"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjuha e vjeter shqipe

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#31

Post by Adriana » Thu Jul 30, 2009 12:17 am

Disa fjale te perkthyera Shqip-Homerike-Bizantine ( Greqishtja e sotme)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#32

Post by alfeko sukaraku » Thu Jul 30, 2009 7:46 pm

Per ju qe e njihni gjermanishten eshte shume e lehte te na sillni disa fragmente nga libri i Xylander.

jo vetme fakti qe greqishtja e vjeter nuk kuptohet nga greqishtja e re..por edhe perkthimi i dhjates nga e vjetra ne te rene ishte i pamundur.dhjata u peershtat ne shqip..ne gjirokaster edhe nga shqipja u perkthye ne greqishten e "grekve te kulturuar".

Ajo qe ka me shume rendesi ne librin e Xylander eshte vertetimi i shqipes si gjuha e cila ndihmoj ne krijimin e greqishtes.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#33

Post by alfeko sukaraku » Sat Aug 01, 2009 8:40 pm

Po ju sjelle edhe nje tjeter mbishkrim Pellazge te gjendur ne Karin Pellazge edhe te shkruajtur ne dy gjuhe ..egjyptiane edhe Karike..

me poshte po postojm anen keriane...ja fjalet

HINI HAR ION HEP YL RISNKETH HIJOE SIFAI

=

HYJNI GEZIMI YNE,JEPI YLLE RRISNKETH HIJO EDHE SHIKOJE

=HYJNI GEZIMI YNE, JEPI FATE RRISNKETH ,BURREROJ EDHE KUJDESU

keshtu shpjegohet edhe ana egjyptiane,
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#34

Post by alfeko sukaraku » Sat Aug 15, 2009 11:04 pm

perhapja e mbishkrimeve shqipe nuk vertetohet per momentin ..se kishte nje drejtim te caktuar ..me levizje te caktuara njerzish...nga veriu apo nga lindja.Fakte per kete eshte "vetdeklarimi" i pellazgeve te cilet mburreshin se ishin autokton edhe me te vjeter se hena.
E dhena e dyte na vjen nga Homeri i cili njeh mjafte mire qytetrimin e Knosos..ndersa Dodona nen Tomorre eshte nje shkuar shume e larget...qe do te thote se "bota e ka ndertuar historin e saj me baze librat fetare edhe Homerin kryesisht..por kur Homeri e quan "te shkuar shume te larget Dodonen",ateher kjo verteton lidhjen e qytetrimit te vjeter evropian me qytetrimin e njohur qe njohim...gjithsesi kjo mbetet nje e dhene ..ashtu si c do e dhene tjeter nga Homeri edhe antikiteti.

Dokumenti trete ka lidhje me gjurmet e pakundershtueshme mbishkrimore.Sic e dini menyra shkrimore ne lashtesi erdhi duke u persosur qe nga kohet e shkrimeve figurative,shkrime qe lidhin qytetrimin evropian me vazhdimesin pellazge autoktone,edhe deri tek shkrimi alfabetore i sotem.Sote kemi dokumente qe vertetojn persosjen e llojit shkrimore nga ieroglifi -tek lineari a edhe deri tek lineari b....keshtu qe e shkuara e larget edhe dokumentet e shkrimeve figurative tregojn edhe bazen me te vjeter te koheshkrimit...leximi i tyre ne te ardhmen ..ka per te vertetuar kalimin nga qytetrimi i vjeter evropian tek qytetrimi i sotem.

A kemi ne shqiperi dokumente te tilla???Kishim..se tani u shkaterrua fale "perkujdesjes "se arkeologjis shqiptare

mbishkrimi i Lepenices
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#35

Post by Mallakastrioti » Wed Sep 16, 2009 4:44 pm

Pershendetje si Zeus10 dhe alfeko sukaraku dhe gjithe pjesmarresve ne kete teme.Premtova se do krijoja nje video lidhur materialeve ketu ne temen e gjuhes shqipe(nuk munda me pare per arsye se isha me pushime si dhe disa gjera personale)..
Megjithate do kisha deshire te diskutonim se bashku si mund te fillonim te paraqisnim keto materiale,duke pasur parasysh referencat pa tjeter, si dhe renditjen e tyre.Me duhet ndihma e gjithe anetareve qe kane kompetenca ne kete fushe pasi shohe qe keni me te vertet njohuri.Per aspektin e ndertimit te videos(imazhe apo audio si dhe shperndarjen i marr persiper une).
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#36

