"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SHPREHJE TE HUAJA!!!

Flisni për filozofinë, sillni përshkrime filozifike, lidhja e saj me fene.

Moderator: Hymniarber

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#16

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:42 pm

"Te gjithe genjein, por jepuni nje masker dhe do te jene te sinqerte"
(Oscar Wilde)

"Ne qofte se nje njeri nuk eshte i gatshem te luftoje per idet e tija, atehere o idete e tija svlein asgje, ose ai nuk vlen asgje"
(Ezra Loomis Pound)
"IN GOLD WE TRUST"

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#17

Post by Socio » Thu Dec 08, 2011 10:52 pm

'Une kurre nuk do te vdisja per idete e mia, sepse, thjesht, mund te jem gabim'

Bertrand Rusell (filosof dhe sociolog anglez)
Last edited by Socio on Thu Dec 08, 2011 11:10 pm, edited 1 time in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#18

Post by Arbëri » Thu Dec 08, 2011 11:02 pm

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

Thënie të Famshme nga Jim Morrison: Për Jetën dhe Veten
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#19

Post by Stilian » Fri Dec 09, 2011 9:01 am

"ajo qe me befason me shume te njerzit e perendimit eshte qe humbasin shendetin per para, dhe pastaj perdorin parate per shendetin, mendojne per te ardhmen dhe arrojne te sotmen, keshtu qe nuk jetojne as te ardhmen dhe as te sotmen, jetojne sikur jane te pavdekshem, por vdesin pa jetuar"
(Dalai Lama)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#20

Post by Stilian » Fri Dec 09, 2011 9:10 am

" nuke e di me ça arme do te luftohet lufta e trete boterore, por di qe e katerta do te luftohet me gur dhe shkop"
(Albert Einstein)

"çfare te vertet?
Ti je nje skllav neo, si gjithe te tjeret ke lindur me zinxhir, ke lindur ne nje burg qe ska bare, qe ska mur, qe ska ere, nje burg per mendjet "
(nga filmi "Matrix")

"o mendon, o beson"
(A.Schopenhauer)

"Historia eshte genjeshtra e pranuar gjersishte"
(Voltaire)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#21

Post by Stilian » Fri Dec 09, 2011 9:15 am

"kush sakrifikon lirine per sigurimin, nuk meriton as lirine dhe as sigurimin"
(Brnjamin Franklin)

"Skenza eshte vetem nje çoroditje po ska si fund permiresimin e gjendjes humane"
(Nikola Tesla)

"Asnjeri nuk eshte aq shume skllav sa ai qe mendon qe eshte i lire duke mos qene i tille"
(Goethe)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#22

Post by Stilian » Mon Dec 12, 2011 10:21 am

"E verteta kalon neper tre faza: ne fillim e tallin, pastaj ju kundervihen, ne fund e pranojne si te dukshme"
(Arthur Schopenhauer)
"IN GOLD WE TRUST"

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#23

Post by erix77 » Mon Dec 12, 2011 6:12 pm

Kjo ngjan shume me thenien e Gandit:Ne fillim te injorojne,pastaj te tallin,mbas andej te luftojne dhe ne fund ti fiton
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#24

Post by Stilian » Tue Dec 13, 2011 8:32 am

"E kam mik Platonin, por më shumë dua të vërtetën"
(Aristoteli)
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#25

Post by Patush » Tue Dec 13, 2011 3:11 pm

Stilian wrote:"E kam mik Platonin, por më shumë dua të vërtetën"
(Aristoteli)

Mendova se kjo teme ishte per thanje te njerezve te huaj, pse po i thyn rregullat e tua?!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#26

Post by Stilian » Tue Dec 13, 2011 5:17 pm

Patush wrote:
Stilian wrote:"E kam mik Platonin, por më shumë dua të vërtetën"
(Aristoteli)

Mendova se kjo teme ishte per thanje te njerezve te huaj, pse po i thyn rregullat e tua?!
Po pse Aristoteli ishte shqiptar????
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#27

Post by Patush » Tue Dec 13, 2011 6:00 pm

Stilian wrote:
Patush wrote:
Stilian wrote:"E kam mik Platonin, por më shumë dua të vërtetën"
(Aristoteli)

Mendova se kjo teme ishte per thanje te njerezve te huaj, pse po i thyn rregullat e tua?!
Po pse Aristoteli ishte shqiptar????

Apo e quan Jugun e Shqiperise deri ne Arte e banuar nga Greket apo po e kuptoj une gabim?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#28

Post by Stilian » Tue Dec 13, 2011 6:46 pm

Patush wrote:
Stilian wrote:
Patush wrote:
Stilian wrote:"E kam mik Platonin, por më shumë dua të vërtetën"
(Aristoteli)

Mendova se kjo teme ishte per thanje te njerezve te huaj, pse po i thyn rregullat e tua?!
Po pse Aristoteli ishte shqiptar????

Apo e quan Jugun e Shqiperise deri ne Arte e banuar nga Greket apo po e kuptoj une gabim?
Po ç'lidhje ka arta dhe jugu i shqiperise me aristotelin? ai kishte lindur ne stagira!
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#29

Post by Patush » Tue Dec 13, 2011 7:41 pm

Ah po, nejse se nuk m'takon mu me ju dal zot atyne trojeve, i ka shyqyr ai truall djelmnine e vet.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: SHPREHJE TE HUAJA!!!

#30

Post by Stilian » Tue Jan 17, 2012 12:19 pm

"Fjalet e fundit jane per injorantet te cilet nuk i kane thene te tera"
(K.Marks)

"Djemte nuk duhet te pijne vere deri ne moshen 18 vjecare,
pasi eshte gabim t'i shtosh zgjarrit,zgjarr"
(Platoni)
"IN GOLD WE TRUST"

Post Reply

Return to “Filozofi”