"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#16

Post by Mallakastrioti » Sun Dec 05, 2010 4:48 pm

Image

ku paraqiten keto figura:
Image

si dhe:

Image
....
Archaeologia Graeca : or, The Antiquities of Greece (1775)
Author: Potter, John, 1673 or 4-1747
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#17

Post by ALBPelasgian » Sun Dec 05, 2010 8:05 pm

Fenomenale! Te lumte Mallakastrioti!

P.S: Do te ishte mire qe i njejti post te bartej edhe ne temen per Epirin!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#18

Post by Zeus10 » Sun Dec 05, 2010 8:33 pm

τρυφάλεια (greqisht)
apo
Τριβαλλια(ilirisht)

perkthehet helmetë, por cili eshte definicioni i helmetes, cfsre eshte helmeta?
piece of armor, usually made of metal, designed to protect the head.
Le te studjojme fjalen ""greke"" njehere duke e krahasuar me ate ilire:

τρυφάλεια vs Τριβαλλια
nuk ka dyshim qe ne kete ekuacion gjuhesor:

φάλεια=βαλλια

Cfare jane keto dy fjale?
E para ne gjuhen qe ne i themi "greqisht" eshte koka:

Image

kurse e dyta ne shqipen e sotme eshte balli, kreu ose koka vete:

Image

Pra ne fakt, kemi te bejme me te njejten gje por qe ndoshta ka qene e shprehur ne dy dialekte te ndryshme.
Nje mundesi tjeter eshte qe κέφαλος do te thote : ajo qe falesh, duke qene se koka eshte ajo pjese e trupit qe ndryshon ne nje pozicion specifik, gjate procesit qe falesh.
Une mendoj se kemi ne fakt nje devijim dialektor ku φ=[pʰ]~p(greqishten) dhe φ=[pʰ]~b per ilirishten dhe maqedonishten.
Une mendoj se τρυφάλεια qe perkthehet helmetë shqiperohet: t'ru kokën, pra sherben per tete mbrojtur koken. Pak a shume te njejtin kuptim ka dhe ne ilirisht Τριβαλλια, ndoshta t'ri ballit, dmth e vendos ne kokë.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#19

Post by Mallakastrioti » Sun Dec 05, 2010 8:58 pm

Nje fjale krahinore Zeus, eshte pikerisht "QEPALL", nuk di ne sa zona perdoret, por andej nga une perdoret tashme me teper nga te vjetrit per fjalen "vetull".

Nuk di sa mund te kete lidhje kjo krahinorja qe pemenda me "kefali"
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#20

Post by Mallakastrioti » Sun Dec 05, 2010 9:09 pm

Image

QER-pik...mos valle kemi te njejten rrenje te fjales?

Zakonisht helmetat apo perkrenaret arrinin deri siper vetullave apo syve.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#21

Post by Zeus10 » Sun Dec 05, 2010 9:16 pm

Qepallë eshte shume e zakonshme mes shqiptareve dhe do te thote:
që (eshte vendosur ne) ballë
Mos te harrojme qe diferencat fonetike midis p-se dhe b-se, jane te paperfillshme aq sa shqiptaret e kane perdorur p-ne per te shkrojtur tingullin b-ë:

Image

Ne fakt fjala qepallë dhe κεφαλη pavaresisht se shprehen kuptime paksa te ndryshme jane formuar bazuar ne te nje njejten ide: që ballëose tjesht ne greqisht φαλη(phalë-falë)

Nga ana e saj helemeta eshte nje objekt qe te ru koken: τρυφάλεια=τ'ρυ + φαλη(ei) + α:

Image

τ'-----t'(të)
ρυ----->ru(aj)
φαλη---> ballë(kryet, koka)
α------> prapashtesa e femerores se shquar
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#22

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue Jan 24, 2012 12:15 am

jashtezakonisht interesante..po a mund me kene triballe=helmete sepse helmeta vete asht e formu prej tri pjesve te ndryshme? dmth pjesa perpara, mrapa dhe ajo qe mulon kryt nga lart, si me pat tri balle, tri armatura te ndryshme. Qepalle ma duket vertet si nji variant shqiptare i greqishtes kefali, mase ka kene qeballe o keballe ne kohet e vjetra, dhe masandaj b-ja u ba ma e fort. Triballe ma duket se ka ngjashmeri me emnin tjeter antik Tritanus, i italianizume ne Tritone,Tritano, qa s'asht gja tjeter veçse emni shqip Dritan, pra kena gjithnja ket element Tri+fjale. Qerpik ne mos gaboj asht fjale prej turqishtes, ata i thone kirpik. nejse..