Post by Zeus10 » Wed Sep 16, 2009 4:55 pm

alfeko sukaraku wrote:Gjurmet e gjuhes se vjeter shqipe humben thelle ne te shkuaren e larget edhe eshte krejt e pamundur ti gjejm rrenjet e saja.
Nuk kam arritur ta kuptoj kete Alfeko, pse humben gjurmet e shqipes ne te shkuaren e larget?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#37

Post by alfeko sukaraku » Fri Sep 18, 2009 6:59 pm

Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:Gjurmet e gjuhes se vjeter shqipe humben thelle ne te shkuaren e larget edhe eshte krejt e pamundur ti gjejm rrenjet e saja.
Nuk kam arritur ta kuptoj kete Alfeko, pse humben gjurmet e shqipes ne te shkuaren e larget?
Sipas pretendimeve te vete Pellazgeve,ata ishin autokton edhe me te vjeter se hena.Vete maska qe kam vendosur tregon "vendosjen e henes ne qiell"..sigurishte nga Zoti.Keshtu thote edhe mbishkrimi mbi te MI MALE NA LARTHIA PURU HENAS=MBI MALE NALT,MADHERIA SOLLI HENE.

Duke qene se gjurmet e tyre vertetohen si gjurem autoktonesh,ne nuk i kemi mundesit - deri me sote-qe te njohim parahistorin ,edhe jo me qytetrimin e lashte evropian-vazhdimesi e te cilit mbetet te jemi ne autoktonet.Ndaj edhe theme se gjurmet e tyre humbin ne te shkuaren e larget.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#38

Post by Orakulli » Sun Sep 20, 2009 12:59 am

Pikerisht,reth zberthim it tend pata kundershtim nga nje i njohur ne studimet mbi gjuhen Etruske.Ai quhet Angelo Di Mario dhe ka botuar shume l artikuj dhe libra reth kesaj teme.
Posti im ne faqen Web te tij:
MIMALENALARTHIAPURUHENAS.
Mi=sopra
Male=i monti
Na=nostra
Larthia=altezza
puru=portato
Henas=la luna
Sopra i monti nostro altezza(Dio) ha portato la luna.
You can see it:
http://www.arberiaonline.com/download/file.php?id=76

Pergjigjja e Angelo:
Ha troppa superfantasia; si fa trascinare dalla Fata Morgana; la traduzione eccola:
Zberthimi i tij:

"mi/ Questo/a malena/offre Larthia/ Laerzia (figlia) di Puruhena."
Dhe thekson:
Angelo Di Mario, padrone di questo spazio personale.
Angelo Di mario,padron i kesaj hapesire personale.
Kunderpergjigja ime vetem me kode(jo te plota per arsye te ruajtjes se thelbit te zbulimit personal):
Mi=sopra???
mi>mile????
ma>ma-le(i=a)>mo-nt-e>mo-ut-an
In "mal",the idea is detemined from "m".In "mo_nte",the idea is determined from two main elements;"m-vecchio concetto and "O"-nuovo concetto).(la lingua italiana e' piu nuova rispetto alla lingua albanese,cioè più ideale)
i=a=omicron,but is different omicron#Omega
so=zo=sop=sop-ra
This "o" is diferent from the first "O", is *omega
i,a,omicron#omega
sip-er(alb)=sop-ra(ital)
ip>hip(alb)=climb(engl)=salire
op>hop(alb)=far salire(ital)=jump(engl)
sop(alb)=cresta(ital)=crest(engl)
puru=p-uru>portare(al)>prur-a,e,i(alb)=bring(engl)
This is not fantasia.This is science.
Prima,dobbiamo studiare la pittura.Vedi con attenzione la pittura Mario,che cos voleva esprimere l'uomo primitivo(non cosi tanto secondo me).
Ai perdor formen e miresjelljes me veten e trete njejes (ha ne vend te hai...
Une kam perdorur formen e drejtperdrejt.Vedi,ne veten e dyte njejes.
Nuk i kuptoj dot studjuesit e sotem.Mbase jam gabim,por ne librat e tyre ka vetem tym koti.Me duken te gjithe te lajthitur dhe kaq bosh ne kete drejtim.
Ekzagjerare!!JO.NUK E KA ZA GJER ASPAK.NUK E KA ZA GJTIHE GJER-SINE.e KA ZA GJER. perben nje fjale te re???????Nuk di se cfare te them.Nuk kuptoj dhe se cilet e kan za gjeruar ne gjuhesine Europiane.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#39

