"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#31

Post by gtcc1 » Sat Feb 11, 2012 10:29 pm

Orakulli,

Seriozisht,

A kemi ndonje gjuhe tjeter IE qe perdore kete fjale?

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#32

Post by gtcc1 » Sat Feb 11, 2012 10:50 pm

Pervec greqishtes...

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#33

Post by Gardhi i Ondrrave » Sun Feb 12, 2012 1:54 pm

Orakulli wrote:cfae evidence keni q everteton qe ato vijne nga turqishtja?
Jane libra te shkruara? Ja shkrime ne gur?
Dini gje ju per Arnautet , shqiptaret e turqise? A kane qene aty para turqeve? Di ti kush e rindertoi gjuhen turke. e di cfare origjine ka pasur ai qe urdheroir ndrushimin jo te alfabetit, por nje pjese te gjuhes Turke? E di sa kane qene Shqiptaret si numer popullsie ne ate zone qe me vone u pushtua nga Turqit? ke degjuar per turqit e Stambollit qe jane shume te ndryshem nga karkteristika fizike,antropologjike, ngjyra me turqit popull. A e di ti verten reth gjuhes se re turke qe zevendesoi fjalet rabike me fjale te vjetra turke qe nuk perdoreshin prej shekujsh. A e di ti rolin e ktyre shqiptareve ne turqine perandorike, qe nga poeti i tyre me imadh, beresit e fjaloreve.. pas te besh nje kerkim te gjtae do te kuptosh, eshte e njeta si ne Greqi, qe elita e sotme e tyre eshte me origjine t vjeter shqiptare. po keshtu edhe per Greqine moderne. Ti shiko faktin gjuhesor, mos u merr me histori pa lidhe gjuhesore me emrra kulturash, dhe perandorish dhe isha e xhamish. Eshte nje fjale qe kerkon shpjegim dhe shqipja ka fjale te tjera qe kane te njetin kodik, qe verton qe ajo fjale vjen nga nje makine Shqipe fjale formuese. Kur u theriten mongolet ketu nuk u theriten per te berandoruar, por per ushtare per te realizuar qellimet e nje elite te forte ne ate zone. Ondra ju nuk i njihni fare se kush kane qene shqiptaret. Ti kujton se shqiptaret kane qene ata qe jane sot. S'ke faj, ashtu te kane mesuar dhe ate realitet po perball cdo dite. Ke te drejte , kane rene aq poshte sa kurre ne historine tyre. edhe atehere kur kane qene te pushtuar nuk kane qene kaq keq, prandajna flet kodra pas bregut me kirpike, e te tjera idiotizma qe jua u kane mbushur mendjen plot ju te mjereve sheep. Ti nuk edi per shembull qe ka pasut vetem shkronja kapitale ne fillim. Pra, ka qene ne nje Q dhe jo *q. q-ja e vogel asht shpik shume me vone. Une nuk te ofendoj, por te njeten gje e kam hasur ne internet per te 1000 here, te njetin egrijment, ne te njejten menyre. Prandaj ju mu dukeni si kur vini ketu per here te dhjete , a te njezet. Me dukesh sikur jo vetem ke ardhur ketu edhe shume here te tjera, por je edhe gjithandej berizent ne internet.
Une habitem vetem pse jututeni, tundeni, kur une argumentoj te kunderten qe Turqishtja e ka marre nga Shqipja. Pse ondra nuk ju pelqen teza ime por ajo qe dihet tashme , papgalli pra? Ekzistojne te dyja mundsite, kane te njeten mundesi ndodhjeje. Sidomos nga mongolet , bazuar kryesisht ne kulturen aziatike, dshume kohe me mbrapa dhe shume me e varfer persa i perket te mednuarit avstrakt para dhe ne kohen e ndodhjes.
Tjetra eshte pse kerkon te me bindesh pikerisht mua qe kame nje hipoteze krejt te ndryshme, dhe per me teper komplet t'kundert, dhe kuptohet shume te hidhur perhapesit e inorances gjuhesore "kjo huazuar nga kjo"? Pse Ondra?
Onra nje gjuhe qe ka fjale per doren, pjese te trupit, qe nuk e gjen asgjkundi, nuk e ka lene veten tia percaktojne te tjeret qerpikun. Fjalet e trupit, fyteres, syve, vesheve, jane nga me te vjetrat ne cdo gjuhe natyrore. Qe ta kuptosh ti sa e thelle eshte shqipja, po te them cfare kane perdorur prifterinjte angleze per ndertuar kete koncept. Kane perdorur nje rikombinim te kodikut te shikimit "pe", per te ndertuat fjalen "sy', por kur shkuan tek qerpiku ngecen pak, sepse nuk i dinin shume thelle kodike. Eshte *eyelash, e cili kupton me gjuhen meme te gjuheve "lesh syri". Eshte matematike e thjeshte eyelash-eye=lash. Dihet qe anglishta ka regullin baze te shqiptimit te "a' si *ej. Prape me matematike del "lejsh". Jo lesh tamam por *lejsh. Nejse ku objekti konkrete eshte vertet lesh, nuk po i hyjna analizes se "ndryshimit te madh" qe mund te hedhi deri poshte gjetjem time miidis "lesh" dhe "lejsh". Ndryshimi '*e me *ej nuk ka te beje fare sepse te dyja flasin per "leshin". Njera thote konceptin lesh ne pergjithesi te flokut, qimeve, qeerpikeve, ndersa tjetri flet per leshin sepcifik te *eye. Eyelash ka vetem dy nennjesi, njera qe dihet cfare eshte "eye dhe tjetra qe nu dihet "ende", sepse mendojne si ti qe vete tek tuqrqia per te gjetur origjinen, pa vajtur me pare aty ku duhet te vesh tek "leshi i fjales, jo tek leshi i turkut. Njesite gjuhesore nuk kane lidhje as me turkun as me osmanllinjte, por vetveten e tyre. Keshtu qe ti na flet per *leshin e syve e mongoleve. Ata ishin te degjuar per lesh ne fakt sepse ishin vetem blegtore, me specifik per lesh bagetish, por ama per kulture, libra e te tjera, ishin shume mbrapa po ti pranojme ato qe thuhet per disa fqinje "tane" te cilet quheshin hellene ne lashtesi, dhe ata shkruanin poema 2000 mije vjete ma pere ardhjese se monogoleve origjinale mund te mos kene arrotur ende nivelin ti shkruajne edhe sot. NUk erdhen ata tu mesonin gjuhen Shqiptareve ne zemeren e ndertimit te gjuhes me te arte njerezore.
Ti jo vetem nuk njeh Shqiptaret kush kane qene, por ti nuk njeh mire edhe se kush jane sot vertet shqiptaret e vertet. A e ka pare ndonjihere foton me ngjyra te Qemal Ataturk? Shikoje njehere. Eshte shume interesante.
Nigjo mor zotni, ti duhet me u qetsu i fije. Un nuk jam tu fol asi gja me bindje absolute, sepse bindjet absolute un nuk i kam, dhe ma pak du me bind ty, un nuk jam turkofil, jam krejt e kunderta. Un thash qe kjo fjale "kirpik", MUN me ken fjale turke, pra ka munsi. Tash kolegu yt sapo ta ka qit ma posht definicionet ne tana gjuht altaike qe pardorin t'njajten fjale. A don pargjigje ma t'mire se kjo? Tash ti me pyt mu pse menoj si "papagall" qe ka ardh na turqishtja? Dhe un si "papagall" po te pys, a i kena dhan ne tan popujvet turk e mongol fjalorin e tyne? kjo asht llogjika qe duhet me adoperu? T'lutem, behuna serioz. Ne kena ken t'shtypun nan kamt e turkut per gati 500 vjet, tash ma duket e arsyshme qe disa gjana ai na i ka lan pas si trashgimi, dhe du me shtu fatkeqsisht, sepse kjo trashgimi na ka ba me nejt "rrota e fundit e karros".Un e di shum mire se kush kan ken shqiptart e kohs lavdishme, sepse un jam nji gjak me ta dhe trashgimin e tyne e nij ne trup e ne shpirt. Ti je i lire me besu cfare don, un nuk jam tu gjuku, cdo njeri shpreh opinionet e tija personale, dhe un dhash temin. Shpjegimi yt i "kodikvet" ne ket rast mu nuk ma trek. Q-ne ne "qerpik" un nuk e lidh me bashkimin "kl" si ne lidhje me greqishten, per mu asht thjesht K, si fjala qofte-kofte, qilim-kilim, qilaf-kylaf etj. Tash asht e vertet, ka fjale qe kan hy ne turqisht prej shqipes, si psh. fjala besa, qe asht shqip, qe ka gjas te ket hy nga elementi dominus i elitave luftarake shqiptare. Po ashtu asht e vertet qe turqishtja asht plot me fjale (kam gjet i qind deri tash, po mun me ken ma shum), me origjine indoeuropjane (nga hittitet, friget, luvet etj, tan popuj me gjak shqiptarit) qe shpjegohen vec me shqipen, ose thjesht jan shqip. Po ama ne turqisht ka edhe nji leksik qe asht mongol, pra turko altaik, qe ka ken elementi dominus qe ka formu ket popull dhe gjuhn e tij. Pra, ne opinionin tem, nuk duhet me ba konfuzion midis tyne, duhet nda ky leksik prej leksikut "indoeurojan-shqiptare". Kjo asht e ransishme edhe me pat i gjuh te pasten shqipe.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#34

