"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Femra dhe kulminacioni njerezor.

Flisni për filozofinë, sillni përshkrime filozifike, lidhja e saj me fene.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Femra dhe kulminacioni njerezor.

#1

Post by Zeus10 » Tue Sep 18, 2012 5:08 pm

Sa here qe diskutohet per femren, perceptimi jone per te eshte ashtu sic e kemi etiketuar: "seks i dobet". E verteta eshte, se nese do te flitej per dobesi, meshkujt paraqiten ku e ku me te dobet, ne aktivitetet kryesore te jetes. Ajo qe ne ne menyre patetike e cilesojme si intelektualisht dhe fizikisht "te dobet", i kaperxen aq rendome kapacitetet tona fizike dhe intelektuale, ne cdo minute te jetes se perditshme, saqe burrat nese do te angazhonin vehten, per te kryer te njejtat detyra, do t'ju duhej te "kaperxenin ylberin', per te arritur nje nivel te mjaftueshem, psikologjik, fizik dhe intelektual ne perballjen me keto pune.
Nga ana fizike, jeta ka provuar qe femra e duron dhimbjen ku e ku me mire se sa nje burre, duke filluar qe ne procesin elementar te jetes, ate te lindjes(jane te panumerta rastet, kur burrave ju bie te fiket, ne sallen e lindjes se grave te tyre). Eshte ky momenti, qe sanksionon ne jeten e nje femre: dhimbjen, te ciles burri i shmanget me patetizem pergjate gjithe egzistences. Nese burrat nga natyra shkaktojne dhimbje dhe plage(lufta, vrasjet), femra nga natyra i kuron ato me durim dhe perkushtim. Ajo rrallehere shfaqet vrasese(rreth 95% e vrasjeve kryen prej burrave), por dhe ne ato raste kur e kryen, pret me stoicizem ndeshkimin duke aprovuar ate.
Ne jeten e perditshme, megjithe presionin e jashtezakonshem seksual nga meshkujt(truri i te cileve, eshte ndertuar ne menyre te atille, qe te realizoj seks, me sa me shume femra), paraqitet shume me besnike se partneret e saj(perqindja e femrave qe tradhetojne, eshte shume me e vogel krahasuar me meshkujt), por mbi te gjitha, ne ndryshim nga meshkujt, nuk ka si motiv primar te tradhetise, nevojen seksuale.
Fare e bindur, qe shoqeria njerezore, eshte shume e varur nga qeliza e saj: 'Familja', ne menryre fare te natyrshme(e shkruar ne genet e saj), i dedikohet familjes me nje perkushtim te atille, qe shpeshhere shfrytezohet nga burrat, per te zhvilluar veset dhe papergjeshmerine.
Ne shumicen derrmuese te rasteve, bejne punet me te veshtira, paguhen me pak se burrat per te njejten pune, defrejne me pak, kujdesen me shume per familjen dhe femijet, per te cilet bejne sakrificat me sublime. Eshte ajo ne fakt, qe merret me edukimin e femijeve, ju jep gjuhen dhe eshte engjelli mbrojtes i tyre, disahere dhe nga baballaret e dhunshem dhe plot me vese.
Edukimi i tyre, kalon ne nje proces te veshtire dhe kjo ne shumicen e rasteve, per shkak te egoizmit te burrave, qe duke rendur pas anes fizike te tyre, nderpresin ciklin edukativ te tyre, duke i shnderruar ato para kohe ne nena, ndonjehere thjeshte nga nje eksitim seksual, pa menduar per fatin e atij njeriu, qe u dhuron jo vetem trupin por dhe shpirtin ne nje marredhenie.
Ky moment, eshte determinant ne jeten e nje femre, qe ndryshe nga nje mashkull, nuk e ka luksin ti shkoje deri ne fund edukimit te plote te saj, duke krijuar ate diference intelektuale, qe nga meshkujt perceptohet si superioritet, por ne fakt nuk eshte i tille, ose ne rastin me te mire, krahasimi nuk behet selektiv.
Femra e perdor trurin, me shume se nje mashkull, i cili instiktivisht eshte i prirur tu besoje muskujve te tij me pare. Femra ne menyre instiktive, ben zgjidhje me te rafinuara te problemeve dhe eshte ajo qe ben shumicen e zgjedhjeve, duke filluar qe nga zgjedhja e partnerit te saj, i cili me naivitet beson qe eshte ai qe ka bere zgjedhjen.
KONKLUZION
Femra, eshte nje krijim i perkryer,eshte plotesim i burrit dhe pjesa me e rendesishme e jetes se tij. Ato komandojne jeten, ne menyre te heshtur, nepermjet burrave te tyre, te cilet i sundojne ne menyre aq te sofistikuar, saqe kur burrat behen te ndergjegjshem per kete, reagimi i tyre eshte aq iracional, saqe shfaqet ne formen e nje shperthimi, pra te dhunes dhe forces se verber, qe tregon ne fund te fundit, triumfin intelktual te femres.
Maskulizmi eshte dobesia mashkullore, qe eshte krijuar bashke me te, si reagim i verber, ndaj fineses femerore. Mashkulli dhe femra jane plotesim i njeri-tjetrit, ata jane projektuar ne menyre te atille, qe mos ta dominojne njeri tjetrin plotesisht, por me marredhenien e tyre, ti japim kuptim jetes, si asaj fizike dhe asaj shpirterore.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

