"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#46

Post by Mallakastrioti » Sun Jan 09, 2011 5:16 pm

Ne imazhin qe solla, qe ti aspak nuk pate nje pergjigje te qarte, por kerkove ta perqasje sipas deshires tende duke mos te ardhur mire (pasi termi per here te pare e kemi ne shek. IX ne dokumente gjermane) sepse u zure ngushte dhe ketu kerkon ta lidhesh me "greqishten". Pra kerkon te perdoresh ate qe ne italisht quhet "due pesi e due misure" e vetem kur te intereson edhe kur te jepen faktet ne menyre teje te qarte.

Tani personalisht sigurisht u gatova deri dje me perrallat e Mayer e Miklosich (bazat qe ti ke studiuar e kerkon te shpalosesh ketu) ku ndjekesit e ketyre ideve thone shume e flasin shume per te mos thene ne fund asgje.
Si na qenka kjo pune qe çdo gje kerkoni ta lidhni me gjuhet iraniane-persiane-sanskrisht?----ku eshte llogjika ne kete pike?
I nderuar, une besoj ne gjuhet e popullit e jo ato artificiale, ku mbi te cilat u abuzua me gjithe pallavrat e ideve I.E, qe si ide eshte e paqendrueshme dhe ne kriz, pasi po dalin studiues dhe gjuhetar te brezit te ri qe po i hedhin poshte genjeshtra te tilla.
Image

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#47

Post by HylliArbenor » Sun Jan 09, 2011 7:55 pm

Mallakastriot nuk e kuptoj merine ne pergjigjen tende..te thash qe etimologjia qe dhe esht po e mundshme, nuk esht se ekziston vetem nje version, mund te kete shume (mund edhe te marresh vetem foljen shqipe shkyj p.sh.), un thjesht anesoj me shume per termin greke sesa latin, sepse marre parasysh "kapjen" e forte qe kishte kisha greke mbi Shqiperine e asaj kohe dhe rendesine historike te "shizmes".(po te hedh nje "kuezite" te ngjashem mbi kete teme: fjala "Vjeter" rrjedh nga vit/vjet o lat.vetus/veteris? shprese nga sh+prese-"te presesh" o lat.spes/speris, kuvend nga ku+vend-"ku vendoset" o lat.cumvenire-it.convenire-te biesh dakort, "çudi" nga fjala sllave "çudo"-mrekulli o nga çu/ku+di-"ku e di" esklamacion habie?).
Persa i perket burimeve studimore qe un marre parasysh ato i perkasin 80% te tashmes dhe nuk jane ndonje sekret shteti, mund ti hedhesh vet nje sy nese te intereson; paresorja jane publikimet e profesoreve te Universitetit te Leidenit (A.Lubotsky,R.Derksen,Fisk,Koebler etj vizito sitin www.ieed.nl, ose gazeta zyrtare e universitetit, mbase me i rendesishmi ne Europe per kerkime etimologjike), per shqipen veprat e brilantit B.Demiraj, kreu i fakultetit te Albanologjise ne Mynih (ku u regjistrova vjet per te studiuar), Martin Huld (Basic Albanian Etimologies), Vladimir Orel (Albanian Etimological Dictionary, 1995) dhe natyrisht "pionieri i gjuhes shqipe" E.çabej, per te cituar ata me ne ze. Nga e kaluara veprat e koloseve te gjuhesise indoeuropjane si J.Pokorny (Indogermanisches Etimologisches Woerterbuch), Karl Brugman, Holger Pedersen(per shqipen Albanische Texte mit Glossar 1895), po edhe Gustav Meyer :). Ja pra kto jane burimet e mia, asnje te fshehte o dashakeqesi. Natyrisht nuk esht se citoj keta studiues papagallisht, siç nenkupton ti, po mendimi i tyre kur flitet per etimologjine e nje fjale besoj peshon mjaft per tu marre parasysh. e perseris, nuk mendoj "strikt" ne vizionin akademik, mendjen e mbaj gjithnje te hapur per arsyetime alternative, edhe duke u nisur nga nje baze vetem semantike.
disa site interesante: http://www.utexas.edu/cola/centers/lrc/, www.ieed.nl, http://www.brill.nl/ieed, http://www.sacred-texts.com/hin/ (tekste fetare te lashtesise ne gjuhe origjinale, perfshire Vedad).
Zeus falemnderit per sitin http://www.fjalori.shkenca.org/, duket tejet i detajuar, nje pyetje, esht sit qe i perket ndonje institucioni shkencore?