Post by Zeus10 » Sun Feb 12, 2012 2:11 pm

E verteta eshte, qe jo vetem gjuhet e ashtequajtura "indoevropiane" ndajne termat e nje leksiku te ngjashem, por dhe gjuhet e familjeve te tjera. Gjithe ceshtja reduktohet ne origjinen e gjuheve, nje ceshtje qe une e kam shtruar pyetjen ketu:

http://history-forum.org/topicseen./lin ... 7.html#new

dhe po pres mendime. Problemi eshte se ne nuk kemi njohje te mjaftueshme per te mos thene qe nuk kemi njohje fare, per gjuhet altaike apo per gjuhe te tjera aziatike, ne menyre qe te ndjekim nje gjurme te caktuar. Kur vjen fjala per terma te vecante, qe gjenden me shumice brenda gjuheve te te njejtes familje, ato jo detyrimisht burojne nga kjo familje gjuhesh. Dhe me qe jemi tek fjala qerpik, ajo mund te jete nje nga ato fjalet shume te lashta te races njerezore, qe mbeti brenda gjuheve te me shume se nje familje. Mua me ben pershtypje fundorja pik-e. A mos valle ka te beje me termin tone unikal pikë.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#35

Post by Arban Blandi » Sun Feb 12, 2012 3:48 pm

Qerpikut i thuhet edhe: pjeka; cinura.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#36

