"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjuha e vjeter shqipe

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Gjuha e vjeter shqipe

#1

Post by Zeus10 » Wed Jun 10, 2009 1:45 pm

U be nje kohe e gjate, qe gjuhetaret dhe historianet, kerkojne gjurme te gjuhes se vjeter shqipe, ne te ashtequajturen ilirishte. Rezultatet e ketyre kerkimeve, jane thuajse te mangeta. Jane gjurmuar me mijra mbishkrime, dokumenta dhe nuk jane gjetur agjekundi fjale te shqipes ne formatin e gjuhes se sotme. Ajo qe eshte gjendur me shumice, jane mbishkrime ne te ashtequajturat gjuhe "greke" dhe "latine". I njejti deshtim, i po te njejtave permasave, ka ndodhur dhe me trakishten, dakishten bile dhe me maqedonishten e vjeter.
Si eshte e mundur kjo gje? Si ka mundesi qe popuj me art, teknologji, kulture, dinasti te fuqishme, ushtri te organizuara te mos perdorin gjuhen e tyre, ne shkrimet qe kane qene me shume se te domosdoshme?
Eshte permendur shpesh, se, si pasoje e ""influences greke"" ne kulturen epirotike, keta te fundit perdornin gjuhen "greke", si gjuhe te shkrimeve te tyre.
E verteta eshte, qe dhe te ashtequajturit ilire ne veri(pra shume larg influences "greke") perdornin te njejten gjuhe(me vone ate latine) ne shkrimet e tyre. Kete e deshmojne mbishkrimet e varreve, monedhat e gjetura etj.
E pra keta ilire nuk ishin aspak nen influencen "greke" dhe as perralla e alibise greke ose me mire te themi joalibise(kolonite ""greke"" ne cdo pike te rruzullit), nuk mund te qendroje ne kembe.
E paqendrueshme, eshte dhe hipoteza tjeter, se provat e lashtesise se gjuhes sone jane zhdukur ne menyre sistematike prej te huajve; kjo hipoteze eshte pjeserisht e vertete, por jo deri ne ate shtrirje sa te thuhet qe "te huajt" kane pasur sukses te plote ne 'asgjesimin' e tyre. Po keshtu e brishte, eshte dhe teza tjeter qe meqe 95% e thesareve arkeologjike gjenden akoma nen toke, shanset jane shume te medha qe te gjejme ate per te cilen po kerkojme kaq gjate.
E verteta eshte qe dhe une, kam bere pjese ne ate grup, qe ka besuar se e verteta eshte fshehur mrekullisht, prej grekeve, filogrekeve-latineve perendimore, dhe prej filove "shqiptare" te historise-arkeologjise. Por me vone arrita te kuptoja, se gjurmet e vjetersise sone nuk kishin per tu gjetur kurre, jo sepse ajo mungon jo, por per arsye se ato jane pikerisht atje tek ""greket"" dhe ""latinet"". Me nje aftesi te rralle, akademiket dhe filot, qofshin te huaj apo dhe shqiptare, pak nga INJORANCA dhe pak nga qellimi i erret, krijuan nje korpus virtualiteti te lashtesise, elementet e te cilit do te korrespondonin egzaktesisht me elementet moderne, dmth: greke te vjeter----> greke moderne, ilire---->shqiptare(ne disa raste, ne disa qarqe dhe ilire--->serbe), latine----->neolatine dhe per rrjedhim dhe gjuhet do te ndiqnin te njejtin grafik. Por nderkohe qe u gjenden korespondentet gjuhesore grek i ri-grek i vjeter, latin i ri e i vjeter, ne terren, pra prej zbulimeve arkeologjike, shqipja mbeti e palidhur fizikisht me te ashtequajturen "ilirishte" ose ngandonjehere "ilirishto-trakishte" sepse asnje mbishkrim ilir nuk u gjet kurre.
Hileja eshte pikerisht tek gjuhet greko-latine, sepse ato nuk perfaqsojne nje emer te pervecem dhe te vecante, ato nuk jane shoqerueset natyrale te racave te vecanta perkatesisht greke dhe latine. Ato kane nje pasardhese, te sintetizuar ne nje gjuhe te vetme, dhe kjo gjuhe eshte shqipja, po, eshte shqipja. Sigurisht qe kjo ""marrezi"" e imja do hidhet poshte nga te gjithe, per arsye te ndryshme, por une them, se nuk kam arritur ne kete konkluzion 'te marre', nga deshira per sensacion, as nga efektet dehese te nje patriotizmi te tepruar. As nuk po bej nje gabim analitik-gjuhesor, per faktin qe te tria keto gjuhe kane nje burim te perbashket gjuhen PIE, as me mungon shkalla e ekspertizes, per shkak te mosnjohjes se gramatikes dhe fjalorit te tyre.
Shqipja eshte ajo "gjuha barbare", qe qendronte ne mes te Helenishtes dhe Latinishtes ne lashtesi , dhe ne te vertete ishte nena natyrale e ketyre dy gjuheve gjysem natyrale. Nderkohe qe helenishtja dhe latinishtja, "ngrine" ne faqet e literatures, ne formen ne te cilen u krijuan, shqipja evoloi duke ardhur me fytyren qe ka sot, ne pamje te pare shume e ndryshme nga ""dy"" gjuhet e siperpermendura. Ajo eliminoi fjale dhe terma duke i zevendesuar me te tjera nga i njejti burim. Kete "pike te vdekur" shfrytezuan shkencetaret 'politike' gjysem-injorante(sepse asnje nuk u rrek te mesonte me shume se 50 fjale shqip, por jepnin leksione ex-katedra per origjinen e saj """ilire''") per te prere me thike kufijte e popujve, dhe gjuheve te tyre, dhe automatikisht dhe kulturat.
Nese une deklaroj, se, greke-ilire-trake-dake-epirote-maqedonas bile dhe latine e ndoshta dhe kelte ishin nje ne kuptimin racor-gjuhesor, nuk eshte nje deklarate romantike. Nuk eshte e tille as deklarata, se, shqiptaret flasin gjuhen pabesueshmerisht me te afert me gjuhen e ketij grup-populli. Nese do ti vinim nje emer ketij populli le te perdorim ate qe perdoret ne literature: popull PELLAZGJIK.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#2

