rrjedhoj serbishten me te vjeter se shqipja..ky eshte qellimi i ketij trimi,ndaj edhe librin ja kushton Miklosischit serbokroate .
Jo vetem kjo Zeus , por ne pergjithsi ai eshte qesharak e deshtak , por cuditerisht i thuren hymne ne serbi greqi e ne tirane.

po postoj ne vazhdim fjalen "divi" fjale me se e njohur nga qindra mbishkrime edhe nga vete shume fjalore etimologjik te cilet e permendin Divin si Zeusin , por Meyer nuk e permend askund nje gje te tille pasi ka qellim te qarte e te caktuar politik per kete ceshtje per ta nxjerre shqipen si gjuhe mesjetare te huazuar nga serbishtja turqishtja edhe bullgarishtja
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#28

Post by alfeko sukaraku » Thu Aug 26, 2010 7:28 pm

Gustavo Meyer gjeti vend te gjere ne shkencen evropiane ashtu si vete vendimeria politike evropiane e kohes ne deme te shqiptarve.
Ky njeri duhej goditur njeore e me pare, por askush nga dija shqiptare nuk e mori mundimin, vec arvanitet me filologun Panajoti Kupitori edhe me Iakovo Thomopulon e goditen G Meyerin edhe iden e tij me shqiptar ardhacake te mesjetes.

Po ju paraqes nje pjese nga Iakovo thomopulo ne lidhje me gjynafqarin Gustavo Meyer.

Kjo duhet te ishte pergjigjia qe nje dijetar shqiptare duhej ti jepte G Meyerit:

Pellazgjika
Iakovo Thomopulo
Athine ,Marse 1912.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#29

Post by alfeko sukaraku » Thu Aug 26, 2010 8:00 pm

ja perkthimi edhe ja ku eshte celsi i se vertetes per Meyerin edhe gjuhen shqipe:

Gjuhes se sotme shqipe natyrshmerin Pellazge ja vertetojn mbishkrimet pellazge kaq madherisht sa qe fjalet teprojn, vetem si pershkrim nga ana historike do na duhet te themi se :I pari nga sa njohim ne ishte Malte Brune ne gjeografin botrore i cili shprehu mundesin se fiset ilire flisnin gjuhe te familjes pellazge ne malet e Shqiperis para viteve historike.Pastaj Hahn me Studimet shqipe vrejti se emra vendor te sterlashte cilet nuk shpjegoheshin nga gjuha greke shpjegoheshin nepermijet shqipes duke arritur ne perfundimet e drejta se shqiptaret ishin kombe pellazge edhe e sterlashta pellazgjishte ishte gjuha e tyre.Ne te njejten kohe i madhi Bopp(Franz) edhe Camarda shkruajten vertetsira per lidhje te ngushta familiare mindis shqipes edhe greqishtes .Kundra ketyre u hodhe gjuhetari Gustavo Meyer i cili i akuzoj Bopp e Camarda si mosnjohes te diftogjeve edhe te rregullave te shqipes(hajde baba te tregoj arat).Ky botoj me 1881 Fjalorin Etimologjik ne te cilin MUNDOHET te vertetoj se shqipja eshte gjuhe shumegjyrshe me mozaik rumane sllave greke turke edhe me pak fjale te pirines ilire "

Pra nje mosnjohes i gjuhes shqipe del e kundershton filologun arberesh Demetrio Camarda qe pat vertetuar se shqipja eshte gjuha e perendive me ane te mbetjeve origjinale te fjalve te lashta, ndersa shkenca shqiptare na sjlle ne shqip Meyerin e le ne harres Camarden ose me shqip:

Shkenca shqiptare mbron iden me ardhacak te mesjetes te nje mosnjohesi te shqipes dhe klone te serbit Miklosich edhe le ne harres arbereshin e njohur si filolog e njohes te shkelqyer te gjuhes meme-shqipes.Cili eshte qellimi i shkences shqiptare??????????
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gustavo Meyer:Arma antishqiptare?

#30

Post by alfeko sukaraku » Thu Aug 26, 2010 8:09 pm

Ku u mbeshtet Demetrio Camarda per te vertetuar shqipen si gjuhen e perendive?
Demetrio Camarda u mbeshtet tek mbetjet origjinale te fjaleve te vjetra paragreke qe kishin shpetuar nepermijet fjalorve edhe dorshkrimeve ..merrni nje ide ketu:

viewtopic.php?f=73&t=2023

Demetrio Camarda gjeti kudo mbeshtetje tek rilindasit edhe patriotet e vertet shqiptare qe u emeruan "nacionalista romantike " nga komunistat e Cabejt e deri me sote.
Naimi-Pashkua-De Rada e Gjergj Fishta folen per gjuhen e perendive, shqipen tone te vertetuar nga filologu arberesh Demetri Camarda, por brezat qe pasuan e varrosen kete ceshtje edhe ceshtjen pellazgjike duke e tradhetuar autoktonin tone ne truajet tona.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”