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#48

Post by Orakulli » Mon Jan 10, 2011 10:12 pm

Hyllin,
Nuk mund ta vertetojme me saktesi shkencore sesa 'Greke" ishte kisha "Greke" ne fillimet e saj, dhe sa "greke" ishte gjuha kishtare qe po ndertohej. Ti ngaterron, dhe jo vetem ti, Historine e shpallur si te vertete nga disa dhe te verteten.
Nese ke mundesi te na ngjallesh ndonji prift te viitit te pare te Kishes Greke, ekziston mundesia te pergjigjet ne gjuhen Shqipe, po ashtu si edhe ne gjujhen "greke te vjeter" , ose edhe "Latine".Mundesia qe te pergjigjet ne gjuhen "greke te re" ose 'italisht" eshte pothuajse Zero.
Kjo menyre te llogjikuara ishte karakteristike e dy shekujve te kaluar. Edhe nuk habitem ndersa perdor ende Gustav Sllav Mayerin, i cili dispononte nji fjalor sllav-sllav per te shpjeguar shqipen.Njohurite fonetike te Gustavit ishin zero. Ai ngaterron konceptet me elementare. Atij i eshte bere vetem propagande nen nji qillim tjeter jo shkencor, por politik. Gje qe po ben edhe ti ketu shume kohe me vone.
Po ta perseris, mos bej propagande ketu, te cilen te gjithe e dime nga vjen dhe perse eshte bere. Nuk dime vetem kush e ka paguar. Ndoshta mund te na e thaush ti.
Hyllin, ekzistojne edhe libra qe jane per ne koshat e plehrave.
Te lutem shume mos fyej zgjuarsine njerezore.
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#49