el22
Member
Member
Posts: 31
Joined: Fri Sep 07, 2012 2:55 am
Gender: Male

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#2

Post by el22 » Tue Sep 18, 2012 7:36 pm

Ka shume gjera te verteta ne postimin tend Zeus10, por me perjashtim te dy frazave qe flasin per nderprerjen e parakohshme te edukimit te femrave nga ana e meshkujve, si dhe perceptimin e kesaj diference ne edukim (qe ti gabimisht e quan diference intelektuale) si superioritet nga ana e meshkujve, gjithe pjesa tjeter nuk ka kurrfare lidhje me faktin qe femrat jane me te limituara se meshkujt per te "kaperdire" subjekte abstrakte (gjithmone, duke supozuar se ky shkrim eshte reagim ndaj debatit ne threadin tjeter, dhe jo thjesht nje koecidence).

Per hir te se vertetes ke edhe disa gjera te pasakta aty, si p.sh. ajo puna e vrasjeve dhe "pranimit me stoicizem te ndeshkimit". Vertet femrat kryejne shume me pak vrasje me duart e tyre se meshkujt, por le te jemi te sinqerte ketu, femrat shpesh here i nxjerrin geshtenjat nga zjarri me duart e meshkujve.

Une jam i vetedijshem se feja (e revizionuar) thote dicka per "femren si nje version me i perfeksionuar i mashkullit" (zoti e krijoi femren mbasi mesoi doren me mashkullin, a dicka e tille)

Gjithashtu, e di se Terminator III ishte nje rrobot me i perfeksionuar (lexo: femer) se sa Terminator I dhe II, me i bukur, me i forte dhe me i zgjuar (jam i sigurt se ekzistojne edhe krijime te tjera te mendjes njerezore "ne mbeshtetje" te kesaj ideje).

Por nuk ka asnje evidence qe te sugjeroje se femrat dhe meshkujt jane "prodhuar" ne periudha te ndryshme kohore, ne menyre qe femrat te mund te implementoheshin duke perdorur nje teknologji me te avancuar, qe t'u mundesonte atyre jo vetem te inkorporonin pothuajse gjithe sistemin e riprodhimin ne trupat e tyre, por gjithashtu te ishin me te bukura dhe me te fuqishme se meshkujt. Dhe te gjitha keto miresi, te paketuara ne nje version me kompakt.

