"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ORIENTALIZMI, KEQINFORMIMI DHE ISLAMI (Robert Squires)

Diskutoni për besimin musliman, mund të ndani me komunitetin e kësaj feje eksperiencat e besimit tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: ORIENTALIZMI, KEQINFORMIMI DHE ISLAMI (Robert Squires)

#31

Post by Zeus10 » Wed Sep 05, 2012 9:51 pm

Eduart wrote:

Jo Zeus! Nuk ishte thirrje qe te mos merrni pjse ne debat. Perkundrazi, te marresh pjese ne debat ashtu siku edhe une marr pjese ne debatet tuaja. MIrpo Ju pak me siper me ndaloni te tregoj histori dhe kete e beni ne numrin shumes. Keshtu mendoj se nese ti nuk sheh te nevojshme, madje i cileson ato si trushpelarje, nuk do te thote se edhe shumica mendon si ti.
Per kete arsye Edhe pergjigjja ime ishte brenda limiteve qe i lejohet nje antari. Pa ju ofenduar ju dhe mesazhet qe ju postoni. Nderkohe qe ju me ofendoni edhe ne personin tim (Ketu nuk prfshihesh ti)por edhe ne mesazhet qe une dergoj sic e ke bere ne tekstin e mesiperm.

Gjithsesi duhet te dish se e vleresoj debatin me tone objektive qe mundohesh te ruash edhe pse ndonje here e tejkalon me terma perbuzes ndaj shkrimeve te mia.
me respekt Eduarti

Eduart, une te siguroj qe shkrimet e tua, ku i thuren lavde ushtrive muslimane, fitoreve te tyre, drejtesise se muslimaneve dhe drejtuesve te tyre dhe sidomos fese islame ne pergjithesi, jane pak te veshtira per tu besuar dhe per njerez, qe nuk kane lexuar asgje ne jeten e tyre. Ne kete forum, ka njerez qe kane lexuar mijra libra te vertete, apo nepermjet virtualitetit, nga te gjitha burimet historike dhe kane debatuar per ceshtjet e historise ne menyre shume te gjere. Keta njerez, jane te ditur mjaftueshem, per te kuptuar se cfare sherben si propagande ne favor te dickaje dhe cfare eshte nje diskutim konstruktiv, ku secili sjell pikepamjen e vet dhe argumentat per ta mbrojtur ate.
Ti jo vetem qe nuk sjell argumenta, por ne historite e tua, mundohesh te sugjestionosh lexuesit me shprehje si : "une e di qe ju po cuditeni pa kufi"-per kete apo ate vlere, te filan segmenti te muslimaneve. Kjo i dashur Eduart, eshte tentative per imponim mendimi dhe gjykimi dhe perdoret rendom, atje ku te kam permendur me siper, ne kisha , xhami dhe sinagoga. Pra Eduart, une nuk mendoj, se te kap entuziazmi per fene qe ti perfaqson dhe thur lirizma per te, ajo qe ti ben, eshte thjeshte nje trushplarje e qellimshme, pavaresisht se nuk funksionon me kedo.
Megjithate, une prape mendoj, se shpirti yt ka vend per te degjuar dhe mendimin tone dhe fakti qe je shqiptar, do te bej qe te pakten njehere ne jeten tende, te therresesh vellezer ne qe jemi vertete vellezerit e tu dhe jo ata qe te imponon feja e huaj, qe mund te respektohet prej nesh, por kurre nuk ka per tu bere pjese e botes sone shpirterore.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: ORIENTALIZMI, KEQINFORMIMI DHE ISLAMI (Robert Squires)

#32

Post by Eduart » Thu Sep 06, 2012 7:29 am

Zeus10 wrote:
Eduart wrote:

Jo Zeus! Nuk ishte thirrje qe te mos merrni pjse ne debat. Perkundrazi, te marresh pjese ne debat ashtu siku edhe une marr pjese ne debatet tuaja. MIrpo Ju pak me siper me ndaloni te tregoj histori dhe kete e beni ne numrin shumes. Keshtu mendoj se nese ti nuk sheh te nevojshme, madje i cileson ato si trushpelarje, nuk do te thote se edhe shumica mendon si ti.
Per kete arsye Edhe pergjigjja ime ishte brenda limiteve qe i lejohet nje antari. Pa ju ofenduar ju dhe mesazhet qe ju postoni. Nderkohe qe ju me ofendoni edhe ne personin tim (Ketu nuk prfshihesh ti)por edhe ne mesazhet qe une dergoj sic e ke bere ne tekstin e mesiperm.

