"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

BERISHA; DHIZ IZ E MIRAKLLI OV MAJ QEVEREJSHEN -KESHILLI I M

Flisni për ekonominë shqiptare, zhvillimin e saj, problemet ekonomike etj.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

BERISHA; DHIZ IZ E MIRAKLLI OV MAJ QEVEREJSHEN -KESHILLI I M

#1

Post by Arta » Tue Jul 06, 2010 4:24 pm

KESHILLI I MINISTRAVE NGRE PENSIONET, BERISHA; DHIZ IZ E MIRAKLLI OV MAJ QEVEREJSHEN

Fehmi RamadaniDita e sotme është një ditë historike për të gjithë shqiptarët pasi sot Këshilli i Ministrave.org mban premtimin më të madh të të gjithë kohërave, që nga qeveria demokratike e Fan Stilian Nolit.

Kryeministri Berisha në mbledhjen e qeverisë deklaroi në mënyrë solemne se për të gjithë pensionistët, Këshilli i Ministrave.org do tu bëjë të mundur tu ngrihet aq sa nuk u është ngritur ndonjëherë, pensioni.

200 mijë pensionistë qyteti dhe 170 mijë pensionistë fshati do të ndjejnë tu fryhet dhe tu zmadhohet xhepi nga efekti e medikamentit VIARROGA që u njoftua pak kohë më parë nën kujdesin e vecantë të kryeministrit Berisha.

Të gjithë fshatarët do të përfitojnë një ngritje të pensionit në shumën marramendëse prej 10% ndërsa qytetarët do të mjaftohen me jo më pak se 4% rritje të parave që shkojnë direkt në xhepin e shqiptarëve, kandidatë për europianë.

Pra një pensionist që merr si pension mujor 100 mijë lekë të vjetra, me rritjen e re nga qeveria nga 4 – 10%, përfiton një shumë totale përkatësisht prej 104 mijë ose 110 mijë lekë të vjetra të thata në dorën e tij punëtore ose veterane që djersa e derdhur për vite me rradhe, tashmë po i shpërblehet me "jeshile" ose "verdhushka" nga qeveria blu.

Shqiptarët as në ëndërr nuk e kanë parë një ngritje të tillë pensionesh që është e mundur vetëm nën udhëheqjen historike të kryeministrit Berisha.

Kryeministri ka uruar pensionistët që pas 1 Korrikut do të gdhihen milionerë, duke i këshilluar me dashamirësi që të tregohen disi nikoqirë dhe të mos i harxhojnë menjëherë pensionet nëpër kazinotë e Las Vegasit apo plazheve të Karaibeve.

“Kam informacione se shumë pensionistë kanë rezervuar bileta të klasit të parë, për të udhëtuar drejt Afrikës së Jugut për të ndjekur nga afër ndeshjet e Botërorit” u shpreh Berisha. Një mrekulli e tillë ndodh vetëm nën qeverisjen time 45 vjecare.

“Përfitoj nga rasti, të inkurajoj pensionistët që të investojnë edhe në bono futbolli ose sic i quan populli “skedina” pasi Këshilli i Ministrave.org do tu japë të gjithë informacionet e nevojshme për koeficientët e ndeshjeve të mbetura” garantoi kryeministri Sali Berisha duke shtuar se cdo skedinë e vendosur nga pensionistët do të jetë një fitore si ajo e imja, në zgjedhjet e kaluara që u lavdëruan nga ndërkombëtarët në cdo raport.

"Sikur të mos isha kryeministër, do bëhesha edhe unë pensionist" deklaroi Berisha.

Ndërkohë, Këshilli i Ministrave.org po shqyrton kërkesën e qindra-mijërave pensionistëve që me paratë e ngritura të pensioneve, të shkojnë për ngritjen e një statuje floriri të kryeministrit Sali Berisha për tu vendosur në sheshin Skënderbej.

Bashkia e Tiranës e ka pranuar me kënaqësi propozimin e pensionistëve dhe ka shprehur bashkëpunimin e saj për të përfshirë vendosjen e statujës së Berishës në shesh, por sipas disa zërave të korridoreve, me aq para sa përfitojnë pensionistët del që statuja e florinjtë e kryeministrit Berisha të jetë vetëm 2 centimetra e lartë.

Image
KRYEMINISTRI SHQIPTAR SALI BERISHA DUKE SHPERNDARE BUKE SHQIPTAREVE.

Image
SALI BERISHA PERVEQ TJERASH SHQIPTAREVE JUKA PREMTUAR EDHE FURNIZIMIN ME MEDIKAMENTIN ME TE KERKUAR VIAGRA.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Ekonomia shqiptare”