Post by Orakulli » Tue Jan 11, 2011 2:00 am

Hyllin,
Nese vazhdon te shfaqesh tendecen tende te dukshme dashakeqese, bazuar ne teorite kishtare-raciste te gjuheve dhe historive te ndertuar mbi to, do te keshe per pasoje fshirjen e posteve.
Fol per gjuhen Shqipe dhe argumento reth temes, dhe jo:
Mallakastriot nuk e kuptoj merine ne pergjigjen tende
..
sepse marre parasysh "kapjen" e forte qe kishte kisha greke mbi Shqiperine e asaj koh
Sa e forte ishte kapja/ Na rendit ketu fakte dhe argumento mbi bazen e tyre? Cilet ishin Kishat greke ne shqiperi qe prej fillimit te kishes greke?? Nga kush drejtoheshin keto kisha greke? Cfare influence kishin ne popull? Pse kishen greke ne Itali e kishin vetem arbereshet? Ku ishin idhtaret me origjine "greke' kishes greke ne Itali? Cfare ka pasur perandoria Bizantine? Cilet kane qene perandoret e saj? Cfare shtrirje ka pasur? Sa flitej greqishtja e re ne Greqi para 400 vjetesh,300, 200,100? Sa flitej(5) Shqipja ne greqi para 400,300,200,100 vitesh?
Lexo edhe ca libra te tjere hyllin qe ta marresh vesh mire kete ane.
e dhe rendesine historike te "shizmes".(po te hedh nje "kuezite" te ngjashem mbi kete teme: fjala "Vjeter" rrjedh nga vit/vjet o lat.vetus/veteris?
Vit e Shqipes ka lidhje me "dit" te saj dhe eshte me e vjeter se "veteris". Shqipja ka qindra njesi tjera qe tregojne kodikisht se cfare eshte "i"-ja, ndersa latinishtja nuk i ka.
Qe ta dish ti , hyllin, gjuha eshte matematike e larte dhe shpjegohet vetem me ane te Skipes. e cila kodiket i ka njesi gjuhesore ne ndryshim nga pjellat e saj shume te reja ne moshe, te cilat i kane te fshehura nen lekure.
Numri "nji" ka qene vetem nji "i", dhe ne disa zona akoma flitet ne kete variant, vetem nj "i" e thjeshte. Bashkimi fonetik i mevonshem, por shume i hershem , shume me i hersheme se gjuha jote latine, ishte "n(ë) i", e cila u be "ni". Me vone ndodhi qe kjo behet "nis", sepse fillon nisja fillon (sic fillon edhe fillon) me numrin "nji", apo jo Hyllin?
Dhe kjo "nis", e cil do te thote "nji z(ë)", sepse "s' eshte nje transformim foentik i "z"-se.
Dhe matematika vazhdon me:
Inizi=I n(ë) i zi, qe do te thote =I shumezon I=I"
Dhe prandaj shqipja ka me dhjetra te tjrea te tilla. Gjuha shpjegohet vetem me kete metode. Matematika ka qene baza, ndersa te tjerat gjeometri&tingull&filozofi, etj, jane burimet e tjera te formimit, te cilat kane punuar gradualisht se bashku per formimin e gjuhes.
Gjuha Shqipe flet me kodike njielementesh,si pershembull Z(ë), te cilat permbajne njekohesisht edhe alfabetin brenda. Gjuha shqipe flet me alfabet , e cila tregon njekohesisht qe jo vetem qe kane e shkruar shume heret ,por edhe ka prodhuar alfabetin.
Te tjerat qe shkruhen me pas, me qindra mijera, jane vecse idiotizma qe ca te tjere, shume here me te ditur se ti i shkruanin sepse aq dinin, ose ashtu donin, ose ashtu ishin paragjykimet e tyre kulturore, ose ashtu kerkonin interesat e tyre personale(si rasti jot i vogel), ose ashtu ishin paguar te shkruanin, ose ashtu mund te shisnin librin njerezeve qe tashme i kishin indroktinuar me kisha e shkolla reth gjuhes dhe Historise.
Keto qe te shkruajta me lart, jane fillimi i nji zbulimi te madh shkencor gjuhesor, me ne fund pas 10 shekujve mashtrimesh, fshehjesh dhe budadalleqesh gjuhesore ne Europen.
Shko ne Mynih, dhe thuaja ndoni profesori te vertete, dhe ndigjo se cfare do te thote.
Por, gjithe kete teori mund ta zhvilloje deri ne fund vetem une, kod me kod , nga më e lehta sinteze, si ajo qe shkruajta me larte,dhe deri tek me e veshtira qe jo ti, por edhe gjuhetaret me Oksfordra e Kembrixhera do ta kishin shume te veshtira ta kuptonin.
Dhe jane shume faqe te shkruara Hyllin. Jo vetem permbyset cfare pak ke lexuar ti, por permbysen pathuaj gjithe teorite gjuhesore te ngritura deri me sot.
Injoranca jote eshte qe ti nuk e di se me ke po bashkebisedon ne kete forum, ndersa inoranca e kohes eshte e kohes. Budadallekut te njerzimit Anshtajni nuk i gjeti dot skajin, sepse ne fak ai /zënë ka nga 'i'/, e cila mund te jete shume mire edhe nje 'qiell", por edhe nje "kufi", por edhe dicka tjetër, qe për nivelet amatore,profesionale dhe amatore-profesionale eshte e veshtire per tu kuptuar.
çi ke ze mbyllje:
Shqipja eshte sulmuar vetem per kete arsye.Ajo permban kutine e pamdores gjuhesore. U munduan ta zhduknin vetem per kete.
Por Shqipja eshte ashtu vertet si ka emrin, jo se fluturon dhe nuk e mbizoteron dot, jo vetem qe eshte e lire dhe jeton lart, eshte e mprehte nga syte dhe rezistente në kushtet shume te veshtira, por vetem sepse Shqiponja jeton gjate, mendoj thjesht une.
Image

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#50

Post by HylliArbenor » Wed Jan 12, 2011 12:12 am

Meqe vazhdoni te fshini postet e mia, Mallakastriot te falenderoj per ftesen ne kte forum shume konstruktiv..Paçi fat dhe sukses me teorite e juaj. gjithe te mirat..Adieu!!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#51