Post by Zeus10 » Sun Sep 20, 2009 1:33 am

Image

Une nuk e di per pjesen qe mbetet, por jam fare i sigurt qe MI MALE eshte pikerisht ashtu sic interpretohet ketu MBI MALE. Shkronja M-ë shpeshhere ne te shkruar ka ekujvalente fonetike MB. Po ashtu dhe ne dialektet shqip shfaqet dyformeshe:

mi(geg)______mbi(tosk)
metem(geg)____mbetem(tosk)
me u myt(geg)____të mbytem(tosk)
mai(geg)______mbaj(tosk) etj, etj.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#40

Post by Zeus10 » Sun Sep 20, 2009 1:51 am

Per kete qe thashe me siper pergjigjen me te mire e jep ""greqishtja"" e vjeter, shembulli i meposhtem tregon tranzicionin m--->mb qe ka dhe analogen ne greqishten e re b=mb~mp, ku p eshte e pazeshmja e b-se:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#41

Post by alfeko sukaraku » Sun Sep 20, 2009 6:25 pm

Mallakastrioti wrote:Pershendetje si Zeus10 dhe alfeko sukaraku dhe gjithe pjesmarresve ne kete teme.Premtova se do krijoja nje video lidhur materialeve ketu ne temen e gjuhes shqipe(nuk munda me pare per arsye se isha me pushime si dhe disa gjera personale)..
Megjithate do kisha deshire te diskutonim se bashku si mund te fillonim te paraqisnim keto materiale,duke pasur parasysh referencat pa tjeter, si dhe renditjen e tyre.Me duhet ndihma e gjithe anetareve qe kane kompetenca ne kete fushe pasi shohe qe keni me te vertet njohuri.Per aspektin e ndertimit te videos(imazhe apo audio si dhe shperndarjen i marr persiper une).
mallakastrioti

te pershendes.Une kam nje problem te vogel me postimin e figurave,nuk po mundem te postoj dote pasi kame plote matrial.

Une kame shume vite qe punoj mbi mbishkrimet,edhe njohe shume mbishkrime shqipe pellazge.Edhe ne forum kame hedhur shume prej tyre,por qe te dalin nje ide me e paster duhet qe Zeusi, a dikush tjeter qe ka njohuri gjuhesore , ti beje me te qarta fjalet e mbishkrimeve duke u bazuar mbi fjalore te njohura shqiptare e te huaja.Nje jutub me mbishkrime, mendoj duhet te ndertohet i perkthyer edhe ne gjuhe te huaja -anglisht-greqisht-italisht ...mendoj une.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#42

Post by alfeko sukaraku » Sun Sep 20, 2009 6:29 pm

Mumja e Zagrebit

Quhet mumja e Zagrebit sepse gjendet rastesisht ne muzeun e Zagrebit.Nje vajze e bere mumje edhe e mbeshtjelle me nje rrobe liri mbi te cilen eshte shkruajtur shkrimi me i madhe etruske.[img]\\pcclub\langames\lansaves_1\Atrea\400px-Zagrebačka_mumija.jpg[/img]

sorry

vazhdoj te kem te njejtin problem me hedhjen e figurave.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#43

Post by alfeko sukaraku » Sun Sep 20, 2009 6:34 pm

Mundet kush te me shpjegoj fjalet

You do not have the required permissions to view the files attached to this post?

