"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Te huajt e gjuhes shqipe

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Te huajt e gjuhes shqipe

#1

Post by Arta » Thu Nov 19, 2009 6:53 pmErika Cortinovis duket sikur po ben pazar, por ajo eshte duke studiuar. Nuk eshte prej italianeve qe e mesojne shqipen per qellime biznesi, ose ngaqe jetojne ne Shqiperi.

Erika e studion shqipen per arsye shkencore. Duke qene italiane, ketu ne Shqiperi ku askush s’e ka problem t’i flase ne gjuhen e saj, problemin me te madh ajo e ka t’i binde shqiptaret t’i flasin shqip. 20 vjecarja nga vendi fqinj ndodhet ketu enkas per te mesuar shqipen. Ajo po mbron doktoraturen “per te foluren e emigranteve ne Itali”.

Erika na fton ta ndjekim ne nje ore mesimi, dhe ne klase gjejme shume personazhe interesante. Kjo perzierje kombesh eshte bashkuar rreth tryezes se mesimit te shqipes. Brazili, Kina, Italia, Turqia, Greqia etj, ketu kane vendosur te flasin shqip.

Per cudi, mesojme se gjuha shqipe perfaqeson ne sferen shkencore, nje sfide teper joshese. Vajzat nga Kina kane vendosur te shqiptarizohen ne maksimum. Ato perpiqen te respektojne traditat vendase, e madje i kane vendosur njera-tjetres emra shqiptare. Ato tashme quhen Era, Miranda, Diana, ndersa nje tjeter Bora. Era eshte tipi me social i klases ku te huajt mesojne shqip. Ajo eshte miqesuar me te gjithe, e vecanerisht Eriken, te cilen e frekuenton ne kohen e lire. Shqipja e saj eshte per t’u admiruar.

Te gjithe sudentet e huaj jane intersante, mbartin kultura e histori te ndryshme te cilat i’a percjellin njeri-tjetrit ne kete klase, ne gjuhen shqipe. Keta te rinj tashme jane duke krijuar lidhje afektive me gjuhen qe po mesojne. Per Eriken kjo eshte me e thjeshte pasi thote se gjuha e saj ngjason me tonen.

“Eshte strukture e njejte gramatikore me italishten, madje dhe disa fjale”, shprehet ajo. Oret e shqipes me pedagoge Kleidin perfundojne ne fund te dites, por ky eshte vetem mesimi zyrtar. Per studentet e shqipes nga vendet e huaja, tani fillon praktika.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

albanstatenisland
Member
Member
Posts: 29
Joined: Tue Jul 14, 2009 10:45 pm
Gender: Male

Re: Te huajt e gjuhes shqipe

#2

Post by albanstatenisland » Thu Nov 19, 2009 11:09 pm

vetem edhe naj 100 vjet krejt shqiperia do te bahet kinez,arab,turq,zezak,te hujt jasht sa ma shpejt

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Te huajt e gjuhes shqipe

#3

Post by rrëqebull » Fri Jul 18, 2014 3:54 pm

albanstatenisland wrote:vetem edhe naj 100 vjet krejt shqiperia do te bahet kinez,arab,turq,zezak,te hujt jasht sa ma shpejt

Një qind vjet janë shumë; as në më të mirën e rasteve nuk u duhet aq shumë kohë hordhimigrantëve nga vendet e mbipopulluara të botës për të pushtuar numerikisht një vend ku popullsia të jetë e droguar me broçkulla bolshevikoide globaliste të "shoqërisë së hapur" dhe të jetë e hudhëhequr nga kllounitikanë që e kanë mëndjen vetëm tek rritja e përfitimeve vetjake dhe e votave. (Dhe natyrisht, dihet që votat e hordhimigrantëve do t'i marrin ata që u hapin dyert e shteteve të tyre.)
Kemi shembuj shkundës në të gjithë Perëndimin që dëshmojnë se po u hapën kufijtë kombëtar/shtetëror me politika etnomazokiste liberal-bolshevike, mësymja nga të huajt dhe hordhimigracioni janë të pandalshme dhe mund ta ndryshojnë përbërjen kulturacore të qyteteve dhe të shteteve në mënyrë marramendëse edhe brenda një çerek shekulli!
[svedët sapo janë kthyer në pakicë në qytetin e tyre Malmë!..]

