"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Krijim apo evolucion.

Flisni për filozofinë, sillni përshkrime filozifike, lidhja e saj me fene.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Krijim apo evolucion.

#1

Post by Zeus10 » Sat Aug 22, 2009 2:34 am

Per egzistencen e jetes por dhe te universit ne pergjithesi sot mbizoterojne dy teori:

1. Krijimi
2. Evolucioni

Ndersa e para mbeshtetet nga feja(duke dhe u keqperdorur prej saj per pushtet), e dyta mbeshtetet nga nje perqindje jo e vogel shkencetaresh dhe nga nje shtrese ateiste ne popullsine e planetit. Te dyja teorite kane defektet e tyre, por une do te doja te diskutonim per to dhe te jepnim mendimin tone pro dhe kundra.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Saimira
Junior Member
Junior Member
Posts: 5
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:42 am
Gender: Female

Re: Krijim apo evolucion.

#2

Post by Saimira » Sat Aug 22, 2009 2:45 am

Une jam per evolucionin sepse eshte me i besueshem sesa krijimi nga dicka e 'mbinatyrshme'.

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: Krijim apo evolucion.

#3

Post by Aleksandër » Thu Aug 27, 2009 4:09 pm

Patjetër që evolucioni. ''Nuk ka fakte por veç interpretime'' thonte Niçe për fenë.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Krijim apo evolucion.

#4

Post by CERMENIKASI » Mon Jan 02, 2012 12:08 am

Zeus10 wrote:Per egzistencen e jetes por dhe te universit ne pergjithesi sot mbizoterojne dy teori:

1. Krijimi
2. Evolucioni

Ndersa e para mbeshtetet nga feja(duke dhe u keqperdorur prej saj per pushtet), e dyta mbeshtetet nga nje perqindje jo e vogel shkencetaresh dhe nga nje shtrese ateiste ne popullsine e planetit. Te dyja teorite kane defektet e tyre, por une do te doja te diskutonim per to dhe te jepnim mendimin tone pro dhe kundra.
Mendoj që universi,kështu siç e kemi asht produkt e nji evoluimi.Për shembëll planeti jonë nuk ka ekzistue gjithëmonë por në nji të kalueme të hershme gjindet koha kur asht formue si planet.Si mbas meje meqenëse Toka ka nji fillim duhet edhe të ketë nji mbarim.
Sidoqoftë,evoluimi nuk spjegon çdo gja.Shkencëtarët që merren me origjinën e universit flasin për teorinë e "bigbangut" si shkak që spjegon fillimin e universit kështu si e "njofim".
Por si mbas meje nuk merr fund me kaq sepse shtrohet pyetja si ishte para "bigbangut" .Nëse kjo teori asht e vërtetë ,
atëhere ajo jep nji spjegim sesi u formuen yjët,planetat,etj...por asesi nuk jep spjegim për origjinën e materiës që përban planetat,yjët,etj...Kështu ,si mbas meje,kjo pyetje nuk ka përgjegje të plotë dhe mbetet pra e hapun!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Krijim apo evolucion.

#5

Post by Patush » Fri Jan 06, 2012 6:11 pm

A ka mundesi qe pas ardhesit e majmunave (dmth. ato qe besojne ne evolucion nga majmunat lol) te na shpjegojne keto fakte qe paraqiten ne video?
Po shkenca qfare thote pse heshte ne raste te tilla?
ps: Nuk e kam ndermend qe te fyej asnjeri, ato qe besojne ne evolucion nga majmunet atehere jane pasardhes te tyre!Zanafilla 6

1 Kur njerëzit filluan të shumohen mbi faqen e dheut dhe u lindën atyre vajza,
2 djemtë e Perëndisë panë që vajzat e njerëzve ishin të bukura, dhe morën për gra të gjitha ato që i zgjodhën vetë.
3 Dhe Zoti tha: "Fryma im nuk do të hahet gjithnjë me njeriun, sepse në shthurjen e tij ai nuk është veçse mish; ditët e tij do të jenë, pra, njëqind e njëzet vjet".
4 Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Krijim apo evolucion.

#6

Post by erix77 » Fri Jan 06, 2012 7:55 pm

A ka mundesi qe pas ardhesit e majmunave (dmth. ato qe besojne ne evolucion nga majmunat lol) te na shpjegojne keto fakte qe paraqiten ne video?
Po shkenca qfare thote pse heshte ne raste te tilla?
Shkenca nuk zoteron te verteten absolute (ndersa feja pretendon se PO) por me pune ,studime dhe vezhgime dhe sidomos duke ngritur pikepyetje perpiqet te hedhe drite mbi te panjohurat qe na rrethojne.Shpesh here ben gabime por gjithsesi shkenca ka kurajon ti pranoje gabimet e veta sepse shkenca nuk eshte Besim por eshte etje per dije.
Pra ndryshe nga feja qe te detyron te pranosh cdo gje ashtu si eshte shkruar nga dikush para mijera vjetesh pa ngritur as me te voglin kundershtim shkenca te meson te thuash PSE?

Tani kur besimtaret mundohen te kundershtojne shkencen me shkence nganjehere behen edhe pak qesharake!
Une nuk e di nqs ndonje shkencetar ka marre mundimin te studioje ate gjurme ne gur por meqe video thote se gjurma eshte 200 milion vjecare veshtire se eshte krijim i zotit sepse per kreacionistet planeti yne eshte krijuar vetem para disa mijera vjetesh prej zotit te hebrejve,gjithashtu Toka eshte e sheshte eshte qendra e gjithesise dhe natyrisht Dielli rrotullohet rreth saj.

Gjithashtu ishte shume interesante te vije re sesi besimtaret e kishin mbushur plot me monedha gjurmen,te shpresojme se gjurma do tu ndihe -hahaha-
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Krijim apo evolucion.

#7

Post by Adriana » Sat Jan 07, 2012 10:38 am

Një ekspozitë në Dresden të Gjermanisë ka përdorur teknologjinë e mjekësisë ligjore për të rikrijuar disa nga fytyrat e anëtarëve të largët të familjes njerëzore- që datojnë rreth 7 milion vjet më parë.

27 modelet janë krijuar duke përdorur mbetje fosile të sahelanthropus tchadensis, një paraardhës i njerëzimit që ka jetuar në Afrikë. Shkencëtarët kanë tani shumë pak dyshime mbi faktin se të parët tanë jetuan në Afrikë dhe më pas emigruan në kontinente tjera.

Sahelanthropus tchadensis datojnë përpara se njerëzit dhe shimpanzetë, kushërinjtë tanë më të afërt evolucionarë- të ndaheshin gjenetikisht.
Image


Image


Image


Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Filozofi”