"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Evropa edhe rracizmi fetare

Diskutoni për besimin musliman, mund të ndani me komunitetin e kësaj feje eksperiencat e besimit tuaj.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Evropa edhe rracizmi fetare

#1

Post by alfeko sukaraku » Tue Dec 01, 2009 10:08 am

Zvicra votoj nje memorendum per mosndertimin e xhamive ne truajet e saj.votuesit votuan pro mosndertimit te xhamive duke ju hapur rruge keshtu edhe Norvegjezve edhe Hollandezve te kerkojn nje gje te tille.

cila eshte e ardhmja e evropes?Ku po shkone keshtu evropa????Po ve flaken shtepis se saj?

Kujtojm se Zvicra eshte e shumepreferuara e Kosovarve edhe e shqiptarve kryesisht.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#2

Post by Aleksandër » Tue Dec 01, 2009 11:43 pm

Zvicra nuk ndaloi ndërtimin e xhamive por të minareve, që janë pjesë përbërëse e tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e një referendumi popullor me vendimin e shumicës. Gjithçka është demokratike në mënyrën se si është vepruar. Ndërsa për sa i takon shqiptarve, nuk perfaqsohen nga islami në arenën ndërkombetare pasi identitet i tyre është identitet shqiptar, pra kombëtar dhe jo fetar.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#3

Post by Patush » Wed Dec 02, 2009 2:15 am

Kur u ba feja rrace?

Gjithkush e ka te drejten e tyne me mbrojne vedin, Zvicerrianet dhe e gjithe Evropa po e shofin se po pushtohen ne heshtje dhe po humbasin trojet e baballareve tyne. Shqiptaret kan shku atje per me punu dhe tjau dine per faliminderes qi i kan lan mrena. Shqiptaret shkojne si i mire me t'keqin per arsye se disa idendifikohen me skllavo pronaret e tyre 500 vjeqar.
Sherret dhe tlkijat qi na kan ardhe prej turkoarabeve do vazhdojne t'na ndjekun perderisa na ti mbajme si verra neper kambe.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#4

Post by alfeko sukaraku » Sun Dec 06, 2009 1:22 pm

Aleksandër wrote:Zvicra nuk ndaloi ndërtimin e xhamive por të minareve, që janë pjesë përbërëse e tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e një referendumi popullor me vendimin e shumicës. Gjithçka është demokratike në mënyrën se si është vepruar. Ndërsa për sa i takon shqiptarve, nuk perfaqsohen nga islami në arenën ndërkombetare pasi identitet i tyre është identitet shqiptar, pra kombëtar dhe jo fetar.
E qarte!

Por edhe ne shqiperin e xhaxhi enverit votohej 99,999999999999999999%

po keshtu edhe hitleri pati mbeshtetjen e popullit.

Por kjo nuk do te thote se nuk do te thote rracizem shkulja e bishtit te laraskes,apo jo?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#5

Post by alfeko sukaraku » Sun Dec 06, 2009 1:27 pm

Patush wrote:Kur u ba feja rrace?

Gjithkush e ka te drejten e tyne me mbrojne vedin, Zvicerrianet dhe e gjithe Evropa po e shofin se po pushtohen ne heshtje dhe po humbasin trojet e baballareve tyne. Shqiptaret kan shku atje per me punu dhe tjau dine per faliminderes qi i kan lan mrena. Shqiptaret shkojne si i mire me t'keqin per arsye se disa idendifikohen me skllavo pronaret e tyre 500 vjeqar.
Sherret dhe tlkijat qi na kan ardhe prej turkoarabeve do vazhdojne t'na ndjekun perderisa na ti mbajme si verra neper kambe.
askush nuk foli per shqiptare islamista,aq me shume une qe e njohe shume me mire-se ju te pakten- se c eshte feja.

Feja nuk eshte rrace,por ja ka arritur me mjeshteri te ndertoj ,te dhunoj,te bej gjenoncid gjuhesore ne shume popuj.

