Page 1 of 1

137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Wed Oct 21, 2009 6:11 pm
by Zeus10
Rregjistremet jane paraqitur prej studjuesit te shkelqyer Robert Elsie ne webin :
http://www.albanianlanguage.net/

per ti degjuar mund te ndiqni instruksionet ne kete lidhje:

http://www.albanianlanguage.net/en/rec_map3.html

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Wed Oct 21, 2009 7:59 pm
by Arta
Nuk jam dakort me ate qe thote ELise, qe gjuha standarte eshte 80% tosk! Literatura jone e ka pasur gjithmone literaturen ne dialektin gheg. Per mua standarjta ka ardhur midis rajonit te Shkumbinit, pa disktuim mos te harrojme, qe ashtu si dialketet me kohen vazhdojne te perpunohen ashtu edhe vete gjuha standarte, duke perpunuar ate me teper nga ana shkencore.

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Sat Jan 30, 2010 12:47 am
by arise6327
Arta wrote:Nuk jam dakort me ate qe thote ELise, qe gjuha standarte eshte 80% tosk! Literatura jone e ka pasur gjithmone literaturen ne dialektin gheg. Per mua standarjta ka ardhur midis rajonit te Shkumbinit, pa disktuim mos te harrojme, qe ashtu si dialketet me kohen vazhdojne te perpunohen ashtu edhe vete gjuha standarte, duke perpunuar ate me teper nga ana shkencore.
Ai nuk thote qe 80% e shqiptareve flasin toskerisht ! Thote qe gjuha letrare eshte 80% toskerisht .

137 dialekte ?

-hahaha-

Kulmi i injorances njerezore ! -lol-

Ne ashtu ashtu mezi i kemi 2 dialekte ! As arberishtja nuk mund te konsiderohet dialekt , por nen-dialekt tosk .

Pra kete teme , do ishte me mire ta hiqnit fare se ja bete kredibilitetin ZERO forumit . :?

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Mon Feb 01, 2010 8:11 pm
by alfeko sukaraku
arise6327 wrote:
Arta wrote:Nuk jam dakort me ate qe thote ELise, qe gjuha standarte eshte 80% tosk! Literatura jone e ka pasur gjithmone literaturen ne dialektin gheg. Per mua standarjta ka ardhur midis rajonit te Shkumbinit, pa disktuim mos te harrojme, qe ashtu si dialketet me kohen vazhdojne te perpunohen ashtu edhe vete gjuha standarte, duke perpunuar ate me teper nga ana shkencore.
Ai nuk thote qe 80% e shqiptareve flasin toskerisht ! Thote qe gjuha letrare eshte 80% toskerisht .

137 dialekte ?

-hahaha-

Kulmi i injorances njerezore ! -lol-

Ne ashtu ashtu mezi i kemi 2 dialekte ! As arberishtja nuk mund te konsiderohet dialekt , por nen-dialekt tosk .

Pra kete teme , do ishte me mire ta hiqnit fare se ja bete kredibilitetin ZERO forumit . :?
arise

nuk eshte marre askush seriozisht me dialektet shqiptare qe nga lashtesia deri me sote ,ndaj nuk munde te jemi te sigurt per kete ceshtje.

te kujtojn gje fjalet "nani-bora-o vi" etje
keto fjale nuk perdoren as ne gegerisht edhe as ne toskerisht,por jane fjale te arvaniteve : nani=tani...bora= humba(c bora-c bera i ziu) etje

ne cilin dialekt i grupon ti keto fjale?

eshte e vertet qe dy jane dialektet e vertetuara si dialektet me te vjetra te botes se njohur-gegenishtja edhe toskerishtja,por e folura katundare e elbasanit tiranes edhe e dursit nuk eshte e folur toskerisht edhe as gegerishte

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Mon Feb 01, 2010 10:23 pm
by Orakulli
Cdo gjuhe tenton te dialektohet,ose me shqipen te behet nga nje ne 'di.Ne dialektin tzam thuhet 'di ne ven te 'dy.

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Tue Feb 02, 2010 12:14 am
by OPTIMUS SILENS
Zeus10 wrote:Rregjistremet jane paraqitur prej studjuesit te shkelqyer Robert Elsie ne webin :
http://www.albanianlanguage.net/

per ti degjuar mund te ndiqni instruksionet ne kete lidhje:

http://www.albanianlanguage.net/en/rec_map3.html
Bravo daku ku e gjete shume e bukur me me pelqeu shume I MADHI FAN OLI a ke te tjera regjistrime
FAN OLI I MADH NA DUHET SOT ATA NJEREZ PUNOIN VERTET PER POPULLIN SHQIPETARE SEPSE VETEM EMIGRANTET DO TA REGULLOIJNE SHQIPERIN SHIC U KONFIRMUA PRAP ZOGU OSE SALLA TE NJEJTEN ESHTE TRADHTAR NJE JETE SEPSE KOMUNIZMI TE PAKTEN E REGULLOI SHQIPERINE E INDUSTRIALIZOI DHE PRODHONTE SHQIPERIA KURSE SALLA{AGJEND SHKATRUES NA SERBI} MBULLINI SE JANE TE ENVERIT.

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Sun Nov 13, 2016 4:20 am
by Aimilius
Regjistrimet nuk jane. Nese i ka dikush dhe mund ti ngarkoje diku, mire do bente.

Re: 137 dialekte shqip te ruajtura ne audio prej studjuesit.

Posted: Wed Sep 16, 2020 9:12 am
by Patjoni
Elsie ashtu si shumica e so-called Albanologeve ja fusin mender asaj sikur e vetmja gje qe hane jan fasulet!
Ai ka bere nje pune voluminoze ne mbledhje dokumentacioni dhe per kete mund te pergezohet por ne aspektin analizues te gjuhes dhe historise shqipe ai nuk eshte aspak mbreselenes me vjen keq ta them. Gjuha shqipe nuk ka dialekte! Ajo ndarje midis dy grupimeve madhore qe verehet ne shqip nuk eshte dialektore por histori-fillozofike ne thelb. Dhe kjo eshte shume e qarte nqs e kuptojme shqipen ashtu sic eshte ne formen e saj te drejte. Mjafton te shohim se si levizin B-ja, H-ja, R-ja, N-ja, Q-ja, KJ-ja, Gj-ja, K-ja dhe G-ja ne skajet e te folurit shqip (por edhe ne latinisht dhe greqisht qe jan bijat direkte te gjuhes shqipe) per te kuptuar qe nuk kemi te bejme aspak me dialekt krahinor por me pikepamje dhe pikenisje fillozofike gjuhesore (shprehimore-shqiperuese).
Te thuash qe gjuha shqipe ka 137 dialekte eshte te kesh jetuar 137 vjet vetem duke ngrene fasule.