"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#46

Post by Mallakastrioti » Mon Jan 02, 2012 10:51 am

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#47

Post by Mallakastrioti » Wed Jan 04, 2012 12:56 pm

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#48

Post by Mallakastrioti » Sun Feb 12, 2012 12:21 pm

Pjese prej vepres se Teodor Kavaliotit , fjalorit qe perpiloi i cili gjendet ne librin e tij titulluar "Protopeiria", veper e cila u botua ne Venecie te Italise ne vitin 1770.

Image
Image

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#49

Post by Arban Blandi » Sat Apr 28, 2012 8:48 pm

Mbi një monedhe gjëtur afër Spatës [?]

Image
Image

E Premte, 13 Prill 2012
Niko Stilo, ""Për origjinën e Arvanitasve" (Gazeta Shqip, 13.03.2012)

« [...] Zgjodha monedhën e mëposhtme të shekullit të parë p.e.r. [?], që është gjetur diku afër në Spata [?], ku, rreth kukuvajkës, në arvanitase, shkruan:


Α ΘΕ
ΜΙΚ ΙΩΝ
ΕΥΡ ΥΚΛΕ
ΠΑ
ΡΑ


Α ΘΕ ΜΙΚ Ι ΩΝ Ε Υ ΡΥ ΚΛΕ ΠΑΡΑ,

Dhe me alfabetin shqip:

Α ΤΗΕ ΜΙΚ Ι ΟΝ Ε Υ RY KLE PARA.

Ky tekst, në arvanitasen, që flitet edhe sot në Atikë, do të thotë: Α the mike e On-it të Riut kle (qè, ishte 'ekzistoi') e para. Pothuaj të njëjtin tekst dhe, madje në dialektin atikas, i shkruar: ΙΕΡΑ ΠΥ ΖΗΝΟ ΦΙΛΟΣ, e gjejmë dhe te monedha e mëposhtme, që do të thotë “E shenjta Py mike e Zinos”. Këtu të quajturin në arvanitase, On (ΩΝ), e kemi me emrin ZINO (ΖΗΝΟ), pra, në rastin më të rrallë, që gjatë lakimit, nuk bëhet Zeusi – Diosit, por Zinos.

Image

Për dëshmi që emërtimi Α ΘΕ (Α ΤΗΕ) dhe, me fjalë të tjera, Athinaja, është sinonim i ΙΕΡΑ ΠΥ (ΙERA PY), zgjodha dhe monedhën vijuese, gjithashtu athinase, ku kemi bashkë të dy këto emërtime, si dhe të dhënën se ΓΕΝΗΣΩΣΑΝ ΩΡΟΣ, domethënë se ishte bijë e Oros (që mitologjia egjiptiane e karakterizon hy diellor dhe grekët e quajnë Apollon).

Image

Meqenëse fjala On (ΩΝ) ka humbur nga leksiku i arvanitëve, sipas frazës së Dhiatës së Vjetër “On-i është e quajtura ndryshe Iliupolis (Heliopolis)” (Eksodi, I. 11), mund të them se On do të thotë Ilios (Diell) dhe rrjedhimisht se Zeusin (Dias-in) jonët athinas dhe, në përgjithësi jonët, e quanin On. Emërtim, që e gjejmë edhe sot në ikona të kishës ortodokse të Shqipërisë për atin Perëndi(Zot), nga të cilat njëra është dhe vijuesja.

Image

Këtu, pa u zgjatur në hollësi të tjera, thjesht do të doja të kisha një përgjigje nga këta historianë sesi u shkrua ky tekst në këtë gjuhë [...]. Meqë [janë gjetur disa] tekste arvanitase të shkruara mbi gurë, qeramika, monedha etj. [e përse nuk flitët për to?], në përpjekjen jo vetëm për t’i lexuar, por edhe për dëshmi të këtij leximi të drejtë, paraqitet nevoja për mbledhjen dhe botimin e thesarit gjuhësor të kësaj gjuhe. Si hapa të parë të përpjekjes s'ime janë botimi i Fjalorit të Marko Boçarit, i Fjalorit të Danil Voskopojarit, dhe, tanì, i Fjalorit të Panajot Kupitorit [...]».

[?] -waiting-

Bunimi: http://ellines-albanoi.blogspot.it/2012 ... st_16.html
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#50

Post by Orakulli » Mon May 14, 2012 4:49 am

Sepse mendimin njerezore e kane mbushur tashme me gjerat qe u duheshin per te krijuar skllavin modern.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#51