Post by Orakulli » Sun Feb 12, 2012 6:56 pm

Ne nuk edime mire se cfare ka ndodhur para krishtit dhe deri ku shkoi Aleksanderi me pushtimet e ti dhe sa kohe qendruan si elite ushtria qe ai la ne zona te caktuara. Dua te them qe sekretet i mban gjuha e pamposhtur Burushaski. Eshte ajo gjuhe qe lidh Sqhipen me atee qe kur i divergjua u be mongole turke e te tjera. Burushaski ne ne gjuhe tjeter idiane, do te thote zoteri, gati sa nuk i afrohet kuptimit te verteta te saj: ata jane burra. Nese gjen je fjalorin e gjuhes se tyre shiko si i thone qerpikut, por e veshtire se deri me sot ajo gjuhe eshte gjuhe atbu . Thone qe nuk ka lidhje me gjuhet pereth dhe eshte nje enigme. Per disa fjale po ti jap une ketu:
Falo=farë, mbjel, mbolli=boki, be=jam, bokum=mbjelum, mbjellum, mbjellur(vetepesorja, pasivja)
Zeus eshte e lidhur me piktogram eshte koncepti Q. Shiko Q-ne latine shiko dhe syrin egjyptian, ato kane lidhje me njeri tjetrin si koncepte shkrimore,vetem qe Q ne egjyptian eshte gjet gabim, megjithese jpet perseri me konceptin e te dales, eshte nje si gjysem kodre dhe ne rastin tjeter qe e kane deshifruar si perseri si Q ka dhe nje D siper. Megjithaty gjejme elemtet qe jane ne shqipe "koder", qe sipas nje versioni te zberthyer te Egjyptianes mund te kete qene "qoder". Po Q-ja ne fakt eshte syri.
Po vemi tek *sklep e syrit, SKLEPË f. sh.
Lëng i trashë e i verdhemë, që rrjedh në anë të
syrit të sëmurë dhe që ngrin si kore. I ka zënë syri
sklepa. Iu qepën sytë nga sklepat.
Pra ai del nga syri.
Shikojme dhe:
QURRA f. vet. sh.
Lëng i trashë, që rrjedh nga hundët sidomos kur
janë të pezmatuara. Shfryu (fshiu) qurrat. I kishte
hundët me qurra.
Shikojme edhe:
QAJ
2. vet. veta III (me një trajtë të shkurtër të
përemrit vetor në r. dhanore). Më rrjedhin lot (nga
sytë). Më qajnë sytë.
3. vet. veta III. Pikon, rrjedh nga pak ose nxjerr
bula të vogla uji në sipërfaqe.

Cfare kane keto tre njesi me forme shkrimore te ndryshme dhe kuptime te ndryshme te perbashket. kane ate qe del, derdhet, rjedh nga nje objekt i caktuar: Nga syri, nga hunda.

Gjithashtu dua te them qe nuk me intereson etymologia, sepse para se te behesh mongole dhe muslymane ata flisnin nje gjuhe dhe keto koncepte kane ardhur nga ajo gjuhe. Pastaj gjuha ndryshon setin e saj per faktore qe njihen brenda nnje kohe te caktuar. Nuk dihet sa kohe merr ndryshimi dhe gjithashtu cil grup fjalesh nuk ndryshon brenda ketij seti te ndryshuar ne kohe. cilat fjale, ato te trupit, ato qe perdoren me shume gjates jetes se perditshme. nuk ka ndonji kerkim serioz ne kete fushe. Thuhet qe nuk dihet, thuhet deri aty qe edhe ndoshta nuk mund ti zbulojme.
Llogjika e ngecjec tek eshte mongole, etj, e tyre nuk shkon larg, nuk shpjegon asgje per origjinen e formimit te tyre, dhe shkon deri ne momenti kohor te fundit te nje cikli te meparshem gjuhe formues, i cili eshte njekohesisht edhe momentii i fillimit te nje cikli te mepasshem kombformues, feformues por qe ska lidhje fare me objektin ne studim se si eshte ndertuar ajo njesi. ketu kemi edhe cika tjeter njesite gjuhesore nuk kane te gjitha nje moshe. disa jane me te vjetra, disa me te reja dhe disa shume me te reja. Nuk dihet gjithashtu dhe lista kohore e formimit te njesive gjuhesore. P.sh. qerpik eshte formuar pra 2000 mije vjetesh, para 5000, apo para 25 mije vjetesh. Por llogjikisht mund te thuhet qe nese e njeta njesi gjendet ne gjuhe te largeta e pothuaj me ndryshime te vogla te parendesishme fonetik, ajo mendo qe ajo njesi eshte e vjeter, por sa mun te llogaritet me kohen e shkeputjes se popullsive nga njera tjetra. P.sh nese gjejme nje fjale te njejte ne gjuhen e amerikave me shqipen ajo do te thote qe ajo njesi eshte shume e vjeter., dhe aspak si thone gjuhetarelesht qe eshte nje kuhinsidenze. Duke ditur afersisht kur nis te popullohej dy Amerikat, pra kur jane shkeputur nga trungu i pare njerezore, Afrika mund te themi afersisht qe ajo fjale eshte 70 mije vjecare.
Para formimit te komb mongol dhe gjuhe mongole, qe jane shume te reja dhe shume afer ne kohe, ishte nje popull pa emrin mongol. Duhet pare dhe fjala arbereshe, ka shume rendesi dhe ma sa pashe ajo kishte pjesirisht nje gje te perbashket me qerpik, dhe duhet kerkua si i kane thene arvanitasit kesaj fjale. me rendesishme eshte fjala arbereshe nese nuk eshte ransformuar ose, mare ndonji fjale te re te formuar nga latine.

