"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

Diskutoni për besimin e krishterë, mund të ndani me njeri-tjetrin eksperiencat në besimin tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#1

Post by Adriana » Mon Dec 19, 2011 8:15 pm

Studim shokues për abuzimet me fëmijë nga Kisha Holandeze

Dhjetëra mijëra fëmijë kanë vuajtur nga abuzimet seksuale në institucionet katolike holandeze që nga viti 1945. Në këtë përfundim ka arritur një raport i një komisioni të pavarur. BBC raporton se në raport thuhet se zyrtarët katolikë nuk arritën të luftojnë abuzimin e shumëpërhapur në shkolla, seminare apo jetimore.

Bazuar në një pyetësor me mbi 34 mijë persona, raporti arrin në përfundimin se një në pesë fëmijë në institucionet katolike ishte pre e abuzimeve.

Hetimin e provokoi dyshimi për abuzim në një shkollë katolike në lindje të Hollandës.

Komisioni e nisi punën në gusht 2010 dhe studioi 1800 raporte për abuzimet në institucionet katolike. Në total u identifikuan 800 abuzues të dyshuar, nga të cilët 100 janë gjallë.

Muajin e shkuar dega holandeze e Kishës Katolike ngriti një fond për kompensimin e fëmijëve në varësi se sa i rëndë ishte abuzimi.

Korrespondentja e BBC thotë se përfundimet e raportit janë pritur me shumë interes nga popullsia holandeze, 29 përqind e të cilëve identifikohen si katolikë.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshm

#2

Post by Patush » Tue Dec 20, 2011 6:25 pm

Skandalet seksuale te individeve pjese te Kishes Katolike nuk kajne te bajne aspak me fene e Krishtere!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshm

#3

Post by Adriana » Tue Dec 20, 2011 8:56 pm

Patush wrote:Skandalet seksuale te individeve pjese te Kishes Katolike nuk kajne te bajne aspak me fene e Krishtere!


Keshtu thone dhe myslymanet per islamin, po te njejten kenge :( !
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshm

#4

Post by Patush » Wed Dec 21, 2011 7:13 am

Adriana wrote:
Patush wrote:Skandalet seksuale te individeve pjese te Kishes Katolike nuk kajne te bajne aspak me fene e Krishtere!


Keshtu thone dhe myslymanet per islamin, po te njejten kenge :( !
Adriana degjo, ti ne qoftese ti gjen shkrime nga doktrina Katolike apo nga ajo e Krishtere ne pergjithesi qe lejon abuzimin e femijeve apo abuzime ne pergjithesi, atehere te lutem sjilli ketu!
Ajo qe po thua ti eshte sikur nje njeri me nenshtetesi Shqiptare qe kryen krime dhe maskaralleqe te perfaqesoje te gjithe Shqiptaret! Tema qe hape per besimin Mysliman flet per nje mashkull qe i fton bashke fetaret e tije ta nxjerrin te fajshem dhe ligj Islamo thyes per martesen me numrin e bashkeshorteve te tij! Ndersa kjo per Besimin e Krishtere flet per individ qe bajne pjese te Kishes Katolike dhe qe kan abuzuar femije seksualishte!

Kaq per sonte se nuk kam qef te flas kur gjaku ka perqindje alkaholi lol
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshm

#5

Post by Adriana » Wed Dec 21, 2011 2:01 pm

-pis- STOP ALKOL :lol:

Une keto dy tema i hapa, me nje qellim qe te sjell abuzimet qe behen nga te dyja palet, edhe pse jemi ne shekullin 21 akoma nuk kane kuptuar kush eshte feja dhe cfare kerkon, dhe kjo me ben te plas ne vetvete. Edhe pse ne forumin tone nuk shikohen postime mendime te tilla, nga fakti sepse eshte nje kategori tjeter e njerzeve te grumbulluar ketu. Por jashte, dhe ne shume shume zona ky fidan po rritet dita e dites.

