"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kater anet e horizontit flasin shqip.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Kater anet e horizontit flasin shqip.

#1

Post by Zeus10 » Fri Oct 02, 2009 2:27 pm

Kam pergatitur nje artikull te shkurter me shpjegimin e fjaleve te gjuhes se vjeter ""greke"" per 4 drejtimet e horizontit. Dokumentin e pergatita shqip per ta lexuar te gjithe, ne nje kohe te pershtatshme do e perkthej ne anglisht, dhe do ta hedh ne kompjuter sepse kam frike se disa prej jush nuk arrijne ti shohin figurat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#2

Post by Picasso` » Fri Oct 02, 2009 2:34 pm

Zeus, e ke te njejtin artikull ne gjuhen Anglishte?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#3

Post by Zeus10 » Fri Oct 02, 2009 2:36 pm

Picasso` wrote:Zeus, e ke te njejtin artikull ne gjuhen Anglishte?
Jo akoma, po nuk me ndihmoi Aulona do ta pergatis vete me vone.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#4

Post by Zeus10 » Fri Oct 02, 2009 4:36 pm

Falemnderit, ketu me poshte, eshte si duhet te duket. I lutem Mallakastriotit qe mos te shenoje pergatitur prej Zeus10, por pergatitur prej http://www.arberiaonline.com. Ne jemi grup dhe secili po jep nje kontribut te lavderueshem.

Image
Image
Image
Image
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#5

Post by Orakulli » Fri Oct 02, 2009 4:48 pm

Flasin me shume Zeus.Shiko per shembull fjalen "Meridian".Zbertheje:
*Mer si merr
I* si I,ose po ethjeshtoj me shume:I eshte njekohesisht dhe *vij(e).
*Id si *it e kallzuesores shumes te shqipes.
*an si an(e) e sotme e shqipes.
*ian si jan(e) e sotme e shqipes.
Meridian eshte "merr it ne an(e)".
Keshtu kane formuar prej gjuhes shqipe te diturit e EUROPES.Vetem qe nuk i dinin emrin e vertete,ose ..e kane fshehur me qellim.
Jane me mijera terma Zeus.Vetem gjej rrenjet ne te ashtuquajturen "greqishte e vjeter",e cila fatekeqesisht per Europen ka vdekur.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#6

Post by Zeus10 » Fri Oct 02, 2009 5:01 pm

Aulona kam bere ca korrigjime, keshtu merr kete te meposhtmin per ta perdorur ne perkthim.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#7

Post by Zeus10 » Fri Oct 02, 2009 5:13 pm

Orakulli wrote:Flasin me shume Zeus.Shiko per shembull fjalen "Meridian".Zbertheje:
*Mer si merr
I* si I,ose po ethjeshtoj me shume:I eshte njekohesisht dhe *vij(e).
*Id si *it e kallzuesores shumes te shqipes.
*an si an(e) e sotme e shqipes.
*ian si jan(e) e sotme e shqipes.
Meridian eshte "merr it ne an(e)".
Keshtu kane formuar prej gjuhes shqipe te diturit e EUROPES.Vetem qe nuk i dinin emrin e vertete,ose ..e kane fshehur me qellim.
Jane me mijera terma Zeus.Vetem gjej rrenjet ne te ashtuquajturen "greqishte e vjeter",e cila fatekeqesisht per Europen ka vdekur.
Me nje ndryshim te vogel Orakulli qe dian eshte folja shqipe ndan:

Image

sepse meridiani eshte nje vije imagjinare ndarese:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#8

Post by Mallakastrioti » Fri Oct 02, 2009 6:16 pm

Ok Zeus10...pa merak po ve logo te forumit...edhe pse mendimi im eshte se puna jote duhet lavderuar me pare sepse me te vertet eshte shkencore.
E lexova edhe kete pune ketu qe ke sjell dhe sapo te jete perkthyer ne anglisht po vihem ne pune ...flm.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#9

Post by Zeus10 » Fri Oct 02, 2009 6:56 pm

Mallakastrioti wrote:Ok Zeus10...pa merak po ve logo te forumit...edhe pse mendimi im eshte se puna jote duhet lavderuar me pare sepse me te vertet eshte shkencore.
E lexova edhe kete pune ketu qe ke sjell dhe sapo te jete perkthyer ne anglisht po vihem ne pune ...flm.
Nuk eshte problemi aty Mallakastrioti, e gjithe puna eshte qe ajo qe ne japim te duket fryt i shume mendjeve, pra qe ne shqiptaret dime se si te analizojme, si te artikulohemi, dhe si te shprehimi ne menyre te organizuar. Mua nuk me nevojitet fama, megjithese e di qe kam bere nje pune qe nuk mund te kritikohet per diletantizem. Une dua ta ndaj ate pak arritje me te gjithe, qe neser te mos thuhet qe kete e zbuloi Zeus10 por te thuhet qe: Shqiptaret kane dhene variantin me te pranueshem, ne morine e tezave historiko-gjuhesore, dhe ATA si komb, meritojne nje vemendje me te madhe, ne universin e studimeve filologjike, europiane dhe me gjere. Kontributi yne eshte modest, por shume i rendesishem ne pikepamjen e futjes se studimeve ne brazden e duhur.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#10

