"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Si lindi gjuha shqipe, legjende.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Hyu
Member
Member
Posts: 21
Joined: Sat Aug 29, 2009 5:08 pm
Gender: Male

Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#1

Post by Hyu » Sat Aug 29, 2009 6:31 pm

Si u krijua Gjuha Shqipe
Ne kohet e lashta
kur njerezit qene fise
nje djale pa nje vajze
dhe deshi ti fliste

Ju afrua prane
por se ce bezdiste
dicka done te thoshte
por s'dinte te fliste

Mes puthjesh
djali i tha vjazes "Te dua"
Keshtu tha legjenda
u krijua gjuha

User avatar
Hyu
Member
Member
Posts: 21
Joined: Sat Aug 29, 2009 5:08 pm
Gender: Male

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#2

Post by Hyu » Sat Aug 29, 2009 6:35 pm

Eshte provuar edhe nga Royal Istitute of Sweden qe Shqipja eshte gjuha me e lashte indo-evropiane. Kjo nuk eshte ndonje cudi qe gjuhtaret kane zbuluar se "Odisea" vjen nga fjala shqipe udhësi. Apo se Cassandra, parashikuesja e fatit shpjegohet me shqipen "ka si ëndërr". Gjithsesi, po bashkangjit kete foto qe lidhet me ate qe shqipja eshte gjuha me e vjeter e familjes evropiane.

Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#3

Post by Zeus10 » Sat Aug 29, 2009 7:17 pm

Mire se erdhe Hyu.
Gjithmone kam dashur ta perkthej shkrimin ne avatarin tend, ndryshe nga çperkthehet deri me tani: Zoti na ruan ne ndersa koha shkon. Nuk jam i sigurte, per kuptimin e vertete te fjales Deu(Zot) dhe Perennis(?).

Per me shume lexo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Annuit_c%C5%93ptis
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#4

Post by Arta » Sat Aug 29, 2009 8:52 pm

Hyu wrote:Si u krijua Gjuha Shqipe
Ne kohet e lashta
kur njerezit qene fise
nje djale pa nje vajze
dhe deshi ti fliste

Ju afrua prane
por se ce bezdiste
dicka done te thoshte
por s'dinte te fliste

Mes puthjesh
djali i tha vjazes "Te dua"
Keshtu tha legjenda
u krijua gjuha
Mirese erdhe Hyu!

aww sa gje e bukur, po te kete qene keshtu atehere meritojme me shume gjera se gjuhen e pare..... :D
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#5

Post by alfeko sukaraku » Sun Aug 30, 2009 8:07 pm

Hyu wrote:Eshte provuar edhe nga Royal Istitute of Sweden qe Shqipja eshte gjuha me e lashte indo-evropiane. Kjo nuk eshte ndonje cudi qe gjuhtaret kane zbuluar se "Odisea" vjen nga fjala shqipe udhësi. Apo se Cassandra, parashikuesja e fatit shpjegohet me shqipen "ka si ëndërr". Gjithsesi, po bashkangjit kete foto qe lidhet me ate qe shqipja eshte gjuha me e vjeter e familjes evropiane.

Image

Hyu

kjo peme ka nje difekt te vogel...........ne se shqipja vertetohet si gjuha e pellazgeve ,teoria indoevropiane bie automatikisht sepse pellazgjishtja eshte gjuha e autoktonve.

sote evropa beson se prejardhja e gjuhes se saj rrjeth nga latinishtja edhe greqishtja,ne nje kohe qe jonishtja e panjohur pellazge edhe etruskishtja e panjohur pellazge ,ishin gjuhet nga te cilat linden keto dy gjuhe letrare=greqishtja edhe latinishtja....ndaj pema duhet te rishikohet.....
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#6

Post by Arta » Tue Sep 01, 2009 2:11 am

Po vendos ketu nje kenge Arbereshe per 'GJUHEN ARBERESHE" qe sapo u kendua ne fesivalin e tyre.
NJË GJUHË ÇË BIRET / UNA LINGUA CHE SI PERDE
Testo: Francesco Scaravaglione
Musica: Francesco, Cosimo e Damiano Scaravaglione
Canta: Francesco Scaravaglione


Shqepa lulet, shqora mendimet
gëzimet çë më sillje ti
ti si nanë me një histori e madhe
vjen e bie nani këtu pa frymë!
U një bir i bjerr tek ëndërrat
te prallëzat çë më rrëfije ti
kur te vatra ulët e zjarri
dukej se mbanej dhezur jetën!