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 19, 2009 7:24 pm

Gjurmet e gjuhes se vjeter shqipe humben thelle ne te shkuaren e larget edhe eshte krejt e pamundur ti gjejm rrenjet e saja.Vertetimi i gjuhes shqipe si gjuha e Perendive tregon kohet shume me te vjetra qe nga koha qe u krijua njerzimi.
sipas nje gojdhene ishte Dheukalij njeriu i pare qe i shpetoj permbytjes 9 ditore qe dikur kishte ndodhur...po ta pershtasim kete mite me librat fetare edhe besimin se Zoti e krijoj njeriun e pare nga dheu..ateher jemi shume me prane gjuhes shqipe..pasi emri "Dheukalij"..de-u-ka-ri-jo....tregon njeriun e pare qe lindi nga dheu=dheu ka lij=nga dheu lindi.
Mundemi tju flasim edhe per nje qytetrim shume te vjeter ne shqiperin aktuale ...qytetrim te cilin une personalisht e lidhe me vazhdimesin e qytetrimit te lashte evropian(e pata ruajtur sekret per punimet e mija) ...edhe ky qytetrim permendet nga Homeri i cili flet per Dodonen si nje qendres shume e lashte sa qe ai nuk e mban mend mire...por ai njeh shume mire knoson sote 4000 vjecare...ateher Dodona duhej te ekzistonte 5 mij vjet me pare ...edhe nje qytetrim i tille ne rreze te Tomorrit jo vetem qe tregon lashtesin tone por edhe lidhe vazhdimsin e qytetrimit te vjeter evropian me qytetimin e ri Pellazge i cili eshte pjella e qytetrimit te sotem evropian.