Kam perdorur jo pa qellim fjalen 'fuqi' me lart, pasi asgje nuk korrelon me shume me fuqine se sa inteligjenca.

Njerezit nuk jane as gjallesat qe vrapojne me shpejte, as gjallesat qe notojne me mire, as gjallesat qe fluturojne me mire (ne fakt ne nuk fluturojme dot pa ndihmen e teknologjise), as gjallesat qe u rrezistojne me mire semundjeve apo temperaturave ekstreme, as gjallesat me muskuloze, as gjallesat me shikimin apo degjimin me te mprehte, ... e keshtu me radhe.

Ne thjesht jemi gjallesat me inteligjente. Dhe me sa duket kaq mjafton qe ne ta dominojme kete planet. Ne mund t'i kishim zhdukur me kohe gjithe luanet, peshkaqenet, elefantet, arinjte, ... etj. e ketij planeti, nese nuk do vete-permbaheshim (duke aplikuar ligje kundra gjuetise p.sh.)

Si shoqeri njerezore ne e nisem udhetimin tone te pa-specializuar. Gjithsecili bente gjithcka.
Sot ne jetojme ne shoqeri te specializuara: asnje nga ne nuk i prodhon vete gjithe ushqimet qe ha, gjithe rrobat qe vesh, shtepine ku jeton, makinen, televizorin, e keshtu me radhe.

Specializimi rrit efikasitetin e nje sistemi, dhe Natyra e ka zbuluar kete parim shume kohe para nesh. Fakti qe pothuajse i gjithe sistemi i riprodhimit ndodhet ne trupin e femres, eshte vetem nje nga shprehjet e ketij specializimi.

Qe ne momentin qe nena Natyre e ndau mendjen se bijat e saj do kishin barren kryesore ne riprodhim, dicka do ta sakrifikonte. Eshte naive te mendosh se tek njera gjini mund te implementosh dicka ekstra, me te njejtin buxhet gjenetik, pa sakrifikuar asgje.

Dhe vetem dy gjera jane per te sakrifikuar: ose sistemin e imunitetit ndaj semundjeve, ose sistemin e mbijeteses.

Sistemi i imunitetit ndaj semundjeve nuk mund te sakrifikohet, se perndryshe femrat do vdisnin nga semundjet. Keshtuqe zgjidhja inxhinierike eshte sakrifikimi i sistemit te mbijeteses.

Sistemi i mbijeteses ka te beje me aftesine per te siguruar ushqim, apo per te evituar te behesh ushqim. Qe do te thote me aftesite per te vrapuar shpejt, notuar shpejt, aftesise per te ngritur pesha me te renda, per te mbajtur frymen me gjate nen uje, etj.

Per ta kompensuar femren, mendjet e meshkujve jane programuar qe performancen e tyre per te siguruar ushqim dhe evituar te behen ushqim, te mos e shfrytezojne vetem per veten e tyre, por edhe per te siguruar ushqim dhe mborjtur femrat dhe femijet e tyre.
Shoqeria njerezore, ne pjesen dermuese te ekzistences se saj, ka funksionuar ne kete menyre. Pa shtet, pa ligje, pa polic. Meshkujt kane perdorur gjithe aftesite e tyre per te siguruar ushqim dhe mbrojtur qe te mos behen ushqim, veten dhe familjen e tyre.

Inteligjenca nuk eshte pjese e sistemi te riprodhimit, dhe as atij te imunitetit ndaj semundjeve, por eshte pjesa kryesore e sistemit te mbijeteses.

Dogmat feministe flasin per barazi, por ne nuk jemi te barabarte, as fizikisht, as menderisht. Jemi te specializuar.

Natyra e filloi me barazi, me krijesa njeqelizore, e me pas evoluoi ne sisteme me te sofistikuar, te specializuar: ne.
Ne e cuam me tej specializimin, duke e transferuar ne c'do qelize te shoqerise.