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#23

Post by erix77 » Tue Jan 24, 2012 8:22 pm

ceshte me e forta Triballet ishin nje prej fiseve ilire me te rendesishem.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#24

Post by Gardhi i Ondrrave » Fri Feb 10, 2012 6:46 pm

Mallakastrioti wrote:Ne se eshte i vlefshem rotacizmi i shkronjave :F----> V---->B

A do kishte kuptim p.sh ne pjesen e shkeputur me poshte p.sh qe fjala "AMFIFALOS" do kthehej ne :AMVIVALOS=AMBIBALOS= AMBI BALOS=A M BI BALL=Eshte me dy (ne) ball
Po sepse amfi na greqisht dmth "mbi" dhe falos asht balli, pra "kefali". Per mu asht mbi balle.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#25

Post by Zeus10 » Fri Feb 10, 2012 7:41 pm

Ajo qe eshte e sigurte eshte qe αμφι perkthehet bi--(dicka), ku pjesen e bi-se e perfaqson φι-ja. Pra me nje fjale φι=bi. Kjo ka dy mundesi
1. φ-ja ka qene dhe per "greket" nje b-i, dhe ne na eshte mesuar gabim prej atyre qe donin te na e mesonin keshtu.
2. φ-ja ka arritur keshtu tek "greket", pas transformimeve te shumediskutuara: φ~ph~ph~bh~bh~b
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#26

Post by Orakulli » Fri Feb 10, 2012 11:31 pm

Te ri te balli, qe te rri te balli, t ri balli. Nuk asht e lidhun me numrin tri, nuk eshte e lidhur me hekurrin, por kur e ben per here te pare e ben per te mbrojtur ballin. Themi koken sot. Ne fillim per here te pare eshte menduar te mbrohej ne nje fare menyre balli sepse mundesia me e madhe e marrjjes se goditjes ne dyfluftimin primitiv ishte balle per balle ishte nga perpara kokes, pra te balli. Ndersa numri tri eshte i lidhun vetem me nje minikryefjale qe ka fjalia me tre shkronja TRI. Eshte koncepti i T-vinka, pellazge, Ilire, Etruske. T-ëja e ndertuar nga te paret tanë ishte me tri brinje , nje vertikale dhe na baze te saj kishte dy te tjera ne nje kend pothuaj 90 grade. Treshi e ka emrin nga T-ja e Vinkes. Iliret e setuar nga koha ne Latine, ose ndryshuar nga evolucioni i vetvetes, dhe te vetequajtur Latine, e moren me vone e kthyen me koke lart dhe i drejtuan kembet. Atehere ata ndoshta nuk e dinin me se cfare kuptonte T-ja dhe pse ishte ndertuar ne ate menyre. Ata thjesht e zbukruan. E ben me te regullt, me gjeomtrike dhe me praktike per ta shkruar.
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#27

Post by Orakulli » Fri Feb 10, 2012 11:43 pm

Image Mund te quhet fjale e turqishtes pa te kete dhe gjuhet mongole dhe aziatike. kjo teori e gjuhetareve te kohes gjuhe e popujve pa hisstori vine nga gjuhet me folk i gjalle. Po sikur te them une ondra qe Turqot e kane marre nga gjuha Shqipe cafre do te thuash? Se mos ishin te paret qe merrnin. Po te jete qerpik nga turqishtja duherte jete dhe qaj, klaj si qe dhe cdo fjale shqipe qe fillon me q. Pikerish kthimi i saj ne K ne turqisht tregon origjinen e fjales, gjuhen Shqipe. Eshte piktograme fjale. Kemi edhe qime, qe ka te njeten kodik. Eshte fjale shqipe, biles nga te parat e saj. Nese Tuqrqit kane qene ne balkan edhe Europe para tre mije e meshume vjetesh ndryshon dishgojtimi. Q-ja eshte nje nga tingujt me te veshtire per tu shqiptuar. Ka vajtur ne Kj, kl. Edhe camerishtja e ka shendruar ne kl nen ndikimin e mevonshmem te latinishtes kishtare. Qumesht-klumesh, qaj-klaj. Nje fjale ndihmes per te kuptuar kodikun qerpik, gjysmen e tij, sepse jane dy kodike atje, eshte fjala *qurre. ne fakte ka te beje me kodin e *q-se: dicka qe del nga nje gje e caktuar baze. Si methen "del nga' eshte baraz vetem me *q. Ndersa nenkodi i dyte i saj trgon pozicion e tyre tek objekti nga dalin. Ne rastin qerpik eshte ne "bi" pozicon., ose me shqipen moderne "mbi", domethen me zhvillim e saj verior Iliro_latin "siper" Me kaodin baze ka lidhje edhe njesia qime. Po te shikojme Qemer e tejera vemi pak me larg, por mjaftojne qaj, quurre dhe qime te vertetojne qe qerpik jo vetem eshte shqiptare , por eshte shume me e thelle se kaq kjo pune e semantikes ondra.
Ondra, pamvaresisht po shkruan ne nje gegenishte te kopjueme, mendimet qe shpreh tregojne se mund te jete hera e trete qe vjen ne kete forum. Kjo e turqishtes eshte perdorur per vite ne internet si argument kunder Shqipes, por tani se fundmi kush qene u zbuluem te gjithe tek grupi-blog i xha xhait.
Po na vjen me keto mednime , papagalle, argument qe eshte perdorur kushedi sa here nga ata qe dihet se kush jane, me fjale te turqishtes biles qe nuk ekziston as ne fjalore te turqishtes, mund te shkosh dhe ti thuash keto koterira tek niveli qe do te hapi gojen kur te degjoji. Shko atje dhe mos na lodhni me keto idotizma-sulme injorantesh. Eshte here e fundit qe te lexoj. kaq ishte nderi im per nivelin tend.
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#28