Fakte ke ne Shqiperi..te mos shkojme me large.Fetaret sollen greqishten edhe vllhishten ne shqiperi , edhe i ben shqiptaret "minoritare",ndersa ne greqi i bene greke edhe e vetquajn veten si te tille.Sterniprit e tyre "grekaqe" nuk jane rrace greke nga gjaku,por ata do krenohen me te qenurit "rrace greke"
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#6

Post by Aleksandër » Sun Dec 06, 2009 3:36 pm

alfeko sukaraku wrote:
Aleksandër wrote:Zvicra nuk ndaloi ndërtimin e xhamive por të minareve, që janë pjesë përbërëse e tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e një referendumi popullor me vendimin e shumicës. Gjithçka është demokratike në mënyrën se si është vepruar. Ndërsa për sa i takon shqiptarve, nuk perfaqsohen nga islami në arenën ndërkombetare pasi identitet i tyre është identitet shqiptar, pra kombëtar dhe jo fetar.
E qarte!

Por edhe ne shqiperin e xhaxhi enverit votohej 99,999999999999999999%

po keshtu edhe hitleri pati mbeshtetjen e popullit.

Por kjo nuk do te thote se nuk do te thote rracizem shkulja e bishtit te laraskes,apo jo?
Zvicra udhëhiqet nga një sistem demokratik dhe jo totalitar. Nuk mund të krahasohen referendumet komuniste dhe naziste me referendumet e sotme zviceriane. Nuk kemi të bëjmë me rracizëm në këtë rast pasi ideologjia islame nuk përbën një rracë.

Mos deshe të thoje diskriminim fetar?
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#7

Post by alfeko sukaraku » Sun Dec 06, 2009 8:01 pm

Aleksandër wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Aleksandër wrote:Zvicra nuk ndaloi ndërtimin e xhamive por të minareve, që janë pjesë përbërëse e tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e një referendumi popullor me vendimin e shumicës. Gjithçka është demokratike në mënyrën se si është vepruar. Ndërsa për sa i takon shqiptarve, nuk perfaqsohen nga islami në arenën ndërkombetare pasi identitet i tyre është identitet shqiptar, pra kombëtar dhe jo fetar.
E qarte!

Por edhe ne shqiperin e xhaxhi enverit votohej 99,999999999999999999%

po keshtu edhe hitleri pati mbeshtetjen e popullit.

Por kjo nuk do te thote se nuk do te thote rracizem shkulja e bishtit te laraskes,apo jo?
Zvicra udhëhiqet nga një sistem demokratik dhe jo totalitar. Nuk mund të krahasohen referendumet komuniste dhe naziste me referendumet e sotme zviceriane. Nuk kemi të bëjmë me rracizëm në këtë rast pasi ideologjia islame nuk përbën një rracë.

Mos deshe të thoje diskriminim fetar?
e ke gabim aleksander.ideologjia fetare ka bere popujt e kontinentet me te medha te botes. p sh

greqia me serbin jane ndertuar me baze ideologjin ortodokse.

sllavo=bekim,sllavet=te bekuarit...hajde mbushu mendjen qe nuk i beri krishterimi te tille.

greket=45% arvanite ,u ben greke fale ortodoksis.Ne epire c ishte ortodokse quhej automatikisht greqi,ndersa myslimanet quheshin turqe.

para ca vitesh turqia festoj festen kombetare te ardhjes se kombit te saj nga Mongolia,por sote aty ka mbire nje kombe i madhe myslimanesh,qe quhen rrace turke..ne mes tyre edhe "vorioeprioti" Sami Frashri,eshtrat e te cilit nuk te jepen se konsiderohet turke.Ndersa djali tij eshte shume i njohuri Ali Sami Yen...ju ndryshua edhe mbiemri.

Kjo hollesi nuk eshte marre aspak parasysh nga dija shqiptare,por dijetaret zvicerian e dine shume mire se po hodhi rrenje myslimanizmi ,pas 100 vjetesh do kemi islamista te rraces zviceriane=bashkombas zvicerian.Perse ore si e dini boten ju??Perse nuk hape xhami ne athine shteti greke,edhe perse nderton kisha me mani ne shqiperi?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#8

Post by alfeko sukaraku » Sun Dec 06, 2009 8:04 pm

Aleksandër wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Aleksandër wrote:Zvicra nuk ndaloi ndërtimin e xhamive por të minareve, që janë pjesë përbërëse e tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e një referendumi popullor me vendimin e shumicës. Gjithçka është demokratike në mënyrën se si është vepruar. Ndërsa për sa i takon shqiptarve, nuk perfaqsohen nga islami në arenën ndërkombetare pasi identitet i tyre është identitet shqiptar, pra kombëtar dhe jo fetar.
E qarte!