Legjenda thote..se kur te vij serisht permbytja e madhe do shpetojn vetem ata qe jane nen rrezen 6 ore ne kembe nga kulmaku ne Tomorre....thua qe pas nje permbytje te kete ndodhur e njejta gje?Ne se po kjo eshte nje e dhene me shume....ashtu si te dhenat qe Straboni na la per qytetrim te vjeter ne shqiperi..qytetrim qe ne kohen e tij ishte shkaterruar e dukeshin disa rrenoja
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#3

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 19, 2009 7:32 pm

Te gjitha dokumentet i vertetojn Pellazget si autokton.Biles pellazget mburreshin se si Pellazge ishin me te vjeter se hena!Sa qendron kjo???Sote shkenca e verteton kete te dhene duke na treguar se hena u shfaq me vone pran tokes...kur?Ekzistonte njerzimi ateher??Si e dinin Pellazget qe hena u shfaq me vone?Mos valle me gojdhena...apo ne nje kohe disa mijra vjecare me pare pati crregullime ne galaksin tone edhe si rrjedhoj permbytjet edhe zhvendosja e tokes ..apo henes prane njera tjetres.Kjo gjarje e trasheguar brez pas brezi edhe e permbledhur edhe nga Dh Pilika ...nen vargjet

JENA KETU NE VENDIN TENE
QE PA LERE DJELLE E HENE

tregon se ne jemi trashgimtaret me te vjeter te tokes..ne edhe gjuha jone.

Do sjelle nje dokument me poshte...dokumet i cili verteton c ka thame me larte
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#4

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 19, 2009 7:40 pm

Isiodi ...Hesiodi tek mark west na ka lene kete te dhene..."PELLAZGET MBURRESHIN SE ISHIN AUTOKTON EDHE ME TE VJETER SE HENA"

S qendron kjo?A ka dokument tjeter qe ta vertetoj kete gje ne rruge tjeter???Po ju paraqes une kete dokumet te cilin krenohem se e kam drejt deshfruar edhe drejt lexuar une i pari.
shpejgimin po e jap ne postimin qe pason
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#5

Post by alfeko sukaraku » Sun Jul 19, 2009 7:57 pm

Dokumentin qe paraqes e shkurtova pak per arsye se nuk mundesha ta postoja te plote.

shpjegimi i figures

Shfaqet nje temen edhe brenda tij vrejm tre njerez me njeriun e mezit si me te rendesishmin.Njeriu ne mes mbane ne doren e djathte te tij nje rreth qe duhet te jete peshe e rende. Kjo del ne pahe kur vrejm se njeriu para tij shfaqet ta ndihmoj duke mbeshtetur doren e vete ne doren qe njeriu i mezit mbane rrethin...ndersa njeriu mbas tij e ndihmon ate duke e mbajtur nga mezi.Jashte temenit dy gra falen.Ne qiell djelli rrezaton,por rrezet e tija thyhen edhe nuk zbresin ne toke...kjo shpjegohet se ne toke kemi nate.....edhe rrethi qe personi mbane ne dore duhet te jete hena...ardhja e henes...vendosja ehenes ne qiell.Ky eshte pershkrimi i mundshem..po mbishkrimi ?A na thote te njejten gje?????

MIMALENALARTHIAPURUHENAS

ndarja

MI MALE NA LARTHIA PURU HENAS

=

MBI MALE LARTE MADHERIA PRURI HENEN

si pershkrimi edhe mbishkrimi tregojn te njejten gje...ndersa e dhena e Isiodit se pellazget mburreshin se ishin me te vjeter se hena ..kontrollohet si e vertet.

POR AJO QE ESHTE ME E RENDESISHME ESHTE VERTETIMI I GJUHES SONE SI GJUHA E PELLAZGEVE EDHE SI RRJEDHOJ GJUHA ME E VJETER E QYTETRIMIT TE NJOHUR.

Eshte per tu permendur fakti qe pellazget e dinin se ishin me te vjeter se hena..ose se paku dinin qe hena u shfaq me vone...por ajo qe nuk duhet lene ne heshtje eshte dokumenti i pakundershtueshem qe tregon se sa perparimtare ishin pellazget.....kjo del ne pah kur vrejm menyren pershkruese te thyrjes se rrezeve te diellit ..edhe ne toke kemi nate....verteton se pellazget e dinin qe toka ishte e rrumbullakte edhe sillej rreth djellit ...gje qe injoranca grekolatine nuk e pranoj deri me 1994 ..kur papa i romes kerkoj falje per gabimet e mekatet e bera duke pranuar se toka rrotullohet.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#6