Sqarim: nuk jam kundra nje besimi , te besohet, te festohet, por te mos egzagjirohet!
Pyetje: Ku qendron problemi, nese une dua te sjell fakte te egzagjeruara nga besimet fetare?!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshm

#6

Post by Patush » Wed Dec 21, 2011 7:17 pm

Pyetje: Ku qendron problemi, nese une dua te sjell fakte te egzagjeruara nga besimet fetare?!
Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshme


Ktu e kam problemin une tek titulli ku materialet qe hidhen dhe qe nuk i perkasin besimit te Krishtere i ngjiten ketij besimi!
Tjetra eshte se une nuk mendoj se tema te tilla te hapen tek nenforumi I Krishtere apo ne rastin tjeter tek nenforumi i besimit Islam!
Mendoj se do ishte mire sikur te hapeshin tek temat shoqerore, ose tek Agnosticizem apo Ateizem.

Kalofshe mire
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: video/dokumentare/ngjarje te ndryshm

#7

Post by Adriana » Wed Dec 21, 2011 8:04 pm

Nuk e di, une nuk ndjehem ne gabim, ndjehem qe dy temat i kam ngritur ne kategorin e pershtashme!
Krishtere dhe myslyman jane te ty temat e mija, dhe une i kam vendosur ne kategorit perkatese!

Eshte me mire ta zgjedhesh me shoket e stafit, une mund te nderroj titullin e temes, ( mabse nuk e kam vendosur mire )por jo ti spostoj qe ketu!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#8

Post by Adriana » Mon Apr 16, 2012 12:05 pm

Anders Behring Brejviku sfidon gjykatën, vrasjet për të mbrojtur Norvegjinë nga muslimanët

Anders Behring Brejviku është paraqitur në gjyqin e e tij që u cel ditën e sotme sfidues karshi gjykatës. Fanatiku që ka pranuar vrasjen e 77 njerëzve në masakrën e vitit të kaluar në Norvegji, ka thënë se nuk e njeh autoritetin e gjykatës. Ai ka ngritur grushtin në shenjë përshëndetje teksa ka arritur në gjykatë dhe ka thënë se nuk e njeh juridiksionin e gjykatës, meqë, sipas tij, “ajo ka mandatin e partive politike norvegjeze, që mbështesin multikulturalizmin”.
Më herët, avokati i Brejvikut Geir Lipestad paralajmëroi publikun që të përgatitet për dëshmi “të vështira dhe sfiduese” nga Brejviku.
Brejvik, 33 vjeç akuzohet për terrorizëm dhe për vrasjen e 77 njerëzve më 22 korrik të vitit të kaluar, tetë në shpërthimin në Oslo dhe 69 kryesisht të rinj, në ishullin Utaja. Ai tha se vrasjet janë bërë si shenjë proteste kundër politikave liberale të emigrimit të Norvegjisë dhe kanë qenë të nevojshme për të mbrojtur Norvegjinë nga myslimanët.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#9

Post by Adriana » Wed Sep 19, 2012 8:45 am

Kisha shqiptare nuk do t'i varros personat që vrasin për gjakmarrje


Shkodër, 19 shtator - Arqipeshkëvia e Shkodrës, Sapës dhe Lezhës shpalli dje dekretin që shkishëron të gjithë katolikët shqiptarë të cilët kryejnë vrasje për gjakmarrje.

Reagimi “ekstrem” i Kishës Katolike u ndërmor duke parë numrin e lartë të vrasjeve për gjakmarrje që janë shënuar në muajt e fundit sidomos në zonën veriore të vendit.

Arqipeshkvi i Arqipeshkëvisë së Shkodër- Pultit, Imzot Angelo Massafra, tha se, ky akti i Kishës Katolike vjen pas vrasjeve të shumta që vazhdojnë të ndodhin në territorin tonë, ku shumë prej të cilave janë për gjakmarrje.

“Disa vrasin nganjëherë pa asnjë ngurrim ose hakmerren në mënyrë të përgjakshme e barbare. Ata shpesh ar-syetojnë veprimet e tyre, duke u mbështetur në një traditë shekullore, duke thënë se, zbatojnë Kanunin. Ata i japin më shumë rëndësi traditës së njerëzve se sa ligjit të Hyjit. Të gjithë ata që vrasin, me sjelljen e tyre, janë duke i vënë shkelmin Ungjillit të Jetës dhe Kryqit të Zotit tonë Jezu Krishtit. Sjellja e tyre pra është një fyerje ndaj Krishtit”,- tha Imzot Massafra.