Por edhe ne shqiperin e xhaxhi enverit votohej 99,999999999999999999%

po keshtu edhe hitleri pati mbeshtetjen e popullit.

Por kjo nuk do te thote se nuk do te thote rracizem shkulja e bishtit te laraskes,apo jo?
Zvicra udhëhiqet nga një sistem demokratik dhe jo totalitar. Nuk mund të krahasohen referendumet komuniste dhe naziste me referendumet e sotme zviceriane. Nuk kemi të bëjmë me rracizëm në këtë rast pasi ideologjia islame nuk përbën një rracë.

Mos deshe të thoje diskriminim fetar?
Po te lexoni nenin nr te lidhjes shqiptare te prizrenit,do kuptoni se ata "vendosen te rrinin nen porten e madhe"

Kjo nuk i pelqeu Ndre Mjedes e katolikeve te cilet tre vjete me vone do leshonin nje pentencion per autonomi ,edhe ne se kjo nuk ju jepej , do i drejtoheshin per ndihme vendeve TE KRISHTERA evropiane...a e kupton vorioepiriotllekun ne shqiperi???
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

arvaniti.korca
Member
Member
Posts: 17
Joined: Wed Sep 23, 2009 7:13 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#9

Post by arvaniti.korca » Mon Dec 07, 2009 2:40 am

Evropa moderne qe nga formimi esaja dominohet nga kultura edhe psychosa kolonialiste.
"Civilisimi evropian" eshte dertuar mbi kesaj struktures qe me te gjitha idealismat ose revolucionet qe ka jetuar ska se si te shmangi, se edhe nuk i intereson per ta zhdukur.
Thjesht, per interesat ekonomike te shteteve qe kan luajtur rolin kryesor evropian.
Keta plasen luftrat me barbare ne historin per kolonisim.
Politika kolonialiste qe nga koncepti i kety fenomenit eshte shoqeruar edhe nga literatura qe ka pjell per justifikimin e akupimeve, shfrytezimet edhe sklaverine e populve jashte parametrave evropiane; prap te conceptuara sipas interesave te fuqive edhe forcave te kohes.
Sot e njejta kullture shprehet me nje racism te ashper. mund te klasifikohet me i zi se sa racismi nationalist se ne realitet eshte racism fetar.
Kercenohet evropa e unifikuar 500 million populsi nga 20 million muslyman.
Paradoksi i justifikimeve nuk do me interesonte edhe shum ne se mos te perfshiheshim edhe ne shqiptaret ne menu te inquisionit.
Sot ne evropen moderne le te jesh ne Hague per krime antinjerzore por ne se nuk je muslyman preferohej ne klubin e ri te inquisitionit te zgjeruar.
Keta qe beten spektatore, po te supposojm se nuk drejtuan, krimet ne mes te evropes ne Bosnja edhe ne Kosove ne shekullin 21. jan te afte per barbarisma te kalkuluara teper me monstrose.
Kur hapet racismi per muslymanet ne evrope barometri matet me massakrat e kety civilisimi ne shtetet ku jetojn njerez te kesaj fese sot.
Demokracia ne zvicer vetem prezervon statusin esaj si lidere e "faces" te demokracise ne evrope.

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#10

Post by Sally » Sat Feb 13, 2010 12:12 pm

Këshilli i Evropës kritikon diskriminimin në tri shtete evropiane

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Këshilli i Evropës kritikon diskriminimin në tri shtete evropianeKomisioni i Këshillit të Evropës kundër Racizmit dhe Intolerancës (ECRI) akuzon shtete evropiane për diskriminim të romëve dhe të emigrantëve. Kritikohet gjendja në Republikën Çeke, në Greqi dhe në Zvicër.

Në raportet e publikuara të martën (15.09) në Strasburg, Këshilli i Evropës i bëri thirrje qeverisë së Zvicrës që të luftojë më fort racizmin dhe intolerancën. Në raport thuhet se në Zvicër diskriminohen sidomos afrikanët me ngjyrë, muslimanët dhe emigrantët nga vendet e Ballkanit. ECRI përbëhet nga ekspertë të pavarur nga 47 vende të Këshillit të Evropës. Ata vizitojnë rregullisht shtetet anëtare të kësaj organizate dhe informojnë lidhur me gjendjen atje.