Post by Zeus10 » Wed Jan 12, 2011 8:10 pm

HylliArbenor wrote:Meqe vazhdoni te fshini postet e mia, Mallakastriot te falenderoj per ftesen ne kte forum shume konstruktiv..Paçi fat dhe sukses me teorite e juaj. gjithe te mirat..Adieu!!
Sigurisht qe debati duhet te jete i barabarte, por une mendoj qe kete konstatim te gjigandit Fishta duhet ta lexosh me vemendje:
E, shka të bindë e të neveritë ma fort asht kta që të gjithë po duen me u mbajtë filologë. Hin e fol me ta, paj, qe besa e besës, ta bajnë kryet per voe kahë vehen kinse me të spjegue, se kjo fjalë vjen prej sanskritishtes, se kjo tjetra asht indo-gjermane, se ajo e treta rrjedh drejtperdrejt prej persishtes: se Majeri i ka thanë kështu, se Pederseni ka shkrue ashtu e kështu Jockel e kështu Jagiç e kështu etj., etj. të tana fjalë si me u pasë ra lnjyra e me kenë tue folë këllapì. Per ta të gjithë literatyra s’asht tjetër veçse nji etimologjì fjalësh e kurrgja ma teper. Kahë pritojnë me u vu e me zanë më libra shqyp, kta s’e zanë se ka shkrue kush shqyp kurr, e pse gja të veten s’kanë të shkrueme, kështu gjithmonë kanë per të mbajtë per fjalë të shkrimtarëve të huej, si mbahet kungulli haes per gardh. E Kështu, kahë rrijnë kta garguj tue britë permbi filologji e literatyrë, gjuha shqype ka ardhë e asht perzie si flokët e harapit sa me mbërrijtë njeriu me i thanë vedit, jarebi, a di unë shqip, apo jo? Per në ngjatët puna kso doret, s’ka me shkue shum e na kemi me kenë të ngushtuem me folë e me shkrue në gjuhë të huejen, pse gjuha shqype ka me dekë, pa dyshim, mbassi i kanë hî sod mikrobët që janë shkrimtarët e padije e të pa zeje. ..Prej zekthit të marrë që me u dukë letrarë pa kenë, sod asht pshtjellue gjuha shqype në mënyrë që mos me mujtë me këndue dy rreshta shqyp, perpa t’u çue vneri. Urojmë që shqyptarët e meçëm.. kanë me u mundue me i shtypë me shkrime të veta kta mikrobë parazita të gjuhës shqype. (“Posta e Shqypnìs”, 1918, nr.30, F.4).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#52

Post by faon perrovarri » Wed Jan 12, 2011 8:48 pm

Kam ndjekur me vemendje debatet midis jush ,ajo qe kuptova nga nderhyrja e Hyllit ,eshte se per te, argumentet e sjella nuk jane bindese, dhe se ai ka nja alternative tjeter me te forte sipas tij.
Kjo nuk do te thote qe ai eshte sherbetore i qendrave komanduse jashte shqiptare ,nuk e lejuat te merrte frymemarrje dhe jo te zhvilloje argumentet e tij .Gjithmone zgjidhja vjen kur ndodhesh ballperballe me te keqen,ahere te fyshket bytha dhe ske rruge tjeter.Mos u impononi te tjerve bindjet tuaja ,fitojeni tjetrin,ftojeni tjetrin te ulet perballe dhe te kete deshire te bisedoje.Imponojin tjetrit respektin dhe jo merine dhe sidomos kur flasim ne nje forum per gjuhen.GJuha eshte dija,njohja,kultura ndergjegjia nje kombi.
Me falni ne neqofte se preka jashte mase dike.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#53

Post by Hymniarber » Wed Jan 12, 2011 9:06 pm

faon perrovarri wrote:...nuk e lejuat te merrte frymemarrje dhe jo te zhvilloje argumentet e tij .
Nuk mendoj se Hyllit, nuk i eshte lene hapesira e nevojshme, perkundrazi mendoj se ne postimet e tij, kishte shume ujra te teperta qe sollen nervozizmin e bashkebiseduesve, megjithate do ju rekomandoja moderatoreve te mos i fshine postimet, sepse mendoj qe fshirja eshte mase ekstreme.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#54

Post by faon perrovarri » Wed Jan 12, 2011 9:18 pm

Hymniarberit,mencuria sjell urtesine.