Ngjitu me lart ne kohe ondra per me gjet origjinen e emrit jo pronarin e fundit te tij. Duhet te ekzsistoje nje gjuhe, te jete nje gjuhe , thone disa gjuhetare, qe mund ti shpjegoje gjithe origjinen e formimit te tyre, menyren si jane formuar . Natyrisht cil ashte me e vjetra, qe nuk ka ndryshuar setin e sa j nga nderhyrja e herepashershme e e faktoreve si vendosja dhunore gjuhesore e elitave te brendshme te tyre. te vjetra ende gjalle jane Gjuha Shqipe dhe gjuha Kineze. Te tjera nuk kane qene, jane bere pas tyre. Me lart shqipes dhe Kinezes eshte gjuha Vinka, midis tyre jane Sumere, egjyptiane, sanskrit, greke e vjeter, latine. Te tjerat e vjetra kane humbur. Gjuha Vinka kaloi ne zhvillimin e gjuhes baze te popujve te kontinentit deri ne 3000 vite para krishtit. Ka mundesi deri athere popujt flisnin nje gjuhe pak a shume te kuptueshme me njeri tjetrin. Pra, ishte si nje popull i vetem. Bibla ne disa gjera ka te drejte. eshte menyra e kamfluar si eshte shkruajtur e pabesueshme. Ajo qe eshte shkruajt ne te para kulles se e babilonit eshte e vertete.Mendoj une.
Ndersa per Leshin tek eyelash eshte koncept tjeter i formuar nga Ilirete veriut (geget) dhe vajtur tek latine :lana=lesh.
Kete njesi e ka zberthyer deri diku zeusi me zberthimin e tij te famshem te *le. Lana dhe lash , lesh jane vetem te ndryshme ne fund te tyre, ku s=n jane ato qe dihen ne gjuhesi dhe ka kod sekondar ne ate njesi, ndersa ajo qe sdihet eshte koncepti *L. e cila ka kodin thelb ne ate njesi.
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#37

Post by Gardhi i Ondrrave » Mon Feb 13, 2012 10:06 pm

Zeus10 wrote:E verteta eshte, qe jo vetem gjuhet e ashtequajtura "indoevropiane" ndajne termat e nje leksiku te ngjashem, por dhe gjuhet e familjeve te tjera. Gjithe ceshtja reduktohet ne origjinen e gjuheve, nje ceshtje qe une e kam shtruar pyetjen ketu:

http://history-forum.org/topicseen./lin ... 7.html#new

dhe po pres mendime. Problemi eshte se ne nuk kemi njohje te mjaftueshme per te mos thene qe nuk kemi njohje fare, per gjuhet altaike apo per gjuhe te tjera aziatike, ne menyre qe te ndjekim nje gjurme te caktuar. Kur vjen fjala per terma te vecante, qe gjenden me shumice brenda gjuheve te te njejtes familje, ato jo detyrimisht burojne nga kjo familje gjuhesh. Dhe me qe jemi tek fjala qerpik, ajo mund te jete nje nga ato fjalet shume te lashta te races njerezore, qe mbeti brenda gjuheve te me shume se nje familje. Mua me ben pershtypje fundorja pik-e. A mos valle ka te beje me termin tone unikal pikë.
Zeusi ka shum gjuhtar qe kan parashtru munsine qe gjuht altaike dhe indoeuropjane mun me ken ne nji fare mnyret te lidhuna. Por kam lexu qe kat jan hala nji minoritet. Madhsia e gjuhtareve asht i menimit qe fjalori europjan qe gjehet ne gjuht altaike asht i huazum prej kontaktevet t'hershme midis ktyne popujve, tamam si ka nodh ne Turqi midis popujvet paraturk "zanafillo shqiptare" (po i jap kat emen) dhe popullsive turke. P.sh. ne gjuht finlandeze, hungarike, estone, turke etj qe nuk jan europjane po turko altaike ka shum fjale me origjine dhe strukture etimologjike indoeuropjane, ku ne finlandisht dhe estonisht jan huazu prej djalekteve skandinav-gjerman. Madje mun me gjejt fjale indoeuropjane edhe ne gjuht semite per t'njajtan arsye. Merr biblen, Hyun Jahve mun me shpjegu me "Dajve" pra Deus, menohet qe i ka ran d-ja (si ne shqip Djell-yll), ose e lidh me Hyun indjan Shiva, i ardh prej diva,deus etj. Noen mun me e lidh me fjalen shqipe anije, o skandinavishten e vjeter nau, pra ai qe lundron, qe narton anijen etj etj. Pra fjalt indoeuropjane (cfare do lloj kuptimi dona me dhane kij emnit) duken t'perhapuna ne tan globin, nga mayat deri tek kinezt. Kjo tregon, ne opinion tem, se cfare njarz te mahnitsham kan ken europjant e lashtsis.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#38

