"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kardinali mbështet Serbinë

Diskutoni për besimin e krishterë, mund të ndani me njeri-tjetrin eksperiencat në besimin tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Kardinali mbështet Serbinë

#1

Post by qiellikaltër » Tue Apr 13, 2010 9:54 pm

Vatikani nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës për shkak të marrëdhënieve dhe respektit ndaj Kishës Ortodokse Serbe.

Kështu ka deklaruar kardinali i Kishës Katolike Romane, Walter Kasper.

“Ne e dimë që Kosova për Kishën serbe është një plagë e rëndë dhe e dimë që ajo është gjithashtu djep i ortodoksizmit serb. Ne e kuptojmë këtë gjë dhe duam ta respektojmë”, ka pohuar kardinali Kasper.


Burimi: Gazeta Express
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
FLAMURTARIxxxKUQeZI
Member
Member
Posts: 13
Joined: Tue Apr 13, 2010 9:26 pm
Gender: Male

Re: Kardinali mbështet Serbinë

#2

Post by FLAMURTARIxxxKUQeZI » Wed Apr 14, 2010 1:19 pm

Vatikani eshte qendra e ligesise se krishtere. Ata duan nje Evrope te krishtere dhe jo me popuj qe mund te veteidentifikohen ndryshe nga identiteti i krishtere. Kur vjen puna per konflikte midis popujsh te krishtere dhe popuj jo te krishtere, Vatikani do te rreshtohet gjithmone ne krahun e te krishtereve pavaresisht se kush ka te drejte. Populli shqiptar urrehet dyfish sepse me identitetin e tij gjysem pagan e pothuajse gjysem myslyman eshte si nje mish i huaj ne mes te Evropes te krishtere.

Post Reply

Return to “Besim i krishterë”