Ekspertët e Këshillit të Evropës theksojnë në raportin e tyre së në Zvicër vihet re një acarim i rrezikshëm i diskutimeve politike. Ata shohim me shqetësim shtimin e tonit racist dhe ksenofob të Partisë Popullore Zvicerane ndaj të huajve. Në diskutimet poltike të kësaj partie vihen re përgjithësime raciste për të huajt, myslimanët dhe minoritetet e tjera, që kanë shkaktuar një shqetësim të thellë si në shoqërinë zvicerane, dhe në radhët e të huajve. Anëtarë e kësaj partie kanë cënuar në mënyrë të përsëritur të drejtat themelore të të huajve duke shkelur kështu ligjet që dënojnë racizimin dhe ksenofobinë, thuhet në raport.

Në vëmendje të kritikës së ekspertëve të Këshillit të Evropës janë edhe neonazistë aktivë si dhe disa media zvicerane të cilat në raportet e tyre përsërisin ndonjëherë stereotipe raciste apo ksenofobe. Edhe pse numri i grupeve esktremiste të djathta në Zvicër është i vogël, "ato e demonstrojnë qëndrimin e tyre armiqësor ndaj të huajve ndonjëherë në mënyrë të dhunshme," - thuhet në raport.

Zvicrës i kërkohet të luftojë diskriminim në përgjithësi. Sipas raportit jo-zviceranët, e në radhë të parë afrikanët, emigrantët muslimanë nga vendet e Ballkanit apo Turqia, diskriminohen sidomos në lidhje me vendet e shkollimit, të punës, në dhënien e banesave me qera apo në lidhje me kërkesën për marrjen e nënshtetësisë zvicerane.

Një shtim shqetësues të aktiviteteve ekstremiste të djathta vihet re sipas Komisionit të Këshillit të Evropës kundër Racizmit dhe Intolerancës edhe në Çeki. Viktima të dhunës raciste janë në radhë të parët romët. Vitet e fundit janë bërë vetëm pak përparime për përmirësimin e gjendjes së tyre. Romët vazhdojnë të diskriminohen në fushën e shkollimit, të strehimit dhe të punësimit, thuhet në raportin e Komisionit të Këshillit të Evropës kundër Racizmit dhe Intolerancës. Po ashtu ekspertët kritikojnë edhe faktin, se femrat rome, viktima të sterilizimeve me detyrim, nuk kanë marrë ende dëmshpërblim.
Last edited by Sally on Sat Feb 13, 2010 12:16 pm, edited 1 time in total.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#11

Post by Sally » Sat Feb 13, 2010 12:12 pm

Myslimanët të pakënaqur me prezantimin e tyre medial në Evropë

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Shumica e myslimanëve në Gjermani, Francë dhe Britani të Madhe nuk besojnë se mediar raportojnë në mënyrë të balancuar. Myslimanët në Evropë nuk besojnë se për ta dhe çështjet e tyre, raportohet në mënyrë të balancuar në Evropë. Ata mendojnë se zgjidhja do të ishte pjesëmarrja më masive e gazetarëve të fesë myslimane në media.

Si prezantohen myslimanët në Gjermani, Francë dhe Britani të Madhe? A besojnë myslimanët se në këto shtete raportohet në mëyrë të balancuar dhe sa i përdorin ata mediat e veta për informim? Ishin këto vetëm disa nga pyetjet e shtruara në këtë studim të Institutit Strategjik për Dialog nga Londra dhe Fondacionit gjerman Vodafone, kushtuar gjendjes së myslimanëve në vendet evropiane. Në projektin e prezantuar në Potsdam, thuhet se shumica e myslimanëve në Gjermani, Francë dhe Britani të Madhe nuk besojnë se në këto vende raportohet në mënyrë të balancuar.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Raportimet për myslimanët dominohen nga tema e terrorizmit, fundamentalizmit apo shamisë së kokës.
Hulumtuesit e opinionit kanë pyetur për mendim 150 konsumatorë mediash dhe ekspertë të mediave. Ata mendonjë se raportimet për myslimanët dominohen nga tema e terrorizmit, fundamentalizmit apo shamisë së kokës. Deputeti danez Naser Khader, me prejardhje nga Siria, thotë se këtu shihet një qëllim i keq i gazetarëve. "Kemi raste kur gazetarët brenda një kohe të shkurtër, duhet të gjejnë ndonjë njeri që duhet të flas për integrimin apo fenë islame. Në këso situatash, ata i drejtohen personave që janë edhe më parë paraqitur në media. Në Danimarkë kemi pasur një grup myslimanësh që e kanë tepruar me fenë e tyre. Pas shpërthimit të debateve lidhur me karikaturat e profetit Muhamed, ishin pikërisht ata që prezantoheshin më së shumti në media. Ata nuk përfaqësojnë shumicën e myslimanëve në Danimarkë."