Post by Orakulli » Mon Feb 13, 2012 11:00 pm

Indoeuroianet gjuhetare jane me teper politike dhe u ka ngel goja ne dy shekujt e fundit vetem per huzaime dhe huazime, dhe prape huazime, sepse nuk dine te japin nje dicka me shume ne kete drejtim. Duhet me u lexu Greenberg qe te arrish pak a shume me hy ne origjinen e perbashket dhe lidhjet gjenetike te fjaleve. Ka qene dhe eshte shume i kundershtuar sepse gjuhesia Indeoeuropiane dhe gjuhetare te jere kane ngecuar ne rrjeten e politikes gjuhesore.
Tjetra hipotheze eshte teoria e relativitetit gjuhesor.
Per mendimin time te dy hipothezat jane te sakta. Problemi qendron qe te dy grupet nuk e kuptojne sa duhet levizjen dhe rritjen e gjuhes ne kohe e cila ndodh njekohesisht me qendrimin bashke te grupi njerezor dhe gjithashtu nga ana tjeter perhapje te pafund te pjeseve te tyre ne drejtime te tjera banuese. Sa jane bashke shkembejne te njejten gjuhe, pas shkeputjes gjuha eshte shtuar ne procesin evolutiv. Cfare eshte e shtuar ne kohe eshte e ndryshme nga gjuha e kohes se rrojtjes bashke sepse jane ndertuar ne baze te nje kendveshtrimi grupor te ri. Pra jane faktore te ndryshueshem ne kohe qe sjellin per pasoje edhe ndryshimn gjuhesor. Sa me shume eshte rritur dhe perhapur numri njerezor aq me shume eshte ndryshue gjuha e pare. Pra gjuhet, kane rrenje te perbashketa per nje grup fjalesh shume te vjetra te grupit meme, dhe kane te ndrysueshmeri ne fjalet e reja e me te reja. Sa me te reja te jene fjalet e dy grupeve te ndara ne kohe , aq me te ndryshme jane ato. Por guhetaret nuk i kane hyre asnjehere nji studimi te tille sepse te rrezikon besueshmerine dhe kredibilitetin . Eshte zone derrase e kalbur ku mund te rrezohesh per hicgje, dhe te iken postik i pedagogut , ose nje pozicion i facorshem diku, ose te ardhurat q ete vine nga shitja e librave, ose edhe suksesi i arritur me punet e meparshem . Gjuhetaret levizin ne zona te sigurta, qe fatekeqesisht jane tashme te ditura dhe mire te malezuara, reht emrave dhe mbiemrave, parafjaleve dhe idiomave, shqiptimeve dhe gafave, greafike te komlikura te frenkuencave te bashtingullore dhe zanoreve, etj. Pra, kryetiviteti i tyre eshte pothuaj zero. Merren me kerkime jothelbesore, reth fonetikes dhe te tjera, qe jane shume larg dhenies se pergjigjes si asht ndertuar gjuha njerezore. Merren me g-ne per shembull, dhe nuk hapin fjalorin e shqipes per te pare si i thone "
gagacit, e cila eshte sound simbolzem krijim. Pas kesaj mund ta kuptojne shume sa negative eshte ai tingull kur futet ne fund te ndertimit te njesise gjuhesore, si mbaresa -ing per shembull. Te ben gagac ndonjihere gjuha me zor dhe nga padija e atyre qe krijuan artficiale gjuhe. Berja gagc ne te folur edhe mund te pranohet, por kur ndikon ne gagacimin e trurit, qe ata i thone mednjes sepse truri eshte organi fizik dhe nuk mund te perdoret gjuhesisht si e perdor shqipja kete: I ka ik truri. Nuk i punon truri. Sepse gjithashtu jane dhe forma pasive te cailat nuk duhen perdorur ne gjuhe. Plotesisht ne drejtim te kundert te shkences gjuhesise, njesoj si puna e g-se te dikurshme ne fund te njesise. Problem eshte ndonjihere kur takohen nje me -ing ne fund me nji njesi me -g ne fillim te saj. Shqipja nuk ka pasur kohe te beje fjalen e duhur per kete rast ( Nuk e lane pushtuesit, i ben qe te shkonin ne male, e te tjera. Duke njohur mendjen e Shqipes, gjuhes jo njerezeve, them qe ne fshirjen e historise se Shqiptareve kane pasur gisht vetem Shqiptaret).
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#39

