"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kater anet e horizontit flasin shqip.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2935
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#16

Post by Mallakastrioti » Tue Oct 06, 2009 4:31 pm

Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Ore do dali ky materiali ne englisht ketu se u mbodhisem dy dite ne mbythe ketu e nuk jep xhevap njeri...apo tja bej une si nga anet e mia e ta perkthej si di vet...alla mallakastriotçe -lol-
Punimin e ke te bashkengjitur. Nuk e di nese arrin ti shohesh fotot, nese jo me njofto.
Ore ky dreq WordPad imi ketu keshtu ma ben me shumicen e doc......jo vetem me kete...se edhe me disa doc. te tjere nuk i shoh gjithe imazhet(edhe me kete dokument qe ke vene Zeus)...
Po se pata problem Zeus...hidhe ketu ose ma nis me e-mail...me thuaj si mund te te dergoj e-mail-in tim
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4203
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#17

Post by Zeus10 » Tue Oct 06, 2009 4:36 pm

Mallakastrioti wrote:
Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Ore do dali ky materiali ne englisht ketu se u mbodhisem dy dite ne mbythe ketu e nuk jep xhevap njeri...apo tja bej une si nga anet e mia e ta perkthej si di vet...alla mallakastriotçe -lol-
Punimin e ke te bashkengjitur. Nuk e di nese arrin ti shohesh fotot, nese jo me njofto.
Ore ky dreq WordPad imi ketu keshtu ma ben me shumicen e doc......jo vetem me kete...se edhe me disa doc. te tjere nuk i shoh gjithe imazhet(edhe me kete dokument qe ke vene Zeus)...
Po se pata problem Zeus...hidhe ketu ose ma nis me e-mail...me thuaj si mund te te dergoj e-mail-in tim
Mos perdor wordpad por Microsoft Word. Per ta hedhur ne forum me duhet pak kohe sepse duhet te ngarkoj gjithe fotografite.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2935
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#18

Post by Mallakastrioti » Tue Oct 06, 2009 4:45 pm

Ok...pa problem se e ujdis atehere...u tha u be.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4203
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#19

Post by Zeus10 » Tue Oct 06, 2009 4:52 pm

Mallakastrioti wrote:Ok...pa problem se e ujdis atehere...u tha u be.
Fjalet ""greke"" nuk lejohen ne forum:

Image

Ujdisja eshte vetem per ""greket"" kur ujdisin melodine dhe vargjet e kenges -hahaha- .
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2935
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#20

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 07, 2009 6:49 pm

Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Ok...pa problem se e ujdis atehere...u tha u be.
Fjalet ""greke"" nuk lejohen ne forum:

Image

Ujdisja eshte vetem per ""greket"" kur ujdisin melodine dhe vargjet e kenges -hahaha- .
hahahaha...jo o derman jo se eshte labçe "ujdisja" ore....

http://www.youtube.com/watch?v=BBNrEluDoAk
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#21

Post by Arta » Wed Oct 07, 2009 7:13 pm

Mallakastrioti wrote:
Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Ok...pa problem se e ujdis atehere...u tha u be.
Fjalet ""greke"" nuk lejohen ne forum:

Image

Ujdisja eshte vetem per ""greket"" kur ujdisin melodine dhe vargjet e kenges -hahaha- .
hahahaha...jo o derman jo se eshte labçe "ujdisja" ore....

http://www.youtube.com/watch?v=BBNrEluDoAk
Po mire edhe dialekti Lab ka te beje ne perberjen e gjuhes...:D

DOja te pyesja, po ne shqip pse nuk e bere si te paren, per shqiptaret qe nuk kuptojne anglisht.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2935
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#22

Post by Mallakastrioti » Wed Oct 07, 2009 7:18 pm

Pa merak se e kam pregatitur edhe shqip...me vone do e ngarkoj
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4203
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#23

Post by Zeus10 » Wed Oct 07, 2009 7:36 pm

Mallakastrioti, videoja jote ishte e shkelqyer, ndersa perkthimi im nuk ishte ne lartesine e duhur, kisha mundesi ta perktheja shume me mire, por kam veshtiresi kur punoj mbi nje perkthim te meparshem.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#24