Post by Zeus10 » Sun Jul 19, 2009 8:43 pm

alfeko sukaraku wrote:Isiodi ...Hesiodi tek mark west na ka lene kete te dhene..."PELLAZGET MBURRESHIN SE ISHIN AUTOKTON EDHE ME TE VJETER SE HENA"

S qendron kjo?A ka dokument tjeter qe ta vertetoj kete gje ne rruge tjeter???Po ju paraqes une kete dokumet te cilin krenohem se e kam drejt deshfruar edhe drejt lexuar une i pari.
shpejgimin po e jap ne postimin qe pason
Jo vetem Hesiodi, por nje tufe autoresh te vjeter, na ka lene kete deshmi:Arcadians Proselenes-Προσέληνοι
Apollonius of Rhodes mentioned the time “when not all the orbs were yet in the heavens. It was 'before the Danai and Deukalion Races' came into existence. Only the 'Arcadians' lived who dwelt on mountains and fed on acorns, before there was a moon.” Plutarch wrote in The Roman Questions: “There were Arcadians of Evander’s following, the so-called pre-Lunar people.” Ovid wrote, “The Arcadians are said to have possessed their land before the birth of Jove, and the folk is older than the Moon.” Hippolytus refers to a legend that “Arcadia brought forth Pelasgus, of greater antiquity than the moon.” Lucian in his Astrology says that “the Arcadians affirm in their folly that they are older than the moon.”

From the book, Pelasgians, by Daphne Elliott it is written:

" Before recorded Time, but during an active migration era of prehistoric Greece (c. 10,000 BCE), a people came into the Pelaponnesus, presumably from the north, and settled around the eastern Mediterranian coast and its islands, Sicily, Lamapadusa etc. They were called "Pelasgians," which has several specific meanings, depending on which tranlation one might be reading.
The word pelasgian means from the sea. It also means hairy. And to top it all, it means springing from the earth... sticks embedded in the earth that spring up in human form to populate their surroundings. From this we can conjure up a race of people that came from the sea, wore beards, and were "indigenous." Hence, they were the aborigines who settled the Pelaponnesus, coming before the Dorians. One might say they were the aboriginal ancestors of what we now call "Hellenes" -- today's Greeks as they have come down through the ages.

The Pelasgians were successful in establishing themselves and their culture in the land and sea. Apparently they espoused the existing cult worship of Hera, as there is still to be seen the ruins of a Temple dedicated to Hera which they built. They are credited also with being admirable house builders, taking a different approach from the old, cramped design. Instead of a hut, they used large stones for the base making a drier, more lasting habitat, which was quickly adopted by their neighbors.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#7

Post by Zeus10 » Sun Jul 19, 2009 8:55 pm

pelasgian means springing from the earth...
pjelle nga gjia(toka)
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#8

Post by Orakulli » Mon Jul 20, 2009 1:36 pm

Ne shkrimet etruske gjendet shume shpesh "Larthia",qe idiotet e tredhur nga kisha e kane cilesuar si "mbiemer" i nje personi.Kaq idiote jane qe nuk analizojne se kur njerezit kane filluar perdorimin e "mbiemrit" ne nivelet civilezuese.Ai eshte emri i padiskutueshem i percaktimit "Lartesia" te diteve te sotme,te shqipes se sotme.Ndoshta kjo ka qene nocioni gjuhesor i "zotit".Kuptohet qe zoti eshte gjithmone pare si nje ekzistence qe vjen nga "lart",nga dielli(perendi-m),nga yjet-YJN,nga ret -Mbret.
Gjetja jote Zeus eshte 99% afer mendimit te dhene ne shkrim.
Mi Mal Na Larth(s)ia...
Na larthia
version 1;Na Larthia=lartesia jone,Zoti yne
version 2: Nah lartesia,Nga lartesia=Nga lart
Transformimi fonetik;th>ts
Simboli lart eshte dielli me 8 reze.I famshmi numri mitik i Pellazgo-Ilirive.
Majtas djathtas jane "zogjte",dy zogj.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#9