Pasqyrimi negativ në disa media kryesore të Evropës Perëndimore, siç thuhet në këtë studim, bën që myslimanët t'i drejtohen mediave në vendet tjera apo të komunikojnë vetëm me mediat që drejtohen nga bashkëkombasit e tyre në Evropën Perëndimore. Feja nuk është në këtë mes më e rëndësishmja, por gjuha. Interesant është që në këtë studim vetëm 40 përqind e të anketuarve mendojnë se myslimanët prezantohen në mënyrë të drejtë në të ashtuquajturat "mediat e minoriteteve". Pra në mënyrë të balancuar nuk raportohet as në mediat publike e as në ato që drejtohen nga njerëzit që i përkasin fesë myslimane.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Myslimanët duhet të merren më shumë me mediat kryesore.
Kjo mund të ndryshojë, mendon shumica e të anketuarve, në qoftë se myslimanët merren më shumë me mediat kryesore. Por kjo nuk do të thotë se gazetarët me prejardhje myslimane duhet të merren vetëm me temat si integrimi apo feja islame, pohon publicistja britanike, Yasmin Alibhai-Brown. "Në qoftë se ndodh një gjë e tillë, atëherë shtrohet pyetja: ‚Çfarë të drejte kanë ata të shkruajnë për kërshëndellat? Për këtë duhet të shkruajnë vetëm të krishterët.' Kjo s'ka kurfarë kuptimi. Punësimi i më shumë myslimanëve në media do të thotë krijim kushtesh për pasqyrim të drejtë dhe të vërtetë."

Për shkencëtarin nga Zvicra me prejardhje egjiptiane, Tariq Ramadan është vetëm çështje kohe deri sa myslimanët të ngrihen në pozicione në vendet perëndimore. Për këtë ekspert është shumë e rëndësishme renditja e duhur e fakteve në internet. Profesori i Oxford ka një porosi për gazetarët: "Çështja e dallimeve është një temë komplekse. Kur kemi të bëjnë me tema të këtilla, kemi nevojë edhe për shumë shkollim. Për myslimanët nuk mund të flitet vetëm në aspektin kulturor, sepse fjala është për një fe të tërë. Ajo ka të bëjë me kulturën, ndërsa dallimet na detyrojnë t'i kthehemi parimeve të mëparshme. Dituaria duhet të kalohet prej një brezi në tjetrin, e mediat janë ato të cilat duhet ta transmetojnë këtë dituri."
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#12

Post by Sally » Sat Feb 13, 2010 1:18 pm

Nuk me duket nje ankese e vlefshme, edhe pse ka raste ( qe nuk jane te pakta )qe dhe europianet kane treguar diskriminimit fetar, po ama sidomos ne keto shtete gjermani,franc, holland, angli muslumanet kan gjetur afersisht 80% mbeshtetje mbi temen e mbrojtjes se tyre fetare, dhe jane shume te larta shifrat qe ata jane te marre dhe ne mediat kryesore.
Te ankohen per shtetet e tjera psh:Greqin do e kuptoja ((( dhe nese nese ne cdo shtepi muslumani te ndertonin nje "minare" se shteti grek e ka imponuar kete ne emigrantet musluman)))po per keto shtetet qe kan permenduar ata nuk me duken aspak dakord, perkundrazi mbase pse ata po kerkojn gjithmon e me shume po i shtyn friken shteteve europiane.
Xhamit ndodhen kudo si ne gjermani franc holland angli,((( nga te kater anet))) po tani le te rijme shtrembet e te flasim drejte, pse kerkojn dhe minaret?!
A mund te ndertojn ata nje kishe ne vendet e tyre me fetare?!
E tha mire dikush nga ju dhe me larte ne ketu kemi ardhur per te kerkuar pune dhe te siguaruar nje te ardhme dhe kemi qene te mirepritur, po duke perfituar nga ligjet e ketyre te buta po e teprojn tani, dhe nga keto teprica gjendja sapo vjen dhe po behet me alarmante. Nje raste konkret qe ndodhi para disa javesh ketu ne holland, nje shoqate turke kerkoj qe lajmet qe jepen ne hollandisht te perseriten dhe ne turqisht......
Si mund ta marrim kete propozim?!
Pse vetem emigrant turq ka hollanda?!
Ndersa nje raste tjeter ishte qe nje shoqate muslumane kerkoj qe ne muajin e ramazanit muslumanet te ken nje orar pune te pershtashme me programin e ramazanit.......
Si mund ta marrim kete propozim?!

