Page 1 of 2

Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Tue Aug 11, 2009 3:41 pm
by Picasso`
Ka do shpifje(ose te verteta) me ate qe xhamija e pare ne trojet shqiptare eshte e ndertuar diku ne shekullin e 13? Ne qoft se eshte kjo e vertet, ather parashtrohet pyetja kush e ka ndertuar dhe ata qe e kan ndertuar duhet te ken qene myslimanet e pare ne Ballkan ose ne ato troje. Ne qoft se shqiptaret e kan ndertuar, ather si shqiptaret kan ardhur ne kontakt me fene Islame dhe vall ate fe e kan sjellur te tjere ne keto troje para se te vije Turku?

Ka pyetje shum, por pik se pari keto le te jene prioritet.

Shikoj se ne kete forum ka shum dinjitoz dhe erudit te shkelqyer, dhe un jam nje amater dhe i ri ne keto ujera, do te me duheshte edhe ndihme nga ju, me te vjetrit...

Pershendetje.

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Tue Aug 11, 2009 6:17 pm
by Zeus10
Mesa di une ajo eshte Xhamia e Kuqe ne Berat dhe i perket shek. te 14-ë Pas Krishtit.

Image

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Tue Aug 11, 2009 6:23 pm
by Picasso`
Zeus10 wrote:Mesa di une ajo eshte Xhamia e Kuqe ne Berat dhe i perket shek. te 14-ë Pas Krishtit.

Image
Eshte e ndertuar nga Turqit? Nuk mundet te shikohet me mire arkitektura, se xhamite ne shqiperi edhe ne keto troje te Ballkanit eshte e ngjajshme ose e njejte si ajo e Turqeve.

Me ne fund e gjeta edhe temen.

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Tue Aug 11, 2009 7:40 pm
by alfeko sukaraku
besoj se .......dhunimi qe te krishteret ju bene paganve ,solli si rrezultat bashkimin e nje pjese te mire pagane me myslimanizmin.

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Tue Aug 11, 2009 8:08 pm
by Zeus10
alfeko sukaraku wrote:besoj se .......dhunimi qe te krishteret ju bene paganve ,solli si rrezultat bashkimin e nje pjese te mire pagane me myslimanizmin.
Ne fillimet e tij myslimanizmi ishte dukshem me tolerant se krishterimi, por ai degjenoroi per shkak te degjenerimit te klerit dhe fondamendalizmit ushtarak te Turqise.

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Tue Aug 11, 2009 8:16 pm
by Arta
Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:besoj se .......dhunimi qe te krishteret ju bene paganve ,solli si rrezultat bashkimin e nje pjese te mire pagane me myslimanizmin.
Ne fillimet e tij myslimanizmi ishte dukshem me tolerant se krishterimi, por ai degjenoroi per shkak te degjenerimit te klerit dhe fondamendalizmit ushtarak te Turqise.

E njejta gje ndodhi edhe me krishterimin, mbasi krishterimi ishin ata qe ne fillim u presekutuan, mbasi u fut vetem me mesime, dhe perfundoi si nje fe e cila shkaketoi sidomos ne Evropen Perendimore vrasjet dhe dhunimet per te kthyer popullin pagan te asaj pjese ne kristjan. Ketu dalim tek konklusioni qe jane njerezit keta qe e manipulojne keto fera sipas deshirave te tyre perfituese dhe ne te njeten kohe edhe politike.

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 5:52 pm
by Picasso`
Zeus, me intereson kur Osmanet e pushtuan Beratin, dhe kush e ka ndertuar kete xhami?

Dhe vall ata para 1380 e pushtuan po te njejtin qytet, dhe e ndertuar xhamine e pare?

Se, kush e ndertoi por Turqeve kete xhami? Vall shqiptaret ishin mysliman para se te vije turku ne Ballkan?

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 6:40 pm
by Sally
Picasso` wrote:Zeus, me intereson kur Osmanet e pushtuan Beratin, dhe kush e ka ndertuar kete xhami?

Dhe vall ata para 1380 e pushtuan po te njejtin qytet, dhe e ndertuar xhamine e pare?