Post by Gardhi i Ondrrave » Sat Feb 11, 2012 3:25 pm

Orakulli wrote:Image Mund te quhet fjale e turqishtes pa te kete dhe gjuhet mongole dhe aziatike. kjo teori e gjuhetareve te kohes gjuhe e popujve pa hisstori vine nga gjuhet me folk i gjalle. Po sikur te them une ondra qe Turqot e kane marre nga gjuha Shqipe cafre do te thuash? Se mos ishin te paret qe merrnin. Po te jete qerpik nga turqishtja duherte jete dhe qaj, klaj si qe dhe cdo fjale shqipe qe fillon me q. Pikerish kthimi i saj ne K ne turqisht tregon origjinen e fjales, gjuhen Shqipe. Eshte piktograme fjale. Kemi edhe qime, qe ka te njeten kodik. Eshte fjale shqipe, biles nga te parat e saj. Nese Tuqrqit kane qene ne balkan edhe Europe para tre mije e meshume vjetesh ndryshon dishgojtimi. Q-ja eshte nje nga tingujt me te veshtire per tu shqiptuar. Ka vajtur ne Kj, kl. Edhe camerishtja e ka shendruar ne kl nen ndikimin e mevonshmem te latinishtes kishtare. Qumesht-klumesh, qaj-klaj. Nje fjale ndihmes per te kuptuar kodikun qerpik, gjysmen e tij, sepse jane dy kodike atje, eshte fjala *qurre. ne fakte ka te beje me kodin e *q-se: dicka qe del nga nje gje e caktuar baze. Si methen "del nga' eshte baraz vetem me *q. Ndersa nenkodi i dyte i saj trgon pozicion e tyre tek objekti nga dalin. Ne rastin qerpik eshte ne "bi" pozicon., ose me shqipen moderne "mbi", domethen me zhvillim e saj verior Iliro_latin "siper" Me kaodin baze ka lidhje edhe njesia qime. Po te shikojme Qemer e tejera vemi pak me larg, por mjaftojne qaj, quurre dhe qime te vertetojne qe qerpik jo vetem eshte shqiptare , por eshte shume me e thelle se kaq kjo pune e semantikes ondra.
Ondra, pamvaresisht po shkruan ne nje gegenishte te kopjueme, mendimet qe shpreh tregojne se mund te jete hera e trete qe vjen ne kete forum. Kjo e turqishtes eshte perdorur per vite ne internet si argument kunder Shqipes, por tani se fundmi kush qene u zbuluem te gjithe tek grupi-blog i xha xhait.
Po na vjen me keto mednime , papagalle, argument qe eshte perdorur kushedi sa here nga ata qe dihet se kush jane, me fjale te turqishtes biles qe nuk ekziston as ne fjalore te turqishtes, mund te shkosh dhe ti thuash keto koterira tek niveli qe do te hapi gojen kur te degjoji. Shko atje dhe mos na lodhni me keto idotizma-sulme injorantesh. Eshte here e fundit qe te lexoj. kaq ishte nderi im per nivelin tend.
Zotni, je tu fillu prap me ofenime personale? A din me ba debat si burra se je tu m'lujt menc?? un nuk e kuptoj cfare problemit ke, nase ke nji inat mranshem qe don me e shfryjt mi njarzit qe s'menoj si ty, o je tu pa armiq sa hap syt ne mnjez. Tash, mjaft se nuk t'ka hije!! Ti duhet me respektu idete e mia pa sulmu personin tem, nryshe je vec i njeri i pacivilizum, dhe Shqipnia fatkeqsisht ka boll. Origjina jeme asht puna jeme nuk t'intereson ty!! Ne burrat e veriut nuk merrena me llafe shterp si magjypt se nuk e kena n'gjak, ket pun po ja laj zotnis suj meqe ju pelqen!!Sa per djeni, nuk jena anti-shqiptare vetem se nuk i myllna syte naj cdo gjaje tjeten qe nuk asht shqipe, futja kot!!!!
Dakort me shpjegimin Triball="t'rri ball"m, edhe pse vet vazhdoj tu preferu emnin Tri, jo numer, por Dri/drit. Per fjalen qerpik them qe mun me ken turqishte vec sepse ma duket morfologjikisht turqishtja i narton fjalt me rrokje qe parsarisin fonemat. p.sh. Cak-mak, Kir-pik, ci-buk, qy-lym etj etj. Pra nuk asht se kam dashni t'zjarrme per turkun, qe asht thjesht marrzi me akuzu nji geg, asht thjesht llogjike, ajo gja qe ti m'duket sdon me nigju!!