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed Feb 15, 2012 11:38 pm

Orakulli wrote:Indoeuroianet gjuhetare jane me teper politike dhe u ka ngel goja ne dy shekujt e fundit vetem per huzaime dhe huazime, dhe prape huazime, sepse nuk dine te japin nje dicka me shume ne kete drejtim. Duhet me u lexu Greenberg qe te arrish pak a shume me hy ne origjinen e perbashket dhe lidhjet gjenetike te fjaleve. Ka qene dhe eshte shume i kundershtuar sepse gjuhesia Indeoeuropiane dhe gjuhetare te jere kane ngecuar ne rrjeten e politikes gjuhesore.
Tjetra hipotheze eshte teoria e relativitetit gjuhesor.
Per mendimin time te dy hipothezat jane te sakta. Problemi qendron qe te dy grupet nuk e kuptojne sa duhet levizjen dhe rritjen e gjuhes ne kohe e cila ndodh njekohesisht me qendrimin bashke te grupi njerezor dhe gjithashtu nga ana tjeter perhapje te pafund te pjeseve te tyre ne drejtime te tjera banuese. Sa jane bashke shkembejne te njejten gjuhe, pas shkeputjes gjuha eshte shtuar ne procesin evolutiv. Cfare eshte e shtuar ne kohe eshte e ndryshme nga gjuha e kohes se rrojtjes bashke sepse jane ndertuar ne baze te nje kendveshtrimi grupor te ri. Pra jane faktore te ndryshueshem ne kohe qe sjellin per pasoje edhe ndryshimn gjuhesor. Sa me shume eshte rritur dhe perhapur numri njerezor aq me shume eshte ndryshue gjuha e pare. Pra gjuhet, kane rrenje te perbashketa per nje grup fjalesh shume te vjetra te grupit meme, dhe kane te ndrysueshmeri ne fjalet e reja e me te reja. Sa me te reja te jene fjalet e dy grupeve te ndara ne kohe , aq me te ndryshme jane ato. Por guhetaret nuk i kane hyre asnjehere nji studimi te tille sepse te rrezikon besueshmerine dhe kredibilitetin . Eshte zone derrase e kalbur ku mund te rrezohesh per hicgje, dhe te iken postik i pedagogut , ose nje pozicion i facorshem diku, ose te ardhurat q ete vine nga shitja e librave, ose edhe suksesi i arritur me punet e meparshem . Gjuhetaret levizin ne zona te sigurta, qe fatekeqesisht jane tashme te ditura dhe mire te malezuara, reht emrave dhe mbiemrave, parafjaleve dhe idiomave, shqiptimeve dhe gafave, greafike te komlikura te frenkuencave te bashtingullore dhe zanoreve, etj. Pra, kryetiviteti i tyre eshte pothuaj zero. Merren me kerkime jothelbesore, reth fonetikes dhe te tjera, qe jane shume larg dhenies se pergjigjes si asht ndertuar gjuha njerezore. Merren me g-ne per shembull, dhe nuk hapin fjalorin e shqipes per te pare si i thone "
gagacit, e cila eshte sound simbolzem krijim. Pas kesaj mund ta kuptojne shume sa negative eshte ai tingull kur futet ne fund te ndertimit te njesise gjuhesore, si mbaresa -ing per shembull. Te ben gagac ndonjihere gjuha me zor dhe nga padija e atyre qe krijuan artficiale gjuhe. Berja gagc ne te folur edhe mund te pranohet, por kur ndikon ne gagacimin e trurit, qe ata i thone mednjes sepse truri eshte organi fizik dhe nuk mund te perdoret gjuhesisht si e perdor shqipja kete: I ka ik truri. Nuk i punon truri. Sepse gjithashtu jane dhe forma pasive te cailat nuk duhen perdorur ne gjuhe. Plotesisht ne drejtim te kundert te shkences gjuhesise, njesoj si puna e g-se te dikurshme ne fund te njesise. Problem eshte ndonjihere kur takohen nje me -ing ne fund me nji njesi me -g ne fillim te saj. Shqipja nuk ka pasur kohe te beje fjalen e duhur per kete rast ( Nuk e lane pushtuesit, i ben qe te shkonin ne male, e te tjera. Duke njohur mendjen e Shqipes, gjuhes jo njerezeve, them qe ne fshirjen e historise se Shqiptareve kane pasur gisht vetem Shqiptaret).
Un besoj qe gjuht europjane kan pat i zhvillim te nryshem prej gjuhvet jo indoeuropjane, sepse nryshia e tyne besoj asht gjenetike. Dmth gjuht "indoeuropjane" jan fol o kriju prej nji rracet te nji gjaku, nji etnie. Pranaj edhe fjalt qe ata kan kriju o mase thjesht shtramru kur jan najt prej njani tjetrit, jan perhere t'ngjashme, sepse asht gjaku tyne qe asht i ngjashem. A m'kupton? Ti kat e shef edhe ne tingujt "onomatopeik" qe jan specifik te etnis, p.sh. kur nji gjerman o anglez vret gishtin ai thot "ouch or auch", por nji italian thot "Au", e nji shqiptar thot "Ah". Ne shqiptaret thona "O bo bo", nji shprehje qe nuk ekziston kurrkund, vec tek ne. Ose shprehje te tjera si kto shifen me shum cudi prej jo shqiptarvet. Pse? sepse ato jan specifike te gjakut ton. Kush i perket i rrace tjeter nuk mun me fol na t'njajten mnyre se si flet nji perfaqsus i te njajtit etnos. Ky asht ligj i natyrs. Gjuht e zezakve jan te ngjashme midis tyne, pra midis etnivet e zeza ma shume se mun me ken t'lidhuna me, p.sh., gjuht e rraces se verdhe, kineze o indoneziane. Pra nn besoj se kan ken hua per kta arsyetime. Dmth asht e munshme qe nga kontaktet e hershme, popuj te nryshem mun t ken marre fjale nga njani tjetri, po jo qe kan pat nji origjine t'njajt. kjo mu sme bind hic. T'pakten jo ne nji shkalle historike, mase ne nji shkall darwiniane biologjike po, po ktu jena tu fut ne nji land tjeter. Per gjuhtart ke te drejt, shum prej tyne jan te politicizum, po nuk besoj jan tan i ktij sojt. Problemi asht se ka disa aspekte qe e mshtesin teorine e indoeuropjanvet, dhe ka te tjere qe nuk e mshtesin. Asht e vshtine me than kush ka te drejt. Un po filloj me besu ma shume teorin per t'cilen jena tu diskutu, pra prej nji gjuhet ma natyrale jane zhvillu gjuht e tjera. Problemi asht qe kto dy teori nuk bien ndesh me njana tjetrin. Pra mun me pohu qe disa popuj kan nejt ma primitiv, pra ma t'lidhun me natyralitetin e lashtsis dhe popuj te tjere kan shku nji hap ma tutje, dhe ket ne mun me e qujt civilizim, kulture ose "artificialitet", kjo varet prej analizes qe dona me ba. Pra ktu nuk ma duket ka kundershtim.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#40