Ai shpalli dekretin, sipas të cilit kushdo që bën një vrasje ose bashkëpunon me vrasësin, në bazë të nenit 1331 të Kodit të së Drejtës Kanonike, do ndëshkohet me shkishërim.

Sipas Arqipeshkvit të Shkodrës, kjo nismë ekstreme e Kishës Katolike merret me qëllim që të arrihet pendimi i vrasësve. Lidhur me mundësinë e shtrirjes së këtij dekreti dhe në dioqezat e tjera, Imzot Angelo Masafra, deklaroi për “Shekulli”-n se:

“Kjo mund të ndodhë, por ne e kemi përshpejtuar, pasi situata në zonën tonë është më e rëndë dhe ka dy muaj që punojmë për të. Pas vrasjes së vajzës 17-vjeçare në Dukagjin, u binda se duhet shpejtuar. Ne jemi dy Arqipeshkvi, e Shkodrës dhe e Tiranës, por ky është vendim i Arqipeshkëvisë së Shkodrës”.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#10

Post by Mallakastrioti » Wed Sep 19, 2012 9:08 am

http://abcnews.go.com/blogs/headlines/2 ... -his-wife/

Personalisht nuk shoh ndonje gje skandaloze, edhe ne se Krishti te kete qene i martuar (ndoshta Maria Magdalena ka qene gruaja tij), perkundrazi ne moshen e tij pa tjeter duhet te kete patur nje bashkeshorte, pasi njerezit martoheshin ne moshte te re ne ate kohe. Tek e fundit Maria Magdalenen, ishin Etrit-fillestar te Kishes qe kerkuan ta demonizonin per arsye qe dihen tashme. Pasi nuk mund te pranohej qe nje grua dhe pikerisht bashkeshortja e tij (ndoshta), te ishte njera prej dymbedhjete dhishepujve dhe sipas kanoneve te kohes, do i perkiste pikerisht bashkeshortes te merrte ne dore drejtimin e sektit (p.sh ne kohen e bizantit ne se vdiste perandori ishte bashkeshortja ajo qe merrte drejtimin e shtetit dhe bizanti ishte mbeshtetur ne kanonet kishtare lidhur trashegimise).
Proto-kristianet nuk mund te lejonin qe nje femer te merrte drejtimin e ketij besimi te ri qe po lindte dhe pa tjeter duhet te kete lindur njefare "lufte e brendshme" midis dhishepujve cili do do merrte, ta quajme keshtu, fatin e ketij sekti ne duar. Ndoshta per kete gje kemi edhe disa kundershtime perbrenda vet kater Vangjeleve midis tyre, sikurse mos pranimi i atyre qe quhen "Vangjelet apokrife", ku keta te fundit nuk u pranuan prej Eterve te Kishes (proto-kristianeve).
Ndoshta kjo ka qene arsyeja qe vet Maria Magdalena u luftua apo demonizua?
Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#11

Post by Rina » Wed Sep 19, 2012 9:54 am

Adriana wrote:Kisha shqiptare nuk do t'i varros personat që vrasin për gjakmarrje


Shkodër, 19 shtator - Arqipeshkëvia e Shkodrës, Sapës dhe Lezhës shpalli dje dekretin që shkishëron të gjithë katolikët shqiptarë të cilët kryejnë vrasje për gjakmarrje.

Une ne fakt jam pro kesaj iniciative te kishes katolike nese do te ndihmonte. Por gjithmone po me rri ne mendje ky citat nga Edith Durhami

"Kështu ka thënë Leka", ka më tepër forcë detyruese se sa të Dhjetë Porositë e Biblës, mësimet e Islamit e të Krishterimit, Ligji i Sheriatit dhe i Kishës, të gjitha duhet t'i nënshtroheshin Kanunit të Lekës… Fama e tij midis fiseve që ende ruajnë emrin e tij, ia ka kaluar edhe famës së Skënderbeut." - Edith Durham.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#12

Post by erix77 » Wed Sep 19, 2012 3:49 pm

Fort shume i paska kercenuar imzoti!

ata njerez nuk po pyesin per jeten e femijeve, tani do te tremben nga ckisherimi.Shif se mos ndryshoje ndonje gje!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#13

Post by Adriana » Sun May 12, 2013 11:23 am

  Peshkopi Petar: Vjedhësit e ikonave kishtare janë nga Shqipëria

Shkup, 12 maj - Peshkopi Petar ka rezultuar më i shpejtë madje se vetë Policia dhe ka zbuluar se kush po i vjedh ikonat nga kishat anekënd Maqedonisë: vjedhësit janë nga Shqipëria.