Post by Arta » Wed Oct 07, 2009 7:49 pm

Zeus10 wrote:Mallakastrioti, videoja jote ishte e shkelqyer, ndersa perkthimi im nuk ishte ne lartesine e duhur, kisha mundesi ta perktheja shume me mire, por kam veshtiresi kur punoj mbi nje perkthim te meparshem.
Ok pastaj Zeus, keto nuk po i perkthej me, se e di ate qe thua, kur perkthen dicka te perkthyer, eshte me e veshitre.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4203
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#25

Post by Zeus10 » Wed Oct 07, 2009 7:55 pm

Arta wrote:
Zeus10 wrote:Mallakastrioti, videoja jote ishte e shkelqyer, ndersa perkthimi im nuk ishte ne lartesine e duhur, kisha mundesi ta perktheja shume me mire, por kam veshtiresi kur punoj mbi nje perkthim te meparshem.
Ok pastaj Zeus, keto nuk po i perkthej me, se e di ate qe thua, kur perkthen dicka te perkthyer, eshte me e veshitre.

Ne te ardhmen do mundohem ti shkruaj anglisht, qe ne krye te heres. Nuk mendoj se eshte problemi tek ti, por ai qendron tek shkalla e larte e veshtiresise qe kane formulimet dhe gjuha e perdorur gjate analizes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#26

Post by Phoenix » Wed Oct 07, 2009 11:44 pm

Zeus10 wrote:Mallakastrioti, videoja jote ishte e shkelqyer, ndersa perkthimi im nuk ishte ne lartesine e duhur, kisha mundesi ta perktheja shume me mire, por kam veshtiresi kur punoj mbi nje perkthim te meparshem.
Si fillim ju kërkoj falje për komentin jashtë temës!
Ju përgëzoj për punën që jeni duke bërë në lidhje me gjuhën shqipe. E pashë videon dhe ishte me të vërtetë e bukur, është e bukur edhe për faktin se pjesën gjë mban logon ASUF e ka bërë një anëtar i shoqatës sonë :). Më vjen mirë kur shoh se një video të bërë nga shoqata e studentëve shqiptarë të Universitetit të Firences ASUF, ju shërben sadopak në punën tuaj për të tejçuar faktet që na bëjnë të jemi gjithmonë krenarë !!! Video titullohet " JAM KRENAR SE JAM SHQIPTAR" dhe mund të shihet në ketë lidhje http://www.youtube.com/watch?v=ztsVwKM9OUQ!
Kjo video është paraqitur para 700 studentëve shqiptarë që studiojnë këtu, me rastin e festës së pavarësisë në 28 nëntor 2006.
Kam mendimin ne si të rinj jemi në rrugën e duhur dhe po i qartësojmë idetë për t'i shërbyer nesër kombit shqiptar, kur të punojmë në fusha të ndryshme të jetës!!!
Punë të mbarë dhe shëndet!

User avatar
Hymniarber
Star Member
Star Member
Posts: 994
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#27

Post by Hymniarber » Thu Oct 08, 2009 12:02 am

Phoenix wrote:
Video titullohet " JAM KRENAR SE JAM SHQIPTAR" dhe mund të shihet në ketë lidhjeKjo video është paraqitur para 700 studentëve shqiptarë që studiojnë këtu, me rastin e festës së pavarësisë në 28 nëntor 2006.
Kam mendimin ne si të rinj jemi në rrugën e duhur dhe po i qartësojmë idetë për t'i shërbyer nesër kombit shqiptar, kur të punojmë në fusha të ndryshme të jetës!!!
Punë të mbarë dhe shëndet!
Kjo video eshte e shkelqyer. Forumi yne do te ishte i nderuar te bashkepunonte me Shoqaten e Studentave Shqiptare te Firences.
Le te sherbeje kjo si ftese bashkepunimi, per te bere te mundur realizimin e misionit te perbashket.
Pra une ju ftoj te merrni pjese ne forum dhe te ndertojme nje platforme bashkepunimi. Une me stafin e forumit jemi te gatshem te bashkepunojme.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2935
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kater anet e horizontit flasin shqip.

#28

Post by Mallakastrioti » Thu Oct 08, 2009 9:09 pm

Versioni shqip...

Image

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”