Ma ju zgjova! Gjithnjëherje sot ju zgjova
ju adunarta se ju bora
te qetësia çë vjen e shuan
gjithë fjalët çë më dhe
Ata fjalë, fjalë me ëmbëlsi si mjal
vjershe të bukura si një yll
çë të shponjen si një hell
ndëç i rrëfien edhe sot!

Fjalë të vjetra çë vet ti mban mend
fjalë të vjetra çë nëng mund gjënj
pse ju mbulli gjitonia
e ka shpia mosnjeri më fjet
Sot një djal të ruan si kështu
se nëng të njeh më nëng të kupton
nëng të merr vesh nëng ka mall
e ti dal bëhe një nele më e hollë!

Ndeç rrimi të fshehta
mbrënd te shiu çë shket ka llastra
mbrënd te një mëndim e ndërruar
çë daledal erdh e na muar
e na mbulliti ndë filaqi
na veme biremi
e harromi zjarr e vatëra
e harromi fjaltë të vjetra
ata të bukura e më të çelta
çë na dheztin njera sot!


E sot dua të hapinj ndë gjitoni
gjith ballkunet ti mbjonj me lule
e nganjë rrugë kam bënj një kushqi
e një mil vjolline çë binjen ndë vinele
e dua të gjëndem papanë me tij

me dashurinë çë më dhezje si zjarrë
te buza tënde e ëmbël si mjal
vete e të thom dy bukura fjalë
se dua të sallvonj bashkë me tij
oj gjuhën tim çëmë e bjerr

Se gjuha arbëreshe nëng ka të fërnonj
me fantazi sot vete e sallvonj
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Sturmgewehr
Member
Member
Posts: 42
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:02 pm
Gender: Male

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#7

Post by Sturmgewehr » Tue Sep 01, 2009 8:40 am

a mund dikush te beje Krahasime ndermjet gjuheve Thrako Illire edhe Shqipes, nmendoj Konkretish te tregoje Ngjajshmerit.

se kam lexuar qe shqipja nuk eshte pasardhes e ilirishtes per shkak se Ilirishtja ka qen Satem edhe kjo Kentum edhe ku di si i klasifikojn keto.

nese ka mundesi nje sqarim.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Si lindi gjuha shqipe, legjende.

#8

Post by Zeus10 » Tue Sep 01, 2009 1:17 pm

Sturmgewehr wrote:a mund dikush te beje Krahasime ndermjet gjuheve Thrako Illire edhe Shqipes, nmendoj Konkretish te tregoje Ngjajshmerit.

se kam lexuar qe shqipja nuk eshte pasardhes e ilirishtes per shkak se Ilirishtja ka qen Satem edhe kjo Kentum edhe ku di si i klasifikojn keto.

nese ka mundesi nje sqarim.
Klasifikimi ne satem dhe centum eshte nje nga budallalleqet e djallezuara te linguistikes moderne. Per me teper nuk mund te besh klasifikimin e nje gjuhe sic eshte ilirishtja, kur ajo rezulton teresisht e panjohur. Keto kritere jane per ti pozuar si shkencore dijet, ne pamundesi per te dhene hollesira per krijimin e gjuheve.
Fakti qe nuk kemi shkrime ne gjuhen ilire, nuk tregon aspak se iliret nuk e shkruanin gjuhen e tyre, ata e shkruanin dhe perdornin dy dialekte: ate qe sot quhet ""greqisht e vjeter"" dhe ate qe sot quhet ""latinisht"". Keto jane dy forma te gjuhes te vjeter te shkruar shqip. Se sa ka ndryshuar kjo nga gjuha e folur veshtire te thuhet, por fjalori i te dyja gjuheve permban nje rrjet te gjere rrenjesh e fjalesh shqip. Vete gjuhet per mendimin tim duhet te quhen: gjuha e epiroteve(greqishtja) dhe gjuha e ilireve(latinishtja) te pakten ne te shkruar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”