"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Perëndia të flasë shqip

Diskutoni për besimin e krishterë, mund të ndani me njeri-tjetrin eksperiencat në besimin tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Perëndia të flasë shqip

#1

Post by Arta » Mon Apr 05, 2010 7:13 pm


“Një nga simbolet më sipërore të besimit, të qendresës, të shkrimit dhe të dëshmisë, At Zef Pllumi, na la porosinë që besimi, sa të jetë e mundur, të transmetohet në gjuhën amtare, se kështu fjala e Zotit prek më lehtë mendjet dhe zemrat e njerëzve”, u shpreh Topi.

Dije tek po shikoja pershendjetjet e gjithe krerve klerike te feve kristjane per festen e Pashkeve, me kapi veshi qe ne kishen Ortodokse e kryesuar nga Anastas Janullatos po behej ne greqisht! Me erdhi cudi qe kjo praktike po vazhdon akoma ne trojet tona ne shtepine e zotit, ku populli duhet ta degjoj mesimet e tij ne gjuhen ametare dhe jo ne gjuhe te huaja qe jo te gjithe i kuptojne. Ne Shqiperi ne shquhemi per tolerance fetare, por kjo ne asnje menyre nuk duhet tu japim te drejte ketyre klerikeve cilido feje te jene te na e delegojne mesimet e Zotit ne nje gjuhe tjeter, nga keta klerike vijne vete. Komuniteti ortodoks shqiptar duhet te reagoje mbi kete, si edhe kisha e Fan Nolit ketu ne Boston, dhe mos te bejne nje vesh shurdh dhe nje sy qorr! Kjo eshte nje e padrejte qe po vazhdon ti behet popullit shqiptar se gjoja po na sjellin mesimet e zotit, por nga ana tjeter kane qellimet e tyre te cilat jane kundra kombit tone. Si praktikante e fese ortodokse qe jam, dua qe te ve zerin tim shqiptar kunder kesaj praktike qe behen ne shtepine e zotit tone. Pikerisht nje nga arsyet me te forta qe Fan Noli e ndau kishen shqiptare nga ajo greke ishte qe meshat te beheshin ne gjuhen Shqipe e te dalloheshin ortodokset shqiptar nga ata qe duan te jene grek. Njerezit nuk vene ne kishe apo xhami per te mesuar gjuhe te huaj por per te degjuar fjalen e Zotit qe u delegon atyre. Mesimi i gjuherave te huaja e ka vendin ne tjeter vend, ndaj edhe fjala e urte e popullit tone thote; "Vend e Kuvend", e keshtu qe kryepeshkopi qe i eshte vene kishes ortodokse, duhet te dije ne c'fare vendi eshte qe ben kuvendin dhe si e ben.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Perëndia të flasë shqip

#2

Post by alfeko sukaraku » Wed Apr 07, 2010 6:47 pm

kisha shkruajtur dicka ketu edhe eshte fshire..apo me kan rrjedhur trut mua?..ska mundesi se mandaxheret tek kjo teme jan shoke te mire :lol:
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perëndia të flasë shqip

#3

Post by Arta » Wed Apr 07, 2010 7:22 pm

alfeko sukaraku wrote:kisha shkruajtur dicka ketu edhe eshte fshire..apo me kan rrjedhur trut mua?..ska mundesi se mandaxheret tek kjo teme jan shoke te mire :lol:

Me duket se po.... -lol- ..sepse kete teme e vura edhe tek faqja ime e FB, dhe atje shkruajte... :P
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Besim i krishterë”