Post by Orakulli » Thu Feb 16, 2012 4:33 am

Ne kemi shume ne fat, qe cabej , ndjese pasye nuk kishte kohe ti hidhte nje sy. Po e filloj me:
Ckemi mo. Ku ishe mo. Cfare thua mo. Cfare eshte kjo "mo". Eshte pike, mbarim fjalie ne gjuhen e folur. njesoj si eshte shenja e pikesimit ne gjuhen e shkruar. Po keshtu jane erej, ere, re, bre, ore.
Kemi edhe :
-i e zgjatur, pakenaqesi, ere e keqe, gje e shmetuar
-kemi *nxuq, pa dhe asnj tingul zanor, eshte baza e "nuk"
-kemi *shët, e cila eshte baza e njesise "pusho", shut up
- kemi *ohu habitore
-kemi *udja ne tzame, habitor
-kemi *o-dhimbje
-kemi levizjen e kundert te kokes per po-ne dhe jo-ne
-kemi *oi, oi qarje
-kemi *olele, kur goditet dikush prej dikujt, me shume tek femijet, ose na rreh dikush.
-kemi :ysh, kur i drejtohem kalit, gomarit qe te ndaloje
-kemi* ster kur i flasim gomarit te nxitoje.
-kemi *bërbë- baza e termit barbar
-kemi-gërvër-grindavecit, e cila fillon gjithashtu me kete nocion baze, sound simbolizem.
...........e te tjera.
Tani, ju jeni drejt kur thoni qe gjuha Europiane eshte ndryshme, por me sakte eshte shume here me teper e zhvilluar sepse u be nga njerez qe evoluan me shpejt se ne zonat e tjera njerezore te banuara. pse evoluan me shume , kjo eshte nje term shume i gjate. Evoluan sepse zhvlluan me shume gjuhen dhe gjuha nga ana tjter zhvilloi me shume ata.
tani, sa te zgjuar kane qene keta?
te marresh fjalen *sy te shqipes dhe ta besh *system per shembull, ose te ngjashem "similar, ose synkron, ose...Tani ata gjuhetaret e Socio thone qe vjen nga *syn e Greqishtes se vjeter. por tek syn, qe kupton disa gjera bashke, nuk shikoj ndonje lidhje me system , ose simila, ose sinkron e te tjera. kaq te zgjuar ishin te paret e tu Ondra, dhe per ju Socio gjithashtu.
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#41

Post by Orakulli » Thu Feb 16, 2012 12:54 pm

Injoranca eshte koncept realtiv. Ata qe sot quhen injorante, kuptohet nga disa qe e konsiderojne veten e tyre jo injorante, relativiteti njerezor, neser ka mundesi te konsiderohen nga pasardhesit e tyre jo injorantete, relativitetit i ri njerezor, qe vjen me konceptin konkret gjuhesor te pa pjekur, ndersa jo injorantet e sotem te quhen injorante te projektuar per te mos u pjekur, ose maturuar.
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#42

Post by Gardhi i Ondrrave » Fri Feb 17, 2012 4:15 pm

Orakulli wrote:Ne kemi shume ne fat, qe cabej , ndjese pasye nuk kishte kohe ti hidhte nje sy. Po e filloj me:
Ckemi mo. Ku ishe mo. Cfare thua mo. Cfare eshte kjo "mo". Eshte pike, mbarim fjalie ne gjuhen e folur. njesoj si eshte shenja e pikesimit ne gjuhen e shkruar. Po keshtu jane erej, ere, re, bre, ore.
Kemi edhe :
-i e zgjatur, pakenaqesi, ere e keqe, gje e shmetuar
-kemi *nxuq, pa dhe asnj tingul zanor, eshte baza e "nuk"
-kemi *shët, e cila eshte baza e njesise "pusho", shut up
- kemi *ohu habitore
-kemi *udja ne tzame, habitor
-kemi *o-dhimbje
-kemi levizjen e kundert te kokes per po-ne dhe jo-ne
-kemi *oi, oi qarje
-kemi *olele, kur goditet dikush prej dikujt, me shume tek femijet, ose na rreh dikush.
-kemi :ysh, kur i drejtohem kalit, gomarit qe te ndaloje
-kemi* ster kur i flasim gomarit te nxitoje.
-kemi *bërbë- baza e termit barbar
-kemi-gërvër-grindavecit, e cila fillon gjithashtu me kete nocion baze, sound simbolizem.
...........e te tjera.
Tani, ju jeni drejt kur thoni qe gjuha Europiane eshte ndryshme, por me sakte eshte shume here me teper e zhvilluar sepse u be nga njerez qe evoluan me shpejt se ne zonat e tjera njerezore te banuara. pse evoluan me shume , kjo eshte nje term shume i gjate. Evoluan sepse zhvlluan me shume gjuhen dhe gjuha nga ana tjter zhvilloi me shume ata.
tani, sa te zgjuar kane qene keta?
te marresh fjalen *sy te shqipes dhe ta besh *system per shembull, ose te ngjashem "similar, ose synkron, ose...Tani ata gjuhetaret e Socio thone qe vjen nga *syn e Greqishtes se vjeter. por tek syn, qe kupton disa gjera bashke, nuk shikoj ndonje lidhje me system , ose simila, ose sinkron e te tjera. kaq te zgjuar ishin te paret e tu Ondra, dhe per ju Socio gjithashtu.
T'njajten gja jam tu fol edhe vet. Pra tingujt "onomatopeike", prej t'cilvet un jam i bindun kan rrjedh gjuht, jan specifik te nji gjakut, dhe ne kena tonet qe jan specifik te gjakut shqiptare. Indoeuropjant jan zhvillu ma shum, sepse kan ken evidentisht ma t'zgjum, kan kriju nji kultur ma t'rafinum, dhe gjuha e tyne pasqyroti ket zhvillim njerzor. Zdu me ba racizma, po ky asht nji fakt. M'fal po pjesn e dyt nuk ma duket e kuptova krejt. Si e lidh fjalen syn-bashk me synin,organin e pamjes? Similar mun me e lidh me synin, qe mun me pat gjenerue edhe anglishten same, o sllav. sam dmth i njajt,pra qe duket njisoj, por syn+stem dhe sin+cron ma duket se kan kuptim ne ket form, ose me kallzo cilin shpjegim alternativ don me i dhan ti?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#43