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#29

Post by gtcc1 » Sat Feb 11, 2012 6:27 pm

Proto-Turkic: *kirpik
Altaic etymology: Altaic etymology
Meaning: eyelash
Russian meaning: ресница
Old Turkic: kirpik (OUygh.)
Karakhanid: kirpik (MK)
Turkish: kirpik
Tatar: kerfek
Middle Turkic: kirpik (Sangl., Pav. C.), kirpük (MA)
Uzbek: kiprik
Uighur: ki(r)pik
Sary-Yughur: kirmik
Azerbaidzhan: kirpik
Turkmen: kirpik
Khakassian: kǝrbǝk
Oyrat: kirbik
Halaj: kirpik
Chuvash: xъrbъx, xъrbъk, (dial.) xъrbu
Yakut: kirbäj, kirbī 'edge'
Tuva: kirbik
Kirghiz: kirpik
Kazakh: kǝrpǝk
Noghai: kirpik
Bashkir: kerpek
Gagauz: kirpik
Karaim: kirpik
Karakalpak: kirpik
Kumyk: kirpik
Comments: VEWT 272, EDT 737-738, ЭСТЯ 5, 74-75, Федотов 2, 333-334, Лексика 213. Cf. also the verb *Kɨrm- / *Kɨrp- 'to wink' (ЭСТЯ 6, 221). The front row variant here is probably secondary.