Këtë akuzë, peshkopi i Dioqezës për Australinë dhe për Zelandën e Re, e ka bërë paradoksalisht vetëm një javë pasi Policia zhbëri rrjetin e trafikimit ilegal të ikonave dhe të artefakteve, ku ishin të përfshirë, përveç atyre vendas, dhe disa shtetas nga Serbia.

“Kemi informacione së pjesa më e madhe e atyre që po vjedhin pasurinë tonë shpirtërore dhe kulturore vijnë nga Shqipëria dhe pasi mësojnë se në ç’vende ka kisha të pambrojtura, mundësisht larg fshatrave ose qyteteve, hidhen në “aksion”. Është e nevojshme që të përforcohet sistemi i mbrojtjes me instalimin e pajisjeve përgjuese dhe të video-kamerave”, ka deklaruar peshkopi.

Por ajo ka vijuar akuzat dhe për këshillat kishtare, të cilat, sipas tij, nuk kontribuojnë në mbrojtjen e trashëgimisë shpirtërore.

“Ne i kemi alarmuar këshillat kishtare, por ato rezistojnë. Ato nuk garantojnë dhe nuk ndërmarrin masa për ndonjë mbrojtje, madje i pengojnë shërbimet që të restaurojnë dhe mbrojnë pasurinë tonë. Ato duhet të marrin përgjegjësi dhe të përgjigjen edhe materialisht për këto vjedhje”, ka theksuar peshkopi Petar.


artikulli buron nga: xhurnal.mk  


Mos valle po kerkon rol ne filmin serial italian Don Matteo ky peshkopi?! Per tu habitur keta fetaret kudo fusin hundet, vetem ne fusha dhe arra nuk i kemi pare njehere tu dal kurrizi.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Aida Taullaj
Member
Member
Posts: 20
Joined: Tue Dec 17, 2013 7:28 pm
Gender: Female
Location: Mallakastër

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#14

Post by Aida Taullaj » Wed Feb 12, 2014 11:13 am

“Hani bar që të jeni më pranë Zotit”


Image

Hani bar që të jeni më pranë Zotit! Ky ka qenë predikimi i një pastori afrikano-jugor që ka shtyrë dhjetëra ndjekës të tij të shtrohen “në kullotë”.

Gjatë një shërbese në selinë e tij në Garankuva, në veri të Pretorias, pastori i një sekti të krishterë, Lesego Daniel u kërkoi dhjetëra ndjekësve të tij që nën frymën e Zotit, se trupi i njeriut mund të funksionojë duke ngrënë gjithçka, të hanin bar, transmeton TCH.

Pa u menduar dy herë, ndjekësit e tij më të verbër u shtruan “në kullotë” për vaktin e radhës. Por, pak minuta pas ngrënies, thuajse të gjithë ata filluan të ndjejnë dhimbje të forta në stomak dhe nisën të nxjerrin atë që kishin ngrënë.

Rasti në fjalë ka shkaktuar debat në vendin afrikan. Mediat dhe politikanët kanë dënuar thirrjet e pastorit, ndërsa ky i fundit u përgjigj se “Zoti është në veprim dhe qengjat e tij po e vërtetojnë këtë”.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Besimi i krishtere: lajme te ndryshme

#15

Post by Adriana » Wed Jun 03, 2015 3:17 pm

  Pamjet e videos së mëposhtme ku një prift ortodoks po torturon një të ri. Prifti i hipën sipër të riut ndërsa ai ecën këmba-dorazi dhe e shkel atë. Prifti vendos këmbët në shpinën e të riut i cili shihet duke qarë dhe e shkel ndërkohë që dy burra e mbajnë. 3-300x188 Pamjet janë hedhur në rrjet nga përdoruesi “Astro Naut” me titullin “Kisha Ortodokse Ruse”.  


Mua personalishte nuk me dhimbsen aspak keta qe vetlejohen te torturohen.... Me dhimbset me shume dicka tjeter qe mund ta shikoni nga minuta 1:37 :(

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Besim i krishterë”