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#55

Post by HylliArbenor » Wed Jan 12, 2011 10:56 pm

nje sqarim X te gjithe..nuk ndihem i fyer nga ndonje gje..arsya qe le kete forum esht thjesht se ne kete forum pjesemarresit NUK FLASIN ASPAK PER GJUHE, panvaresisht nga çfare pohoet. ky esht thjesht nje konstatim real. me ftuan te debatoja per gjuhen shqipe dhe aspektet e saj, dhe tentova qe ne fillim te argumentoj diçka konstruktive, duke kerkuar gjithnje nje konfrontim idesh pasurus, po nga ana tjeter u hasa vetem o me nje mur shurdherie fanatike o me nje nacionalizem trashanik dhe harbut tipik ballkanik. Te ndertosh barrikada ideologjike "miku im-armiku im" sipas faktit nese e mendoj si ty apo jo, te mos te dish te djalogosh ne menyre civile dhe mos te respektosh idete e te tjereve esht thjesht nje primitivizem tribal (fatkeqesisht ende shume shqiptare), panvaresisht çfare tip dije nje njeri mund te kete (qe sadoqoft, ne fund nuk shpaloset).
Zeus falemnderit per "dediken", esht pak qesharake qe mi drejton mua fjalet e Fishtes, ato duhet tja drejtosh vetes, sepse pershkruajne ne menyre perfekte çfare ndodh ne kete forum. besoj se je mjaft i zgjuar per ta kuptuar nje dite.
me kete postim te fundit ju pershendes, dhe i kerkoj moderatoreve mundesisht te fshijn akauntin tim (pasi kane fshire edhe kete post) :). gjithe te mirat.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4217
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#56

Post by Zeus10 » Thu Jan 13, 2011 12:55 am

HylliArbenor wrote:nje sqarim X te gjithe..nuk ndihem i fyer nga ndonje gje..arsya qe le kete forum esht thjesht se ne kete forum pjesemarresit NUK FLASIN ASPAK PER GJUHE, panvaresisht nga çfare pohoet. ky esht thjesht nje konstatim real. me ftuan te debatoja per gjuhen shqipe dhe aspektet e saj, dhe tentova qe ne fillim te argumentoj diçka konstruktive, duke kerkuar gjithnje nje konfrontim idesh pasurus, po nga ana tjeter u hasa vetem o me nje mur shurdherie fanatike o me nje nacionalizem trashanik dhe harbut tipik ballkanik. Te ndertosh barrikada ideologjike "miku im-armiku im" sipas faktit nese e mendoj si ty apo jo, te mos te dish te djalogosh ne menyre civile dhe mos te respektosh idete e te tjereve esht thjesht nje primitivizem tribal (fatkeqesisht ende shume shqiptare), panvaresisht çfare tip dije nje njeri mund te kete (qe sadoqoft, ne fund nuk shpaloset).
Zeus falemnderit per "dediken", esht pak qesharake qe mi drejton mua fjalet e Fishtes, ato duhet tja drejtosh vetes, sepse pershkruajne ne menyre perfekte çfare ndodh ne kete forum. besoj se je mjaft i zgjuar per ta kuptuar nje dite.
me kete postim te fundit ju pershendes, dhe i kerkoj moderatoreve mundesisht te fshijn akauntin tim (pasi kane fshire edhe kete post) :). gjithe te mirat.