Mos të harrojmë se flasim për njerëz nga "bota e tretë" për të cilët jo vetëm Suedia, Gjermania e Italia janë tërheqëse për namin që kanë marrë për trajtimin princëror që u bëjnë të huajve dhe jo-evropianëve, por edhe vende si Shqipëria Perëndimore apo Veriore [Kosova] shihen prej tyre si atlantida hiperborjane (metaf. vende të përsosura) në krahasim me vendlindjet e tyre. (se sa e pakuptimtë është që dikush të shohë si "vend të përsosur" një vend të ndryshëm nga Atdheu i tij, pavarësisht gjithë problemeve që mund të ketë, është çështje tjetër)

Për shembull, sikur edhe vetëm 2% të popullsisë së Nigerisë (me 170 milion banorë) t'i mbushej mëndja që të kërkonte "një jetë më të mirë" në Shqipëri perëndimore, vetvetiu ne shqiptarët do të bëheshim pakicë (49%) në shtetin tonë perëndimor.

Dhe, në asnjë mënyrë, nuk duhet lënë mënjanë fakti që edhe imigracioni nga të huajt e "botës së parë" nuk është aspak më i mirë për Kombin. Sado që në numër mund të jetë më i përmbajtur, pasojat kulturë-shkatërruese, komb-dëmtuese dhe humbje·prurëse janë po aq të rënda sa në rastin e parë sepse duke përfituar pa masë nga mungesa e Ligjeve pro-Kombëtare, nga mungesa e aplikimit të ligjeve që tashmë kemi, nga shitshmëria e politikanëve dhe sidomos nga shtrirja e "kulturës" etnomazoksite të servilizmit ndaj "njerëzve me para", të huajt kanë hapur biznese ku ne shqiptarët shfrytëzohemi, nënpaguhemi e nënçmohemi sikur të ishim skllevër në vet Vendin tonë.
(Natyrisht nuk ka nënçmim nëse së pari nuk ka vetë-nënçmim! Nuk ka skllavërim nga i huaj nëse së pari nuk ka vetë-skllavërim! E kështu me rradhë.)
Nga një pikëpamje më e gjërë — e lidhur me të por që edhe shkon përtej çështjes së imigracionit — për të kuptuar rrezikun që i kanoset Shqipnisë nga të huajt e "botës së parë", mjafton të vëshgohet çka politikat ekonomi·fundosëse të BE-së i kanë shkaktuar për shembull Italisë.
Italianët ancionalsitë (që nuk do të thotë "gogoli" por do të thotë: njerëz të përgatitur që studiojnë e punojnë ditë e natë për të mirën e vendit të tyre) e kanë kuptuar që "kriza ekonomike" është një mëkrejsë (osman. "marifet") i përdorur nga elitat ekonomike internacionaliste për të shtirë në dorë, me çmime qesharake, sa më shumë pasuri të patundshme italiane ta kenë të mundur (duke u nisur që nga Galeria e Uficit, me rëndësi 'shpirtërore' për Italinë, e deri tek çdo ngrehinë dhe sipërmarrje tjetër të traditës industriore e manifakturiere italiane. Në vetëm 4 vitet e fundit kanë kaluar në duar të huaja rreth 500 sipërmarrje historike italiane! Merreni me mënd se sa të thjeshtë mund ta kenë rrëmbimin e pasurive të patundshme shqiptare —krejt të pambrojtura — dhe kontrollin e ekonomisë rrëmujëmadhe e vetë-dëmtuese shqiptare, ashtu siç paraqiten sot!)