Post by Mallakastrioti » Sat May 26, 2012 9:19 pm

Image

Ne vitin 1555 Gjon Buzuku shkruan "Mesharin", veper e cila njihet si liber i pare ne gjuhen shqipe. Por ne cilin aspekt duhet ta konsiderojme te tille? Ne aspektin e ndertimit te nje libri ne anen strukturale, pra ne cilin material u krijua ky liber? Ne leter? Tek e fundit librat ne leter kishin shume pak vite qe shtypeshin prej vitit 1555, pasi libri i pare i shypur ne nje shtypeshkronje ne materialin e keshtuquajtur revolucionar per kohen, pra letren i perket vetem viteve 1452-1455 dhe njihet si "Bibla e Gotenberg". Tek e fundit "Meshari" nuk eshte se lindi me kaq vonese ne lidhje me librat e tjere te shtypur ne leter apo karte, por eshte interesante per kohen se kur shqiptareve u predikohej "Bibla" ne gjuhen e tyre dhe e kuptonin, popujve te tjere u predikohej ne nje gjuhe qe jo vetem nuk e njihnin por freterve apo prifterinjeve u duhej nje pune kolosale qe tua mesonin. Ketu kam ndermend Biblen ne latinisht per italianet, te cilet jo vetem nuk kuptonin aspak latinisht ne Mesjeten e hershme dhe te vonte, por neper kisha dhe manastire vendosnin piktura dhe tablo per te paraqitur jeten apo tregime sipas "Dhjates se re". E njejta gje apo i njejti fenomen ndodh edhe me te keshtuquajtur "grek" te kishes tjeter Bizantine, ku prifterinjte sforcoheshin tu mesonin njerezve "Dhiaten e re" ne nje gjuhe te pakuptueshme per ta (pra popullaten e kohes qe banonin ne te keshtuquajtur Bizant, popullat e cila asnjehere nuk ka njohur vetveten me emrin "grek" apo "hellen", por eshte identifikuar si "romioi"=qytetar romak apo te Romes deri vone). Nuk mund te lihet mbas kisha sllave si edhe ajo bullgare ne kete aspekt edhe pse kisha bullgare ndoshta eshte mema e kishes serbe te keshtuquajtur, pasi ne kete kohe kemi sigurisht tekste ne te keshtuquajtur gjuhe sllave, por ne nje gjuhe e cila sot jo vetem nuk kuptohet prej sllaveve ne se do ua paraqesim keto tekste ne gjuhen "sllave te lashte", por mbi te gjitha do u duhej nje pune kolosale sllaveve te sotem te arrijne ti deshifrojne, pra edhe ne rastin sllav kemi te bejme me gjuhe artificiale kishtare.
Brocardus apo Brokardi, nje erudit i cili kaloi ne trevat shqiptare ne vitin 1332 na sjell nje deshmi teje interesante, ku nder te tjerat shkruan ""Shqiptarët me të vërtetë kanë një gjuhë krejt të ndryshme nga latinishtja. Megjithatë ata përdorin shkronja latine në të gjitha librat e tyre". Pra ne se do vertetohej thenia e Brocardus qe shqiptaret kishin letersine e tyre qe ne vitin 1332 ne gjuhen e vet, mos harrojme qe edhe italianet sapo kishin nisur letersine e tyre me Dante Aligerin, Petrarken apo Bokaçion.
....
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#52

Post by Zeus10 » Mon May 28, 2012 12:57 am

Giulio22 wrote:
Ky tekst, në arvanitasen, që flitet edhe sot në Atikë, do të thotë: Α the mike e On-it të Riut kle (qè, ishte 'ekzistoi') e para. Pothuaj të njëjtin tekst dhe, madje në dialektin atikas, i shkruar: ΙΕΡΑ ΠΥ ΖΗΝΟ ΦΙΛΟΣ, e gjejmë dhe te monedha e mëposhtme, që do të thotë “E shenjta Py mike e Zinos”. Këtu të quajturin në arvanitase, On (ΩΝ), e kemi me emrin ZINO (ΖΗΝΟ), pra, në rastin më të rrallë, që gjatë lakimit, nuk bëhet Zeusi – Diosit, por Zinos.

Image
Ja ku eshte dhe ne Durres perseri ZENON:

Image

qe duket fare qarte si rasa kallezore e: "Zeni"
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#53

Post by Orakulli » Mon May 28, 2012 3:36 pm

Zeus, mund te ma zmadhosh monedhen me lart. Jam i interesuar per figuren poshte lopes, apo cfare kafshe tjeter mund te jete. Ana tjeter duket si e demtuar, apo eshte prere keq? Ka ndonji mundesi te ndonji kopje tjeter te anes se paplote?
Gjithashtu, cfare viti dhe ku eshte gjetur saktesisht. Nje histori te shkurter te saj.
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#54

Post by erix77 » Mon May 28, 2012 4:00 pm

duket si vic qe po mundohet te pije gji tek lopa
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#55

Post by Zeus10 » Mon May 28, 2012 6:22 pm

Nuk kam nje foto me te madhe dhe kam nje dyshim qe ajo eshte KSENON, sepse nuk me duket shume si z-e.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#56

Post by Mallakastrioti » Mon May 28, 2012 6:48 pm

Mendoj se kemi te bejme me emrin e ndonje dinjitari te kohes kur eshte prere monedha, dike qe quhej Ksenon, sikurse ne monedhen e meposhtme kemi emrin "Akaios"
Image

...ose "Kaios" ne kete rast (monedhat jane prej Durresit)

Image

Monedhat e tilla datojne diku rreth vitit 229-300 para krishtit (sipas studiueseve te numizmatikes) dhe lidhur figures ne monedhe, poshte emrit, kemi te bejme me simbolin e lopes dhe viçin i cili pi gjirin prej saj.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#57

Post by Zeus10 » Sat Jun 09, 2012 7:52 pm

Cfare do e bente dijetarin e madh Hann, qe pasi te krijonte fjalorin e tij me terma shqip dhe korrespondueset ne greqisht-latinisht:

Image

te konkludonte, se jo vetem njerezit por dhe alfabeti i perdorur prej tyre, eshte ekstremisht i vjeter?

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#58

Post by Orakulli » Sat Jun 09, 2012 8:29 pm

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#59

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 03, 2012 10:06 pm

Teje interesante shkronjat ne kete tekst.

Gregori i Durresit.

Një përkthim biblik në shqip nga viti 1761 në një alfabet të posaçem: me origjinalin, tejshkrimin shqip dhe përkthimin anglisht (R. Elsie)

http://www.albanianliterature.net/autho ... _EGM1.html

(Kemi qene me fat qe nuk ra ne doren e ndonje filoheleni ky liber pasi do na e nxirrnin si gjuhe greke :)
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Sa i vjeter eshte shkrimi shqip ne tekste?

#60

Post by Arbëri » Sat Feb 16, 2013 8:34 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”