"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

TEG (Tirana East Gate)

Flisni për ekonominë shqiptare, zhvillimin e saj, problemet ekonomike etj.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

TEG (Tirana East Gate)

#1

Post by Adriana » Fri Jun 22, 2012 9:29 am

TEG TEG TEG TEG dhe perseri TEG

C'fare eshte Teg-u?!
Teg-u nuk eshte asnjegje me pak asnjegje me shume se sa nje bashkpunim gjermano-frances qe kane te bejne me supermarketet CARREFOUR, LIDL,ALDI, jane keto dy supermarkete qe cuan dhe vet europen ne kriz. Gjermanet dhe franecezet blejne nga azia cdo produkte dhe e sjellin ne keto dy supermakete me nje cmim shume me te ulet se sa cmimet qe kan supermarketet e vendit. Nga viti ne vit po rritet shume % e bleresve ne keto qendra, nga vet fakti ''krizes'', dhe preferojne prodhimet/produktet/materialet/ me cmime te ulta.Po ishte ky nje shkatarrim per vet shtetet e tjera te europes qe bashkpunuan ne kete projekt. Sot cdo dite ne europe po mbyllen 2-3 dyqane me prodhime nga vendi. Ndersa Shqiperia e gezon TEG-un, dhe me pas thone pse i cojme prodhimet ne serbi apo greqi, sdo mend ajo qe atje do ti cojne tregtaret kur ne shtetin e tyre nuk i shesin dote.


Por qellimi im per hapjen e kesaj teme nuk ishte ky, per te sqaruar se c'fare eshte Teg-u, por sa do na kushtoj ky interes grupor politike biznesore?!

Tiranë: 21-Qershor, rreth 7 hektarë nga pjesa më e bukur e Parkut Kombëtar të Tiranës, përfshi dhe objekte me vlerë historike për të çuar rrugën e zgjeruar tek një qendër biznesi TEG, për të cilën deri tani janë bërë dy autostrada, një perëndim- lindje dhe tjetra veri- lindje.


Eshte e vertet eshte ne te vertet nje KRIM te shkatarrojme gjelberimin e Parkut Kombetare te Tiranes. Tiranen ne kete menyre po e kthjene ne nje SAHARA. Luli nuk tha ne fushat elektorale qe do presi pemet e parkut kombetare, por tha qe ''do ndertoj linj tramvaji'' dhe do bej ''karten e studentit''.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Ekonomia shqiptare”