Femrat jane vertete me te limituara se meshkujt ne detyra abstrakte, sic jane me te limituar per te ngritur pesha te renda, apo vrapuar shpejt.

Nuk ke pse mbytesh me nje pike uje duke u marre me rastet e femrave qe nuk jane lejuar te edukohen nga meshkujt.

Ne fund te fundit thuajse te gjitha arritjet njerezore kane ndodhur ne shoqerite me te zhvilluara. Ke plot femra ne ato shoqeri qe nuk jane martuar kurre, nuk kane bere femije, por kane ndjekur karrieren.
Dhe prape, kontributi i tyre ne sipermarrjen njerezore per te kuptuar boten qe na rrethon, eshte thuajse inekzistent.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#3

Post by Zeus10 » Tue Sep 18, 2012 10:23 pm

El22, per te qene korrektë, une e krijova kete teme, per ti dhene mundesine kujtdo, qe te diskutoj, per perceptime te gabuara qe ne mund te kemi, sic eshte ne rastin konkret ai per femrat. Une nuk e di sa mund te jem i pasakte ne analizen time per to, por nje gje e them me siguri:

"Pavaresisht se ato mund te mos shfaqen shume efikase dhe te thella, ne ceshtje abstrakte, qe mund te kerkojne nje perqendrim mendimi te vecante, ato femrat jane disa hapa para nesh, ne elemente te tjere, qe jane aq te domosdoshem ne jeten e perditshme, saqe ne nuk bejme dot pa zgjidhjen e tyre te menjehershme. Ato, mund te mos ngrene dot te njejtat pesha, qe mund te ngrene meshkujt, por ato me aq mundesi sa kane

Image

zhvillojne pune fizike, te vlefshme per familjen, te atille qe nje mashkull jo vetem qe e perbuz, por shpeshhere dhe nuk e perballon dot.
Ato mund te mos i shfrytezojne te gjitha limitet e mendimit te thelle, por jane punetore, te pazevendesueshme dhe efikase, ne veprimtari te tilla si mesimdhenia(sidomos per femije), infermieria dhe te gjitha punet, qe duan durim dhe perkushtim mendor e fizik.
---------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------
Tani le ta perqendrojme vemendjen tone gjetke. Une do te lutesha ta vazhdojme bashkebisedimin e nisur ne temen qe humbi drejtimin e saj dhe qe perben shume interes per ne.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#4

Post by Rina » Wed Sep 19, 2012 7:59 am

Ti El merru ti me gjinine tende, me se miri. S'ke faj se gjithfare butaku, pakurrizori con kry ketu per force fizike e intelektuale, se ta ka mundesu ky sistemi patriarkal, qe e ndertuat me bishizem. Se ne nje sistem matriarkati s'kishe guxu ti as me fol.

Ik mos na filozofo.

P.S. Po s'ke faj vec ti, po eshte edhe faji i asaj Iriqes qe kundershton palidhje. "shkenca e paska thane fjalen e fundit" :evil: medemek. Me fjale te kota e mbushet nje teme te plote, se mos mendoni qe ju kam lexuar, vetem aty ketu naj rresht -waiting-

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#5

Post by Rina » Wed Sep 19, 2012 11:12 am

Ju lutem moderatorve ta fshijne kete shkrimin tim te fundit se nuk po dua t'i fyej anetaret e rinj, se ju duhet kohe te ambientohen.

Faleminderit

Iriqi
Member
Member
Posts: 30
Joined: Sat Sep 15, 2012 1:42 pm
Gender: Female

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#6

Post by Iriqi » Wed Sep 19, 2012 11:49 am

Jo, s'ka nevoje, moter. Jone mendimet e tua te sinqerta.

Megjithate, une te kisha sygjeruar qe para se me gjyku nje teme apo ni anetar eshte shume ma mire me lexu krejte ate teme njehere, e jo 'aty ketu naj rresht' !
Se keshtu sic po shprehesh nuk po ma mer vec mu fytyren si person, po po na e merr ftyren krejt femrave, tu u tregu aq budallice e tu i dhane krah bash atyne qe na konsiderojne inferiore.