Gjithsesi duhet te dish se e vleresoj debatin me tone objektive qe mundohesh te ruash edhe pse ndonje here e tejkalon me terma perbuzes ndaj shkrimeve te mia.
me respekt Eduarti

Eduart, une te siguroj qe shkrimet e tua, ku i thuren lavde ushtrive muslimane, fitoreve te tyre, drejtesise se muslimaneve dhe drejtuesve te tyre dhe sidomos fese islame ne pergjithesi, jane pak te veshtira per tu besuar dhe per njerez, qe nuk kane lexuar asgje ne jeten e tyre. Ne kete forum, ka njerez qe kane lexuar mijra libra te vertete, apo nepermjet virtualitetit, nga te gjitha burimet historike dhe kane debatuar per ceshtjet e historise ne menyre shume te gjere. Keta njerez, jane te ditur mjaftueshem, per te kuptuar se cfare sherben si propagande ne favor te dickaje dhe cfare eshte nje diskutim konstruktiv, ku secili sjell pikepamjen e vet dhe argumentat per ta mbrojtur ate.
Ti jo vetem qe nuk sjell argumenta, por ne historite e tua, mundohesh te sugjestionosh lexuesit me shprehje si : "une e di qe ju po cuditeni pa kufi"-per kete apo ate vlere, te filan segmenti te muslimaneve. Kjo i dashur Eduart, eshte tentative per imponim mendimi dhe gjykimi dhe perdoret rendom, atje ku te kam permendur me siper, ne kisha , xhami dhe sinagoga. Pra Eduart, une nuk mendoj, se te kap entuziazmi per fene qe ti perfaqson dhe thur lirizma per te, ajo qe ti ben, eshte thjeshte nje trushplarje e qellimshme, pavaresisht se nuk funksionon me kedo.
Megjithate, une prape mendoj, se shpirti yt ka vend per te degjuar dhe mendimin tone dhe fakti qe je shqiptar, do te bej qe te pakten njehere ne jeten tende, te therresesh vellezer ne qe jemi vertete vellezerit e tu dhe jo ata qe te imponon feja e huaj, qe mund te respektohet prej nesh, por kurre nuk ka per tu bere pjese e botes sone shpirterore.

UNE SE KAM MOHUAR ASNJEHERE SE JU KAM VELLEZER DHE MOTRA GJAKU, APO MIQ. DERI NE KOHEN KUR SECILI PEJ NESH TE MBETET SHQIPTAR (DHE KA PER TE QENE KESHTU DERI N FUND SE SHQIPTAR APO TURK, APO KINEZ, LIND DHE NUK BEHESH DOT)

Mendoj se diskutimi konstruktiv ka nevoje qe te dy anet e perfshira ne debat te jene pa paragjykime. Por tek ju kam pare nje grade te larte paragjykimi me shume se ajo e pranuara.

Mirupafshim Shqiptaret e mi

Ndoshta ndonje dite takohemi ne vendlindje se ketu ne Kurbet nuk mundemi dot prej distancave te gjata qe na ndajne gjeografikisht.

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ORIENTALIZMI, KEQINFORMIMI DHE ISLAMI (Robert Squires)

#33

Post by Socio » Thu Sep 06, 2012 8:38 am

Eduart wrote:UNE SE KAM MOHUAR ASNJEHERE SE JU KAM VELLEZER DHE MOTRA GJAKU, APO MIQ. DERI NE KOHEN KUR SECILI PEJ NESH TE MBETET SHQIPTAR (DHE KA PER TE QENE KESHTU DERI N FUND SE SHQIPTAR APO TURK, APO KINEZ, LIND DHE NUK BEHESH DOT)

Mendoj se diskutimi konstruktiv ka nevoje qe te dy anet e perfshira ne debat te jene pa paragjykime. Por tek ju kam pare nje grade te larte paragjykimi me shume se ajo e pranuara.

Mirupafshim Shqiptaret e mi

Ndoshta ndonje dite takohemi ne vendlindje se ketu ne Kurbet nuk mundemi dot prej distancave te gjata qe na ndajne gjeografikisht.
Mireupafshim Eduard !

Ishe nje kundershtar i hapur i ideologjise kombetare. Historikisht ishe korrekt. Por ideologjikisht dhe politikisht nuk ishe korrekt. E kjo nuk te falet vella !

Pa dyshim, se je shqiptar e atdhetar, por je nje shqiptar ndryshe. Je shqiptar i ckonstruktuar, mos te them ti je ai 'tjetri' (sic Edward Said).


Mos harro Eduard, ne sot, jemi ''bijte e Ilireve pagane qe mbajten e perparuan Perandorine Romake, me legjionet Herkuliane e Joviane, me numer te madh perandoresh e misionaresh,e me vone edhe me ‘mbrojtesa te krishterimit’ , qe na e pane te miren gjithe Perendimi … por te cileve me vone, fatkeqesisht, u ra epidemia e Lindjes e hoqen te zijte e ullirit nen Perandorine Osmane''.Ishte kenaqesi ti lexoj shkrimet tuaja, vella.

Lamtumire
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Feja Islame”