Se, kush e ndertoi por Turqeve kete xhami? Vall shqiptaret ishin mysliman para se te vije turku ne Ballkan?Ne kete dokumentar fleitet per Beratin 2400vjecar, po gjithashtu tregon dhe datat e objekteve historike, fletet dhe per xhamit.
Dokumentari eshte i perbere nga 5-kapituj, po te vesh re ne video do te shikosh ne krah te djthte larte part-1, part-2, part-3, part-3, part-4, part-5, mjafton te besh nje klik per kapitullin qe deshiron.

Materiali qe kerkon ti (per xhamin) ndodhet ne part-2 duke filluar nga min 2:48
Nuk e di nese eshte e mjaftueshme ky material po mbase gjen ndonje pergjigje per ate qe je i interesuar.Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 6:54 pm
by Picasso`
Faliminderit shum:)

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 7:22 pm
by Picasso`
Hmmm.... Xhamija e ndertuar ne shekullin e 14, por Turqit hyn ne shqiperi ne vitin 1417, pra shek. 15!

Shqiptaret kan qen mysliman para se te hyj kemba e turkut ne ato troje shqipe?

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 8:20 pm
by Zeus10
Picasso` wrote:Hmmm.... Xhamija e ndertuar ne shekullin e 14, por Turqit hyn ne shqiperi ne vitin 1417, pra shek. 15!

Shqiptaret kan qen mysliman para se te hyj kemba e turkut ne ato troje shqipe?
Feja myslimane mund te kete hyre me pare ne Shqiperi, jo vetem se turqit kane hyre para 1417-s por dhe per faktin e frymes tolerante dhe karrakterit joobskurantist qe pati myslimanizmi ne fillimet e tij, te cilin me vone e ndoti deshira per te sunduar e pasuesve te tij elitare.

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 8:35 pm
by Picasso`
Zeus10 wrote:
Picasso` wrote:Hmmm.... Xhamija e ndertuar ne shekullin e 14, por Turqit hyn ne shqiperi ne vitin 1417, pra shek. 15!

Shqiptaret kan qen mysliman para se te hyj kemba e turkut ne ato troje shqipe?
Feja myslimane mund te kete hyre me pare ne Shqiperi, jo vetem se turqit kane hyre para 1417-s por dhe per faktin e frymes tolerante dhe karrakterit joobskurantist qe pati myslimanizmi ne fillimet e tij, te cilin me vone e ndoti deshira per te sunduar e pasuesve te tij elitare.
Zeus shqiptaret kan qen popull llojal i Bizantit i cili ka qen shtet ose perandori teokratike KRISHTERE.
Kush e ka sjellur Islamin ne trojet shqiptare?

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 8:42 pm
by Zeus10
Picasso` wrote:
Zeus shqiptaret kan qen popull llojal i Bizantit i cili ka qen shtet ose perandori teokratike KRISHTERE.
Jam mese i informuar.
Picasso` wrote:Kush e ka sjellur Islamin ne trojet shqiptare?
Nuk e di nese ka pasur misionare para se turqit te delnin me devizen:
" atje ku eshte shpata eshte besimi".

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 8:48 pm
by alfeko sukaraku
Si zakonisht kishat edhe xhamit jane ndertuar mbi vende te shenjta ne te cilat vinin besimtaret prej koheve.Nuk e di ne se xhamia e pare e trojeve shqiptare, eshte ndertuar ne nje vende te shenjte apo jo.

Para pak koheve lexova ne Albanica se "ne manastirin e ardenices,jane gjendur gjurmet e nje faltoreje pagane.

A ndoth e njejta gje me xhamit e ndertuara ne shqiperi?

Re: Xhamija e pare ne trojet Shqiptare?

Posted: Thu Sep 24, 2009 8:58 pm
by Picasso`
Lexoj nje liber, laikisht se edhe fort mire nuk e njoh anglishten, por palcen mundem ta thith...

Ka do gjera qe nuk me pelqyen.

http://books.google.com/books?id=RGmzir ... at&f=false

Vall Manijaku solli me vete myslimane(arabe ose cfardoqoft), nga sicilija ose vendet tjera?

Edhe ne qoft se Berati ne ate kohe ishte nen pushtetin Sllav, ather sllavet ndoshta e kan ndertuar.