Nese do ni pergjigje te vogel mbi ate cka the me larte po ta jap :

Shkenca, qiko, kurre s'ka me ta dhane fjalen e fundit, deri sa te jete njerezimi, por e ka dhane fjalen e pare, e me kite fjale ka ndertu standarte te vertetesise, e simbas te cilave na jetojme sot. Aq oshte kjo shkence e sigurte ne nje FAKT sa qe edhe denimet me vdekje u jepen krimineleve me dekada pas kryerje se krimit, me ate siguri qe e ka, vetem tu u bazu ne nje ADN te vogel. Kjo shkence ka bo sot qe edhe historianet te shkruajne ne veprat akademike te tyre, me sigurine e pamohueshme, fjalet: 'DIHET qe ... ka ndodhur, eshte ndertuar, eshte luftuar, ose ai/ajo ka ekzistuar etj, etj, etj.

Sa ma shume ka perparu shkenca njerezore, oj moter, ka perparu DIJA njerezore e jo e kunderta. Na sot DIJME dicka, dhe mbi ate DIJE ndertojme dije tjera. Kujt nuk i konvenon kjo le te merret me 'subjekte e teori abstrakte' e le ta shkruaj edhe enciklopedine me to po deshi, apo ma mire, ne kete rast, enciklomosdine.

Po une nuk po te shkruj ma shume, vec po te thom ty, aman per te miren tonde, thuaji atij burrit tand, 'BOLL MO' me nencmove, boll me ule, se me ke futur ne delirium total, e kom fillu me menu se edhe femrat tjera jone budallica si une.

Te falenderoj per kete.
Last edited by Iriqi on Wed Sep 19, 2012 1:47 pm, edited 5 times in total.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#7

Post by Rina » Wed Sep 19, 2012 11:57 am

Ik *****************, qe vjen mi sheru komplekset tua neper forum. Ik mos i fut hundet ne gjanat qe s'merr vesh, **********!

Edituar, Moderatori

Iriqi
Member
Member
Posts: 30
Joined: Sat Sep 15, 2012 1:42 pm
Gender: Female

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#8

Post by Iriqi » Wed Sep 19, 2012 12:15 pm

:D Ani moter, ani ... qe ika une.

el22
Member
Member
Posts: 31
Joined: Fri Sep 07, 2012 2:55 am
Gender: Male

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#9

Post by el22 » Wed Sep 19, 2012 3:24 pm

Ne fakt une bera login me mendje per te shkruar dicka tjeter, por ajo qe do shkruaja do tingellonte false, mbas mesazhit te Rines mesiper, sic tingellojne fals edhe mesazhet e Zeus10.
Por per ta cmuar me mire stilin e te "arsyetuarit" te Rines, le ta modifikojme pak mesazhin e saj per ta zhvendosur ne kontekstin e temes tjeter
Rina wrote:Ti Zeus10 merru ti me racen tende, me se miri. S'ke faj se gjithfare butaku, pakurrizori con kry ketu per force fizike e intelektuale, se ta ka mundesu ky sistemi komunist, qe e ndertuat me bishizem. Se ne kohen e Greqise Antike s'kishe guxu ti as me fol.

Ik mos na filozofo.

P.S. Po s'ke faj vec ti, po eshte edhe faji i asaj Iriqes qe kundershton palidhje. "shkenca e paska thane fjalen e fundit" :evil: medemek. Me fjale te kota e mbushet nje teme te plote, se mos mendoni qe ju kam lexuar, vetem aty ketu naj rresht -waiting-
Zevendesimet e mi:
el22 -> Zeus10
gjinine -> racen
sistemi partiarkal -> sistemi komunist
sistem matriarkal -> kohen e Greqia Antike

Per hir te se vertetes komunizmi s'ka ndonje lidhje me sistemin patriarkal, por meqenese eshte ne mode qe c'do gje negative t'i atribuohet komunizmit, dhe "sistemi patriarkal" i tille eshte (negativ), nuk kam bere ndonje mekat te madh.

