"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Janullatos Ik nga Shqiperia!

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Janullatos Ik nga Shqiperia!

#1

Post by Orakulli » Tue Jan 01, 2013 9:01 am

Iliazi Fatmir
Janullatos,

Ik nga Shqiperia!

Koha jote mbaroi. Gjithe mashtrimet qe vijne nga guzhina jote tashme kuptohen aq lehte dhe shqiptaret nuk jane me te 1990. Tashme jane zgjuar. Luanet jane zgjuar Janullatos, prandaj ik sa nuk eshte vone.
E dime qe mentaliteti jot nuk mund te ndryshoje nga ai i shumices greke. E dime mire sesi eshte ngritur historia e Kishes ortodokse Greke, shtetit Grek, kombit grek dhe ajo e jona, e shqiptareve me tre fe, por me fe te shqiptarit qe eshte Shqiptaria.

Janullatos, ju cfaqet hapur fytyren tuaj kesaj radhe, duke kundershtuar te te dhënat e dala mbi përqindjet e popullsise qe kanë gjuhe te nënës gjuhën Shqipe. Me hapur kunder shqiptareve nuk ka dal ndonjihere me pare asnji fetar prej tre fejeve qe ekzistojne ne Shqiperi.

Janullatos, ju ndoshta i konsideroni shiptaret si qenie inferiore dhe aq te trashe sa te mos kuptojne kete here qellimin e nderhyrjes tënde.

E dime sesi eshte neuro-injektuar tek ortodokset lidhje e saj me qenien grek. E dime , sespe ishte parulle qe ka filluar qe ne fillesat e shteti grek: "Cdo ortodoks eshte grek?". E dime sesi ndertohet nje shtet kur perbehet nga shume kombe. E dime qe shkalla e pare eshte unifikimi me ane te fese dhe e dyta eshte asimilimi gjuhesore me dhune shtetrore dhe mallkim fetar. Ne mes tyre qendron demoralizimi kombetar. Por ishte pothuaj mesjete kur ajo pati sukses, Janullatos.

Por, meqe u arriten te asimilohen 2 milione arvinitas, e ndoshta pa aq vllehë qe nga koha e mbretit te pare te Greqise, gjermanit Otto, mendoni se me te njeten metode do te asimiloni 3 milionë shqiptare te tjere ne kohen e teknollogjise, informacionit dhe Amerikes.

Jo gaboni, dhe e besoj se e njihni mirë Ameriken dhe Gjermanine per keto te drejta. Metodat tuaja te shekujve te erresires mesjetare nuk kane më efect dhe ju jeni qe po beni nje gabim te rende, po kerkoni te ndryshoni kombesine shqiptareve me dhune psikollogjike fetare dhe ekonomike. Keni vite qe po punoni ne kete drejtim. Dhe atje ka evidence, jane me qindra, madje e dine dhe e flasin njerzit ne biseda e tyre te perditshme.Ik Janullatos, o njeri qe ja ke shitur shpirtin djallit, duke genjyer e vetem genjyer, dhe duke luftuar te zhdukesh dhe flliqesh dinjitetin e nje populli, dhe emrin shqiptar. Kombesia eshte e drejte e zotit. Asnje nuk ka te drejte te mohoje atë.

Janullatos ti nuk mund te pjellesh me zor greke ne Shqiperi, ti shtosh ata me deshiren tende ose frymen tende. Te gjithe i kane evidencat dhe dine te numerojne shume mire. Ju lutem vetem mos na thuaj genjeshtren e fundit greke qe Shqiperia dhe shqiptaret nuk kane ekzistuar ndonjihere , por eshte nje shpikje e fuqive te medha ne kohet moderne.

Janullatos, ik nga Shqiperia dhe lerja ortodokseve me gjak shqiptar ta drejtojne kishen e tyre.
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Janullatos Ik nga Shqiperia!

#2

Post by erix77 » Tue Jan 01, 2013 6:16 pm

perkundrazi Ai duhet te qendroje si nje karikature e asaj qe perfaqeson shovinizmi i kishes greke dhe politikes te vendit te ashtuquajtur mik ndaj popullit shqiptar dhe ne vecanti ndaj orthodokseve shqiptare.

Njeriu me te zeza duhet te qendroje si gogoli i perralles qe tremb femijen keshtu qe dhe shqiptaret do te jene zgjuar dhe nuk do ti zere gjumi i harreses.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”