Gjithashtu kerkuan qe ne tabelat rrugore te shoqerohen dhe gjuhen e 'hallahut'
Nuk ju duken pak absurde keto kerkesa?!

Me lejoni te them qe pikerisht keto emigrant turq,marokan,arab,etj jane dhe pjesa me dermuese qe nuk pershtatet dhe ne gjuhen e shteteve ku emigrojn, po te shkojm ne nje nga dyqanet e tyre ata pa marr fare parasysh nese klienti i kupton apo jo u flasin dhe u pergjigjen ne gjuhen e tyre, nuk me duket nje simbol kjo per te mbrojtur gjuhen e tyre, se dhe ne e mbrojm gjuhen tone ketu 100% po ama perdorim dhe gjuhen e shtetit ku jetojm.

Keto dhe shume te tjera jan arsyet qe dhe europianet po behen me te qarte ne kerkesat e tyre, se keto emigrante kur vijne ne fillim ketu perdorin akuzat me te renda dhe ofenduese per shtetet e tyre kur paraqiten ne azile per te kerkuar strehim, dhe kur marrin nje pashaport ne dore harrojn gjithcka dhe fillojn te bejn ligjin ne shtepin e huaj.


Sqarim: vij nga nje familje e perbere Maman nga jugu, dhe Baban dembabadem nga shqiperia e mesme, dhe mund ta kuptoni prejardhjen fetare te tyre, po une vet si person besoj vetem nje gje qe JAM SHQIPTARE
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#13

Post by Kolivilor » Sat Feb 13, 2010 3:20 pm

Përderisa pranon gjenin-gjakun-racën aziatike, s'ka pse të ruajë kulturën.

Raca është numër një, se po e humbe nuk e gjen dot më. Kurse kulturën mund t'a ringjallësh edhe nga gjetjet arkeologjike.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#14

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 13, 2010 9:24 pm

Aleksandër wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Aleksandër wrote:Zvicra nuk ndaloi ndërtimin e xhamive por të minareve, që janë pjesë përbërëse e tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e një referendumi popullor me vendimin e shumicës. Gjithçka është demokratike në mënyrën se si është vepruar. Ndërsa për sa i takon shqiptarve, nuk perfaqsohen nga islami në arenën ndërkombetare pasi identitet i tyre është identitet shqiptar, pra kombëtar dhe jo fetar.
E qarte!

Por edhe ne shqiperin e xhaxhi enverit votohej 99,999999999999999999%

po keshtu edhe hitleri pati mbeshtetjen e popullit.

Por kjo nuk do te thote se nuk do te thote rracizem shkulja e bishtit te laraskes,apo jo?
Zvicra udhëhiqet nga një sistem demokratik dhe jo totalitar. Nuk mund të krahasohen referendumet komuniste dhe naziste me referendumet e sotme zviceriane. Nuk kemi të bëjmë me rracizëm në këtë rast pasi ideologjia islame nuk përbën një rracë.

Mos deshe të thoje diskriminim fetar?
as enveri edhe as musolini,as stalini edhe as hitleri nuk e pranuan kurre se po gabonin ne rrugen qe po terhiqnin popujt e tyre,por sote vertetohet se kjo eshte me se e gabuar.

sote greket votojn ne nje perqindje mbi 60 % kundra shqiptarve por kjo nuk do te thote se ata kane demokraci edhe kan te drejt te na urrejn.
totalitarizmi edhe demokracia jane dogma me qesharake se dogmat fetare.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Evropa edhe rracizmi fetare

#15

Post by Kolivilor » Sun Feb 14, 2010 9:01 am

Alfeko a je i pajtimit për bizantinizimin që po e bën Greqia në jug të Shqipërisë?

Post Reply

Return to “Feja Islame”