Ekonomia, politika dhe kultura janë ngushtësisht të lidhura. Prej tyre varet Mirëqenia Kombëtare.
Ekonomia dhe politika duhet të caktohen, përmirësohen e ndryshohen në funksion të Kombit, dhe në asnjë mënyrë të ndryshohet, shpërfytyrohet, dobësohet e zhduket Kombi në funksion të ekonomisë e politikës, të cilat në vetvete janë veçse vegla.
Veglat duhet të jenë në funksion të Kombit, dhe jo Kombi të shndërrohet çnatyrshmërisht në "vegël" të veglave.Po qek edhe një përgjigje tjetër mu rreth kësaj çështjeje dhe që merr si pikënisje pikërisht titullin e saj në lidhje me Gjuhën Shqipe:
Kanë ikur ato kohëra kur na "bëhej qejfi" — si njerëz që gëzohen duke e poshtëruar veten përballë të jashtmëve — që ndonjë i huaj mësonte të fliste në Shqip.

Fakti që të huajt mësojnë Shqipen dhe vendosen në Trevat Shqiptare do të thotë se tashmë ka filluar kolonizimi dhe multikulturalizmi, me gjithë pasojat dëmtuese, degjeneruese dhe shkatërrimtare që sjellin.

Dhe e gënjejnë veten ata që mendojnë se nga kjo gjë mund t'i vijë ndonjë e mirë Shqipnisë.

Për të parë se sa "të mira" mund të na vijnë nga multikulturaklizmi, mjafton të marrim si shembull se çka ka ndodhur historikisht nëpër Trevat Shqiptare të zaptuara nga Jugosllavia (bolshevizmi lindor) e se çka po ndodh ende sot që pushtetin e kanë rrëmbyer këlyshët e lënë pas nga Jugosllavia si dhe sidomos kolonizatorët perëndimorë që kanë instaluar aparatet e tyre pushtuese duke përfituar nga fakti që na gjetën të papërgatitur kundrejt teknikave propagandistike dhe maskuese të bolshevizmit perëndimor, i cili është treguar kaq shumë i aftë ta paraqesë veten si gjoja "tranzicion drejt demokracisë" apo si "demokraci" sa që politikanët tanë dhe vet ne, në shumicën e rasteve i mirëpresim duke u gënjyer nga petku i tyre prej "çlirimtari" pa arritur të dallojmë lëkurën e tyre të vërtetë, atë prej pushtuesish kundra-shqiptarë me agjenda të parapërcaktuara multietnike e multikulturore, kulturë·sëprapthësuese dhe shtet·shkrumbosëse.

Vetëm si shembull për të filluar me kuptue, përkujdesuni dhe vini re se sa i përhapur dhe madje i tej·nxitur është
përdorimi i anglishtes në Shqipëri Veriore [Kosovë]!

Zëvendësimi i Gjuhës Amtare me anglishten si dhe kritikat e pathemelta dhe sulmet e parreshtura ndaj Kulturës Vendase dhe Nacionalizmit (për shembull përçapja për të "çmitizuar" Kastriotin) për t'i hapur vend (pseudo-)kulturës shterpe internacionaliste "globale", janë mëzira [simptoma] të qarta të ushtrimit të politikave komb·asgjësuese të neobolshevizmit perëndimor (që është një ripërshtatje e pseudoshkencës marksiste në sajë të pseudoshkencës frojdiane).

Ndërsa tradhtia, poshtërsia, dredhia, armiqëria, zvetënimi, bolshevizmi, turpi, trushpëlarësia, abrahamizmi e pafytyrësia broçkullisin krimbsisht: «shoqëri e hapur, shqipëri e shqyer, individualizëm, shkatërrim i familjes, rini e çrrënjosur pa vetëdije e pa drejtim, përzierje, fatalizëm, etnomazokizëm, pranim i pushtuesve me krahë hapur, skllavërim në tokat stërgjyshore, zhburrnim, zhgruarim, çnjerëzim, çnatyrim e shkombëtarizim»,

GJAKU E NDËRGJEGJJA USHTOJNË:
«SHQIPNIA E SHQIPTARËVE!
FAMILJE TË SHËNDETSHME, KOMB TË SHKËMBTË E SHTET TË PËRBASHKUAR! NDERSHMËRI, FISNIKËRI E ATDHEDASHURI!
DITURI PAFUND E KULTURË MIJËRAVJEÇARE!
PUNË TË PALODHSHME E VULLNET TË ZJARRTË!
SHQIPTARÍ E PAMPOSHTUR DHE E PËRJETSHME!»

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”