"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SHPREHJE TE HUAJA!!!

Flisni për filozofinë, sillni përshkrime filozifike, lidhja e saj me fene.

Moderator: Hymniarber

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

SHPREHJE TE HUAJA!!!

#1

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 6:48 pm

"Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet"
(Dante Aligheri)

"I pari qe thuri nje cop toke dhe tha: " Kjo eshte e imja!" , eshte burimi i gjithe te kqijave dhe konflikteve te botes moderne"
(Rousseau)

" Mos u mer kurre me injorante dhe budallenje; ata do te ulin ne nivelin e tyre dhe aty do te mundin fale eksperiences "
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#2

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 7:16 pm

" Ju deshen 1000 vjete natyres per te krijuar nje koke si ajo e Lavoisier dhe 5 sekonda njeriut per te urdheruar prerjen e saj. "
( La Place 1794, mbas vrasjes te Antoine Lavoisier)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#3

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 7:17 pm

Gjate perandorise se napoleonit Pierre-Simon La Place publikon vepren e tije me te madhe " Mécanique céleste " e cila qe nje revolucion ne cdo aspekt. Napoleoni duke qene krenar qe Franca kishte nje shkenctar te tille i kerkon nje kopje personale te librit para se te fillonte stampimi. Libri pershkruan dhe hedh hipoteza mbi gjithe krijimin e Universit dhe ligjet qe e rregullojne ate.

Pasi e lexon librin Napoleoni e theret La Place-in ne pallatin mbreteror dhe i thote:

" Ti je shkenctari jone me i madh, ke shkruajtur nje liber ku flet per c'dogje dhe pershkruan rregullat dhe ligjet e Universit, si eshte e mundur qe nuk e ke zene kurre ne goje krijuesin ( zotin) ? "

La Place duke ju drejtuar Napoleonit: " Imzot ajo nuk ishte nje hipoteze e nevojshme. "
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#4

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 7:18 pm

Kurt Godel nje nga me te medhenjte e Matematikes Llogjike emigron nga Austria ne Usa per shkak se eshte cifut ne vitet '30.
Aty bashkohet me Einstein ( te cilin e kishte shoke te ngushte ) dhe Von Neumann ne Universitetin e Princeton ( New Jersie ).
Pas nje periudhe ne Usa erdhi koha qe do ti jepin pashaporte Amerikane por me pare duhet te betohej mbi Kushtetuten Amerikane.

Godel kishte pergatitur nje shkrim ku thoshte:

" E lexova dhe analizova me vemendje nga ana llogjike kushtetuten Amerikane dhe nxora si konkluzion qe te çon detyrimisht ne Diktature. ".

( Por pak sekonda me pare Einstein i mbushi mendjen qe mos ta lexonte me kete leter duke i mbushur mendjen qe rrezikonte jeten. ).
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#5

Post by Zeus10 » Wed Dec 07, 2011 11:02 pm

Stilian wrote:Gjate perandorise se napoleonit Pierre-Simon La Place publikon vepren e tije me te madhe " Mécanique céleste " e cila qe nje revolucion ne cdo aspekt. Napoleoni duke qene krenar qe Franca kishte nje shkenctar te tille i kerkon nje kopje personale te librit para se te fillonte stampimi. Libri pershkruan dhe hedh hipoteza mbi gjithe krijimin e Universit dhe ligjet qe e rregullojne ate.

Pasi e lexon librin Napoleoni e theret La Place-in ne pallatin mbreteror dhe i thote:

" Ti je shkenctari jone me i madh, ke shkruajtur nje liber ku flet per c'dogje dhe pershkruan rregullat dhe ligjet e Universit, si eshte e mundur qe nuk e ke zene kurre ne goje krijuesin ( zotin) ? "

La Place duke ju drejtuar Napoleonit: " Imzot ajo nuk ishte nje hipoteze e nevojshme. "
Kjo gojedhene besoj, se kenaq jashte mase gjithe ateistet dhe marksistet e pandreqshem te kesaj bote, por fakti qe tregohet si e tille, nuk perben nje prove te qenesishme, ne disfavor te egzistences se nje krijuesi.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#6

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 11:11 pm

Dialogu po, por fakti qe ne kryevepren e tij " Mécanique céleste " nuk permendet zoti eshte e vertet!!
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#7

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 11:17 pm

"pyetja qe ndonjehere me le te hutuar eshte: jam une i çmendur apo jane te tjeret"
(Albert Einstein)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#8

Post by Patush » Wed Dec 07, 2011 11:58 pm

Stilian wrote:"pyetja qe ndonjehere me le te hutuar eshte: jam une i çmendur apo jane te tjeret"
(Albert Einstein)
Alberti nuk eshte njeri te idealizosh! Ai ishte nje hajn me shpirt te shpifur i cili ja pat futur kusherires se tij!

Imagjino pasqyrimin e te tjereve ne vedin tuaj kur ti mban anen e ketij ne fjale?!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#9

Post by Patush » Thu Dec 08, 2011 12:00 am

Me qe jemi tek shprehjet e huaja:

''Soft words and hard facts"' 'Fjale te buta dhe fakte te forta
Proverbe Angleze
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#10

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:16 pm

Patush wrote:
Stilian wrote:"pyetja qe ndonjehere me le te hutuar eshte: jam une i çmendur apo jane te tjeret"
(Albert Einstein)
Alberti nuk eshte njeri te idealizosh! Ai ishte nje hajn me shpirt te shpifur i cili ja pat futur kusherires se tij!

Imagjino pasqyrimin e te tjereve ne vedin tuaj kur ti mban anen e ketij ne fjale?!
ahaha, ja shqiptari tpik qe merret me "llafe grash"!! se ku e di ti se kushe ishte Einstejni vetem nje perendi e dij, apo e ke pasur shoke te nghushte?
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#11

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:18 pm

Patush wrote:Me qe jemi tek shprehjet e huaja:

''Soft words and hard facts"' 'Fjale te buta dhe fakte te forta
Proverbe Angleze
Anglezet jane njerez praktike, sju pelqehin shume muhabetet!!!
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#12

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:22 pm

"Feja eshte per turmen, une kam nevoje te lai duart mbas takimeve me njerzit fetar"
(Friederich Nietzsche)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#13

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:28 pm

"Do te vije nje dite kur njeriu do te zgjuhet nga herresia dhe do te kuptoje kushe eshte me te vertet dhe kujte i ka dorezuar ekzistencen e tij, nje mendje mashtruese qe e ben dhe e mbane skllav...njeriu nuk ka limite dhe kur do ta kuptoje nje dite, do jete i lire dhe ne kete bote"
(Giordano Bruno, nje nga njerzit me te mençur te historise, i djegur i gjalle ne Rome nga kisha katolike si "eretik")
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#14

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:36 pm

"Vetem dy gjera jane pa fund, universi dhe stupiditeti njerzor, dhe nuk jame i sigurt per te paren"
(Albert Einstein)

"nje idiot eshte nje idiot, dy idiota jane dy idiota, dhjetmije idiota jane nje parti politike"
(Franz Kafka)

"njeriu e ben fene, dhe jo feja njeriun"
(Karl Marx)

"Demokracia ekzistone atije ku ska anje aq te pasur sa per te blere nje tjeter, dhe asnje aq te varfer sa per tu shitur"
(Jean Jacques Rousseau)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#15

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:39 pm

"Ndoshta keni me frike ju qe jepni kete sentence, sesa une qe e pesoje)
(Giordano Bruno, duke ju referuar prifterinjve qe e denuan me vdekje)
"IN GOLD WE TRUST"

Post Reply

Return to “Filozofi”