http://starling.rinet.ru/cgi-bin/respon ... sort=prnum

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#30

Post by Orakulli » Sat Feb 11, 2012 9:28 pm

cfae evidence keni q everteton qe ato vijne nga turqishtja?
Jane libra te shkruara? Ja shkrime ne gur?
Dini gje ju per Arnautet , shqiptaret e turqise? A kane qene aty para turqeve? Di ti kush e rindertoi gjuhen turke. e di cfare origjine ka pasur ai qe urdheroir ndrushimin jo te alfabetit, por nje pjese te gjuhes Turke? E di sa kane qene Shqiptaret si numer popullsie ne ate zone qe me vone u pushtua nga Turqit? ke degjuar per turqit e Stambollit qe jane shume te ndryshem nga karkteristika fizike,antropologjike, ngjyra me turqit popull. A e di ti verten reth gjuhes se re turke qe zevendesoi fjalet rabike me fjale te vjetra turke qe nuk perdoreshin prej shekujsh. A e di ti rolin e ktyre shqiptareve ne turqine perandorike, qe nga poeti i tyre me imadh, beresit e fjaloreve.. pas te besh nje kerkim te gjtae do te kuptosh, eshte e njeta si ne Greqi, qe elita e sotme e tyre eshte me origjine t vjeter shqiptare. po keshtu edhe per Greqine moderne. Ti shiko faktin gjuhesor, mos u merr me histori pa lidhe gjuhesore me emrra kulturash, dhe perandorish dhe isha e xhamish. Eshte nje fjale qe kerkon shpjegim dhe shqipja ka fjale te tjera qe kane te njetin kodik, qe verton qe ajo fjale vjen nga nje makine Shqipe fjale formuese. Kur u theriten mongolet ketu nuk u theriten per te berandoruar, por per ushtare per te realizuar qellimet e nje elite te forte ne ate zone. Ondra ju nuk i njihni fare se kush kane qene shqiptaret. Ti kujton se shqiptaret kane qene ata qe jane sot. S'ke faj, ashtu te kane mesuar dhe ate realitet po perball cdo dite. Ke te drejte , kane rene aq poshte sa kurre ne historine tyre. edhe atehere kur kane qene te pushtuar nuk kane qene kaq keq, prandajna flet kodra pas bregut me kirpike, e te tjera idiotizma qe jua u kane mbushur mendjen plot ju te mjereve sheep. Ti nuk edi per shembull qe ka pasut vetem shkronja kapitale ne fillim. Pra, ka qene ne nje Q dhe jo *q. q-ja e vogel asht shpik shume me vone. Une nuk te ofendoj, por te njeten gje e kam hasur ne internet per te 1000 here, te njetin egrijment, ne te njejten menyre. Prandaj ju mu dukeni si kur vini ketu per here te dhjete , a te njezet. Me dukesh sikur jo vetem ke ardhur ketu edhe shume here te tjera, por je edhe gjithandej berizent ne internet.
Une habitem vetem pse jututeni, tundeni, kur une argumentoj te kunderten qe Turqishtja e ka marre nga Shqipja. Pse ondra nuk ju pelqen teza ime por ajo qe dihet tashme , papgalli pra? Ekzistojne te dyja mundsite, kane te njeten mundesi ndodhjeje. Sidomos nga mongolet , bazuar kryesisht ne kulturen aziatike, dshume kohe me mbrapa dhe shume me e varfer persa i perket te mednuarit avstrakt para dhe ne kohen e ndodhjes.
Tjetra eshte pse kerkon te me bindesh pikerisht mua qe kame nje hipoteze krejt te ndryshme, dhe per me teper komplet t'kundert, dhe kuptohet shume te hidhur perhapesit e inorances gjuhesore "kjo huazuar nga kjo"? Pse Ondra?
Onra nje gjuhe qe ka fjale per doren, pjese te trupit, qe nuk e gjen asgjkundi, nuk e ka lene veten tia percaktojne te tjeret qerpikun. Fjalet e trupit, fyteres, syve, vesheve, jane nga me te vjetrat ne cdo gjuhe natyrore. Qe ta kuptosh ti sa e thelle eshte shqipja, po te them cfare kane perdorur prifterinjte angleze per ndertuar kete koncept. Kane perdorur nje rikombinim te kodikut te shikimit "pe", per te ndertuat fjalen "sy', por kur shkuan tek qerpiku ngecen pak, sepse nuk i dinin shume thelle kodike. Eshte *eyelash, e cili kupton me gjuhen meme te gjuheve "lesh syri". Eshte matematike e thjeshte eyelash-eye=lash. Dihet qe anglishta ka regullin baze te shqiptimit te "a' si *ej. Prape me matematike del "lejsh". Jo lesh tamam por *lejsh. Nejse ku objekti konkrete eshte vertet lesh, nuk po i hyjna analizes se "ndryshimit te madh" qe mund te hedhi deri poshte gjetjem time miidis "lesh" dhe "lejsh". Ndryshimi '*e me *ej nuk ka te beje fare sepse te dyja flasin per "leshin". Njera thote konceptin lesh ne pergjithesi te flokut, qimeve, qeerpikeve, ndersa tjetri flet per leshin sepcifik te *eye. Eyelash ka vetem dy nennjesi, njera qe dihet cfare eshte "eye dhe tjetra qe nu dihet "ende", sepse mendojne si ti qe vete tek tuqrqia per te gjetur origjinen, pa vajtur me pare aty ku duhet te vesh tek "leshi i fjales, jo tek leshi i turkut. Njesite gjuhesore nuk kane lidhje as me turkun as me osmanllinjte, por vetveten e tyre. Keshtu qe ti na flet per *leshin e syve e mongoleve. Ata ishin te degjuar per lesh ne fakt sepse ishin vetem blegtore, me specifik per lesh bagetish, por ama per kulture, libra e te tjera, ishin shume mbrapa po ti pranojme ato qe thuhet per disa fqinje "tane" te cilet quheshin hellene ne lashtesi, dhe ata shkruanin poema 2000 mije vjete ma pere ardhjese se monogoleve origjinale mund te mos kene arrotur ende nivelin ti shkruajne edhe sot. NUk erdhen ata tu mesonin gjuhen Shqiptareve ne zemeren e ndertimit te gjuhes me te arte njerezore.
Ti jo vetem nuk njeh Shqiptaret kush kane qene, por ti nuk njeh mire edhe se kush jane sot vertet shqiptaret e vertet. A e ka pare ndonjihere foton me ngjyra te Qemal Ataturk? Shikoje njehere. Eshte shume interesante.
Image

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”