HylliArberor, ky forum respekton mendimin e kujtdo qe kycet ne te dhe ben nje debat brenda rregullave. Nuk eshte e vertete, qe ideologjia e ketij forumi eshte asgjesimi i mendimit te ndryshem. Nese do te zbatonim kete praktike, do te futeshim ne nje rruge pa krye, qe do te demtonte vete qellimin per te cilin ai eshte krijuar. Na akuzon per 'nacionalizem ekstrem te trashe primitiv', une do te thosha qe ka pak gjasa qe shumica jone, te njohur tashme me lloj-lloj finesash shqiptare dhe te huaja, te praktikojne metoda dhe ideologji te trasha dhe primitive.
E verteta eshte, se perkundrazi, jane disa njerez te tjere, qe rane ne kontakt me boten e perparuar perendimore dhe u gjeten atje, fare pa vlera te tipit 'perendimor', dhe kujtuan se duke lene menjane nacionalizmin, do shfaqeshin si liberale e te moderuar, pra interesante per syte e asaj bote te perparuar. Dhe ti je je nje prej tyre, qe fatkeqesisht, nuk te eshte dhene rasti te mesosh as rregullat e drejteshkrimit te gjuhes tende.
Ti ju perket atyre individeve, fatkeqesisht me shumice, qe ju mungon shtylla kurrizore, qe fatkeqesia jone kombetare, per te qene te varfer dhe te prapambetur karshi Botes se perparuar, i ben te ndihen inferiore dhe te lene menjane dhe ato vlera, qe ne kemi si komb, ne kembim te perfshirjes se perulur ne 'Boten e Qyteteruar'.
Ne, nga ana jone, kemi zgjedhur te pranojme, qe ne jemi te varfer, te prapambetur, injorante ne shume raste, te masakruar me se shumti prej taneve, por ama ne kemi identitetin tone, identitet si rrallekush, ne kemi damarin tone, damar si rrallekush, ne jemi ata qe varferia dhe injoranca na ka bere te mesojme me shpejt se shumekush, intoleranca na ka bere te tregojme me te miren e shpirtit tone, ne jemi ata qe pelqehemi si rrallekush per punen qe bejme, vitalitetin qe kemi, ashpersine tone fisnike, mencurine tone te lindur.
Ne jemi shqiptare, ne kemi gjuhen tone te mrekullueshme, zakonet tona te ashpra dhe te bukura, traditen tone te lidhjeve te gjakut dhe megjithese primitive ne jemi krenare per to.
Kush nuk eshte, rruga mbare, ne do dijme te mbrojme identitetin tone, ashtu sic ai shfaqet, i prapambetur , i virgjer, por ama fisnik dhe i lashte.
Mbec mire dhe gjetsh rehat me identitetin tend te ri, qe ti deshperimisht kerkon ti bashkohesh.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#57

Post by Orakulli » Fri Jan 14, 2011 4:58 pm

Kam ndjekur me vemendje debatet midis jush ,ajo qe kuptova nga nderhyrja e Hyllit ,eshte se per te, argumentet e sjella nuk jane bindese, dhe se ai ka nja alternative tjeter me te forte sipas tij.
Kjo nuk do te thote qe ai eshte sherbetore i qendrave komanduse jashte shqiptare ,nuk e lejuat te merrte frymemarrje dhe jo te zhvilloje argumentet e tij .Gjithmone zgjidhja vjen kur ndodhesh ballperballe me te keqen,ahere te fyshket bytha dhe ske rruge tjeter.Mos u impononi te tjerve bindjet tuaja ,fitojeni tjetrin,ftojeni tjetrin te ulet perballe dhe te kete deshire te bisedoje.Imponojin tjetrit respektin dhe jo merine dhe sidomos kur flasim ne nje forum per gjuhen.GJuha eshte dija,njohja,kultura ndergjegjia nje kombi.
Me falni ne neqofte se preka jashte mase dike.
Perrovari, a e di c'ka shkruajt Anatole France?

Anatole France tha, " If 50 million people say a foolish thing, it is still a foolish thing."

Budadalleqet si te shkruhen ose thuhen nga autoret e Librave "per ne kazan te plehrave", ashtu edhe nga "populli' i paditur perseri budadalleqe jane.

Foolish things tek Hyllin ishin shume, por une po marr vetem njesine "viti" qe eshte marre sipas tij nga "latinishtja".
E di ti si i thonin Hititet vitit?
[b]ú-et-ti [/b]-- noun; dative-locative singular of <wētt-> year -- year
(http://www.utexas.edu/cola/centers/lrc/ ... l-1-X.html)

Ka mundesi qe njesia e Hiteteve, ne qofftese eshte kopjuar, te kete kaluar me pare nga te parete e Shqiptareve para se te vente ne Vatikan-Rome.Pre, nese do flasim per nji huazim. Nese nuk ndodhur asht, atehere ka mundesi qe Meyer ka te drejte, sic ka per shembull per njesine "pussull' qe vjen nga "posyla" e sllavishtes.