Si duhet te veproj qe ta rregulloj kete difekt qe nuk me le te postoj figura?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#44

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 21, 2009 6:58 pm

alfeko sukaraku wrote:
Mallakastrioti wrote:Pershendetje si Zeus10 dhe alfeko sukaraku dhe gjithe pjesmarresve ne kete teme.Premtova se do krijoja nje video lidhur materialeve ketu ne temen e gjuhes shqipe(nuk munda me pare per arsye se isha me pushime si dhe disa gjera personale)..
Megjithate do kisha deshire te diskutonim se bashku si mund te fillonim te paraqisnim keto materiale,duke pasur parasysh referencat pa tjeter, si dhe renditjen e tyre.Me duhet ndihma e gjithe anetareve qe kane kompetenca ne kete fushe pasi shohe qe keni me te vertet njohuri.Per aspektin e ndertimit te videos(imazhe apo audio si dhe shperndarjen i marr persiper une).
mallakastrioti

te pershendes.Une kam nje problem te vogel me postimin e figurave,nuk po mundem te postoj dote pasi kame plote matrial.

Une kame shume vite qe punoj mbi mbishkrimet,edhe njohe shume mbishkrime shqipe pellazge.Edhe ne forum kame hedhur shume prej tyre,por qe te dalin nje ide me e paster duhet qe Zeusi, a dikush tjeter qe ka njohuri gjuhesore , ti beje me te qarta fjalet e mbishkrimeve duke u bazuar mbi fjalore te njohura shqiptare e te huaja.Nje jutub me mbishkrime, mendoj duhet te ndertohet i perkthyer edhe ne gjuhe te huaja -anglisht-greqisht-italisht ...mendoj une.


Pershendetje edhe ty alfeko...nuk doja te ofendoja kerkend me nderhyrjen time....ndoshta mundimet e disave jane me pagese(sigurisht nuk dua te fyej ketu)....po te them alla fshatarçe siç perdoret nga anet e mia?...nuk me pelqen kjo pune....une them oburra perpara te bejme ate qe duhet te bejme-e ndoshta dikush keteu me sheh me nje sy tjeter e kujton se çoç...tani mallakastrioti qe ta merrni vesh ju keto qe ben i ka ne zemer e nuk sheh as Leken e Madh e as Leka Zogun(per perfitim kam fjalen),por i ben me shpirt e mendova se shume ketu qe kane kopetenca ne gjera qe une me te vertet i admiroj,ndoshta do benin perpara....Zeus ----ja sheshi ja mejdani ja edhe Etnor Kapedani....jepme tru e jepme mend se as tru edhe as mend nuk me shet dot....edhe ti alfeko,edhe te tjeret....o beni ate per cfare jemi ketu ose lerine kete pune se sbehet....une ju kerkoj te bashkojme forcat e te bashkpunojme per te mire tone!Vetem kaq----per gjera pragmatike apo materiale-nuk jam i asaj xhamie apo qishe!
Nuk dua te fyej kerrkend ketu----por kam dy-tri dite qe pres si mund te organizojme dijet tona e ti bejme te njohura botes mbare---asnje pergjigje,pra cili eshte qellimi i ketij forumi?
Megjithate nuk dua te dukem se çoç di e çoç jam----po qe me vlon gjaku per fene time shqiptarine nuk ka burre nene te ma mohoje-dhe e bej kete gje 1000000% i bindur e pa asnje kacidhe shperblim-ashtu si dhe ju.
Pra pres pergjigje...hidhuni....Gjuha shqipe ....Thembra e Akilit per ne....ja te bashkojme forcat e te vertetojme lashtesine e saj!
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha e vjeter shqipe

#45

Post by alfeko sukaraku » Mon Sep 21, 2009 7:48 pm

alfeko sukaraku wrote:Mundet kush te me shpjegoj fjalet

You do not have the required permissions to view the files attached to this post?

Si duhet te veproj qe ta rregulloj kete difekt qe nuk me le te postoj figura?
mallakastrioti

une jame me se i qarte me kete postimin qe kam cituar.Me shpjegoni se c do te thone ato fjalet ne anglisht.Kam plote matrial por nuk po i postoj dote ne forum.Megjithse kam postuar nje pjese te mire te tyre ne disa tema ne forum.

Une jam gati..hajde tja fillojm punes me postimin qe pason...te cilin e kam vendosur edhe ne masken time
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”