Post by Zeus10 » Sat Oct 03, 2009 1:52 pm

Arta wrote:
Zeus10 wrote:Aulona kam bere ca korrigjime, keshtu merr kete te meposhtmin per ta perdorur ne perkthim.
Zeus hidhi nje sy, para se ta postosh!
Nuk eshte ne formatin word. Shnderroje ne word njehere te lutem, sepse nuk hapet, te pakten windows im nuk e njeh fare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#11

Post by Arta » Sat Oct 03, 2009 8:27 pm

Zeus10 wrote:
Arta wrote:
Zeus10 wrote:Aulona kam bere ca korrigjime, keshtu merr kete te meposhtmin per ta perdorur ne perkthim.
Zeus hidhi nje sy, para se ta postosh!
Nuk eshte ne formatin word. Shnderroje ne word njehere te lutem, sepse nuk hapet, te pakten windows im nuk e njeh fare.
OK provoje!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#12

Post by Mallakastrioti » Mon Oct 05, 2009 6:36 pm

Ore do dali ky materiali ne englisht ketu se u mbodhisem dy dite ne mbythe ketu e nuk jep xhevap njeri...apo tja bej une si nga anet e mia e ta perkthej si di vet...alla mallakastriotçe -lol-
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#13

Post by Zeus10 » Mon Oct 05, 2009 6:49 pm

Mallakastrioti wrote:Ore do dali ky materiali ne englisht ketu se u mbodhisem dy dite ne mbythe ketu e nuk jep xhevap njeri...apo tja bej une si nga anet e mia e ta perkthej si di vet...alla mallakastriotçe -lol-

Do te merrem une neser me te. Te premtoj se do ta mbaroj.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#14

Post by Orakulli » Mon Oct 05, 2009 7:53 pm

Zeus!
Folja shqipe *nda eshte nje forme e re.Kur them e re,kam parasysh nje kohe reth 2500 vjecare.Forma me e vjeter e saj eshte *dan e cila gjendet ne formen e emrit te fisit te Daun-ve te Italise,emrin e fiseve "dan-eze.Te fisit *Daun ose te ndare.Ketu,une,qe e kam kaluar fazen e krahasimit gjuhesor ,mendoj se kemi te bejm me shumatore kodikesh qe te cojne ne formimin e nje njesie te re shumekodikeshe individuale qe prodhon nje kuptim te ri.Kodiket kryesore te zbatuar ne njesine *meridian jane *I dhe *D.Formimi i ri Ideonjesi ndihmohet nga nje folje e gjuhes shqipe shume e vjeter *marr.Nenformat ideore qe vetem sot shqipja i shpjegon jane:
Marr I-ne nga anet.Merret I-ja,si simbol gjeometrik dhe jo alfabetik,pikerisht nga te dy *AN-et e globit,te cilat jane dy polet.(edhe vete njesia *pol e ka prejardhjen nga njesia primitive e shqipe Bol,ku kemi shendrimin e B>P sic ka ndodhur rendom ne shumicen e rasteve ne gjuhet bija te shqipes si dhe ne vete shqipen).Po keshtu njesoj si I-ja edhe D-ja,te cilat perdoren si vegla pune per te ndertuar nje njesi abstrakte mendimore(jo edhe aq abstarkte per gjuhen shqipe,per te tjerat ndoshta po)
Marr I-ne me *d-ne nga anet.Mjafton futja e konceptit te dyte te *d-se qe te plotesohet Ideo-njesia.Ne *nda,konceptin e ndarjes e mban kodi *d.N-ja eshte nje lidhje-ngjitje fonetike qe vjen automatikisht gjate perdorimit *n(e)Da>nda.
Gjithe njesit e tjera qe vijne me pas jane shume te reja si psh:mid,med,mid+d-le,med-d-le..etj
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#15

Post by Zeus10 » Tue Oct 06, 2009 1:17 pm

Mallakastrioti wrote:Ore do dali ky materiali ne englisht ketu se u mbodhisem dy dite ne mbythe ketu e nuk jep xhevap njeri...apo tja bej une si nga anet e mia e ta perkthej si di vet...alla mallakastriotçe -lol-
Punimin e ke te bashkengjitur. Nuk e di nese arrin ti shohesh fotot, nese jo me njofto.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”