Post by Zeus10 » Tue Jan 03, 2017 5:27 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:
T'njajten gja jam tu fol edhe vet. Pra tingujt "onomatopeike", prej t'cilvet un jam i bindun kan rrjedh gjuht, jan specifik te nji gjakut, dhe ne kena tonet qe jan specifik te gjakut shqiptare. Indoeuropjant jan zhvillu ma shum, sepse kan ken evidentisht ma t'zgjum, kan kriju nji kultur ma t'rafinum, dhe gjuha e tyne pasqyroti ket zhvillim njerzor. Zdu me ba racizma, po ky asht nji fakt. M'fal po pjesn e dyt nuk ma duket e kuptova krejt. Si e lidh fjalen syn-bashk me synin,organin e pamjes? Similar mun me e lidh me synin, qe mun me pat gjenerue edhe anglishten same, o sllav. sam dmth i njajt,pra qe duket njisoj, por syn+stem dhe sin+cron ma duket se kan kuptim ne ket form, ose me kallzo cilin shpjegim alternativ don me i dhan ti?
Nuk jam dakort me ju ne kete pike. Tingujt onomatopeike, zakonisht tingujt e natyres, ashtu sic e thote dhe vete fjala ὄνομα(emër) + ποιέω(boj, bëj), jane ata qe shfrytezohen per te krijuar emra, qe tingellojne te ngjashem me ta dhe ato jo detyrimisht jane specifike brenda nje race. Por ndryshimi thelbesor midis shqipe dhe gjuheve te tjera, eshte se shqipja i ka perdorur tingujt me se shumti per te krijuar leksik themelor. Psh nese anglishtja I perdor zhurmat per te krijuar emra te tille:
bang---zhurma e perplasjes
click---zhurma e mouse
buzz---zhurma e zukatjes
etj etj

shqipja ka perdorur zhurmen krkr per te formuar foljen kr-uaj dhe pas saj shkruaj, duke ja transmetuar me pas latinishtes scrivo dhe kjo e fundit gjithe gjuheve te tjera europiane.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

RapsoD
Regular Member
Regular Member
Posts: 60
Joined: Fri Jun 26, 2009 11:03 pm
Gender: Male

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#44

Post by RapsoD » Tue Jan 03, 2017 6:37 pm

Zeus10 wrote:
shqipja ka perdorur zhurmen krkr per te formuar foljen kr-uaj dhe pas saj shkruaj, duke ja transmetuar me pas latinishtes scrivo dhe kjo e fundit gjithe gjuheve te tjera europiane.
A ka ndonje mundsi qe ne ta kemi huazu prej latinishtes?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje shqipe e kulluar mes"""grekeve""

#45

Post by Zeus10 » Tue Jan 03, 2017 7:04 pm

RapsoD wrote:
Zeus10 wrote:
shqipja ka perdorur zhurmen krkr per te formuar foljen kr-uaj dhe pas saj shkruaj, duke ja transmetuar me pas latinishtes scrivo dhe kjo e fundit gjithe gjuheve te tjera europiane.
A ka ndonje mundsi qe ne ta kemi huazu prej latinishtes?

Jo, une e perjashtoj çdo mundesi, qe kjo fjale te kete ardhur ne shqip prej latinishtes, per vete menyren si ka lindur shkrimi dhe ndertimit se fjales: "shkruaj" . Shkrimi ka lindur shume heret, por nese do te mendojme nje forme te hershme te tij, nuk mund te kete qene tjeter, pervecse perdorimi i elementeve natyrore si druri dhe gruri, per te gdhendur shkronjat ne to:

Image

Ky proces quhet kr-uarje ose gerr-yerje dhe emri vete buron nga tingulli qe leshon materiali kur e kruajme ose gerryejme: kërrr kërr ose gërr gërr.
Shqiptari, diku ne procesin e fjaleformimit, i shtoi perforcuesen sh-ë

kr-uaj-----------> shkruaj

nje element ky specific vetem per shqipen. Fjala latine scrivo, shfaqet pothuajse identike me fjalen shqipe shkruaj, por ajo nuk mund te kete furnizuar shqipen me kete forme leksikore, sepse fjaleformimet me perforcuesen privative nistore:

sh + folje-----> sh + kr-oj

jane tipike vetem per shqipen.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”