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 21, 2009 12:58 pm

Orakulli wrote:Ne shkrimet etruske gjendet shume shpesh "Larthia",qe idiotet e tredhur nga kisha e kane cilesuar si "mbiemer" i nje personi.Kaq idiote jane qe nuk analizojne se kur njerezit kane filluar perdorimin e "mbiemrit" ne nivelet civilezuese.Ai eshte emri i padiskutueshem i percaktimit "Lartesia" te diteve te sotme,te shqipes se sotme.Ndoshta kjo ka qene nocioni gjuhesor i "zotit".Kuptohet qe zoti eshte gjithmone pare si nje ekzistence qe vjen nga "lart",nga dielli(perendi-m),nga yjet-YJN,nga ret -Mbret.
Gjetja jote Zeus eshte 99% afer mendimit te dhene ne shkrim.
Mi Mal Na Larth(s)ia...
Na larthia
version 1;Na Larthia=lartesia jone,Zoti yne
version 2: Nah lartesia,Nga lartesia=Nga lart
Transformimi fonetik;th>ts
Simboli lart eshte dielli me 8 reze.I famshmi numri mitik i Pellazgo-Ilirive.
Majtas djathtas jane "zogjte",dy zogj.
po orakulli

ne mbishkrimet etruske "fjala" shfaqet si per te treguar madherin-te lartin-zoterin-zotin.

ky mbishkrim qe pason na tregon se ky pocar u mbushe lehte gjate periudhes qe ishte nen zoterin Telikles.

MI LARTHAIA TELIKLES LEHT U MUZA=MBI MADHERIN TELIKLES LEHT U MBUSHA
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#10

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 21, 2009 1:07 pm

vete emeri i librit qe permbleth gjarjet e shkuara quhet "istori..sipas greqishes..ose histori..sic e quajm ne sote"

Por valle cila eshte etimologjia e ketij emeri?

Sipas herodotit..."istoria eshte libri qe permbleth gjarjet e shkuara sipas tregimeve..na ishte njeher..."....

iste=pellazgjishtja si edhe shqipja e sotme
itan= greqishtja e re

pra vete emri "istoria-historia" ka per rrenje fjalen shqipe pellazge "iste=ishte-ishtori=libri qe permbleth gjarjet qe kishin ndodhur dikur.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#11

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 21, 2009 1:11 pm

Zeus10 wrote:
pelasgian means springing from the earth...
pjelle nga gjia(toka)
gje-gji -gjiri=toka

gjiri yne=toka qe na ushqen..ashtu si gjiri i nenes.

shume e sakte kjo Dias
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#12

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 28, 2009 2:46 pm

mbishkrimi i Limnos mbahet si mbishkrim qe i perket shtreses paragreke=mbishkrim Pellazg.

Stela e Limnos eshte e njohur botetrisht 4 vjet me pare se Gustavo Mayer te botonte fjalorin fantazem te etimologjis se gjuhes shqipe.

Me 1912 Iakovo Thomopulo boton librin me titull "Pellazgjika" ne Athine.Mes dhjetra mbishkrimesh shqipe qe ai boton ,gjendet edhe mbishkrimi i Limnos si me poshte.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#13

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 28, 2009 2:53 pm

me pare se te lexojm mbishkrimin ler te njihemi me alfabetin e perdorur ne kete mbishkrim.

Alfabeti eshte alfabet pellazg i cili sherbeu per shkrimin e gjuhes jonike edhe gjuhes etruske...si me poshte.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#14

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 28, 2009 3:02 pm

Nuk gjejm ndryshime te medha mindis alfabeteve jonike edhe alfabetit etrusk qe do botojm me posht...edhe kjo na shtyn ta quajm pellazg kete lloj alfabeti
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Shpata
Member
Member
Posts: 20
Joined: Thu Jul 23, 2009 10:56 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#15

Post by Shpata » Tue Jul 28, 2009 3:03 pm

alfeko sukaraku wrote:
Zeus10 wrote:
pelasgian means springing from the earth...
pjelle nga gjia(toka)
gje-gji -gjiri=toka

gjiri yne=toka qe na ushqen..ashtu si gjiri i nenes.

shume e sakte kjo Dias
Edhe une mendoj se fjalet GJI dhe TOKE jane sinonime, te dyja keto jane ne greqishten e vjeter gjea dhe ktona. Prandaj une bie dakort me te gjithe ju qe mendoni se greqishtja e lashte eshte nje forme shqipe e vjeter.
Image

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”