Kur:
chiefly British
a : a nation's organization for handling mail; also : the mail handled
b (1) : a single dispatch of mail (2) : letter 2a
c : post office
d : postbox
4
: something (as a message) that is published online
Origin of POST

Middle French poste relay station, courier, from Old Italian posta relay station, from feminine of posto, past participle of porre to place, from Latin ponere — more at position
First Known Use: 1507
Image

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#58

Post by qiellikaltër » Sat Jan 15, 2011 12:02 am

HylliArbenor wrote: nese pohoet qe fjala shqipe "liber" esht hua latine (dhe te pakten kte te lutem mos e kundershto) kjo thuhet se, e para, fjala "liber" gjendet gati ne gjithe tekstet e shkruar latine me kte kuptim, e dyta esht rrenje strukturalisht e sakte latine qe do te thote "kore e pemes" se ajo perdorej per te shkruar dhe prodhuar librat ne lashtesi (dmth esht prodhim material i atij populli, ngjashmerish gjermanet perdornin nje tip tjeter peme,*boks-tip ahu, gjerm.buch, ang.book/beech,ol.boek, lat.fagus,shqip.bunk/bung-tip geshtenje), e treta esht version i sakte latin i rrenjes indoeur. *lap-lekure,levozhge ( ne shqip e ke llaP), ashtu si libere/libens-te duash, te jesh i lire (paraleli shqip esht lyP, me kuptim te "slittuar"). dmth i ke te gjitha konditat, gjuhesore dhe historiko-sociale, per te thene qe kjo esht fjale latine hua ne shqip.
Fjala "lëvore" mendoj se i pershtat me mire asaj qe do te thuash me fjalen "kore". Cuditerisht edhe kjo fjale ka perafrim me fjalen liber, rastesi kjo?
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#59

Post by faon perrovarri » Sat Jan 15, 2011 7:20 pm

Orakull!
Mendimet tona konvergjohen vetem kur themi se gjuha shqipe eshte e mepastajmja e drejtperdrejte ,trungu kryesore gjuhes primare qe ka lindur dhe ka ekzistuar ne ballkan dhe ne pergjithesi ne mesdhe.Premisat ,filosofia nga e cila udhehiqemi nuk kane asgje te perbashket.Konstatimet e mia jane teorizimi i pervojes jetesore time dhe te bashkesise ne te cileen une ne periudha kohore te ndryshme kam qene i detyruar te bashkerendoje aktivitetin tim jetesor.Me kete raste dua te them se themeli i filosofise time ka qene dijesimi prej ''demoneve''te oratorise te auditorve shqiptar dhe kam nderin ti permend ,HAXHI ALIKO,ALEKO XOXE,TEMO MANDILIN dhe per profesor Themon dua tju njoh se ishte fizikani i pare ne bote qe argumentoi dhe parashikoi eklipsin,pamvaresishte se zyrtarisht nuk injihet ,per arsye se nuk mundi ta publikoje ku duhej dhe kur duhesh.
-Pikesepari me ty nuk pajtohem kur thua se gjuha eshte matematike,matematik pa numra nuk ka,dhe per mua numrat sjane gje tjeter vecse ''RAPORT MASASH'',eshte sistem, eshte kufi eshte vdekje, eshte perpjestimi i mases ne natyre me ate ne sferen e mendimit .Pak dite me pare ne nje mjedis muzikantesh ,konstatimit tim se ''kjo muzik me kenaq jashte mase'' ,dikush mu pergjigj se muzika eshte matematika e qare, dhe une ju pergjigja; Muzika eshte forma me e persosur HARMONISE GJUHESORE(si mjet komunikimi)
-se dyti gjuha si mjet komunikimi(e folura) d.mth fjala nuk ka asnje lidhje gjenetike,me gjenet me ADN-ne.Materiali gjenetik ka lidhje,determinon strukturat morfologjike qe marin pjese ne realizimin e te folmes gje te ciles ne SHQIPJA-KOD.TESTAM. I NATYRES i kam kushtuar nje vemendje te vecant sepse kjo mvartesi na ben ne te vecante......

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Ne kohet moderne pa Gjuhetare dhe Historiane.

#60

Post by Orakulli » Sat Jan 15, 2011 8:25 pm

Me vjen keq Perrovarri, por ngjitja ime eshte qe kemi te bejme me matematimatike, ku ne vend te numrave jane perdorur shkronjat. Persa i perket shembullit tim rethe 'I'-se, besoj se edhe per ty eshte e qarte qe "I"-ja dhe "1"-shi jane simbole shkrimore 99.99% te njejte. Apo jo Perrovarri???
Image

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”