Por zevendesimi me interesant eshte ai i "sistemit matriarkal" me "Greqine Antike".

Ne kete pike mua me vjen pak keq per Greket. Ne fund te fundit ata i kane ca relike si dhe nja dy poema, dhe e vendosin fabulen e tyre jo me shume se 3000 vjet larg.

Feministet nga ana tjeter, nuk kane absolutisht asnje prove per "sistemin" e tyre, dhe e vendosin ate jo pak, por plot 30,000 vjet larg ne kohe, ne nje periudhe per te cilen ne nuk dime absolutish asgje!

Dhe aq te sigurte jane se krijimi i tyre imagjinar ("sistemi matriarkal") eshte real, sa per te mos e ngaterruar me kete te fundit, e quajne realitetin "sistem patriarkal".

Kur nje numer i vogel njerezish nuk jane ne gjendje te bejne dallim midis realitetit dhe fantazise, i quajme 'te semure mendore'.
Kur numri i njerezve eshte i madh, i quajme 'besimtare'.
Ndryshimi eshte vetem sasior.

Feministet s'jane edhe aq pak, per hir te se vertetes, dhe thjesht per shkak te numrave s'mund t'i quajme te 'semure mendore', por qe jane 'besimtare' kete s'e luan as topi.

Une jam i prirur te konsideroj permbajtjen e mesazhit te Rines si me autentik, kur vjen puna per te vleresuar femrat (ne fund te fundit ajo eshte vete femer), se sa pershkrimet e Zeus10, qe eshte mashkull.

...
Kam edhe nje mesazh per Iriqin, perpara se te largohem:

Iriq, une qe mesazhit tend te pare, e dija qe ishe femer (pasi gjeja e pare qe bej kur ndesh ne nje anetar per here te pare, i hedh nje sy profilit), dhe nuk te trajtova ndonjehere me nenvleresim.

Kur ti aludove per "frikerat" e "superndjeshmerite" e mia, vetem e vetem qe (me kokefortesi edhe ti) te mos pranoje verejtjen qe te bera per menyren e te argumentuarit
- nuk u besdisa shume

Kur ti me quajte "o injorant !"
- vura buzen ne gaz.

Por kur t'i i bere te atille oponence atij postimit tim, per te cilin isha shume krenar, ma thithe tutje gjithe energjine pozitive, dhe edhe sikur te ishe mashkull serish do te kisha thene dicka qe do te merziste.

Gjithsesi, per mua debati me ty ishte nje eksperience pozitive. Te uroj t'ja kalosh mire.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Femra dhe kulminacioni njerezor.

#10

Post by Rina » Wed Sep 19, 2012 3:59 pm

el22 wrote: ...
.

Nuk ke nevoje ta modifikosh tekstin, se arsyeja se pse fillove te ofendosh femrat, pa te drejte, eshte nga njefare kompleski i inferioritetit qe te kaploi, edhe pse s'pate ndonje arsye, palidhje Ja ku po e pranon edhe vet "ma thithe tutje gjithe energjine pozitive." Reagim qesharak. Sic eshte qesharak i tere "i arsyetuari" yt ne lidhje me femren. Arsyetim patetik. Mungese vetebesimi ! Del dikush qe nuk pelqen ca po bejme, edhe duhet ta urrejme krejt boten, se na theu!


Edhe sigurisht se une jam feministe, s'eshte sekret. Se edhe po pritoj te vazhdoj aty ku fshihen shkrimet ne menyre selektive, se nuk fillova t'shaj une e para. Hapni syte me mire!

P.S. Edhe meqe po nderlidhet me ate temen tjeter, une jam shume pro asaj ideje. Qashtu!

Post Reply

Return to “Filozofi”