"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Tiranë: Dërgohet në psikiatri nga besimi i tepërt

Diskutoni për besimin musliman, mund të ndani me komunitetin e kësaj feje eksperiencat e besimit tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Tiranë: Dërgohet në psikiatri nga besimi i tepërt

#1

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 7:23 pm

A po ushtron kleri mysliman radikal trushplarje tek besimtaret?


e diel, 26 korrik 2009
Besimi i ka kushtuar shumë një besimtari mysliman në Tiranë, pasi babai i tij duket se nuk e ka duruar këtë fakt, duke e denoncuar si të çmendur.

Sipas të dhënave të policisë, Daut L., 30 vjeç është denoncuar nga babai Hysen L., 60 vjeç, me pretendimin se ushtronte dhunë psikologjike ndaj tij. Në këto kushte, shërbimet e Komisariatit Nr. 6 kanë bërë shoqërimin e 30-vjeçarit, i cili me vendim të mjekëve është dërguar në psikiatri.

Babai 60-vjeçar pretendonte se i biri nuk ishte mirë nga gjendja mendore dhe për pasojë përbënte rrezik për jetën e familjarëve dhe të komunitetit, ndaj duhet të mbyllej në spital. Kështu, me ndihmën e policisë, ai e ka shoqëruar të birin në psikiatri.

Policia nuk e ka mohuar këtë fakt, e cila ka pranuar se ka bërë shoqërimin konform gjithë rregullave dhe nuk është marrë më tepër me këtë çështje.

Në vazhdim 30-vjeçari ka pretenduar se nuk ka asnjë problem mendor, por akuzon të atin se e ka denoncuar, pasi nuk duron dot faktin se djali është një besimtar i devotshëm mysliman dhe kryen të gjitha ritet fetare.

Tanimë pritet që prokuroria të hetojë rastin dhe të zbardhë të vërtetën.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=68709
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leutrim
Member
Member
Posts: 16
Joined: Thu Jan 07, 2010 2:13 pm
Gender: Male

Re: Tiranë: Dërgohet në psikiatri nga besimi i tepërt

#2

Post by Leutrim » Thu Mar 04, 2010 12:37 pm

Po de po, qenka cek ne ket artikull se vet djali qenka nje Musliman i devotshem, gje qe do te thot veprimi ne te mir dhe ndalimi nga e keqja, me siguri babai qenka nje injorant (gjithmon sipas mendimit tim), se njeriu nese zbaton fejen islame asesi nuk mund te bej vepra te liga.

Q`ti bejsh tek ne ndodh e kunderta, por kur behet fjal per ndonje marri tjeter si shembull, e bija qe ben prostutucion ose kur djali vjen ne oret e vona te nates i pit tapë, skan nevoj per te psikiatri as psikologu, sepse keto gjera jan ne "modë", po kur hyn teresisht ne fe dhe ben vepra te mira ateher disa "prind" i dergojn femijt tek psikologu vetem se thellohet ne fe dhe ne vepra te mira. Kjo ndoshta eshte se jemi mesuar te kemi njerez qe veprojn keq ose tan kohen shajn ose folin kot e kot, dhe kur femijet si veprojn keto pun te kqija ateher çuditen dhe thojn a eshte nje gjendje normale? Turp.

Post Reply

Return to “Feja Islame”